15 mesačnej začali žltnúť zúbky. Ako to zastaviť?

evette
14. júl 2009

Ahojte, dcerke, ktora ma 15 mesiacov, sa zacal na zubkoch tvorit zltkasty povlak. Nejde to dole kefkou. Myslim si, ze su to medove zubky. Nema ich este take cierne, ako som videla na fotkach na internete, ale asi takto to zacina. Mate s tym skusenosti? Malej nedavam ziadne sladkosti, pije len cistu vodu a myslela som si, ze kojenie je pre nu to najlepsie a prave tym som jej asi znicila zuby. Umyvala som jej ich 2 krat denne a najnovsie aj 4 krat denne. Materske mlieko pije aj cez den aj v noci ale pomaly ju odstavujem, nechcem zo dna na den. Neviete, ci sa to da nejak zastavit, zlepsit alebo co? Pastu som jej zatial nedavala, kedze vsetko by prehltla. Prosim poradte. VDAKa

bubba
14. júl 2009

to jej zmizne aj mojej susedy dcerka to mala pokym kojila ale potom jej to krasne zmizlo teraz ma 2,5r a zubky uplne v poriadku.neboj 😉

junovka
14. júl 2009

evette, skus si kupit pastu Elmex pre deticky od 6 mesiacov.Staci ked das velkost hraska na kefku a cisti 2x denne.Nevadi ze to prehltne.Je to perfektna pasta, osobne ju uzivame uz 8 rokov 😉

junovka
14. júl 2009

mala som na mysli tuto pre deticky:
http://www.tovar.sk/porovnanie-tovaru-11498559-...

evette
autor
14. júl 2009

Junovka, dakujem za radu. Pastu mame doma, len ked vsade pisu, ze to dieta nema prehltat, tak som to malej nedavala, ale zacnem teda.....

bubba
14. júl 2009

elemx nepomoze ja som vtedy tej mojej susede radila nech to skusi a nepomohlo to.skor by som odporucila tabletky flourove moa mala ich brala od 8 mesaicov do 2 rokov(kym mala uplny chrup)a zubky ma nadherne

tutifruti
14. júl 2009

Ahoj evette... My máme "povlak" na zúbkoch v podsate od vtedy ako malej vyrástli, zubárka mi povedala, že sa mi v tehotenstve zle ukladal nejaký minerál, ktorý je "zodpovedný" za rast zúbkov... Jediná prevencia zubného kazu je umývanie zubov a dúfame, že trvalé zúbky už budú v poriadku....

shaula
15. júl 2009

Na fluor jsou různé názory, je snadné se jím předávkovat a potom mohou být následky v podobě odvápňování kostí a větší lámavosti, slyšela jsem dokonce, že může působit i rakovinotvorně (ale to je jen z doslechu, to jsem nikde nečetla, tak nevím, co je na tom pravdy). Já fluoridové tabletky dětem nedávám vůbec, právě proto, že jsem si o tom něco načetla.

evina313
15. júl 2009

ahoj, no my mame tiež tento problem. nie su este nastastie take tie škarede čierne, ale je na nich tiež žltkasty povlak. dole to nejde. Nebola som s tym este u lekarky, iba cez net - rodinka som pisala jednej stomatologičke, ale jasnu odpoved mi nedala. len myslim že mi napisala, že pasta sa ma použivat od 2 rokov dietata. Maleho tiež este kojim, hoci už odstavujeme a kojim už len v noci. starsieho som nekojila vobec a zubky mal pekne. teraz je v puberte a zuby teda nič moc ☹ takže poradit neviem. ja este asi pastu davat nebudem, neviem. skus pokukat na forum - rodinka, tam radia vseliakí odborníci, možno na niečo natrafiš. ak by si sa niečo dozvedela, daj vediet aj nam 😉

knobloska
15. júl 2009

Četla jsem, že tablety fluoru působí hlavně na zuby, které jsou ještě v dásni. Jakmile se prořežou, musí se dodávat fluor zvenčí, tj. zubní pastou a asi nejlepší je Elmex. Stačí jen mírně potřít. Ale tolik jen jeden názor. Já Elmex používám, medových zoubků se děsím, ségry malej ( 3 roky ) má zuby hrozný a už se mu i odlamují.
Čistím pravidelně, ale večer po čištění ještě u mlíka usíná a v noci má ještě jedno. ☹ Takže ideální to zrovna není.

bubatko
15. júl 2009

evette, nemyslim, ze je to kvoli kojeniu - ja som kojila do 2,5 roka (hlavne v noci) a zubky mame naozaj prekrasne, hlavne strasne bielucke
zubnu pastu davam odkedy zubky narastli (6 mesiacov) ale len velkost nechtiku (hovori sa, ze dietatu sa dava mnozstvo pasty podla velkosti jeho nechtiku na malicku - takze ako dietatko rastie, zvacsuje sa aj davka pasty)
pouzivali sme tiez elmex stale, teraz prvykrat som mu kupila nejaku inu ale davame malicko, ide tam hlavne o techniku cistenia
pokial je povlak alebo sfarbenie a zubky umyvate, tak to nebude tym, skor nejaka genetika pripadne vplyv antibiotik a pod.
ak Ta to potesi, tak moja sesternica mala ako malicka totalne otrasne mliecne zubky, nedalo sa na to pozerat a trvale zuby ma dokonale, take krasne som este nevidela (je uz dospela a ma vsetky svoje, bez zasahu zubara), takze aj take sa stava, nie je pravidlo, ze skarede mliecne su aj skarede trvale...

bibinka
15. júl 2009

ahojte, pridávam sa k vám s mjím Alexandrom do klubu ☹ ☹ . Ked mal cca 18mes, všimla som si zo dňa na deň, že na hornej ľavej stoličke má niečo tmavé.vyčistiť to nešlo ,cielene si do úst nedal pozrieť 😠, tak nasilu som otvorila pusinu a zdesene som zistila, že má kaz 😲.tak sme šli k zubárke, tá chcela vŕtať(ale nedala som ho) a povedala, že to je z kojenia. kojím dodnes, výsostne z pravého prsu a tým, že sa kojí hlavne v noci, prakticky sa mu zúbok "máča" v mlieku. už nemám silu mu v noci vytierať pusu gázou (ale mala by som 😖) lebo prakticky spím 😔 a ani neviem koľko krát za noc si cucne. 😅

dr.nám doporučila potierať to elmex gélom každý deň, veľmi malinké množstvo,"naťapkať" na zúbok a min 2h nepiť mliečko.na príbalovom letáku sa doporučuje dávať gél1x do týždňa,ale pri takom kaze môže aj denne(podľa dr.) aby sa rýchlo vybudovala fluoridová základňa na poškodenej sklovine. V lekárni predávajú také špeciálne kefky na strojčeky-je to taká zahnutá rukoväť a kefôčka je okrúhla o priemere cca 0.5 cm a tou sa možno dostať priamo dovnútra plôšky a vyčistiť to . inak stojí cca 3 eurá,m ale na jeho zúbky používam len to, pekne mu vyčistí aj ostatné zúbky.
starší syn má rovnakú stravu, sladkosti tiež neje,v minimálnom množstve áno,ale vždy umyjeme potom zuby a má také perličky, že mu ich možno závidieť. Takže si myslím, že to je aj o genetike a aj v tom, či matka počas tehu užívala železo. to je tiež dôvod "odvápnenia" zúbkov u detí, bohužiaľ ☹

knobloska
16. júl 2009

bibinka, když se v těhu užívá železo, tak to odvápňuje zoubky? moje ségra ho užívala a malej má zuby opravdu hrozný.

vranka4
1. aug 2009

Ahojte,najstaršia dcéra mala medové zúbky,občas som cumeľ namočila do medu,v období do jedného roka,keď som ju nešla utíšiť,viem,že som robila chybu a určite to nebolo kojením,bola kojená 18 mesiacov,ale trvalý chrup má krásny-biely,pri ďalších deťoch som to neopakovala,druhá dcéra bola kojená 14mes.,mliečny chrup mala bez jediného kazu,a teraz má tiež pekné zuby, dvojičky majú 2roky+4mesiace,kojila som ich do 2 rokov+2 týždne,majú krásne biele zúbky 🙂 -perličky,neverím článkom,že pokazené zuby od dlhého kojenia,skôr vplyv liekov,dedičná predispozícia...

briketa
1. aug 2009

Obsesivnym umyvanim zubov (4x denne) mozes narusit sklovinu a viac uskodit ako pomoct. Treba byt opatrny. Rano a vecer po jedle staci. Je dobre pouzivat zubnu nit.

evette
autor
1. aug 2009

Briketa, zubari odporucaju umyvat zuby po kazdom jedle. Samozrejme, ze to nie je realne, ale pise sa to.

briketa
2. aug 2009

Ano, ale opytaj sa niekoho kto naozaj robi roky so zubami. Aj zubne kefky Ti odporucia makke, aby sa zubence tak namahavo nesurovali.

tiana
2. sep 2009

No moj maly ma pomaly 10 mes. a az teraz sa mu objavuju vrchne zubky, dolne stale nist 😠 starosti mi robi cistenie, kedze on si pyta mliecko aj v noci a to UM . Cistite aj dasienka a jazyk?

draga
3. sep 2009

souhlas s briketa...já si odrovnala sklovinu tím, že jsem příliš čištila 😝 potvrzeno zubařem 😀

saska.t
3. sep 2009

evette - este dostat aj pastu od weledy je to pre deticky od prveho zubku a moze sas to prehltat, staci davat naozaj velmi malo a mala ma zubky krasne 😉

evette
autor
3. sep 2009

Myslite ze cistenim makkou kefkou 3 krat denne mozem malej znicit sklovinu???????? Saska dakujem........mame tu pastu doma.

knobloska
4. sep 2009

No já jsem ráda, že to zmákneme 2x denně, je u toho hrozně řevu. Je asi důležitý hodně měkký kartáček, ma měli od Elmexu, ale připadal mi tvrdý, teď jsem kupila ten Curaprox a je to mnohem lepší.
Jinak můj kolega v práci si čistil zuby po každém jídle a taky si ošoupal sklovinu. Ale 3x denně je myslím OK, když to moc nepřeháníš a máš měkoučkýý kartáček. 😉

evette
autor
4. sep 2009

Aj my sme mali kefku Od Elmexu a tiez sa mi zdala dost tvrda. Teraz mame Curakid a takisto si myslim ze je to ovela lepsie.

knobloska
3. okt 2009

Holky tak bohužel jsem našla u malé žlutý povlak začínající od dásní. Čistíme poctivě Elmexem, ale v noci mlíčko má. Je hubená a nechci jí ho brát ☹ , jsem ráda, že do ní něco dostanu. Ze sladkostí to nemá, toho sní minimálně. Jsem z toho v šoku, opečovávala jsem jí zoubky a stejně to bylo na nic. 😒
Zkusili jste ten Elmex gel? Prý se nemá do 6 let, ale kdybych jí to potírala uchošťourem, aby to nespolkla, tak by to sna šlo, ne?

evette
autor
3. okt 2009

Knobloska, presne aj my mame ten povlak od dasna tak do polovice zuba...je to takej bledozltej farby.........aj my poctivo cistime a sme uplne bez sladkosti.....je to asi len z toho nocneho kojenia.....

knobloska
3. okt 2009

Evette tak to mají stejné. Přitom jí ty zoubky jen tak neošmrdlávám, opravdu zalehnu a pečlivě vyčistím, takže mě to velmi překvapilo. Zajímalo by mě, jestli se to dá udržet v tomhle stádiu nějakou dobu a jak. To noční mlíko jen tak asi neodbourám, už jsem to zkoušela a bez úspěchu. Začnu čistit i po obědě a asi i trochu přidám pasty, do teď jsem dávala opravdu jen ťupičku.
Jen si nejsem jistá, jestli to jsou medové zoubky a kam se to bude ubírat, protože mně to nepřipadá, jakože jí slejzá sklovina, je to povlak. Třeba by to zubař uměl odstranit?

hruskaskiku
4. okt 2009

Máme ten istý problém, taký žltý kameň, tiež som kojila do 18 mesiacov, v noci tiež, môže to byť aj z toho, sladkosti dcéra vôbec nepapá.
Na www.badatel.sk, som citala o floure a zub. pastách, a tam som pochopila prečo ma dcéra ten povlak, pretože, málo obhrýza tvrdšie, nieže by som jej nedávala, nemá záujem obhrýzať. Sestrina dcéra má krásne zúbky, je dosť sladkostí, má takmer 4 roky, ona obhrýza aj varechu zlomí, zuby má ako perličky.

ajsa32
4. okt 2009

ahojte, ja maleho kojim hlavne v noci,hrozim sa toho povlaku, maly ma 9 mesiacov, 6 zubov, je chuducky, tak som rada, ze to mlieko este mam, aj ked teda v noci...

ale chystam sa o par dni k zubnej lekarke, ktora sa specializuje na detske zubky, prevenciu, uz od prveho zubka, takze sa jej vsetko popytam. pretoze ja poznam deti, ktore boli kojene v noci a maju krasne zubky . asi zalezi aj od genetiky ...
malemu cistim kefkou elmex a pastou od weledy, obcas dam detsky elmex.

shaula
4. okt 2009

Ajsa - ono sice to noční kojení zvyšuje pravděpodobnost zubního kazu, nicméně to neznamená, že každé v noci kojené dítě bude mít zubní kaz 😉 A můžeš se té lékařky zeptat i jaký má názor na fluoridové tablety?

knobloska
5. okt 2009

Holky povídala jsem si o tom s jednou maminkou a ta mi řekla, že její holky to měly taky, ale že jim to vždycky vydrhne gázou. Že kartáčkem to vyčistit nejde, ale gáza to odrbe. Večer to zkusím a napíšu.