Aké sú príznaky, že idú zúbky?

livika
9. jún 2008

Ahojte!
Asi nam idu zubky a neviem,co vsetko tomu mozem pripisovat.
Prosim napiste svoje skusenosti,dakujem.

emka25
28. júl 2011

@drzubok Ako prepáč, ale tak vidno že si chlap. O nočnom krmení, cumlíkoch a presnom ukladaní detí spať a papaní vedia matky detí najlepšie. Takýchto mudrlantov mám naozaj rada. Môj muž tiež "kvá,kvá," detsko keď je hladné bude si pýtať-prd-keď je zaujaté hrou, tak si pýtať nebude. Naša skúsenosť s cumlom - syn má doma 7 rôzne tvarovaných a rôzne veľkých cumlíkov, ale ani jeden mi nechce a ako skoro 9 mesačný sa v noci budí na kojenie, hladá, mlaská puskou, kým nenájde prsník a to už má aj dostatok príkrmov a či je hladný? netuším, lebo zje večeru a ešte mu potom dám nemliečnu kašu, dorazí sa cickou, a aj tak v noci pýta. No podľa mňa bez urážky, ale toto chlap nikdy nepochopí, lebo je len otec. Matka dieťatko nosí v sebe niekoľko mesiacov, kojí, láska....to puto je medzi nimi tak silné, že niektoré mamičky aj na ďialku cítia pocity svojho dieťatka. Nemusí nič povedať a matka ktorá pozná svoje dieťa vie že niečo nie je v poriadku, otec toto nedokáže. A preto vaše "chlapské" múdre rady sú možno múdre, ale nám maminám na 2 veci - na ho...a na níč. Dieťa keď sa dožaduje, tak sa dožaduje a radšej zvolím menšie zlo a dám po čom túži, ako počúvať umravčané dieťa celý deň ( samozrejme trucovitosť je o niečom inom).
Ako príklad ešte uvediem i keď sa to zubov netýka: Kámoška sa sťažovala, že má málo mlieka a že jej je malá hladná, no ale trojhodinový odstup medzi krmením musí byť dodržaný. Ťažko jej vysvetlš, že laktácia sa jej nerozbehne keď nebude núkať, ale 3 hod. odstup musí byť za každú cenu. A tak aj dopadla, stratila mlieko. Tak jej treba, lebo dieťa chúďa nechala radšej plakať, ako by jej dala cicku do pusy a mala pokoj. Podobné je to zo zúbkami, len v inej farbe.
Ja keď prídem o zuby a to bude dosť skoro, tak si dám vyklápačky. A to budú kukať, aké mám krásne biele zuby bez plomb a prd budú vedieť, že nie sú moje. Ja keď vidím tie modelky a herečky no neviem, neviem, ale pochybujem, že majú svoje zuby-biele a bezchybné.

drzubok
29. júl 2011

@emka25 myslis že matky vedia najlepsie co je pre dieta dobre - sama pises o kamaratke ktorá nevedela a celý MK je dôkazom toho že to tak nieje a tie reči o vyklapačkach su velmi odvažne a asi nevies co je to za pocit. Celý problém je v tom že v ambul. ale aj vseobecne ak je nejaký problém tak existuju 2typy mamičiek. Ta prva hlada chybu, snaží sa príst na to kde je problém, necha si poradit, no a ta druha neuzna žiadnu chybu nic nepotrebuje pocut, ma na vsetko vlastne vysvetlenie. No vsetko aj tak dopadne a potom je to už len zabavne pozorovat. Netvrdil som že dieta ked si z porodnice donesies netreba kojit stale. Písal som o 6 7 mesiaci.

emka25
29. júl 2011

@drzubok "Dobrá matka" ktorá má dieťa z lásky a nie z povinnosti tá na tuty vie čo je pre jej dieťa dobré. A nehovorím, že si nedám poradiť. Každý je omylný aj ja, aj ty a všetci. Keď spravím chybu, priznám si ju a znášam následky, ale určite si dám poradiť radšej od skúsenej mamičky, ktorá má skúsenosti, ako od chlapa, ktorý ho...vie o čom to je. Machrovať, to hej, to viete všetci chlapi, ale to že poriadna milujúca matka po nociach nespí, aj niekoľko hodín vkuse, občas aj dní-keď má choré dieťa, trasie sa od strachu a plače spolu s ním. Keď je dieťa v nemocnici a ty nevieš čo sa s ním deje a bojíš sa oň. Toto ty nikdy nepochopíš. Chlapi ten cit nemajú vyvinutý tak ako matka. Veľmi dobre viem o čom hovorím a o tom ma nepresvedčíš, že to tak nie je.
A to čo píšeš, že sú matky ktoré si poradiť nenechajú- áno bohužial aj také sú, ale tie su egoistické mrchy, ktoré si na špičku nosa nedovidia a na prvé miesto kladú seba. Také majú deti povedšine z povinnosti- nie pre to že ich chcú milovať.
A ďalšia vec-kojenie. To ste tiež páni doktori múdry jak knižky. Jeden povie kojiť 6 mesiacov, iný rok a iný ešte viac, alebo vôbec. To čo tu trepeš, že 6-7 mesiacov. Snáď viem ako dlho dieťa budem kojiť, keď mi Boh dá, tak aj 3 roky ak budem mať mlieko. Ty vieš aké to je keď sa prsníky nalejú a keď dieťa odmieta prsník čo to je za bolesť a napetie? Do kelu s tými chlapskými blbími rečami. Keď si to nezažil, tak nemudruj, lebo nevieš o čom to je. A niektoré mamičky by aj kojili, no hneď po pôrode aj sestričky urobia chybu a laktácia sa nerozbehne, tak chudery nemajú mlieko, aj keby veľmi chceli. Mne sestrička po pôrode kázala každé 3 hodiny prikladať skôr nie a medzi to ak bude revať, že čaj mám dať. No by som dopadla, keby som ju poslúchla. Dieťa si vie kedy si má pýtať a vtedy mu aj treba dať. A čo sa týka stravy väčších detí. Áno súhlasím, že majú mať pravidelnosť, približne v tých istých hodinách jesť aj spať. No ale keď musíš vybaviť aj iné a momentálne nie je možnosť dodržať termíny jedla a spánku, tak hold smúla, treba sa prispôsobiť, i keď to znamená že narušením režimu sa budeme trápiť pár dní, kým zasa ten režim nastolíme, že. No a keď napr. vypnú elektriku a matka nemá pre dieťa navarené, joj beda. Asi zvolím náhradné riešenie, že. Dáme dojč. výživu- i keď to nie je čerstvo navarené, a chvala Bohu keď mamička kojí, o starosť menej. No toľko by som vedela uvádzať príkladov, že by som aj knihu mohla napísať.

drzubok
29. júl 2011

@emka25 problem je v tom že prispevky necitas pozorne nikde som nepísal že kojit do 6-7 mesiaca. koj si premna zamna do 15.rokov. ja som hovoril o nočnom kojení, ktoré pretrváva dlho dosledky vidím každý den. rob si ako chces, evidentne patríš k tej druhej skupine. tvoj prístup, tvoje názory... to je vsetko

angellinka
29. júl 2011

@drzubok ok,hovoris,ze nekojit dlhsie v noci ako 6-7 mes.A co mas na mysli?ako odstranit nocne kojenie?
som velmi zvedava na tvoj nazor,a hlavne teda radu 😉 lebo ja moje dieta urcite nenecham vyplakat,ani to prve som nenechala.A neviem akym inym sposobom,mu to v noci vysvetlim,ze ziadne prso nebude,ma sa otocit a spat dalej.
To nebude mat ziadny dopad na to dieta,ze?neviem ci si cital knizku Rodicovstvo je veda,ale odporucala by som ti ju.
Mozno by si zmenil nazor 😉

drzubok
29. júl 2011

@angellinka dieta po 678 mesiaci, po prechode na tuhu stravu už ma byť schopné /za predpokladu komplexnosti stravy -jej kvality a kvantity prespat noc bez jedla, to vsak neznamena ze sa nezobudi sam som mal deti, boli ukludnené cumlíkom. zas kazde zaplakanie nemusí byt hned hlad. ukludnit dieta na rukach cumlík. je x matiek ktoré to takto zvladnu netvrdím že je to univerzalne, ale každý ma na výber a kludne nech kojí do osemnástky 6x denne. iste kojit treba mnohí sa v tom vyžívaju len otazka je do akej miery je to fyziologicky ked uvazujeme že fyziologicky by žena mala mat dieta po dietati - tak neviem ci by mohla kojit 3 roky.- dufam že chapes co tým chcem povedat - netreba vytrhávat veci z kontextu

drzubok
29. júl 2011

@angellinka a komplexnost stravy pozostava z dostatocnej davky obilnin ovocia zeleniany masa - v spravnom množstve a pomere.

angellinka
29. júl 2011

@drzubok len moje deti cumel nemaju,ani im ho neplanujen dat,ako nahradu za nieco.Ohladom cumla som si uz tiez precitala svoje 🙂 ake to ma dosledky na kojenie,nespravne prisatie,atd.....ale beriem tvoj nazor 😉
rada,by som sa vyspala,len nie som este dostattocne odhodlana,to spravit 😉

angellinka
29. júl 2011

@drzubok a nocne kojenie nie je o ohlade,ja viem ze moja dcera nie je hladna,len jednoducho potrebuje citit moju pritomnost,a neviem ci vies,ale odstranenim nocneho kojenia,by sa mi u 6-7 mes babatka znizila tvorba mlieka,comu by som tiez nebola rada.S laktacnymi poradkynami by si si urcite nerozumel 😉

hajanka
29. júl 2011

@drzubok no zaujimave je, ze ked som napisala ze dieta bolo kojene len do 3 mesiaca a od 3. mesiaca na UM a ani si nepoznal podrobnosti hned si vedel odpoved! Hned si to pripisal pitiu mlieka v noci.
Ale ked som napisala, ze od toho 3. mesiaca v noci mlieko nepil a prvy zub mu vysiel v 7. mesiaci, jednoducha odpoved neexistuje 🙂 ja viem, ze sme spravili pre zdravie zubkov vsetko, aj cistenie aj kvalitu a kvantitu jedla ako pises, aj tak sa zubky zacali kazit.

adelaine
29. júl 2011

@drzubok je inak velmi fajn, ze robis osvetu...je to uctyhodne, aj my sme tak ucili mamicky v ambulancii...len prax je sakra ina, to vidim az teraz....
a ako hovorim, rady su fajn, ale nie vzdy ide vsetko podla knizky...

adelaine
29. júl 2011

@drzubok...vidis, a mozem ta rovno poprosit o radu, ked ta tu mame...lebo ja aj ked som od "fachu" tak si neviem poradit...
synovi vyliezaju molare (ma 13 mes.) a uz tyzden bojujem s jeho nechutenstvom a zacal mi odmietat akekolvek tekutiny uz uz cez pohar, cumel...slamku...vsetko je to jedno ☹
do toho zacali hnacky...akoze cele zle, lebo sa bojim, ze ho nedokazem dost dopnit tekutinami...striekackou alebo lyzickou za vehementneho vypluvania sa mi podari do neho dostat par ml...ale je to malo.
teraz ta prosim o radu, nepis mi, ze ako viem, ze je to sposobene zubami....lebo viem, ze su to zuby....len ma navyse prekvapilo to odmietanie tekutin, to este neskusal.
davam mu calgel na dasna...paralen supp., iny sirup od bolesti do neho nedostanem...co s nim? dakujem

drzubok
29. júl 2011

@hajanka bola to reakcia na najcastejsiu chybu. cisty zub sa nepokazí a opak moze tvrdit len niekto komu nieje jasne akým mechanizmom kaz vzniká. ja ta nebudem presviedcat ze si urobila chybu, prisla by si na to sama ak bysi mechanizmus vzniku kazu pochopila do detailov. kedy bol prvý krát u zubára, kedy niekto iný ako ty skontroloal ako su zuby cistené?, boli ste spolu u dent.hygienicky??
@adelaine moj nazor na symptomy je tu znamy... korelacia casova, nie prícinna. je to vec nazoru. ja by som ti povedal ze po vylucení iných och. ze ma dieta gastroenteritídu lahku vírusového povodu, ktoru treba liecit symptomaticky doplnaním tekutín. iní povedia ze zubky... výsledok je aj tak rovnaký - prejde to 🙂

drzubok
29. júl 2011

@hajanka ty mozes povedat ze ˇˇ ja viem, ze sme spravili pre zdravie zubkov vsetko, aj cistenie aj kvalitu a kvantitu jedla ako pises, aj tak sa zubky zacali kazit ale je to tvoj subjktívne vnímanie veci ktoré by mal niekto kto tomu skutocne rozumiet objektiizovat. mne to tu s tým kazením zubov pripada ako by som dokazoval ludom z kmena niekde v amazonii ze ako vznika burka a oni mi ponukaju xy moznosti ze ako to je - ze sa na nich boh hneva, ze nedali bohom obetu... bol som v zahranicí kde som mal moznost spolupracovat so stomatologmi - ktorí robili prevenciu a videl som výsledky, snazím sa pracovat ako oni ja vidím tiež výsledky. len stale su ludia ktorí su slepí a nevedia ze to ide aj inak

poleva
29. júl 2011

môže byť zo zúbkov vysoká teplota? nemáme nič len teplotu,idú nam 2 očné zubky

drzubok
29. júl 2011

@adelaine a este jednu drobnost po prerezani posledného mliecnaka si myslis ze dieta uz nikdy nedostane hnacku, prípadne teplotu, nebude trpiet nechutenstvom, bude nervozne, bude sa budit???, chapes...

hajanka
29. júl 2011

@drzubok neviem kto iny moze lepsie vediet co a ako sme robili a dodrziavali ked nie ja 😕 a slepa nie som!
Sladkosti nema rad, sladke jedla tiez, raz za cas si da coko croasant ale to az teraz, ked bol maly vobec, vsetko sladke odmietal a aj teraz odmieta, zuby ked bol malinky som mu cistila aj 4x denne, teraz sa to uz neda, ked je v skole, ale rano a vecer stale, bez vynimky,
A svagrove deti, vyrastali na sladkostiach, zuby si neumyvaju vecer pred spanim, rano tiez len ked si spomenu a zuby maju pekne biele ako perlicky, ziaden pohnity ani kazom vyzraty. Ako je to mozne?????
Urcite to NIE JE iba v samotnej starostlivosti o zuby a o potrave 😖

drzubok
29. júl 2011

@hajanka kedy bol prvý krat u zubára

emka25
29. júl 2011

@drzubok túto otázku si tu už položil toľko krát, že si myslím že v meste kde bývaš je bežné, keď mamička chodí s malým dieťaťom k zubárovi. No opakujem sa, ale v mojom meste nie sú taký zubári. Sú len pre dospelých a školský, alebo dorastový. Detský zubár nie je ani v okolí. _A to podotýkam, že nás nechcela ošetriť, lebo sme nechodili do škôlky a školy pre ktorú robí Pani Zubárka- len na prosby a plač dieťaťa. Odkial prosím ťa pochádzaš?

angellinka
29. júl 2011

@emka25 no aj u nas je to bezne,tak isto v nasom okoli,ze maminy chodia s detmi k zubarovi 🙂
odkial pochadzas ty,ze nemas taketo moznosti? 🙂

drzubok
29. júl 2011

@emka25 detský dorastový dospelacky -¨neviem ci si si to nevsimla už neexistuju. to že sa niekto venuje predovsetkým detským pacientom je jedna - inac je to dost financne nevýhodné - to na okraj a každý zubár je povinný urobit prehliadku dietatu od jedného roka pokial je z jeho obvodu. to ze nechce je dalsia vec - pravdu povediac sa toho boja - v podstate to nevedia - niekedy to robili skutocnee akoze detský. lenze celý ten model bol uplne o nicom. - výsledky vidno naokolo

drzubok
29. júl 2011

@emka25 takze neexistuju detský zubári. to že vas nechce osetrit lekar je na podnet pre príslusnu komoru Z.lekarov a a urad pre dohlad nzs. druhou vecou je že čo tým dosiahnes

drzubok
29. júl 2011

@emka25
@angellinka
a prave preto že mi je v podstate luto tej nevedomosti o zuboch tu písem. lenze poniektorí niežeby si z toho nieco zobrali ale beru to osobne a utocia a su to paradoxne tí s problémami a svojim vysvetlením príčiny. 😖

angellinka
29. júl 2011

@drzubok ja akceptujem kazdeho nazor,ale naozaj ako tu poniektore utocia 😀
ale aj tak si to vsetko odskacu deti 😒
moja dcera ma rok,a urcite sa s nou chystam k zubarovi,a kefku pouzivame,samozrejme ze to nie je dokonale cistenie,ale odkedy jej vysiel prvy zubok 😉
inac povedzme si,ze ako narod,mame najhorsi chrup ,co je dost hanba 😕

drzubok
29. júl 2011

@angellinka no a poniektore odmietaju akceptovat že hygiena je tak 60 percent zvyšok je frekvencia a kvalita jedla/sacharidy/. asi preto vlci a psi na salasoch nepoznaju kaz narozdiel od maznacikov v bytoch kdecím krmené. pricom hygienu vylucujeme pri obidvoch

drzubok
29. júl 2011

tak na čítanie: ak niekoho zaujíma rozšíri to obzor troška historie kontra realita len v angličtine ale pekné od uvodu po koniec http://www.aapd.org/upload/articles/King-14-02.pdf to ne tému prerezavanie zubkov- moja srdcovka

adelaine
29. júl 2011

@drzubok jasne, chapem..mne nemusis hovorit, ale viroticky povod hnaciek bol u nas vyluceny, bola naberana stolica..a bla bla...
no skoda, nic nove si mi nepovedal 😒

drzubok
29. júl 2011

@adelaine pockaj pockaj ako vylucený... bezne sa kulitivuje stolica na bakterie... cakame salmonelu shigellu pat.escherichie... ale virus len tak nedokazes. virus sa kultivujena zivom. co sa nerombi preto sa robi serologia- teda hladaju sa protilatky v krvnom sere ktoré sa žial objavia urcitý cas po nakaze. teda jedina moznost identifikoat vírus je pcr metoda a to ver tomu bezne nerobia. takze nevylucuj vírus- je to bezna vec je prícinou xy ochorení ktoré nazveme hnacka, nadcha, hrdielko. git vírusy niesu len rotavírusy .. je ich ..... noravírusy... atd 😝

drzubok
29. júl 2011

@adelaine a sme pri skup.herpetickký vírusov co spos.x chorob od herp.simpl. po ebv a tie uz robia divy s organizmom

adelaine
29. júl 2011

@drzubok robili sa bakterie, parazity a virusy...tusim rota, ja osobne som vysledky nevidela, len
pediater mi oznamil vysledok telefonicky...

CMV a EBV mal z krvi negat. tiez.