Zo školy na materskú. Ako na tom čo najviac zarobiť?

sonicc
9. dec 2008

Dobry den,
o teme materska sa tu uz vela popisalo, ale nic podobne som tu nenasla...
Takze som studentka, nikdy som neplatila DNP, skolu koncim v juli roku 2009 a planujem v najblizsom obdobi otehotniet-do roka.
Ako sa mam dat poistit aby som zaplatila co najmenej a mat co najvyssiu matersku? Teraz v decembri to asi uz nestiham na maximum a od januara na minimum, lebo to musi byt od 1.12. ak som spravne pochopila... Mozno pockat az do buduceho roka a ist do zamestnania od jula a potom cele tehotenstvo byt PN.
Kolko musim byt zamestnana a kolko DNP aby som mohla ist na rizikove a dostavat co najvyssiu davku?
Dakujem za odpovede

jaduska
10. dec 2008

sonicc nemocensky poistená (dobrovoľne, alebo zo zamestnania) musíš byť minimálne 270 dní. Ak budeš mať dobrý plat, asi tak vo výške maximálneho vymeriavaceho základu pre nemocenské poistenie, tak si DNP platiť nemusíš. Ak budeš mať plat nižší, tak DNP si budeš platiť z rozdielu medzi maximálnym vymer.základom a tvojou hrubou mzdou. Ale aj minimálny vym.základ je určený. Teraz neviem presné čísla, lebo to už nejako nesledujem, ale dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Uvediem aj príklad, ale iba pre pochopenie, fakt tie čísla už presne nepoznám. Dajú sa nájsť v zákone, len sa mi nechce hľadať 😵
Takže napr.:
maximálny vymeriavací základ: 32000,00
minimálny vymer.základ: 8100,00

Tvoj plat, ak by bol 32000 a viac, tak DNP si platiť nemusíš.
Ak by bol tvoj plat napr. 23900 až 31900, tak DNP budeš platiť z 8100
Ak by bol tvoj plat menší ako 23900, tak si vym.základ vypočítaš:
32000 - hrubá mzda= vymeriavací základ pre DNP

sonicc
autor
29. jan 2009

Ďakujem za rady
Pomohla si mi viac tomu porozumieť.

jankohrasko
2. feb 2009

Ahojte! Poradite aj mne?
Po skole som nastupila do zamestnania a som 4 mesiace zamestnana. V oktobri sa nam ma narodit dieta. Budem mat potom narok na matersku?
Ako je to s materskou, keby som ostala na rizikovom tehotenstve? Mam na nu potom narok, ak som zatial poistena len cca 120 dni? Resp. je moznost, ze si zacnem platit nemocenske poistenie sama?
Vopred dakujem velmi pekne za odpovede.

gapa
2. feb 2009

jankohraska,
odpoved máš v teme Materský príspevok

dobrovolne nem.poistenie, ak ti bude trvať PP, nemá význam.