Čo robiť s poškodenými zúbkami v 20 mesiacoch?

brcinko
8. nov 2011
Ahojte, mám 20 mesačnú babiku a vyslovene zo dna na den sa je rozpadávajú horné zúbky. Vobec sme nepoužívali med ani cumlík, mala krásne biele zúbky, začali jej rasť už v 8 mesiacoch. Horná dvojka jej začala hned slabučko hnednút , ešte som myslela či niekam nenarazila a je poškodený. Pred mesiacom ráno vstala a mala celý predok vypadnúty ako vylomený/akoby ta sklovina bola prec_, zostala som v šoku. To isté sa jej začína robiť aj na druhej 2 aj 1. Pritom si ich večer poctivo umývame, aj nepravidelne cez den. Dokáže pomocť stomatolog alebo existujú nejaké prípravky? Bojím sa ze v 3 rokoch už bude štrbavá. Pi každom jej úsmeve/a smeje sa krásne a často/ mi stiahne žalúdok a je mi do plaču. Ďakujéém za rady
stvura
8. nov 2011
Bohzial to moze byt i dedicne (mi mame take zltkaste zubky i ked pravidelne umyvam a maly skoro vobec neje sladkosti, plus nikdy nemal cumel a nepil z dudlovej flasky), skus detskeho stomatologa, za to nic nedas, ale popravde...u nas sa tym nejako ani jeden nezaobera, max. osetria, ani sa neobtazuju plombovanim ak je zubny kaz.
froschka
8. nov 2011
toto je podla mna otazka naozaj pre stomatologa a skor aby som k nemu isla by som ziadne ine veci neskusala. moze to mat x y pricin...
gaby21
8. nov 2011
Pises, ze cely predok mala vypadnuty uz pred mesiacom, no nerozumiem preco si hned nesla ku zubarovi. To sa uz mesiac pozeras ako sa jej rozpadavaju zuby? Zda sa mi to byt trosku nezodpovedne, tu ti nik neporadi, toto je praca pre zubara, drzim palce nech ste co najskor v poriadku 😉
rybenka79
8. nov 2011
male deticky od 1 roka by mali chodit 2krat do roka k zubarovi!!!!! Treba najst rychlo zubara. Mojmu synovi sa zacal robit kaz, chodili sme tam sice 3 mesiace 2x do mesiaca, natieral mu to niecim a kaz sa krasne zastavil a obrazne zacelil a hlavne maly sa zubara absolutne neboji 🙂 zatial 🙂
zabka132
8. nov 2011
my mame dedicne oslabenu zubnu sklovinu, v 3 rockoch mal maly 2 kazy na zadnych zubkoch a vpredu poskodenu zubnu sklovinu. Hned ako som vsimla, ze sa mu robi kaz, sli sme k zubarovi. Povedal, nech si kupime Corsodyl a kazy potierat jeden tyzden v mesiaci rano a vecer. Zubny kaz sme zastavili, ma to sice teraz cierne, ale je to vzadu nastastie....zubky mu musia vydrzat este zo 3 rocky, tak sa starame. Vyplachujeme tym corsodylom (zriedeny s vodou) a natieram mu to vatovou tycinkou. Ale vyplachovat treba len v pripade, ze dieta je schopne tu vodu vyplut.
....v konecnom dosledku urcite treba navstivit stomatologa.
anjelicek26
8. nov 2011
@brcinko - Mala ma pravdepodobne problem s vstrebavanim vapnika, preto sa jej lamu zubky. Zacnite papat vapnik cez mak, oriesky, ryby, zelenu zeleninu a prejdite na bezfluorovu pastu, ak ju papa, viaze to v tele vapnik a nedostane sa do zubkov. A kazdopadne co najskor k zubarovi!
drzubok
8. nov 2011
zubny kaz nie je dedičný je to prenosne infekčné ochorenie sposobené str.muttans /predovšetkým/ a s tým spojenou absenciou dokonalej hygieny. cisté zuby sa nekazia. kazia sa zuby neočistené. ak niekto zuby čistí neznamená to že ich čistí dobre a dostatočne. ak zuby nevie čistiť rodič nebude to vedieť ani dieťa. + sacharidy -ich množstvo a čas ktorý posobia v ustach. žiadna velka veda, žiaden vápnik
marci2305
8. nov 2011
No my máme podobný problém..Malému vyšli zúbky skoro. Keď mu narástli všetky žiadny problém nebol. Akurát ten, že malému chýbal vápnik. Kojený bol do roka, cumle nepoužíval a sladkosti papal s obmedzením. ..Zúbky sa mu začali kaziť niekedy vtedy keď začal chodiť do škôlky. Začalo to iba tým, že strácal sklovinu. Ja som si myslela, že to má zubný kameň alebo niečo podobné. Vôbec ma vtedy nenapadlo, že to odchádza zubná sklovina. Začala som to riešiť hneď so stomatológom a ten mi povedal, že to môže byť dedičné, keď chýba telu vápnik. Inak mi pomôcť nemohol. Pretože tieto zúbky niesu trvácne. Vytrhnúť ich nemôže, pretože by sa zúbky poposúvali a vŕtať by nebolo riešenie. Toto všetko som riešila ešte keď problém nebol taký vážny. Postupne ale malému odchádzala sklovina viac a viac. Boli akokeby žlté zvrchu a na končekoch ostalo kúsok bieleho - sklovina. Ale tento zúbok je viac náchylný na kaz, keďže je otvorený. Poradil mi zubnú pastu Elmex pre deti. A pravidelné čistenie po jedle, hlavne po sladkom. V našom prípade sa to riešiť inak nedalo a nemyslím, že pri takýchto zúbkoch by iný stomatológ vedel poradiť inak. Zúbky aj tak vypadnú a narastú nové. Treba iba detičky učiť správnemu umývaniu zúbkov, aby sa potom vedeli správne starať už o trvácne zúbky. V našom prípade je to oslabená zubná sklovina spôsobená nedostatkom vápniku. To dávam za vinu aj našej detskej lekárke, pretože vedela, že malý mal už od malička problémy s tou makkou časťou na hlavičke - pomaly mu to zrastalo a následne mu potom prepadol hrudníček aj to je prejav nedostatku vápniku a čoho následkom sú aj jeho zúbky. Niekde som sa potom dočítala, že existuje vápnikova injekcia priamo do žily, tak som si ju vypýtala. Dovtedy lekárka nič s nami neriešila. Napriek tomu sa malému aj tak zúbky čoraz viac oslabovali a už nemáme 4 horné zúbky a začínajú sa kaziť aj očné a dva zadné dolné. Tam má už dierky...Boli sme dokonca v začiatkoch aj u dentálnej hygieničky a tá nám povedala to isté. Nedá sa s tým nič robiť. Jedine naučiť sa správne starať sa o zúbky a vyčkať kým tieto nevypadnú a nenarastú trvácne. ...Dúfam, že som Vám aspoň trošku poradila. Nie vždy lekár s tým dokáže niečo urobiť!!! A aby si ľudia nemysleli, že si neumývame zúbky...Umývame už od prvého každý deň 2 - 3 x denné. Pravidelne. Mimo užívania jódových tabletiek. A častejšie keď už sú takto poškodené. Pekný deň prajem....
vejinka
8. nov 2011
elmex gel je vyborny na poskodene zubky raz do tyzdna na kefku spolu s elmex pastou. Zubky su krasne biele bez kazu
zvonkohra
8. nov 2011
@brcinko ja mam 21m dcerku akurat pred cca mesiacom sme boli u stomatologa na preventivke a horne zubky ma cele zlte zaliate povlakom ale tiez vravel ze s tym nic nemoze urobit cize len cakat kym nevypadnu a potom odznova sa starat ale uz lepsie
olifcek
8. nov 2011
juj, my sme dnes boli u zubarky, preventivne, vsetko je super... ale kdesi som citala, ze ked zltnu zubky, moze ist aj o nedostatok vit. D.... ale uz mesiac to malo byt riesene... naco cakas? 😞
susik77
8. nov 2011
Pozri si tuto temu: https://www.modrykonik.sk/forum/tema/destrukcia...

My mame ten isty problem, zacali hnednut pred rokom. len chcem upozornit na Elmex gel- opatrne, niekt. Dr. ho vobec do 6 rokov nedoporucuju-dieta totiz aspon do 3-4 rokov moc neodpluva a moze sa lahko predavkovat Fluorom. Ucinnejsia je lokalna fluoridacia fluoridovym lakom u zubara.Rovno sa ho na to spytaj.
irriss
8. nov 2011
U nas byla pricina dlouhodobeho uzivani silnych antibiotik - diagnosa "dysfunkce ledvin"

Okolo 2.roku byly odstraneny vsechny mlecne zuby - tzv. zriceniny...rozpadavani zoubku, o kterych pises Ty.. 😉
Bylo mi doporuceno, aby byly odstraneny operacne..., byly ponechany pouze "zachytne zuby" - hlavnim duvodem bylo, ze by se mohl narusit i 2. zoubek a zanitit se celistni kost...Tento zakrok probehl v narkoze.
Do osmi let mel syn "kasovitou stravu"..a az ve 2. tride mu zacaly rust druhe zoubky 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli