Čistenie zubov 9 mesačného dieťatka

andreatytler
31. aug 2020

Ahojte,
Poradtemi prosim ako na cistenie zubov 9 mesacneho syna.
Narastlo mu 6 zubov ked mal 6 mesiacov. Zubnu kefku pouziva ako jedno zo svojich hrizatok od svojich 5 mesiacov. Zuje tu kefku aj 3-5x denne 5 minut. Myslim ze sa mu urcitym sposobom tie zuby umyju ale Je toto postacujuce alebo mu musim cistit zuby aj jaÉÉÉÉÉ

Odkedy mu narastli tie zuby posucham mu ich 1x denne zubnou kefkou namocenou vo vode. Velmi sa tomu brani a doslova mu musim jednou rukou chytit obe ruky a hlavu a druhou posucham ale este aj jazykom sa brani. Kruti hlavou, strasne place od zlosti. Viem ze je to nutne urobit aj nasilu ale mam obavy ze mu ublizim, kedze tak vemi mika hlavou ze ho tou kefkou mozem pichnut do lica alebo do hrdla alebo suchap prilis silno, tak je to cistenie len velmi kratke. Posucham vrchne asi 3 sekundy a to iste dolne. Myslela som ze kedze si to on trochu vyciti pri zuvani, nemusim uz tak drhnut. Su tie 3 sekindy hore a dole postacujuceÉÉÉ
Skusam ho naucit na cistenie hrou a vzdy po obede si pred nim cistim zuby a dam jemu kefku ktoru zuje. Pozera na mna trochu ale nevidim velky zaujem. Tiez ho povzdbudzujem ked si da kefku do ust spravnym koncom. Bavi ho to zuvanie ale nesnazi sa ma napodobnit a zuby posuchat.
Skusala som spievat alebo mu dat nejaku hracku. Nefungovalo.
mam tiez obavu ze ci mu nevytvorim nejaku fobiu cistenia zubov, ak to budem robit nasili.

leelu
31. aug 2020

To, co robis, nestaci. Este vela rokov potom, ako sa dieta nauci umyvat si zuby samo, rodic dokladne docistuje. Ja som zacala hned prvy zubok umyvat kefkou, pouzivam Curaprox Curakid, teraz ma 18.mesiacov, 6 zubkov a umyvam rano aj vecer, dokladne spredu aj zozadu, kazdy samostatne, kym nie je kazdy zubok uplne cisty. Nema to rad, velakrat sa brani, protestuje, place, ale uz ooooovela menej, ako predtym, proste - zvykol si. Ked bol malicky, aj hlavu som musela pridrzat, aj ruky pridrzat, pery naddvihnut tak, aby som mala dobry pristup. Mna az hroza obchadza, ked vidim na ihriskach 3 ci 4rocne deti s ciernymi a zhnitymi zubmi. Zuby su zodpovednost rodica.

karhu
31. aug 2020

skuste nateraz rano a vecer pozotierat povlak zo zubov vlhkou gazou od dasna smerom dole, ..u nas naj funguje, ked nieco dieta vidi robit nas .potom sa rado prida

zuzuliennka1
31. aug 2020

fobiu urcite nevytvoris, to sa neboj... u 9m dietata cistenie zubkov inak ako nasilu ani prilis nejde, neboj, neskor to bude ok, bude aj spolupracovat.... radsej aj nasilu ako vobec

andreatytler
autor
31. aug 2020

@leelu , @zuzuliennka1, @karhu, Dakujem velmi pekne za rady. Pomohli mi velmi.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzuliennka1
10. jún 2022

@andreatytler ahoj, teraz mi tu vyskocilo upozornenie na novy komentar, tak to vyuzijem 🙂 su to dva roky od mojho komentaru a sme v stadiu, ze syn, o ktorom som si myslela, ze zuby budem cistit nasilu a s revom snad navzdy - vcera vecer sam prisiel s kefkou, pastou a zacal si umyvat zuby 🙂 (nerozprava, PAS) 🙂 vsetko pride

andreatytler
autor
10. jún 2022

@97tomi
@zuzuliennka1
Dakujem zienky, super postrehy. U nas nastal mierny zlom ked mal asi 1.5 roka. Vtedy ho zacali bavit pesnicky na pocitaci a popri tej pesnicke si da zuby vycistit. Sam si tiez chce "cistit zuby" ale je to len hra kedy si moze vytlacit na kefku pastu, mocit ju pod vodou a zuzlat. Ale nevadi, aspon ma zaujem, vzdy ho nabadam ho aby aj nieco posuchal.

aj47456
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slovakboy
10. okt 2022

@andreatytler to už má zúbky? To je aký frajer. joj taký mily príspevok som už dávno nečítal. A ako to pekne popisuješ aká si vzorná a dávaš si pozor aby to bolo hrou. Neporadím ti moji už sú veľkí. Podľa mňa ten vzor čo robíš je dobrá metóda. Moja manželka odkazuje že pozor aby sa nepichol s úzkou kefkou.

andreatytler
autor
11. okt 2022

@slovakboy Dakujem🙂
Medzitym som nasla viac dobrych rad a najma taku ze treba zmenit svoj postoj k cisteniu zubov. Vacasina ludi to berie ako nutne zlo (alebo otravnych 5 minut) a tak k tomu aj pristupuju ked cistia zuby diatatu. A dieta samozrejme nema ziadny zaujem zabit 5 minut svojho drahocennneho casu nudnym cistenim zubov. Ale ak rodic z to urobi zakazdym zabavu (pod ideme poskrabat malych skriatkov v ustach, alebo inu hru), tak pojde to dieta cistit zuby rado. U nas stale funguje cistenie pocas pozerania pesniciek na pocitaci. A uz aj u zubara sme boli. Vsetky zubky krasne zdrave.😀

andreatytler
autor
11. okt 2022

@aj47456 Dakujem, pozriem.