Ako prebieha liečenie zubného kazu u 18mesačných detí?

vija2
12. mar 2009

ahojte.máme problém ,synček/18mes/ má kaz na predných dvoch zúbkoch je pri koreni zubu a má hnedú farbu podla všetkého ide o akútny kaz...samozrejme ideme k zubárke ale by som rada vedela aký je postup liečby a akou formou sa lieči zub u tak malých detí..dakujem

skurinka
12. mar 2009

ahoj malej mel taky kaz na prednich zubech normalne mu to vyvrtaji.mozna ocisti a tohle jsou ty mlecne zuby,horsi by bylo kdyby to mel na druhych zubech.kup kvalitni pastu na zuby ja kupuju elmex pro deti

vija2
autor
12. mar 2009

no on používa odol pre deti skúsim teda elmex a to bude teror ak mu musia vrtať on sa bojí aj obyčajnej vrtacky 😕

skurinka
12. mar 2009

ty madej me vubes nebrecel to neuciti ty prvni zoubky nemaji zadne nervy 😉

minea
12. mar 2009

Holky, jak se to stane, že má takhle malé dítě kaz? 😕 Napadá vás něco? Dávaly jste třeba hodně sladkostí, používaly stejnou lžičku....?

petka80
12. mar 2009

To by mě teda taky zajímalo ☹ Toho se teda dost děsím.

diddi
12. mar 2009

staci,ze piju Hipp caje,alebo po ocisteni zubkov vecer zaspavaju s mliekom,cajom....alebo ich piju pocas noci....Hipp caje su pekne svinstva....vidim to u Elly,ta sa do roka stale s nimi nadajala,ale Mia ich odmietala a ma pekne biele zubky...na rozdiel od Elly,ta ma presne 2 predne zubky trochu tmave....davam im na noc radsej Lucku neperlivu

katka76
12. mar 2009

deti piju najcastejsie cistu vodu a caje vobec nesladime a granulovane som ani nepodavala, lebo to je sladka voda. zubnica vravela, ze mohlo dojst k buchnutiu zubkou predtym, nez vobec vyliezli, preto ma popraskanu sklovinu, no a moze to mat aj geneticky dane - mm ma totiz stale patalie so zubami

aponchie
12. mar 2009

kdo rika,ze zuby u miminka nemaji nervy tudiz je nema co bolet?? 😀 vetsi blbost sem neslysela teda 😝

prvni zuby ovlivnuji druhe zuby neni pravda,ze mohou byt zkazene prvni a druhe v poho..ma to primou souvislost 😎

aponchie
12. mar 2009

btw kdo rekl,ze je to akutni kaz nebo uz to videla zubarka nebo jak je to?kdo urcuje diagnozu ? 🙂

nekdy to vypada jako kaz a je to jen demineralizovany zub viz sekce kdy k zubari na kojencich tam je celkem slusna diskuze o zubech 😵

katka.m
12. mar 2009

Plombujú sa mliečne zúbky? Nám povedala lekárka, že nie, pretože plomba vypadne a o chvíľu sa to robí znova. Že kazy treba častejšie umývať, preplachovať a čakať, kým mliečak vypadne. Že sa ani netrhajú. Pravdu povediac, ešte som sa ani nestretla s tým, že by to niekomu robili 😒

kalo
12. mar 2009

Už jsem to někam psala...Jsem svědkem toho, že 18 měsíční dítě může mít zoubky všechny úplně černé 😒 Paní s chlapečkem, se kterými jsme byly v nemocnici na pokoji. A klouček usínal s flaškou mléka a ještě během celé noci ve spánku vyžadoval pití...čaj nebo limonádu,,..tak ho paní celou noc napájela... 😖 Těch zubů jsem se fakt zhrozila.

katka76
12. mar 2009

malemu mliecne zubky plombovala, dokonca mal farebne vyplne, 5ka sa mu vsak zapalovala, tak ten ostal rozvrtany a stale sme ho cistili. nakolko 6tky rastu skor, ako sa vymenia 5ky, neodporucaju sa tieto vytrhnut, lebo detom narastu zubky nakrivo.
ze mliecny chrup ma vplyv na trvaly som vedela, preto cistime zubky pravidelne

vija2
autor
12. mar 2009

dik za 2odpovede ktore sa týkali mojej otázky ,,,,,aponchie zatial netrpím slepotou a viem rozoznať povlak od kazu zajtra ideme k zubarke ,,,moja otazka je zameraná na čo sa máme pripraviť u zubara kto uz má skúsenosti či je možná aj nejaka ina liečba lebo to vrtanie je drastické pre tak male dieta...podla mna .... 😉 ale aj o tom dam vedieť co mi povie lekarka ...dik za odpovede 🙂

tonicka
13. mar 2009

Ahojte kočky. Moja dcerka ma 4 kazy... boli sme u zubarky telefonovala som z x zubarmi... nazory sa roznia, niektori vrtat, niektori nie, viac je takych ze nie. Len sa to musi casto natierat(fluoridacia) a pouzivat elmex gel, my ho davame na noc... bohuzial moc to nepomaha. Vraj ked to navrtaju, deticky to boli, myslim potom opravene, vyberat nervy nezvyknu,lebo by mohli poskodit zarodok trvalych zubkov.
No a z coho je ten kaz tazko povedat, ja som velmi dbala na cistenie zubkov, nic sladke nejedla, pije len cistu vodu, neolyzovala som lyzicku, neje casto banany... a mame 4... ale bol cas kedy sme sa kojili aj v noci, takze bud toto, alebo genetika, moja rodina ma komplet zle zuby, a ja uz vela svojich nemam...
Este som vela citala o liecbe ozonom, tak som tam napisala a cakam odpoved.

aponchie
13. mar 2009

vija ja nerikam,ze jses slepa,ale sama si neumim predstavit ,ze bych diagnostikovala kaz ikdyz mozne to je ja nasla neco podezreleho a bylo mi receno ,ze kaz to neni,ale vypada tak 😉 a uz jsem ti psala,ze mozne je osetrit gelem elmex pokud to neni kaz a pokud ano tak nevim co jineho s kazem se da delat nez ho vyvrtat 😝 jako nechat to hnit si nemyslim,ze je dobra varianta idkyz to u nekoho vidim pac se to muze sirit dal a je to preci jen kaz zanet se udela rychle..

minea
13. mar 2009

Mám jednu vzpomínku - sama jsem měla kaz na mléčných stoličkách, zubařka mi tehdy řekla, že to jsou mléčné zuby, takže vypadnou a neudělala s tím vůbec nic 😒. Trvalo to ještě asi čtyři roky, než vypadly, pěkně jsem si užila. To ale bylo před pár desítkami let, takže předpokládám, že dneska těm dětem někdo pomůže. Vyvrtat, co jinýho?

tonicka
13. mar 2009

minea, druha vec je ked to boli, tak to vrtaju, ale ked neboli tak len osetruju, lebo ze potom to tie deticky boli a blomby vypadavaju 😉

aponchie
13. mar 2009

tonicko a jak je teda osetruji bez vrtani?

vija2
autor
13. mar 2009

to je fakt🙂

tonicka
13. mar 2009

aponchie, oni to len natieraju,fakt sa do toho zubari nehrnu... ja stale riesim ze ci ist k dalsim, lebo zatial viaceri povedali ze nechat tak, ale existuje liecba kazu ozonom mam aj kontakt, odpisali mi ze sa to da aj u malych deti, ale po pravde uz neviem co si mam mysliet, lebo je to pol na pol a ked vam povie zubarka co ma male dieta, ze oni maju rovnaky problem a neriesi to vrtanim, tak asi vie prečo. A este mam kontakt na jednu doktorku, ktora vraj kazy nevrta, ale "vylupne to nejakou spachtlickou", tak som pocula od jednej maminy, ktora k nej chodila, tak mozno este to skusim 😅
Vies aponchie, trapim sa tým od kedy som jej nasla prvý kazik a riesim co ine mozem urobit a ako tomu predíst, ale proste to nejde, zubky cistime, kefky mam vseliake, aj dentalnu nit pouzivame, aj po kojeni zubky umyvam aj ked uz spi, ale stacilo nam jedno vracanie (omylom sme zjedli pokazenu polievku) a strasne sa jej zvacsili a pribudol dalsi... 😔

aponchie
13. mar 2009

a cim to jako natiraji??

aponchie
13. mar 2009

sem se zrovna objednavala k zubarce a ptala se ji na to a rikala,ze nic nez vrtani anebo laxni nechani se nedela tak proto se te ptam 😎 zub male vycistila kdyz to nebyl kaz potrela desinfekci tot vse,ale nic jineho teda nevim ani sama nerekla

nursik
13. mar 2009

Mám ve svém okolí několik případů, kdy dvouletým dětem musely zuby trhat, protoe je měly v hrozném stavu a došlo i k zánětům souvisejícím s kazy. No a v jednom případě dítě je kojené stále, je mu přes dva roky, což si myslím, že je hlavní důvod kazivosti v tomto věku, pokud tam nehraje roli genetika a dítě se necpe sladkostma či nespí celou noc s flaškou v puse.

minea
13. mar 2009

Bohužel, tohle je velmi rozšířený mýtus, který laktační liga pořád dokola vysvětluje. Tady jsem našla jednu vzorovou odpověď doktorky Paulové:

Vliv cukru v mateřském mléce na zoubky
Dobrý den, ráda bych se zeptala na toto. Mám druhého synka 18 měsíců. Ještě ho kojím. Myslím, že je to tak správně. Dělají se mu však na předních zoubcích jedničkách nahoře takové maličké hnědé mapičky, ptala jsem se zubní lékařky a bylo mi řečeno, že mám přestat kojit. Prý je to ze sladkého! Synek nikdy neměl dudlík, nejí sladké, sunar nikdy neměl, tak jsem trochu zmatená, proč bych měla přestávat kojit. Děkuji za odpověď.
(p.s. prvního synka (3 roky) jsem kojila též do 18 měsíců a problémy se zoubky nemá)

MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Je to samozřejmě nesmysl, mléko obsahuje 6-7 % cukru, to i čaj, pokud ho osladíte, má obsah cukru větší. Co na zubech je, nevím, jeďte to ukázat do Motola na dětské zubní. Ale ať je to cokoli, od kojení to není. Navíc mléko obsahuje laktozu a ne sacharozu nebo glukozu. Z bezprostředního kontaktu to být nemůže.

Dr. M.Paulová

nursik
13. mar 2009

tak pak jsou zubaři teda blbci? 😀

tanja61
13. mar 2009

no baby poviem vam ze moja neter ma cely chrup cierny od 3rokov a ma 5 zubar povedal ze je to od cumla a neude s tym nic robit,oni vypadaju a narastu nove ja osobne sa toho desim aby maly nemal take zubky 😒

sipcek
13. mar 2009

tanja,ja z toho strachu ani malej nesladim caj a ked da svokra malej lizatko tak zurim,nevidim v tom totiz nic dobre.ked ma nieco sladke v ustach,furt si spomeniem na deticky s takymi ciernymi zubkami.nasej vysli zubky velmi skoro,a umyvat jej ich je horor,ale skusam. ☹

kikaz
14. mar 2009

Ahojkajte maminky .
nečítala som Vás do konca ale vyjadriť sa musím. Aj mliečne zúbky majú nervy, čierne zúbky môžu byť po úraze alebo tzv. medové zuby čo znamená neustáli styk s cukrom v akejkoľvek forme hlavne v noci, pozor aj materské mliečko obsahuje cukor. mliečne zúbky sú dôležité na to aby držali miesto trvalím to znamená že ak sa príliš skoro vytrhne može to mať príčinu krivých trvalých zubov. Čiže ak sa mliečny zub ošetriť dá tak by sa mal. Dôležité na koniec zubky čistí maminka malou makkučkou kefkou a samozrejme fluoridácia neuškodí. To sú ale moje názory a skúsenosti, je to na každej maminke a dôvere k svojmu oš. lekárovi. Papa 😉

sonije
14. mar 2009

Teda; vy mě děsíte. Adík teda kaz zatím nemá, taky má jen 8 zubů. Sladké; má rád, ale cpe ho jím spíš babička a já mu dávám sušené ovoce. Taky rád Kubíky, ale dost je ředím. Cistíme 2x až 3x denně pastou od Weledy, která se dá; polykat a pomáhá v trávení. Ale teď si Adík zvyknul zase na noční; mlíčko, má nějaké období...Trvá to už měsíc a potom mu už zoubky nečistím, tak snad se nám to vyhne. On si rád čistí; i sám, kou;še kartáček, olizuje pastu.. O°ozonu jsem slyš;ela, dělali to kamarádky dí;těti a je to bezbolestné. Někteří zubaři už mají; i přístroj, kterým krouží nad zuby a odhalí tak i počínající kazy. Ozonem to pak ozáří a je po kazu. Byl o tom nějaký pořad..

tanja61
14. mar 2009

po precitani tejto diskusii malemu od dnes davam vodu 😀 je pravda ze malemu sem tam dam nejaku tu sladkost,skor cajove keksy alebo piskoty a chrumky 😉 sipcek ani nahodou lizatko som zasadne proti, takemu malemu dietatu lizatko,babka sa pyta co maly moze a ostatni nemaju sancu ak poviem ze nie 🙂