Čo s pokazenými zúbkami u 3 ročného dieťaťa?

martafe
20. apr 2012

Mám 3-ročnú dcéru, dedične má nábeh na kazivosť zúbkov. Lekár neodporúča zúbky teraz opraviť, len "zakonzervovať", ošetrovať zubným gélom , aby sa kaz ďalej nešíril. S opravou zúbkov chce počkať do vyššieho veku. Je to správny postup zo strany lekára?

evka4
20. apr 2012

@anjelicek26 vidim, ze mas novu 'kamosku' 🙂

zahrika
20. apr 2012

@katka1981 to suhlasim..tiez nas caka prehliadka, netusim ako otvorime usta... s umyvanim zubov je to tiez boj..

anjelicek26
20. apr 2012

@evka4 - vidim vidim, taku vernu 😉

zahrika
20. apr 2012

nas problem je ze maly nenormalne reve kazde jedno umyvanie. To je hruza, zatne pery, spoji zuby, reve, jazyk pcha dopredu, neviem ako mu mam tie zuby cistit...je to boj, cistim bez pasty, koli fluoru, makka kefka, smer cistenia od jasna dolu, stolicky tou mini kefkou kruzivym pohybom plosne a okolo jasien... ale priznam sa, ten rev je taky niekedy ze msuim to spravit rychlo niekedy, a niekedy sa neda ani do ust odstat, iba silou a to je hrozne 😒 myslite ze technika je ok???
vam deti otvoria usta na cistenie?

drzubok
20. apr 2012

@zahrika čo máš proti fluoru????????

drzubok
20. apr 2012

@zahrika možno to čo ja proti chloru

saza007
20. apr 2012

@drzubok chcela by som sa na nieco opytat. Synovi cistim zuby pravidelne dvakrat denne, stravovacie navyky ma tiez dobre, sladke napoje nepije, len vodu, sladkosti fakt len prilezitostne. Pred par dnami som si pri cisteni vsimla, ze ma v okoli oboch dolnych stvoriek ustupene dasna. Neviem, co si mam o tom mysliet 😕

drzubok
20. apr 2012

@saza007 neviem ale kaz to nebude. tažko povedat čo poažuješ za ustupene dasná

saza007
20. apr 2012

@drzubok viem, ze kaz nie, len som chcela vediet, ci je to u deti v norme? Ustupene dasno - myslim tym, ked je z prednej strany zubu dasno zlezene nizsie, ako na ostatnych zuboch.

zahrika
20. apr 2012

@drzubok no tu sa moze stat ze viac lekarov..rozne nazory...moja napr neodporucam najmensim detom umyvat prve zubky pastou, lebo vraj vela fluoru vraj nevplyva dobre na trvale zuby...a hygienicka potvrdila ze cistit bez pasty..mozno ten dovod som zle pochopila..ale tak jedno je iste, vraj bez pasty..tu hovorim o rocnom dietati...... tak aky mas nazor ty??

katka1981
20. apr 2012

@zahrika, mala si rada cistila zubky od prveho zuba, mala obdobie kedy mi nechcela dovolit, ale nastastie nikdy nesla spat bez toho zeby som jej dokladne neumyla zuby ajked revala, ajked nasilu ale mame skveleho zubara ale ide riadne do penazi, takze si 2x rozmyslim...... ale netrvalo to dlho. Dlhsie sme mali obdobie, co si nedala strihat nechty na nohach 🙂 Ale kazde dieta je ine. Nasa to az tak brutalne neodmietala. Skus mu zapnut na youtube su videa ako detickam cistia zubky, ja som to malej pustala, rada na to pozerala a pritom si cistila zubky.

katka1981
20. apr 2012

@zahrika, hlavny prostriedok na cistenie je kefka, vedlajsi pasta, aj voda zriedi kyselinu, ale s pastou je to kvalitnejsie. Urcite lepsie kefkou bez pasty ako s pastou bez kefky 🙂

katana11
20. apr 2012

mas rozumne nazory... ale mam na teba taku otazku... dcerke od 1,5 roka na prednych vrchnych rezakoch sa jej zacalo vytvarat taka beloba najprv 1-ky neskvor 2-ky... upozornila som na to pediatricku, boli to nase prve zubky. Prvy ras zubkov zacal po 1roku zivota... Moj instinkt ma viedol ze nieco nie je v poriatku... pediatricka len mavla rukov ze to nic nieje... po case cca 2m sa dcerke od dasna beloba zacala stracat a ostala jej cca 2mm od vrchu nepekna tmava ryha a celkovo oslavena sklovina... zacala som to ihnet riesit so stomatologom a destkou lekarkov... krvny obraz v poriatku, zdravotny stav dobry. Zubar povedal ze je to odvapenateny zubok ze s tym sa uz nic neda robit a v tom veku dietatko by ani nespolupracovalo, ze treba nadalej dvokladne dodrziavat ustnu hygienu ... schytali to aj 4ky... Dosla som k zaveru ze to mala s Hipp cajov a nestle kasi podavanych pri vecernom uspavani... nakolko som odstavovala od kojenia. Nocne kojenie do 1,5 roka bolo dost inenzivne... mohlo mat aj to dosah??? Je to hlavne z mojej strany zavinene, hned ako som napravila tieto nedostatky ostatne zubky su krasne a zdrave, na noc jej davam aj GS Tooth mouse /mineralizacnu pastu/ Vratim sa ale naspet k mojej otazke!!! Ako postupovat u takejto problematike prednych rezakoch??? Ja osobne si to neviem predstavit co by sa dalo s tym robit... stolicky je trochu upravili a zacementovali ale tie predne rezaky 😖 to len cakat kedy sa je odstrbia? Pritom jeden si uz na smyklavke nabila a striedok oslabeneho zubu si vybila / vznikla tam priehlbinka/ tu sme dali osetrit znovu stomatologovi dal tam cementik... Nie je lahke komunikovat so zubarmi... lebo som si vedoma ze praca s takymito malimi detmi nie je vobez jednoducha aj ked moju dcerku musim pochvalit absolvovala 3x zubara a zakazdym si zubky dala krasne obzriet pripadne dovolila nasadit spominany cementik... Som si vedoma ze tie predne rezaky jej nevidrzia do prerezania trvacnych zubkov... ked by sa jej zacali stiepit dat ich radsej vytrhnut? tam uz ide hlavne aj bezpecnost aby nedajboze naruseny zubok neohrozoval zdravie / zadusenie, drazdenie pier a.p./ Bude to mat daaky defekt na umiestnenie a rast trvac. chrupu.? Porad budem moc vdacna za tvoj nazor. Na zaver chcem ubezpecit ze som zlihala hlavne ja ale som aj rada lebo rast ostatnych zubkov uz je kvalitny a zdravi. Pekny zvysok dna.

drzubok
20. apr 2012

@zahrika vieš kolko je vela fluoru??? fluoroza .- nadbytokb fluoru- spojné s poškodením zubov- sa slovenska netýka... len tolko. O,25mg fluoru predstavuje 2,5 dcl min.vody.. O,25mg.- jedna fluoridová tableta podávaná detom kedysi... v hrašku pasty je asi 0,O5 mg fluoru - asi tak

drzubok
20. apr 2012

@katana11 uff.. predne rezáky pri zmene návykov už nerieš... podstatné su 5ky. pozdravujem pediatričku- určite xy hnačiek a teplot zvalila na zubky. pokial su stoličky .o.k stmavnu - v 5r. sa menia 🙂 🙂 vykazené jednotky a dvojky skor urobia to že nevypadnu fyziologicky- teda nevolní sa korunka pričom korienok resorboval.. často korienok ostáva. záleží od stavu

zahrika
20. apr 2012

@drzubok takze pastu by sme teda mohli..hm, ale otazne ci lepsie s nou alebo bez nej..Ok dakujem.Skocim za zubarkou, mam to v plane na bud.tyzden

zahrika
20. apr 2012

@drzubok inac je pravda ze my hnackujeme stale..a dr to stale vali len na zuby! dufam ze nic ine, ale uz mi to nejde do hlavy..to mu stale nonstop rastu ci co..inac prvy zub mal v 3mesiacoch!

katana11
20. apr 2012

@drzubok no aj ja si myslim ze predne rezaky v mieste oslavenia keby sa aj prelomili tak ako hovoris korienok ostane... moze tam dvojs k daakej nakaze trvacneho chrupu cez tento nedostatok? alebo teda potom vytiahnut ten korienok a nechat to zacelit... 5 stolicky este nemame akurat sa budu prerezavat... iba tie 4-ky su tahe v priehlbinkach nahnedle ale sklovina nie je maka... takze zubar to daako este neriesil iba spodne tam uz boli aj dierky. A ak mam spravne chapat stolicky sa jej uz budu menit v 5 roku zivota? nie je to skoro? rezaky teda mam kedy ocakavat? dakujem za komunikaciu.

drzubok
20. apr 2012

@zahrika dobre, pasta elmex je od 1.zubku do 6.r čiže550ppm fluoridov 3xmenej ako v dosp.paste. fluoridové zlučeniny maju xxxx overených karyoprotektívnych učinkov.. celé švajčiarsko funguje na elmexe, rembrande., curaproxe........... len tu na slovensku je niekolko gooogle promovaných mamičiek ktoré všetko spochybnia.... a slovensko je špička 🙂 🙂 v dent. starostlivosti.... ešte že poznaju weladu... pochybný zubný gel

drzubok
20. apr 2012

@katana11 nie je makká... no tažko v texte.ako posudit ako je to v reale.. ide o to ako doverujes svojmu zubárovi, resp. aké má výsledky...mliečne stooičky nahradia v 10-11r.premoláre- tzv. črenové zuby...stoličky pribudnu už v cca. 6.roku. za mliečnymi patkami

drzubok
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zahrika
20. apr 2012

@drzubok pouzivame len elmexku, maximalne ja paradontaxku... kefku len curaproxku... takze v tomto suhlas. Vdaka za odpoved.a 550PPM to sa mi paci, takze aj taketo veci sa daju ratat na ppm 🙂 chapem spravne 0.055%?

zahrika
20. apr 2012

@drzubok nerozumiem...v tomto som total mimo.... s mojim som bola aj na odere stolice nedavno, vyter a nic nepotvrdili..zvalili na zuby..kaka 5x denne a vzdy ide do sprchy..akoze nechapem

drzubok
20. apr 2012

@zahrika jedno percento je 10 000 ppm. 0.05 mg/kg/den fluoru je odd

drzubok
20. apr 2012

@zahrika to by musel nejaký patofyziolog vysvetlit čo su to hnačky zo zubkov...... je xy virov čo sposobuje hnačku, a xy dalších dovodov čo urobí hnačku. vir robia tusim len rotavirus

stvura
20. apr 2012

@martafe moja detska zubarka to riesi presne tak u synceka, do dvoch rokov mal ukazkovy chrup, no ako som tandemovo dojcila sa mu rapidne zubky poskodili, takze sme zakonzervovali a teraz ma sice nastiepenu sklovinu, no celkom zubky ujdu

strapco13
20. apr 2012

@drzubok ked ma uz spominas aspon pis moj nick spravne 😝
a to ze mame v niektorych otazkach rozdielne nazory...nemusis ma oznacovat za deformovanu 😔 ..ja to o tebe tiez nepisem
OK? 😉

anjelicek26
20. apr 2012

@zahrika - ja mam rovnako neustale hnackujuce dieta a teda mame za sebou kadeco a zuby nespomenul nikto. Nemaj mi to za zle ale dovodom moze byt od celiakie, neznasanlivosti cukru, nedozreteho creva, neznasanlivosti laktozy, alergie na bkm fakt cokolvek. A to vo vytere klasickom nevidno. Nas maly hnackuje od 8 mesiacov. Sem-tam ma lepsie obdobie - ale inak vodnaty priekak. Ako pises - tak do sprchy vhodne. Aj ked u nas nastastie len 1x denne. Prosim vymen lekarku, pritlac na nu, hocico, nie je to zdrave, ak dietatom vsetko len preleti, potrebne ziviny nie je je schopne absorbovat.

V tomto veku uz by mali kakat 1, maximalne 2x denne a formovana stolica.

martafe
autor
21. apr 2012

Tak by som teda potrebovala konkrétny návrh - meno a adresu detského zubára, ktorý to urobí dobre a vie a chce to robiť aj deťom. Ten náš je dospelácky, deti na preventívu berie, ale urobiť zúbky už nie. Poprosím - mesto Prešov, Košice. Na cene nezáleží.

kamilka22
21. apr 2012

@drzubok chces mi tvrdit, ze neexistuje pripad, kedy by mohlo prist k nedostatku vapnika v tele? Tak preco potom do nas vsetci tlacia, ake je mlieko dolezite, na spravny vyvoj rastu a zubkov?A este mam otazku, preco vsetci tvrdia, ze dojcenie stoji matku jeden zub? U mna to tak bolo, po dojceni som mala par kazov, dovtedy 8 rokov bez jedineho kazu - na preventivky chodim pravidelne.