Ako sa starať o prerezávané zúbky a o prvý vyrastený zúbok?

martina374
3. aug 2015

Ahojte, chcem sa spytat ako osetrovat ustnu dutinu u dietata, ktoremu sa prerezavaju zúbky a následne ako sa starat uz o vyrasteny zubok. Ja som mojej cistila usta harmancekom aj som dasna presla harmancekom ale neviem ci to staci alebo ci nepouzit nieco ine. A kedy uz zacat pouzivat kefku na zuby?. Poradte. Dakujem.

liz_lemon
3. aug 2015

@martina374 existuje taky naprstok, ktorym sa cistia/masiruju zuby, na kefku je este asi skoro

ruthike
3. aug 2015

Mne bolo poradeneczubarom, ze zubky treba umyvat od 1. Kupila som malicku detsku makkucku kefku a s minimom pasty - asi ako spendlikova hlavicka som dva krat denne trochu posuchala. Niekedy aj dasienka, ale nikdy som nedrhla dasna, aby som jej ich nepodrazdila.Ako zubky pribudali tak som pridavala aj pasty - teraz ked ma mala 2 roky a kompletny chrup davam tak za maly hrasok.Ten prvy zubok sa vytiahol v 4. Mesiaci. Ten naprstok podla mna staci tiez na prvych par zubkov, ale od 4roch by som uz skusala kefku, lepsie si zvyknu

prego81
3. aug 2015

@martina374
nepises vek, ale ja by som uz zacala pouzivat aj kefku kvoli tomu aby si na nu dieta zvyklo. Aby dieta vedelo ze to je nieco normalne a pravidelne: rano, vecer aj niekedy aj po jedle.
Aj naprstok je dobry. My sme nakoniec uprednostnili bavlnenu handricku, ktorou mozes pretriet zub a aj pomasirovat dasna: kym este nehryzie 😀

ikissedagirl
21. sep 2015

@prego81 velmi by mi pomohla rada, ako kefku-naprstok babatku dostat do pusy. Lebo mala este na 'otvor pusu' nereaguje a pery zatne a neotvori. nasilim jej nechcem pusu otvarat ...

prego81
22. sep 2015

@ikissedagirl
S tým sme problém nemali. Kúpal a čistil zuby vačšinou manžel a syn otváral ústa akonáhle bolo čokoľvek v blízkosti úst, začali sme s prvým zubom okolo 7 mesiaca...Neviem či moje rady pomôžu ale skúsila by som to počas kúpeľa keď sa dcéra ešte hraje vo vanicke a je viac uvoľnená. My sme od začiatku najprv okupali a potom čistili zuby. Keď sme kúpeľ vynechali tak zuby sa čistili po prebalovani. Alebo skús ukázať ako si náprstok dáš do úst ty alebo spoločne s partnerom/manželom. Skúsiť na to ísť nejako hravo. Alebo ju nechaj hrať sa s obľúbenou hračkou a medzitým šup naprstok do úst. Po čase by som sa aj tak snažila aby z toho bol zvyk a nie niečo vo robíš nasilu.
Teraz ma syn 2 roky a čistíme si zuby všetci spolu. Ale nie vždy to ide ľahko 😉