Čo s kazom na zúbku u 18 mesačného dieťaťa?

chovancova27
28. aug 2012

No tak včera ma skoro šľak trafil... umývam malému zúbky a pozerám že čo to má na tej dvojke... cez celý stred má taký hnedý kaz, ako keby bol ten zub vyštiepený:((( a začína to aj na jednotkách a dvojke z druhej strany:( a to rafinovaný cukor ešte ani nevidel, vôbec sladké nepapá, čaje a ďžúsiky nepije, len čistú vodu...:(( zato papá veľa ovocia, tak žeby z toho? :( mliečne moc neje, ale zubárka tvrdí, že to nieje z nedostatku vápnika. dnes som sním behla k mojej zubárke, v podstate ma sním poslala preč, že sa stým nič nedá robiť a ani žiadenj rady som sa nedočkala, len že mu mám 2x denne čistiť zuby. tak budeme do 6 rokov chodiť s hnusným zubom, no taká som z toho naštvaná a sklamaná...:(( nemáte nejaké rady ako pomôcť?

zuzka38
28. aug 2012

nema to z ATB?

anjelicek26
28. aug 2012

@chovancova27 - isteze detsky zub MUSI osetrit, nenechaj sa odbit. Rovnaka procedura ako u dospeleho, v pripade nudze pouzit rajsky plyn. Je to kaz ako kazdy iny, neosetreny sa bude sirit, vieme o tom svoje, nasa mala sa trapi tiez, zubar ako na klavir, uz treti zubar sa jej snazi opravit 1 zub, mam pocit, ze su to neschopaci, alebo je im to uplne jedno :( Saska ma znizenu funkciu stitnej zlazy, kvoli tomu sa jej tvori menej slin, koncentrovanejsi plak a "pruser" je na svete. Sladkosti su u nas tiez minimalne, ano ovocie papa dost, ale nie zasa tak, ze by zila len z toho a dzusy nepije vobec. My cistime 3x denne. Docistujeme, zubna voda, nit, komplet program. A sme volakde, na vsetkych 4 stolickach ma kazy, vsetky uz mala opravene 2x, napriek tomu rastu :( Tak teraz ideme 3x vrtat do toho, nemam slov na to :( Zacalo to malou bodockou a teraz budem rada, ked jej zubky este zachrania :(

ellahop
28. aug 2012

skus mu ukazat ten rafinovany cukor.🙂 mozno sa kaz zlakne. a ujde. 🙂 😀

lulu19
28. aug 2012

ahoj presne aj moj maly ma na hornej dvojke ako odstiepene a tiez take hned .a tiez my doktorka vravela ze s tym nic ved su to mliecne zubky .som z toho nestastna zubky umyvame pekne on sam mamicka docituje dokladne a toto sa stane .povedala ze to je dedicne ze s tym nic neurobim .ja ccem este ist ku inemu zubarobi ci mu aspom nejake vitaminy nechybaju

andrejka1983
28. aug 2012

ja som našej kupila elmex gel...dava sa raz táždene, malý kaz aj vylieči, obnovuje zubnu sklovinu....nam to pokazene predne zubky nevyliečilo uplne, ale aspon sa to nešíri dalej, takže riešime to takto, aby jej ako tak vydržali tie zubky aspon do piatich rokov 🙂 ...inak poradila nam to v lekarni, a že zuby su dedična zaležitost,mliečne zubky nebolia same o sebe iba ak sa pod dasienko dostane hnis tak v tedy....ale vravela že len čistit a čistit a čakať 🙂 že su to mliečne zubky a každe dieťa sa s tým vysporiadavajú inak 🙂

yennn
28. aug 2012

Zubok sa musi ošetriť. Všade čítam ako stav mliečnych zubkov ovplyvnuje zdravie trvalých. Ale až naša detská zubarka mi vysvetlila prečo. Ukázala model zubkov, pričom ďasná boli priesvitné. Pod mliecnymi zubkami sú už teraz nasadky stalych zubov, nevytvoria sa až po vypadnutí mliečnych... Na tom modeli mal mliecny zub neosetreny kaz, ktorý si "vyvrtal" kanalik až na spodok zuba, a pokracoval sa zahryzavat do (este pár rokov) spiaceho trvalého zubu. Nie som lekár aby som to vedela posúdiť, ale vyzeralo to veľmi vierohodne. A predstava že chudák trvalý zubok vylezie už poškodený... no drsne 😖

lenka.s
28. aug 2012

sklamem ta, ale mudr. modry konik ma vsetky mozne spacializacie, len zubna mu este chyba ... takze moja rada - detsky !(nie tvoj) zubar a neoblomny pristup

slavka1307
28. aug 2012

@chovancova27 Je tu - drzubok - skuste mu napisat.

xlucia
28. aug 2012

daj mu zub ozonovat. my sme tiez dali. male kazy to lieci, taka pasta, vecsie konzervuje

zumbadance
28. aug 2012

ahoj.mozno to nie je tvoj pripad ake malvinka nie moja dcera 😝 mala nahnite zubky tie ocne,prvy lekar kazal vytrhnut,co sa vsak nepacilo malej ani kamoske sli za druhou zubarkou a ta to vyriesila tak ze zubky zbrusila a boli take pekne zdrave,biele. 😉

taniellita
28. aug 2012

Ahoj, moja stredna sestra je zubna lekarka, resp. o rok bude 🙂 A ta najmladsia ma 2 male deti -Adamko ma 4, ten uz ma vyvrtane 4 zubky, ale ani pri jednom jedinom necekol, ze ho to boli...Sestra ho pripravila tak detsky na to, co bude v kressle, ako to u zubara vyzera, co sa tam robi, ako mu zubok bude vrtat.. Naposledy ked bol u zubara, tak si vsimal dokonca jeho sestricky, soplos 🙂
Neviem ci ste boli s malym uz u zubara na prehliadke, ale cim skor chodte, on ti poradi, povie ...

babika131
24. okt 2012

No my máme tiež problém s jedným zúbkom ale na prvýkrát sme neuspeli,lebo krpec nechce otvoriť ústa a zubárka mi nato povedala,že to sa nesmie robiť na silu,že máme občas prísť a budeme skúšať či synáčik povolí. 🙂 Len mám obavy aby sa ten kaz zatiaľ nezhoršil. Máme 18 mesiacov a je to problém