Zmena rodičovského príspevku pre pracujúce mamičky. Čo si o tom myslíte?

danculik
9. dec 2008

Ahoje milé mamičky , chcela by som vás len informovať o tom, že tie ktoré pracujete a máte malého drobca u opatrovateľky,starých rodičov, pribuzných alebo v súkr.jaasliach tak od Januára 2009 nám bude zobratý rodičovský rpíspevok a bude to nahradené tzv. " príspevok na opatrovanie" a to iba ak dieťa navštevuje sukr jasle tak to bude do výšky 80% a ak ho niekto opatruje tak iba do výšky 20%...čo je podľa mňa úbohe...a keď vám je dieťa choré tak nedostanete nič a ešte budete aj s ním doma na OČR....aký máte na to názor? Možno iný ako ja...ale mne sa to zdá byť postavené všetko na hlavu....Bola som sa informovať o tom na úrade práce a tam mi to potvrdili....môžte sa podeličť o svoj názor o pohľad na dannú vec?...Ďakujem.

simona55
9. dec 2008

danculik neviem ze ci vies dobre som to pivedala co 😀 ale v teme "paragrafy"sa vsetko dozvies chod tam ak chces viac vedet aj ja tam codim pre info. 😉

andy
9. dec 2008

danculik, ja patrim tiez k pracujucim mamickam a o mojho synceka sa stara moja mama, kym som ja v praci. od 1 januara tym padom budem dostavat iba 1190sk (25% povodneho prispevku), resp ekvivalent v eurach. co povedat? som nazlostena na tento stat, lebo je to podla mna nefair, kedze ako pracujuci clovek odvadzam riadne dane a takto ma stat tresta za to, ze mu prinasam peniaze. je to smutne ☹

titkovamiriam
9. dec 2008

uz je tu taka tema 🙂 -tomanova je....

danculik
autor
9. dec 2008

andy...uplne s tebou suhlasim......je to jednoducho svinstvo....

titkovámiriam....jaaaj tak potom idem do tej temy...eheheheh...som to vsade hladala na nete a tak som to zalozila na novo🙂

andy
9. dec 2008

miriamka, dakujem ... pozerala som to a som teraz z toho zmatena trosku, lebo z toho vyplyva, ze sa to bude tykat iba deti narodenych po 1 jan 2009? teraz tomu uz vobec nerozumiem 😖

vesi
9. dec 2008

pokial viem, tak je to tak ako píše andy. ja teraz už 5. mesiac pracujem a poberám aj rodičovský a po novom roku by sa pre mňa nemalo nič zmeniť, aj ked RD mi končí vo februári... 😝

asitka
12. dec 2008

tie, ktoré už pracujete...a rodičovský vám bol priznaný ešte v tomto roku....tak sa pre vás nič nemení....aspoň ja som to tak pochopila.....malo by sa to týkať až mamičiek, ktorým bude priznaný rodičovský po 1.1.09...ale aj tak je to poriadne svitnstvo....a všetky deti by som dala tomanovej opatrovať za tých 20% z toho aj tak úbohého príspevku...čo by na to tááááá......a radšej nepoviem čo...povedala.... 😠

sassi
12. dec 2008

neviem, čo sa tolko rozčulujete, ved toto tu už bolo...
ja som pri dcere išla pracovať od roka a 2 mes. a nedostavala som VOBEC NIČ, ešte ani rodinne, lebo manžel bol živnostník a vašlo mu o par korun viac ako bol limit 😒
Po nejakom čase vyšiel zákon, že som dostavala 1200,- a posledny mesiac, čo som bola na MD 1300,-

Nezavidim tým, čo k platu dostavali celu matersku ... ale zasa bolo to len krátke obdobie, kedy sa plny RP príspevok dostával, tak prečo to velké poburenie?

PS: ja som plánovala tiež isť do práce skor ak v 3 rokoch syna, ale som si to rozmyslela, lebo do školky ho dať predčasne nechcem a ak by som mala zaplatiť opatrovatelku, neoplatí sa mi to vôbec ...

sassi
12. dec 2008

no a ešte jedna otázka ... neviete náhodou, ako to bude, ak si žena privyrobí prácou na doma (trebárs v čase ked dieťatko spí), ale bude sa inak plne venovať dieťatku? Teda nik iný ho opatrovať nebude...

sassi
12. dec 2008

PS:
mamičky na deti narodene po 1.1.2009 budu brať 25000.- ( na 1. - 3. dieťa) takže sa to predsa troška vykompenzuje....
Mimochodom, ja som ani tento príspevok nedostala...
mna proste všetky peniaze od štátu jaksi "obišli"... pričom deti mam narodene v rozpätí 5,5 roka ... tak aspon vidíte, ako rýchlo sa tie zákony menia 😖
akosi som nerodila v správnom čase 😀 😀 😀
Nejako mi to neva, ved z toho nezbohatneme 😝

Ale podla mna, malo by sa to konečne nejako ujednotiť ... niekto poberie aj vysoke porodne aj popri plate plný rodičovský ... a niekto nedostane nič ... 😠

asitka
13. dec 2008

cica...mňa tiež všetko minulo...a napríklad vinou úradníčky....dokonca mojej spolužiačky zo strednej...som prišla aj o príspevok po narodení.... 😠 tiež ma obišli príspevky 20tisícové pri narodení dieťaťa...pri druhom to zavedené ešte nebolo....tretie sa nechystám mať....v banánovej republike...aspoň vedia,že majú banány...u nás...nikto nevie, čo mám...čo nemá...čo môôže mať...a aj keď by na to mal mať nárok...tak si to rozmyslia a aj tak mu to vezmú

sassi
13. dec 2008

asitka, ved my kym by sme otehotneli a porodili, to porodne na 3. aj tak zrušia 😀 😀 😀 aj tak som svoje deti nerodila preto, či dostanem príspevok alebo nie ...
To porodne som spomínala len preto, že sa maminy rozčuluju, že nedostanu popri robore aj RP, ale že dostali na začiatku ... na to už akosi zabudli 😕

ja som na začiatku dostala len 4000 a popri robote som RP tiež nedostávala a tu som ...
Každy si musí zvážiť, ako stojí aktuálne zákon, prerátať či sa mu oplatí... a podla toho sa zariadiť
Pre spoločnosť je to len škoda, že to takto domrvili ... lebo podla mna sa vela žien rozhodne byť teda doma do 3 rokov a privyrábať si (ked tak) iným sposobom, ako sa vracať naplno do práce ... mohli za ten čas vytvárať hodnoty, platiť odvody ...

Inak podla mojich infošiek, pre tie maminky, čo už su na RP sa zmena nijako nedotkne 😉

kiki5
13. dec 2008

podla mna je to hrozne že je tak nižky prispevok a ešte ho aj vezmu. podporili akurat pracu na čierno. to je všetko.

sassi
13. dec 2008

kuiki, nazvala si to pravými slovami 😉
maminy pojdu robiť radšej načierno, ak s ato v ich povolaní bude dať 😒 alebo budu hladať ine "klučky"

sassi
13. dec 2008

oprava kiki 😉

jarus1
13. dec 2008

ahojte dievčatá, my čakáme bábätko v jan.2009 a v práci som povedala, že sa po polroku vrátim...o dcérku sa mi mala starať mamina...ešte je tu jedna možnosť - náhradná starostlivosť. Neviete čo to je? Ak s tým niekto robí, prosím IP, teraz naozaj neviem čo bude

sassi
13. dec 2008

jarus, mne sa mamina starala o dcerku tiež, prakticky od 2 mes som si našla prácu, len tak občasne, 1x do týždna na par hodín ... vtedy bolo tak, že k rodičovskému si matka mohla privyrobiť maximálne 2000,- a bolo to obmedzene aj odpracovanými hodinami, ja som robila na dohodu.
a od 1 roka som šla na 2/3 uväzok (3 dni v týždni) na normálnu prac. zmluvu ... nedostávala som najskor od štátu nič, a potom tých 1200,- ... ale mama mi opatrovala samozrejme zadarmo, nič za to nechcela 🙂
ty budeš mame platiť???

Náhradná starostlivosť neviem čo je...
kedysi dávno ešte bola možnosť, že starká šla na rodičovskú dovolenku miesto matky a poberala príspevok, ale to už padlo. Už može isť na RD len matka alebo otec 😉

renca3
14. dec 2008

sassi...to ja som pri prvom pracovala doma po veceroch na prac. zmluvu, maleho som mala doma a tiez som nemala narok na nic v tom obdobi.

anib
15. dec 2008

Ahoj sassi, no je to isto tak schválene, že : tie
MAMICKY, KTORE PORODIA TENTO ROK ALEBO hned od 1,1,2009 prejdu z materskej na rodičovsku maju na výber viac možností:
1, ostanu doma na rodič.príspevku za 4780,-sk
2, budu poberat rodič.príspevok 4780,-sk a môžu robit na dohodu o vykon.práce, alebo dohodu o prac.činnosti
3, pojdu do prace a k pol.roč.babu si najmu opatrovateľku živnostníčku / poprípade ňou urobia svoju mamu,ci svokru/ a dostanu 4780,-Sk len vydaju poklad.doklad o vyplatení sumy na urade
4, pojdu do prace a dostanu len prispevok starostlivosti o dieťa 1195,-Sk
5, mamičky živnostníčky - je jedno, či pracuju mimo domu alebo DOMA/tj.nemusia nikam od dietata chodiť/
bud zrusia, či pozastavia živnosť a dostanu 4780,-Sk ALEBO budu mat zivnosť nadalej a dostanu 1195,-Sk, alebo daju 6mes babo opatrovat inej živnostníčke a tej vyplatia 4780,-. Teda to je max vyska, môžete im podla dohody dat aj menej,ale vydokladovat a urad len tolko doplati,kolko uvidi na bločku.
Cize možností x, ale či je aktuálna pre ostatne TAZKO POVEDAT. 😒

sassi
15. dec 2008

anib, k tomuto "3, pojdu do prace a k pol.roč.babu si najmu opatrovateľku živnostníčku / poprípade ňou urobia svoju mamu,ci svokru/ a dostanu 4780,-Sk len vydaju poklad.doklad o vyplatení sumy na urade" ... lenže mama/svokra - živnostníčka potom musi zaplatiť odvody a dane a neostane jej ani tých 1195,- ... to sa vobec neoplatí ...

Vraciame sa teda späť niekde do roku 2003, ked sa tiež dostávalo len 1200,- ked žena pracovala na prac. zmluvu popri RD ... a to mame "vraj pro-sociálnu" vladu ...
Opaltí sa teda podla mna ta možnosť robiť na Dohodu, ak sa to dá...

anib
15. dec 2008

no mi hovor, ja som živnostníčka -- to neberiem ako kompliment, cakam 1babo v aprili a po pol roku, budem asi musiet zrusit zivnost, dieta si nedam cudzej osobe. Este sama neviem, co urobim, je to komplikovane. Samozrejme sa tesim na ten prispevok pri narodeni, aj matersku aj vyjde, ale väčšina pojde na splatky do bytu, preto pomaly vybavicku kupujem už teraz, radsej nech ma babo izbicku ako kopu veci

anib
15. dec 2008

ale pocula som aj to, ze o pol roka budu znovu tento zakon prerokuvat a chcu dat ten rodic.prispevok na uroven minim.mzdy od januara 2010, ale co je na tom pravdy je zatia nejasne

arieska
15. dec 2008

dievčatá, nie, to je len planý poplach. my, ktoré už dostávame rodičovský príspevok ho budeme dostávať aj naďalej až do veku troch rokov dieťatka. až maminky, ktoré nastúpia na rodičovskú dovolenku po 1.1.2009 a začnú pracovať o tento príspevok po nástupe do práce prídu!

marija
16. dec 2008

Ahojte kocky ;)

Arieska, ak tomu dobre rozumiem, tak ak uz teraz poberam rok rodicovsky prispevok a ak nastupim 7.1.2009 do prace, mna sa tento zakon tyzkat nebude a budem dostavat rodicovsky v plnej vyske?

anib
16. dec 2008

OPRAVUJEM - To čo som napísala, ze sa to tyka mamičiek, ktore porodia tento rok - SOM MYSLELA ROK 2009 /moja chyba/ 😉 , uz by som to chcela mat za sebou 🙂 .
A vsetky tie, čo poberate TERAZ RODIČOVSKÝ PRISPEVOK , alebo ZACNETE DO 31,12,2008 POBERAT, TAK NA VAS SA TENTO NOVY ZAKON NEVZTAHUJE: Možete v pohode robit, aj brat rodičovský nadalej do 3 rokov veku dietata. 🙂

arieska
16. dec 2008

áno marija, na teba sa vzťahuje ešte stará legislatíva, čiže to čo ti už raz odklepli ti zobrať nemôžu. ja tiež nastupujem do práce od 01.01.09 a to bude mať môj synátor iba 11 mesiacov. takže my do troch rokov budeme normálne poberať - pokiaľ nedáš malú do štátnych jaslí alebo škôlky

marija
16. dec 2008

dakujem ;) to mi odlahlo....

dari
16. dec 2008

tak uz v tom zacinam mat gulas....mali by nas nejako kategorizovat 😀

takze mamicky - zivnostnicky.....najdite si partnerku mamicku - zivnostnicku a navzajom si opatrujte a uctujte opatrovanie deti a nemali by ste teda ani prist o RP

jaduska
16. dec 2008

Kámoška teraz riešila presne ten problém, mala dohodu, že do práce sa vráti od 2.1.2009, ale keďže ani na sociálke, ani na UPSVaR jej nevedeli povedať, ktorý zákon pre ňu bude platiť, tak jej nakoniec poradili, aby nastúpila do práce už v decembri a bude mať istotu, že pôjde po starom. TAkže marija, pre istotu si to ešte niekde over, aby si nakoniec kvôli pár dňom neprišla o pár tisíc mesačne...

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz