Chýbajúca sklovina na zúbkoch. Máte skúsenosti?

tamia
1. okt 2008

Ahoj,
všimla osm si, že moja malá má predných horných 2 a spodných 4 zubkoch chýbajúcu sklovinu. zbadals som to tak, že som si myslele, že má špinavé zúbky a to bolo toto. Vyzerá to tak, že na polovici zúbku od koreňa má pekné biele a potom je tam taký schodík a nižšie tam má toho mejej a je to takej žltkastej farby. moc to nie je vidieť. Máte podobné skúsenosti? z čoho to može byť? čo ste robili proti tomu?
Vďaka za každú radu!

titkovamiriam
1. okt 2008

nebrala antibiotika-vtedy sa to stava casom zubky zcerneju ☹

shela
1. okt 2008

tamia...nedavaj malej nic co obsahuje cukor... iba fakt ovocie...poviem ti moju skusenost...zijem vo Svedsku a tu Nestle a Hip ma uplne odlisne kasicky ako mame my na SK...ked sme boli na posledy na SK tak sme kupili nase kasicky...az ma striaslo kolko cukru tam bolo..tu totizto citis iba chut ovocia ziaden cukor.. alebo aj cajiky od Hipu u nas obsahuju nehorazne vela cukru...skus sa informovat v lekarni ci sa nedaju kupit aj take bez cukru...a s tymi zubkami chodte k zubarovi...ked uz ma pokazene mliecne moze to prejst aj na trvale ktore sa nachadzaju pod mliecnymi..nech to nejako osetria lebo potom malinke bude mat cely zivot problem zo zubkami...a este poviem tolko ..raz sme malej dali cokoladku na jazycek a na druhy den sme mali kontrolu u zubara...no ked som mu vravela ze ona ochutnala cokoladu dobre ze ma neukamenoval...deti do 3 rokov nepotrtebuje ziadne sladkosti...vsetko dostavaju v strave..no nie nadarmo to tu takto robia...Svedi maju najlepsi chrup na celom svete..a tiez nepodcenuj umyvanie zubkov..my sme zacali v 4 mesiacoch..sice to je niekedy boj ale neskor sa mi mala podakuje

kukona1
1. okt 2008

tamia-presne toto isté mala moja malá ,zrazu sa je odlamovalo postupne s tých zúbikov až je zostala iba taká škrupinka pri dasienku...ked som išla s tým k zubárovi tak mi povedal že to ma dnes velmi vela detí...može to byt tým že matka užívala železo v tehotenstve ale v našom prípade to boli antibiotiká...
chudátko malinké všetky zúbiky má krásne len prvé štyri horné ☹ a preto prestala zrazu papat...zatial ju to nebolí..ale nedá sa jej kúsat
jedna známa má to isté...ona užívala v tehotenstve železo a malému v 2 rokoch tie zúbiky museli vytrhnút lebo mal stále zápaly...mojej malej nemožu trhat lebo že sa to robí v celkovej anestéze a my ešte chodíme na kardiologiu so šelestom..a že pokial budeme tak oni nebudú riskovat že sa niečo stane
ale ma upokojil,že tie normálne zúbiky by mali byt v poriadku...

bubba
1. okt 2008

neudrela sa niekedy predtym?to moze byt napr aj ked bola malicka a udrela si pusu to mozu byt nasledky

tamia
autor
1. okt 2008

bubba,
askor to bude podobn0ho chrarakteru ako píše kukona.... malá je predčasne a brala kopu liekov, a taktiež ja som ku "koncu tehot." ( v úvodzovkách lebo som rodila v 6. mes. tehot.) brala tiež lieky na tlak, infuzky a tak....

kukona,
to si ma veľmi nepotešila 😢 ,.... a ako potom papá ten chlapček ked mu vytrhli zúbky...?

Je mi to strašne ľútoa stále si to vyčítam, či som to nezapríčinila ja

titkovamiriam
1. okt 2008

myslela som si ze to bude liekmi mam taku kamosku,jej malej davali lieky od mimi a potom dosla o zubky no teraz ich ma kraasne.tak sa neboj aj ked zcerneju alebo ich budes musiet dat von druhe budu v pohode.inak tiez som proti sladkostiam a zubky umyvame od pol roka. 😀 a uz sme boli aj prvy raz /2r/preventivne u zubarky 😀

kukona1
1. okt 2008

tamia...ešte má aj ostatné zúbiky...mojej malej ešte stále teraz rastú...lebo je išli zúbiky neskoro,ked mala rok tak mala prvú stoličku a potom až ked mala 14 meisacov tak jej vyšiel prvý zúbok dolu...takže o to viacej ma to štve že jej vyšli neskoro a som sa tešila že bude mat pekné zúbiky...a teraz jej idú očné zúbky...takže teraz máme perné dni aj noci 😒
ale zo zadnými može kúsat a aj ten kamoškin malý....on má už 4 roky a si zvykol...že už je 2 roky bez zúbkov..
susedina malá mala úplne čierne zúbky,lebo je dávali jest vela sladkostí a teraz má krásne zúbky...tak myslím že to nemá vplyv na druhé zuby len ich treba stále umývat...aby sa to nezapalovalo..tak mi povedal zubár

kukona1
1. okt 2008

ale každý zubár má iný názor a inú metodu na to...píšem len to čo bolo povedané mne... 😉

shela
1. okt 2008

kukona...praveze ono to vyzera ze dieta bude mat krastne zubky ale nemusi mat neskor...skus si nastudovat o vplyve sladkosti na trvale zubky ktore su este len pod mliecnymi... 😉

kukona1
1. okt 2008

shela ono je to individuálne,niekomu to sladké škodí niekomu nie..ide o to,že ja už to nezmením..malá má zničené zúbiky od antibiotík a tak len dúfam,že trvalé zúbky bude mat pekné..
😉
a tento problém má aj tamia...nejde o to či jedia deti sladké a či to bude mat vplyv na trvvalé zúbky..

shela
1. okt 2008

kukona...rozumiem ze vy mate problem kvoli ATB...to nie je vasa chyba...ale ja hovorim ako sa da predist problemom s trvalymi zubkami...adresujem to hlavne mamkam ktore maju zdrave deticky a davaju im sladke...ATB neviem ci ovp,yvnuju trvale zubky ale sladkosti to som si ista ze ano

kukona1
1. okt 2008

chááápem shela... 😉
určite sladkosti ovplyvnujú aj trvalé zuby..preto my sladkosti nekupujeme a pečiem iba menej sladké koláče alebo niekedy aj žiadne 😀 ,lebo manžel má cukrovku a vždy si poviem,že on nemože a ja nemusím a ked malej nikto neponúka sladké ani ju to nenapadne že sladkosti existujú...max.žuvačky detské orbitky...

kili
1. okt 2008

tamia, už som tu tuším založila takú tému.
SaA majú tiež, ale len na jednom zube a len kúsoček a rástli im hneď tak, že to tam nebolo, už vtedy som si to všimla.

majka35
1. okt 2008

mojej malej tiež tak narástli, na dolných dvoch zúbkoch má akoby taký žltý povlak ... ale u nás je boj aj s umývaním zúbkov, ani za svet mi nechce dovoliť, aby som jej ich umývala ... a keď jej dám kefku do rúk, tak si ich umýva, ale to je len také nijaké to umývanie ... 😒

kili
1. okt 2008

majka, aj mne nechce S. dovoliť umývať mu zuby, len jačí. Kúpila som tú na prst, ale teraz mu skúsim dať normálnu, že či si to nejak aspoň pošteklí 🙄

bubba
1. okt 2008

moja si tiez nechcela dat umyvat.najskor som jej dala najes makovu telku a potom som jej tvrdila ze sa jej rozne zvieratka(tie co nema rada...krtko,jezko)vykakali do pusy a zacala som jej pomaly vytahovat nakefke tie makove bodky..normalne ju nadrapilo ked to videla a tak otvorila pusinu ako hladne vtaca......mamiii umyvaj 😀 😀 potom som skusala este to ze som jej ukazala moje blbomby cierne 😀 😀 a vysvetlila coho je to dosledok(ale to ked uz bola troska vacsia) 😝