Čistenie prvých zúbkov

Ahojte, chcela by som vediet, ci a ako sa cistia prve zubky, mate niekto s tym skusenosti, rady ? Dakujem pekne 🙂.
rienok
13. okt 2013
@denula84 ahoj, ja malej čistím takou kefkou čo sa dáva na prst. Vždy večer keď dopapá mliečko tak jej dám zapiť trošku vody, zopár kvapiek dám aj na kefku a prečistím... zatiaľ sa veľmi nebráni ale niekoľkokrát mi zaspala pri pití 😃
ráno to isté, po každom jedle dám zapiť čistou vodou na lyžičke ( tak 3- 4) aby sa spláchli kyseliny - hlavne po ovocí, pozor tam nečistiť kefkou hneď lebo by to spravilo viac škody ako úžitku
nikoletka_h
13. okt 2013
ja čistím normálno kefkkou pre deti, a zubná pasta Elmex...je určená aj na prvé zúbky a chránia pred zubným kazom 🙂 natrem jej na zúbky pastu, dam jej navlhčenú kefku, ona si poumýva zúbky asi tak 5-10 minutiek sa hrá s kefkou v ustách...potom jej prečistím dôkladne ja...nakoniec ešte prstom prejdem po zúbkoch čistou vodou alebo s tou kefkou na prst ako spomína @rienok 🙂 je to super
kajkas
16. okt 2013
Ahojte,
čistiť ústočká treba začať od narodenia - silikónovou kefôčkou, prípadne gázou - namočenou v čistej vode povytierať ústočká po kojení/ kŕmení - dieťatko dostáva "impulz" do mozgu, že po jedle sú ústočká čisté, čím sa uľahčí aj ďalšie učenie k hygiene.
Po prerezaní prvého zúbka treba začať s čistením kefkou - pasta nieje dôležitá, dôležité je mechanické odstránenie povlaku - toto stačí raz za 24 hodín, ale poriadne. Čo znamená poriadne? Pre väčšie deti sú výborné indikátory zubného povlaku - kt. zafarbia povlak a tým ho vidíte, u maličkých detí je možno skúška správnosti prejsť nechtom po zúbku.
Pre malinké deti je najlepšie čistiť jednozväzkovou kefkou, kt. sa ľahko k zúbkom dostanete, osobne by som deťom zubnú kefku nenechávala žuvať ako hračku, kým niesú schopné ju ovládať - spoja si to s hrou a neskôr ich ťažko odnaučíte do kefky žuvať. 🙂
Sú rôzne techniky čistenia, aj kefiek, dôležitá je kefka s malou hlavičkou a rovno zastrihnutými vláknami. Sklon približne 45 stupňov k prechodu ďasno zub a jemný krúživý pohyb, alebo stieravý pohyb ("od červenej k bielej") Single kefkou taktiež - z každej strany.

Začni písať odpoveď...

Odošli