Ako čistiť prvé zúbky?

elesa
28. aug 2006

Mame prve zubky. Mame aj detsku zubnu kefku, ktoru davam malej aj koli rastucim zubkom na ulavenie, ale samozrejme aj na precistenie tych, ktore uz ma. Kedy zacat so zubnou pastou? ..aby to neprehltala..ale vypluvala..

bubatko
28. aug 2006

prehltania pasty sa nemusis bat, citala som poradnu s pediatrickou a potvrdila, ze vyrobcovia specialnych detskych zubnych past rataju s tym, ze deticky ich budu papat 😉 a preto su uplne neskodne... a neboj, ona sa to postupne nauci...

maca793
7. apr 2007

moja malá má už 8 zúbkov, kefku nepouívame, len jej pretrem prstom po zúbkoch. pastú má rada. zo začiatku to bolo hrozné, nechcela vôbec otvoriť pusu, ale teraz, keď vidí, že sa idú umývať zúbky, tak ju pekne otvorí. 😉

mercy
7. apr 2007

Toto riešim aj ja, Rišino má len 9 mesiacov a už 10 zubov...Bojím sa, že keď ich nebudeme čistiť, pokazia sa

maca793
7. apr 2007

ja som pri dvojičkách takéto veci začala robiť až neskôrm, neviem prečo, ale zúbky majú bez kazu a teraz im už idú nové.

escada17
7. apr 2007

myslim, ze babatku kefku este netreba, je cosi, co sa dava na prst a tym sa daju zubky pretriet, aj ked su len dva ( neviem to po slovensky ) alebo gazou cistou mokrou, ci servitkou...ja som presla po zubkoch po kazdom papani, odjazkiva...teraz sice nie, ked sme von a papa...

maca793
7. apr 2007

kefku až vtedy budú detičky potrebovať, keď budú mať 1,5roka aviac.
escada17 ja viem akú kefku máš na mysli, ale keď som sa na ňu pýtala v lekárni na cenu, skoro som odpadla. stojí okolo 300,-sk. uff!!! 😨 😨

escada17
7. apr 2007

juj, neviem, ako doma...tuna to bolo urcite strasne lacne- to sa len na prst navlieklo a cistilo- teda preslo po nich, akoby utrelo. Kefku sme kupili az neskor, aj pastu neskor

ella32
8. apr 2007

ahojte to na ten prst je z umelej hmoty a ma to aj umele stetinky take jemnucke a dostat to kupit aj so zubnou pastou s mliecnym enzymom takze ju deti mozu papat ale cena zavisi asi od vyrobcov. Samostatnu kefku na prst som videla aj od canpol-babies a oni maju celkom prijatelne ceny ceny.

maca793
8. apr 2007

ella32
za koľko to majú asi? nepýtala si sa?

leva
10. apr 2007

ja som bola teraz u svojej zubarky.ponukla mi to na ten prst pre maleho.ma len 2 zubky ale vravela ze to je dobra vec.stalo to 100sk.mozno to maju aj v lekarni.

srdcko
14. apr 2007

mne zase moja zubarka povedala, ze zubky treba obcas kefkou vycistit, nas maly ma 8 mesiacov a 8 zubov, tak mu ich vzdy vycistim cistou vodou a potom mu ju neham, aby sa s nou hral

nikollette
13. dec 2009

Od kolko mesiacov su vhodné pasty pre deti, a aké konkrétne?
ako často čistiť kefkou? máme 7 zúbkov.

katarinagk
14. dec 2009

no, my cistime od prvych zubkov, mame pastu elmex pre deti , nie ej tam napisane od akeho veku, iba ze od prvych zubkov....samko si zubky cisti sam, pekne si kefku zo vsetkych stran poobhryza, pasta sa mu dostane kam sa ma dostat a myslim, ze zatial to takto staci...

berus222
14. dec 2009

ahojte, ten naprstok na cistenie zubov som u nas kupila za 2 eura.

nikollette
14. dec 2009

My mámetakú kefku že od prvého zubku.

mami.sk
15. dec 2009

ja som kupila zubnu kebu CURA Kid od prvych zubkov a k tomu mi poradili zubnu pastu Elmex ktora je tiez od prvych zubkov 😉 kefka stala 5 € 😉
dcerka kefku zatial len ozuzlava ale aspon si zvyka na cistenie 😉

extrate
5. nov 2012

.....chcela by som čistiť prvé zúbky. už som sa tu dočítala že čím 🙂
lenže kedy ich mám čistiť keď moja dcérka zaspáva na prsníku? a ešte k tomu v noci viac krát je. 😕
pokazia sa jej zuby? 😒

velvet26
5. nov 2012

@extrate toto iste by zaujimalo aj mna, lebo tiez mala vecer este sa koji potom zaspi a aj v noci ju kojim,....umyvam jej zubky len rano po ranajkach,neviem ci to staci, ma zatial 13 zubkov...baby,ako inak vyzera detsky kaz na zubkoch? nie je taky snehobiely?

extrate
5. nov 2012

@velvet26 takže večer predtým ako ju nakojíš jej neumývaš zuby? asi načo keď hneď potom ide jesť sladké že?

velvet26
5. nov 2012

@extrate no robime to tak, ze ked sa kupe, tak jej dam do vanicky kefku a ona si sama sucha zubky ale bez pasty, len tak namokro, uz jej ich nejako sama nedocistujem, kedze ju potom kojim...neda sa to technicky zrealizovat asi az ked bude vacsia a nebude kojena, tak si bude aj vecer umyvat...

lenuska53
28. máj 2014

a od kolkych mesiacov sa mozu cistit zubky dietatku z pastou bez fluoru a tenzitou???????? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lenuska53
28. máj 2014

pretoze moj sincek ma 10 mesiacou a ma 4 zubky

adikacorporation
16. jún 2014

existujú "zubné pasty" ktoré nevadí keď dieťatko prehltne a sú vhodné od prvých zúbkov , napríklad Benjamínek
A zúbky sa samozrejme môžu a mali by sa - čistiť hneď ako sa prerežú. Treba zohnať veľmi jemnú kefku pre deti, alebo len tak čistým palcom pošúchať 🙂

majkagajka
12. apr 2017

Pastu deťom vôbec ale vôbec žiadnu netreba, zbytočná záťaž zbytočnou chémiou, odkazuje istý mladý zubár.
Najlepšie dieťatku dať do ruky kefku Curaprox ultra soft - smart (dostať v lekárni) keď mu sa mu idú prerezať prvé zúbky, nech si na ňu zvyká. Poslúži ako hryzátko. Dieťatku už pred prerezaním zúbkov čistievať 2x denne kúskom gázy ďasienka, ktorou sa čistia potom aj plôšky prvých rezákov (použiteľný je aj moderný silikónový náprstok) . Keď začnú rásť 4ky a 3ky, gáza už nestačí. Ja odporúčam rodičovi popri 1. spomínanej kefke vziať do ruky aj jednozväzkovú kefku Curaprox single 1006. Ničím iným tak dôkladne neodstránite plak z ryhovaných zúbkov. (Odporúčam ju samozrejme používať aj dospelým). Keď sa už čistí kefkou, pri čistení si odporúčam sadnúť (čupnúť), dieťatko položiť chrbtom na kolená a očistiť zúbky aj za cenu prípadného detského revu,je to záležitosť 1-2min a dieťatko si na túto procedúru zvykne a časom to už pôjde aj s úsmevom.

Ako útlocitná prvorodička, v snahe netraumatizovať moje milované dieťatko ktorému sa čistenie zúbkov nepáčilo, som ho nechala na pokoji, že skúsime neskôr.Veď zubárka pri snahe prísť sa ukázať sa s bábom pri prvom prerezávaní ma vysmiala, že mám prísť kolo 2rokov, keď sa začínajú robiť prvé kazy. Tak si vravím, načo to dramatizovať, trápiť to chúďatko tak skoro...Výsledok? Prvé zúbky - horné jednotky - vyrastené v 7 mesiacoch boli v necelých 11tich mesiacoch zo zadu už pokazené, nahlodané...
A to pritom syn bol výhradne dojčený, flašu nepoznal, cumeľ nepoznal, o mede a sladkých čajíkoch či džúsikoch ani nehovorím. Akurát tak občasne dostal detské piškóty :( ... a bol dojčný aj cez noc do 2 rokov ad libidum...ehm ...

Pri druhom dieťatku som sa už nebabrala a postupujem ako uvádzam vyššie. Dcérka má 17 mesiacov, zúbky má od 10tich mesiacov , takže je to už pre nás celkom rutina. No občasne keď sa niekedy chystá priečiť, poviem že očistíme zúbky a potom sa pôjdeme pozrieť do okna (jej obľúbená činnosť), takže sa ukľudní a vie že po chvíľke ležania nasleduje niečo pre ňu príjemné...

Čisté zúbky sa nekazia. A nekazia sa ani špinavé zúbky, ktoré neinformovaná maminka alebo nejaký iný neuvedomelý príbuzný či beťár súrodenec nenakazil prostredníctvom slín (oblízaný cumeľ, lyžička, bozkávanie, kontakt detských prštekov s ústnou dutinou druhej osoby) baktériou Streptococcus mutans resp. S. sobrinus , ktoré rozkladajú cukry na kyseliny... 2.prípad je útopia, takže len čistiť, pretože zúbky sú výhradne vizitkou rodiča.

Škoda, že takmer nieto zubára ktorý by bol ochotný stratiť pár minút svojho času a cítil v sebe morálnu povinnosť informovať každú tehotnú matku v jeho kresle o obrovskej nutnosti udržať dieťatku mliečny chrup bez kazu...

Neznalosť zákona neospravedlňuje , je však ospravedlniteľné zanedbanie ústnej hygieny u dieťatka z nevedomosti? Neviem, ja si to však sama sebe nikdy neodpustím...a ani mojej zubárke