Dáva sa ešte fluór na zúbky?

pepapo
20. nov 2007

Dava sa este fluor na zubky, neviete co na to zubari?

snezienka
20. nov 2007

Viem, ze v Taliansku sa to dáva,,, ale na Slovensku ??? Tiež by ma to zaujímalo?

elise
20. nov 2007

my sme boli u zubára a máme používať iba detskú zubnú pastu elmex od 0-3 rokov, žiaden iný flor dávať nemáme , malý má 2 zuby

melory
20. nov 2007

moj zubar nam odporucil fluor na zuby, aby spevneli, vola sa
FLUORICA

gabuca
20. nov 2007

No my sme uz v porodnici dostali tabletky - vitaminy, je to D vitamin s fluorom, na zubky a aj na kosti. Mame to davat kazdy den, kym maly nebude mat 2 roky. Ale.... nie sme na SK.......

xxmargaretka
20. nov 2007

jej super vediet mna to totizto nenapadlo no zajtra kupim a zacnem davat 😝

veronika13
20. nov 2007

mel a aká to je konzistencia, kvapky?

tini
20. nov 2007

Elise, to mate tie 2 zubky cistit zubnou pastou??? Mne sa to zda trosku prehnane. Tu vo Fr. davaju od narodenia kvapky s obsahom fluoru. Moj Alex mal uz 8 zubov pred jeho 8.mes, kupila som mu kefku asi v 6 mes, tak si ju sam zuzle, zatial ale bez pasty a aj ja mu vycistim zubky len s vodou vramci hry. Som zvedava, ako to tu bude so stomatologickou starostlivostou, s pediatrickou to dost viazne 😠

soyka
20. nov 2007

ja som davala fluor,
ale zubarka mi to neodporucala,
tak len umyvame zubky elmexom 2x denne...
Lucka ma 4 roky a krasne zubky - mame trosku povlak,
ale to je vraj z bolinkovych cajikov,
ide len o kozmeticku vadu - su trosku zlcie.....

ale je pravda, ze v lete sme pili ovocne caje a zubky mala krasne bielucke.....

niektori rovesnici uzivali tabletky a uz maju povytrhavane zuby - treba ich len umyvat....

tini
20. nov 2007

Ale ti rovesnici urcite radi pili sladke cajiky a pod, vsak? Videla som vo svojej praxi kopu deti od 2-5 rokov so zhnitymi zubami a vsetky im vytrhali za radom, a vsetky radi pili kadejake tie dzusiky a jupiky a kakao pred spanim a pod.

soyka
20. nov 2007

😀 my zaspavame len s cajikom s kubikom.....
inak my mala nezaspi a zubky ma v poriadku....
akurat z jedneho mame odlomene - odhryzla nam kusok vane a zubok to nevydrzal.....

elise
21. nov 2007

tini ja mám takú kefku na prst tam len dám trošku pastičku a stieram mu zúbky, aby sa netvoril povlak, malý to má rád potom si ešte žužle svoju zubnú kefku-takú cvičiacu.

ella1
21. nov 2007

my sme boli vlani na fluorizácii.normálne nás zavolali.dali jej to na kefku a asi 2 min. si s tým umývala.

tini
21. nov 2007

Soyka, vidis, ked bude hladny, odlomim mu z vane a bude vyriesene 😀
Elise, chapem, tak to je rozumne, skusim aj ja tu najst take nieco na prst, ael zatial som nevidela, len mini kefku do rucky pre 0-2 roky a tu mame.

zuzu13
21. nov 2007

nám dala doktorka tabl. natriu fluoratum...užíva ich od 6 mes...no a synovi zubárka zdravé zuby auto. fluorizuje

ikke
19. okt 2008

manchiny • 17. okt 2008 o 21:42
Ahojte, chcela by som iba zistiť, či len nám toto predpísala detská doktorka
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/n...
alebo sa to predpisuje bežne koli zubom, lebo mne sa to nejak nezdá. naše bábatko je uplne zdravé, reže sa mu prvý zubok a neviem si vysvetlit načo nám to predpísala. mám na mysli to, že nechcem napchávat dieta nejakými umelými tabletkami ked mu nič nieje a zubok ešte ani nieje vonku a to nehovorím o nejakom zubnom kaze ktorý ani nemusí byt. ..keby sme naše deti mali napchávat "pre istotu" neviem čím všetkým tak ktovie akoby to vyzeralo...stavím sa že my sme nič také neužívali a doteraz som o tom ani nevedela. A ešte hovorila že sa to užíva do piatich rokov.. aké máte skusenosti ? napíšte, dakujem

junovka • 2d • 17. okt 2008 o 22:00
My take neuzivame a ani pri Timeike sme to neuzivali a kraaaasne zubky ma doteraz

stresmenka • 2d • 17. okt 2008 o 22:00
Môj syn to bral tiež a som spokojná má 16 a ani jeden kaz. Je to flór na podporu zubov aby sa deťom nekazili a boli pevné . Nám to pravidelne dávali v jasliach teraz jasle nie su tak to predpisujú nie každý lekár to predpíše ja som pýtala zubárku. Teraz mám 3 mesačného syna a budem mu to dávať tiež no a ktomu aj pravidelné čistenie s detskou pastou. Nič sa nestane neboj je to len pre dobro dieťatka aby malo zdravé zúbky

stresmenka • 2d • 17. okt 2008 o 22:07
Junovka ale tam ide aj o zúbky trvalé dáva sa to kôli tomu aby už základ pre trvalé zuby bol zdravý mne to tak bolo vysvetlené

junovka • 2d • 17. okt 2008 o 22:09
chapem ta Stresmenka, ako som uz pisla Timeika nemala ziaden kaz do 6 rokov, teraz ma uz aj poniektore trvale zubky a su zdrave a krasne/klop-klop/,Myslim si, ze je to aj vec genetiky a hygieny, nie?

zuzana76 • 1d • 17. okt 2008 o 22:10
nam to tiez nikto neponukal pre maleho, to predpisuje pediater? alebo zubar?

junovka • 2d • 17. okt 2008 o 22:11
ZUBARKA , TIEZ NAM TO NESPOMENULA

stresmenka • 2d • 17. okt 2008 o 22:22
ano je to vraj aj genetikou mne to ponúkla zubárka keď som bola u nej ale to bolo pred 16 rokmi a teraz ma napadlo že aj teraz zubár lebo to ponúkla aj sestre pre syna a berie to aj kamoškyn syn tiež to má od zubárky.

zuzana76 • 1d • 17. okt 2008 o 22:25
aha, tak poviem mojej zubarke, so synom este nechodim zubarovi , lenze ja mam sukromnu, tak to budem asi cele platit, nie? lebo ked mne raz predpisala lieky na zuby, nejake ATB tak som si to cele platila

stresmenka • 2d • 17. okt 2008 o 22:29
to stojí nejakých 40.- myslím to si aj tak platíš celé či chodíš k takej alebo takej to máš jedno

jaduska • 2d, 16tt • Včera o 11:04
Staršia dcérka to berie pravidelne asi od 2 rokov, s mladšou už k zubárovi chodíme, ale ešte jej to nekázal brať... Je to skôr na prevenciu, určite to nenahrádza zubnú hygienu...

denduska • 1d • Včera o 11:26
Ahojte babky, tak ja som sa pytala mojej mamky - zubarky Vravi ze fluor by sa mal brat az od troch rokov, denne 1 tabletka. Aj to len vtedy, ak sa na mliecnych zubkoch ukaze ze je defektna sklovina, ze vtedy to ma uzasny ucinok. Alebo v oblastiach kde nie je kvalitna voda alebo tak. Inak to vraj nema vyznam, lebo v potrave je fluoru dost, najma v detskych instantnych cajoch a podobne. Mne vraj dala len zopar tabletiek ked som bola mala. Aj s fluorom s mierou, lebo nici oblicky aj kosti.

rohacka • 2d • Včera o 13:04
Nazory sa roznia. Ja som ho brala roky a prvy kaz sa mi urobil v 29-ke. Takze sa oplatilo. Jedna zubarka sa vyjadrila, ze to bol jeden z vybornych vymyslov socializmu - povinne fluoridove tabletky. Dcera berie od roka 1 tbl. denne, teraz ma takmer 4 roky a berie 3 tbl., niekedy len 2. Samozrejme obcas zabudneme. Kubko ma 1.5 roka, zatial neberie, aj ked obvodacky som sa pytala a hovorila, ze uz mozem po 1 tbl., ale on berie vela inych liekov, tak mu nechcem davat dalsie. Bojim sa sice tiez neziaducich ucinkov, ale mat zdrave zuby je super. Mozem potvrdit. Predpisuje detska alebo zubarka, Natrium fluoratum 250 tbl. stoji okolo 100,- Sk.

najjanka • 3d • Včera o 13:15
Baby, viete, preco sa Natrium floratum uz nepredpisuje? Pretoze najlepsi vplyv na kvalitu zubov ma okrem hygieny jedine LOKALNA florizacia. Brat fluor vo forme tableit je aj skodlive. Fluor obsiahnuty v tomto preparate sa viaze nielen v zuboch, ale aj v kostiach.
Fluor je latka, ktora ma vyssiu vazobnu schopnost ako vapnik a sposobuje tzv. vytesnovaci efekt, t.j. vytesnuje vapnik z miest, kde ma byt.
Je to "material " sice pevny, pevnejsi ako vapnik, ale aj krehkejsi a lamavejsi. Cize zuby fluorom posilnene su naozaj pevne a lepsie odolavaju naporu bakterii zubneho kazu, ale zuby su po nom krehkejsie a nachylnejsie na praskliny v zubnej sklovine, napriklad po naraze.
Tolko o zuboch. Na co sa vsak ale casto zabuda, ze vapnik nie je len v zuboch, ale aj v kostiach. Vysisie spomenuta vacsia afinita ako vapnik sposobuje zial aj usadzanie sa fluoru v kostiach na ukor vapnika. Preto nam tu za "zlateho sociku" vyrastla generacia osteoporozy v rozmeroch doposial nevidanych.
Preto sa od pausalneho celoplosneho podavania Natria Fluotatum upustilo. Fluor je prirodzenou zlozkou potravy, netreba ho telu zvlast dodavat. Tak ako pise Denduska.
A ak ma vase dieta kazive zubky, okrem zvysenej pozornosti venovanej ustnej hygiene sa treba porozpravat so svojim stomatologom o tzv. lokalnej fluorizacii, kedy sa fluor dostane len na tie miesta, kde je potrebny a nie do kosti.

bubba • Včera o 15:49
ahojte my tiez berieme fluorid citala som vela toho na nete ale hlavne to boli vsade pozitiva,tak ideme na to s meirou.detska dr.bola sokovana ked som poziadala o predpisanie ze este to od nej nikto nechcel a to uz ma par rockov a ked som sa pytala ci teda je lepsie nepodavat to,nepovedala ze nie,prave naopak..my podavame od 1 roka 1 tabl.denne.
pamatate sa nato ako sme to jedavali my v skole????bolo to asi 5-8 tabletiek a niektori to zjedli aj na posedenie nikto na to niky nedozeral...
a orem ineho,taka tema tu uz babeny moje existuje

bubba • Včera o 15:52
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a este bola jedna kam som prispievala aj ja ale tu nemozem najst

bubba • Včera o 20:23
rohacka,my sme natrium fl.dostali na predpis za 5 korun

vinka • 2d • Včera o 20:45
Plne súhlasím s Najjankou.Aj mne to takto zubár vysvetlyl.Dokonca za sociku tehulky dostávali tieto tbl a zistilo sa,že do bábätka sa skoro vôbec nič nedostalo.Takže sa upustilo.Sú už pasty od 3 mesiacov na báze MM a neskôr je velmi dobrý elmex.Aj mi ho používame je to drahšia pasta ale majú aj ústnu vodu aj gél pre dospelé zubky na fluorizáciu.Dokonca aj známa sestrička mi povedala,že používa malý kvalitnú pastu.Aj oni ju odporúčajú.A po tých liekoch niekedy sa môže stat,že ostanú biele škvrny na zúbkoch.Dokonca aj jeden známy to mal práve z tých liekov.

prvapomoc • 2d • Dnes o 09:55
NO MOJA ZUBARKA MI POVEDALA žE PODLA NOvých vyskumov sa nepodavaju fluorove tablety lebo sa zvyknu potom v tele vytvarať fluorové ložiská.dôležita je hygiena a dobra zubna pasta.

saska.t
20. okt 2008

my sme dostali v porodnici tiez tabl. vigantoleten fluor ale na 1 prehliadke u dets. lekara mi povedali, ze v ziadnom pripade a vymenili za vit. D, tak kto sa v tom ma vyznat ked ani oni sa v tom nevyznaju ... mame brat do pol roka al. roka

bubba
20. okt 2008

sa asi pomylili nie 😅 😅 ?

ikke
5. dec 2008

lovey555 • Včera o 21:39
ahojte baby.moja malá mala teraz 5 mesiacov a lekárka jej predpísala fluór na zúbky. lenže je to predsa len chémia, tak neviem či jej to dávať. niektorým kamoškám to lekári vôbec ani nepredpísali. ako ste na tom vy? a malá má aj laktozovú intoleranciu, a liek obsahuje laktozu.

vanish1 • 1d • Včera o 21:53
Fluór (Fluorid sodný a kyselina hexafluorokremičitá)
Fluoridy, ktoré sa používajú v dodávkach pitnej vody, sú toxické, nepodliehajú rozkladu a sú to environmentálne polutanty. Americký Úrad na ochranu životného prostredia ich oficiálne zaradil medzi znečisťujúce látky. „Na zamyslenie stojí aj fakt, že tieto chemikálie sú jednoducho nebezpečným priemyselným odpadom - vedľajším produktom z výroby fosfátových priemyselných hnojív, nazhromaždených z priemyselných čističiek ovzdušia, ktorý sa v hojnosti pridáva do verejných zdrojov vody. Kyselina hexafluorokremičitá, najviac používaná fluorizačná prísada, obsahuje ďalšie toxické látky vrátane olova, berýlia, ortuti, kadmia a arzénu. Brutalitu fluoridu zhrnul v strohom tvrdení Dr. Dean Burk z National Cancer Institute /Národného inštitútu rakovinových ochorení/: "Fluór spôsobuje oveľa častejšie smrť na rakovinu a robí to rýchlejšie než akákoľvek iná chemikália."

Fluór je extrémne nestály, elektronegatívny prvok, ktorý sa nikde v prírode voľne nenachádza, a preto sa ľahko zlučuje s mnohými prvkami . Fluór sa používal ako bojový plyn v oboch svetových vojnách a bežne sa používa ako súčasť otravy na potkany. Fluorid sodný je takisto nebezpečný vedľajší produkt tavenia hliníka a cukrovarníctva, a čo je najhoršie a neuveriteľné, používa sa v zubných pastách, vo vysokých koncentráciách, vraj na zníženie výskytu zubných kazov. Z rozsahu, v akom sa fluór používa, by sa zdalo, akoby „...bol rozbehnutý ďalší vládny deratizačný program, bez verejných diskusií a bez informovania verejnosti“, tvrdí veterán komentátor Eustace Mullins na záver svojho celého výskumu fluóru.

Už v októbri 1944 publikoval Žurnál americkej lekárskej asociácie úvodník, ktorý hovorí: „...požívanie pitnej vody, ktorá obsahuje len malé množstvo fluoridu, spôsobí také vývojové poruchy kostí ako osteosklerózu, spondylózu, osteoporózu, a tiež strumu."

V máji 1992 Dr. William Marcus, starší vedecký poradca a vedúci toxikológ v americkom Úrade pre ochranu životného prostredia bol prepustený zo svojho miesta po tom, ako zverejnil svoje úprimné komentáre o hromadnom liečení verejnosti bez jej súhlasu a o šokujúcom nebezpečenstve fluoridu. Marcus sa obával, že výsledky amerických vládnych štúdií ohľadne fluoridu, jedna skončená v roku 1984 a druhá v 1987, sa na verejnosť nikdy nedostanú. Po dlhom boji bol Dr. Marcus 28. februára 1995 do svojej funkcie znovu dosadený. „Ak by to bola akákoľvek iná chemikália než fluorid," komentoval Marcus, „jej používanie by sa okamžite zastavilo. Existuje veľké riziko zdravotného ublíženia z fluóru.“143

Nadácia Safe Water Foundation (Hnutie za bezpečnú vodu) podala na základe Zákona o voľnom prístupe k informáciam žiadosť s cieľom získať výsledky vládnych štúdií o fluóre. Dr. John Yiamouyiannis (prezident nadácie) povedal: „Všetky testy boli pozitívne“, (potvrdzujúc tak prepojenie fluóru na rakovinu).

Dr. John R Lee MD, ktorý bol prezidentom Komisie pre environmentálne zdravie miestneho lekárskeho združenia v Marin County v Kalifornii, sa stretol tvárou v tvár s predstaviteľmi záležitostí týkajúcich sa fluóru. Podľa Dr. Leeho okres neustále robil nátlak, aby sa na miestnej úrovni hlasovalo za fluorizáciu vody až dovtedy, pokým návrh neuspel tesne o jedno percento. Lee hovorí: „Fluór je toxická odpadová látka mnohých typov priemyslu napr. výroby skla, výroby fosforečných hnojív a iných. Neexistuje žiaden spôsob, ako zlikvidovať tony fluórového odpadu, ktorý neustále vzniká, pokým nenájdu nejaký spôsob, ako ho použiť. Preto si vymysleli tento príbeh o tom, že fluorid je dobrý pre zdravie zubov. Napokon ho (fluór) takto preháňajú cez organizmus každého človeka.“

Už len samotný Leeho komentár je šokujúci a opovržlivý. Problém však je, že stovky odborníkov, lekárov a biochemikov toto hovoria už niekoľko rokov. A samozrejme, keď sa stiahla opona a odhalilo sa pod rúškom skryté tajomstvo, federálny výskum odhalil, že fluór u ľudí a zvierat naozaj spôsobuje rakovinu. Dr. Burk z NCI konštatoval: „Usúdilo sa, že to vyzerá tak, že umelá fluorizácia spôsobuje alebo vyvoláva okolo 20-30 zbytočných úmrtí na rakovinu na každých 100 000 ľudí vystavených fluorizácii po dobu 15-20 rokov.“ Je preto neuveriteľné, že až do dnešného dňa je fluorizácia vody a použitie fluóru v zubných pastách nielenže povolené, ale cieľom US federálnych úradov je zaviesť dokonca povinnú fluorizáciu vody v minimálne 75% oblastí USA.

• Fluór sa zhromažďuje v organizme ako olovo, pričom škodu spôsobuje po dlhšej dobe.

• Fluór je toxickejší ako olovo a o trochu menej toxický ako arzén.

• Lekárske výskumy preukazujú, že zlomenina bedrového kĺbu sa vyskytuje o 20-40% častejšie v komunitách, kde sa používa fluorizácia.

Americká lekárska asociácia (AMA) vydala 8. decembra 1993 tlačové prehlásenie s názvom 'Study Links Fluoride to Rare Bone Cancer' /Štúdia spája fluór so vzácnou rakovinou kostí/. Táto štúdia takisto preukázala, že fraktúra bedrového kĺbu sa vyskytovala u žien o 27% častejšie a u mužov o 41% viac v testovaných mestách, kde sa používa fluorizácia. Fraktúry bedra (riziko smrteľných následkov u starších ľudí) sú tiež spojené s vodou, ktorá obsahuje fluór.

vanish1 • 1d • Včera o 21:54
ja by som takéto tablety nedávala, ale je to na tebe
http://zdravedieta.rodinka.sk/index.php?id=100

lovey555 • Včera o 22:10
ďakujem ti veľmi pekne. určite jej ho nebudem dávať

marika80 • Včera o 22:49
Mne zubarka-znama na SR predpisala tabletky pre malu (dava ich aj ona svojmu malemu synovi) a ked som sa na to pytala zubara v UK tak mi povedal, ze nech to nedavam. Tak nedavam
Ale zas tu sa nedava ani Vigantol

jarka007 • 3d • Včera o 23:26
U nas v Nemecku radia pediatri, davat, zubari su proti tomu. Privela floru skodi a ked sa dietatu umyvaju zubky, tak sa vobec nemusi davat. Flor obsahuje sol, pasta, voda, tak naco ho pridavat este viac ?

krista
10. dec 2008

syrael • 1d • 14. prosinec 2007 v 16:37
Zdareeec, tak nam pani doktorka predepsala fluoridové tablety, jednu denne. Na pribalovym letaku a ostatne i jinde pisou, ze podavani tablet neni jednoznacne - jsou hlasy pro, i hlasy proti. Predepsal vam je vas pediatr?
Diky vsem

niega • 1d • 14. prosinec 2007 v 16:45
Zdar, v lékárně, kde jsem pracovala, se to takovýmhle mimískům dávalo běžně, nikdy jsem vůči těmhle tabletkám nezachytila negativní reakci ze strany rodičů nebo lékařů. Vlastní zkušenost zatím nemáme.

sofik • 1d • 14. prosinec 2007 v 17:40
Ja si myslim ze je to dobre ze ti ich pediater predpisal. U nas na Svk ich nepredpisuju vsade, tak mi ich nosi sestra z Nemecka. Tam to odporucaju.

listicka77 • 1d • 14. prosinec 2007 v 18:03
Syrael, nedávno jsme to probírali na jiné diskuzi a pak jsem o tom důkladně diskutovala s kamarádem zubařem a jeho ženou zubařkou.
Tak na té diskuzi byla zmiňována taková negativa, jako že fluor v nadbytečném množství může způsobovat budoucí neplodnost chlapců.
A kamarádi zubaři (ta holka o tom psala ještě na škole nějakou práci) říkali, že podle jejich názoru je naprostý nesmysl, aby fluor předepisoval pediatr automaticky v 6 měsících (a ještě bez ohledu na to, jestli už zuby rostou nebo ne), že to je velmi indiviudální, že hodně záleží na složení stravy, vody (v některých balených vodách je fluoru např. poměrně hodně) atd. A že když už, tak by to měl předepsat zubař, a to z nějakého konkrétního důvodu a ne jako "prevenci" pro všechny. Tož tak. Ale rozhodnout se musíš ty. Z té diskuze teda vyplynulo, že někteří pediatři to předepisujou, někteří ne.

syrael • 1d • 15. prosinec 2007 ve 03:02
Moc dekuju, damy! Fakt je, ze o kvalite vody se s nami nikdo nebavil...

mima595 • 2d • 26. červen 2008 ve 20:52
Chcem sa spýtať, či dávate svojim detom fluoridove tabletky, odkedy ste zacali a ako často ich dávate?
Ja zatial nedávam, budú mať už skoro 2 roky, tak neviem, či sa to ešte oplatí začať dávať.
Raz som čítala článok, kde bolo uvedené, že nadmerný príjem fluóru sposobuje krehkost a neskor lámavosť kostí - a tak som sa nejako o tie tabletky bližšie nezaujímala.

Díky za odpovede.

maja26 • 1d • 26. červen 2008 ve 21:18
ahoj mě to dala zubařka pro malou a říkala že až bude mít dva roky tak ji to mám dávat jednou deně,ale já zapomínám takže když si vzpomenu 🙂

fohr • 1d • 26. červen 2008 ve 21:19
ahoj mima ja som v Nemecku a tu tie tabletky davaju automaticky o desiateho dna baba, Beru sa kazdy den prve dva roky.

maja26 • 1d • 26. červen 2008 ve 21:31
jo to mi říkala i švagrová se divila jakto,že je nemám že malému to daly taky dřív.Ale Němci tam mají všechno nějak jinak tady se doporučuje sušené mlíko do tří let a tam jen do dvou..... 🙂

miquel • 2d • 26. červen 2008 ve 21:35
no my jsme je dostali na 18ti měsíční prohlídce a měla bych je dávat každý den , ale někdy taky zapomenu 😅

lenerka • 1d • 26. červen 2008 ve 21:37
no tak já slyšela,že by se měli ty tabletky dávat už od 6měs.
my začli asi od roka
ale bohužel nepravidělně jsem lajdák
ale teď co začla hodně pít tak už jí to budu dávat do hotovýho pití a budu mít jistotu,že to vypije
nás stáli přs 100kč není to tak drahý a zubaři jsou rádi
ale my baštíme i pastu na zuby,ale to se prý nesmí

maja26 • 1d • 26. červen 2008 ve 21:42
to mi taky celou perličku nejraději nacpat do kakoče takže musím zasáhnout 😀
To je zajímavé že to má každý jinak asi by se měly domluvit ti doktoři,ale prý máme krásné zoubky tak to mě těší 🙂
já jsem tolik neplatila a je jich tam hodně takže to má tak na rok a jestli ji to budu dávat jako dosud tak to bude mít na 10 let 😀

mima595 • 2d • 26. červen 2008 ve 23:39
ďakujem, mám známych, ktorí tie tabletky dávajú, ale aj takých, ktorí nie.... 😠 Ale tí zase nedávali ani Vigantol, a o tom som si myslela, že sa "musí" 😉
Chcela som to vlastne vediet preto, lebo zajtra ide MM k zubárovi a mali sme debatu, či ich má vypýtať aj pre nase zabiatka, alebo nie.

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 08:22
ja sice o tabletkach viem, ale ziadny doktor mi ich ani len nespomenul, tak nedavam. keby sme ich mali odporucene, tak aj tak zvazim, ci budem davat alebo nie. pocula som nieco, ze sa maju davat az do 12 rokov!
ale pytala som sa mamy, a vraj my sme take nieco nikdy nemali...

verunacek • 1d • 27. červen 2008 v 09:25
Ahoj všechny maminky, mám už skoro jedenáctiměsíčního kluka a máme dva zoubky. Tak jsem s ním radši zašla ke kamárádce zubařce a vše je ok. Samozřejmě jsem se informovala na tabletky a bylo mi řečeno, že to je jenom reklamní trik. jak tu píše Lefika tak my jsme to prý taky neměli a zkažené zuby nemáme. Stačí když se prý miminkám nedávají sladké čaje a celkově jídlo s cukry.. A už vůbec ne před spaním. Stačí zoubky utřít hadříkem nebo když se nechá tak malým kartáčkem.. A to je prý nad všechny tabletky 🙂. Tak tabletky taky neberem.

maja26 • 1d • 27. červen 2008 v 11:39
verunacek ale když už to doma mám tak ji to budu dávat ne?To asi není naškodu?

plasta • 1d • 27. červen 2008 ve 12:42
ahojte...
tak my papame tie taletky od siesteho mesiaca, kazdy den jedno, okrem soboty a nedele... ale to vsetko zavisi od pediatra, napr. aj Vigantol predpisuje kazdy inak... 🙂

bubba • 1d • 27. červen 2008 ve 13:11
my tiez papame tabl.od1,5r a ked som si ich dala predpisat u dr.tak mi povedala ze musi kuknut v knihe davkovanie lebo uz to dlho od nej nikto neziadal(a to uz robi dobry ten rocik dva🙂....my tiez papame 1 denne a celkom poctivo.sem tam sa zabudne ale malokedy patri to k nasim dennym ritualom..najprv ranajky,potom si da sama tabl.s cajikom a potom mliecko 😀 😀
kedysi ked to bolo povinne( 😕 )to bolo super teraz rodicia ani nevedia ze to este existuje ked to dakde spomeniem 😀

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 18:45
bubba, kedy to bolo povinne? 😕 lebo ja som sa pytala aj mamiciek, co maju starsie deti aj rodicov a nic take nebolo.ale mozno fakt zavisi od pediatra.
ja som pocula to, co pise verunacek: ze aj zubari to velmi neodporucaju, lebo nadbytok fluoru je dost velky pruser. a ked uz, tak to fluorovanie tou vodickou, co sme mali my na zakladke: proste lokalne, nie zasrat kvoli zubom cely organizmus 😉

bubba • 1d • 27. červen 2008 v 19:06
lefika neviem aky si ty rocnik ale za totaca sme ich povinne dostavali v skole a kazdy den na zaciatku vyucovania na prvej hodine sme kazdy museli vytiahnut svoju flasticku a jest to.vtedy sa pamatam jedlo asi nejakych 8 ks.
inac osobne si myslim,ze ta jedna tabletka nemoze batolatu "zasrat "cely organizmus to by nam nasa pediatra(byvala primarka na DO urcite nedovolila ked som si ich pytala tak by mi ich urcite nedoporucila)ale tiez mam znamu zubarku opytam sa jej na to.ja osobne si myslim,ze davat skorej babatkam ako uvadzate ze pol rocnym je zbytocne.....sak nemaju zuby tak aky je potom efekt?
PS:lefika vy ste aku vodicku mali na ZS?my sme nemali nic take 😀

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 19:18
bubba, zeby iny kraj iny mrav? ja som rocnik 80 😉 tabletky sme urcite ziadne nebrali a uz vobec nie v skole, ale tak raz za pol roka nabehla zubarka do skoly, mali sme si doniest kefky a pohariky, do poharikov nam naliala nejaky fluorovy roztok a mali sme si tym drhnut zuby a vypluvat. boli sme cela trieda nastavani na skolskom dvore a flusali sme do travy 😖 no, mam aj krajsie spomienky zo skoly...

zanett • 27. červen 2008 v 19:23
bubba, jo jo,to je pravda, my je jako deti dostavali ve skolce, kazdy den po svacine dve fluoridove tabletky (jsem rocnik 83) 😉

petraluk • 1d • 27. červen 2008 v 19:24
Můj zubař mi taky povídal, že je to vhodné a že to dává i svým dětem.

A co se týče našeho dětství, tak za komunistů se přidával fluor do pitný vody, co vám tekla doma z kohoutku 😉 Takže jen reklamní trik, to asi nebude 😉

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 19:26
petraluk, teraz do vody uz fluor nedavaju?
hmmm, aspon ze sol sa este jodiduje 🙂

petraluk • 1d • 27. červen 2008 v 19:29
Lefika myslim že ne, někde jsem to tušim četla, ale 100% to říct nemůžu. Jistě vim jen, že za komoušů to bylo 🙂

Já jsem ročník 79 anikdy jsme ve škole nic nedostávali 😕 Ale zase jsme chodili povinně 2x ročně k zubaři 🙂

petraluk • 1d • 27. červen 2008 v 19:30
lefika tak už to vim jistě, voda už se nefluorizuje. Tady máš vyčerpávající odpověď 😉

http://www.ekolist.cz/dotaz.shtml?x=44373

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 19:31
petra, dik. skusim este vygooglit, ako je to na slovensku...

lefika • 1d • 27. červen 2008 v 19:38
takze nefluoriduje sa ani u nas. zmienka o tom je tu: http://www.pulib.sk/elpub/FZ/Carnoka1/8.pdf

petraluk • 1d • 27. červen 2008 v 19:52
Já jsem si to myslela, že u vás taky ne, když v roce 89 jsme ještě byli 1 stát 🙂

bubba • 1d • 27. červen 2008 v 19:54
baby a neviem ci to je nejaky reklamny trik lebo to stoji na recept asi 5 korun aj to iba za recept tak ani celkoa suma nemoze byt nejaka horibilna...a ja som teda ziadnu reklamu ani propagaciu teda nevidela prave naopak 😅

danca81 • 1d • 27. červen 2008 ve 20:01
já jsem byla s malým teď ve středu poprvé u zubařky a říkala, že tablety mu nemám dávat. Hlavně že se mám vyvarovat slazeným nápojům. Jakmile malému začnu dávat slazené nápoje, tak se mu zoubky začnou okamžitě kazit ☹

lefika • 1d • 27. červen 2008 ve 20:06
ale asi to bude naozaj regionalne, lebo u nas je veeeelmi tvrda voda, tak predpokladam, ze sa tam prirodzene vyskytuje aj nejaky ten fluor...mozno preto sa tu tablety nedavaju 😕

bubba • 1d • 27. červen 2008 ve 20:10
danca vy uz ste boli prvy krat u zubarky?ako to prebiehalo?a preco ti vlastne neodporucila dr.davat tie tabletky?

natalien • 1d • 27. červen 2008 ve 23:12
Ahoj holky, my dnes byli na roční prohlídce u naší dr., o fluoridových tabletkách se zmínila, ale nedoporučila je, prý je max. dostačující, když začnem čistit zoubky s trošinkou dětské pasty např. Elmex. Prý není riziko předávkování se a že dobře "zaděláme" i na druhé zoubky.
U zubní dr. jsem byla s Nellou už v 9ti měsících a ani tam mi nedoporučili fluorid. tabletky, že prý je ještě čas... 😕
A přidávám se k těm, co povinně museli zobat tabl. ve školních lavicích 😀 Jsem ročník 80 😅

bubba • 1d • 27. červen 2008 ve 23:49
my pouzivame elmex papame fluorid a nepapame vela sladkosti(ked papame tak umyvame potom zubky),nepijeme sladene napoje a zubky naaaaaaaaaadherne.mame susedu co ma 1,5r.mama jej este zuby neumyva zevraj ma cas a mala ma totlane zlte zubky 😅 dobry zaklad pre buducnost co??? 😅

xxmargaretka • 1d • 28. červen 2008 ve 12:04
ahoj..ako vas tak citam tak sa len cudujem pretoze ja som rok 79 a nikdy som ziadne tabletky a ani ziadny roztok nedostala..anne cistim zubky elmexkou a cca o mes idem k zubarke tak sa na to spitam..

lefika • 1d • 28. červen 2008 ve 12:19
margaretka, vidis, ja som si az doteraz myslela, ze vsetky socikovske deti 2krat rocne flusali do travy na skolskom dvore 🙄

pd900bo • 28. červen 2008 ve 12:34
Pokial sa fluor podava celkovo, velmi rad vytesnuje aj vapnik z kosti a kosti su menej mineralizovane v neskorsom veku.

V Luxembrsku napriklad uplne upustili od celkovej fuoridacie, prave pre tento celkovy efekt a dalej hlavne preto, ze ucime deti na pravidelny prisun liekov a v neskorsom veku sa im to moze zdat normalne.
V dentalnych rozvinutych zemiach vsak od celkovej fluoridacie tabletkami upustaju hlavne preto, lebo je neprirodzene prijimat velke mnozstvo nejakeho mineralu, len kvoli tomu, aby sme mali zdrave zuby.
Zdrave zuby su sucast celeho ludskeho systemu, preto ja tak bojujem za zdravu vyzivu, lebo pri normalnej nerafinovanej strave dostaneme do tela presne tolko mineralov, kolko potrebujeme, metabolicka rovnovaha je rovnovaha mineralov,ked je niecoho prilis vela, skodi to inemu systemu, pri fluoridovych tabletkach sme si krasne vybudovali osteoporoticku generaciu a divime sa preco Crying or Very sad

Orem toho, zub sa stava pri celkovej fluoridacii sice tvrdsi, ale tym viac krehky a po dlhsej dobe takyto material nie je velmi schopny vlastnej regeneracie, caste su napriklad vnutorne praskliny, pozorovane na extrahovanych zuboch.
a co som si vypocula na prednaskach mimo nasu republiku, nechcem sa nikoho dotknut, ale vysvetlenie proti tabletkam bolo jednoznacne : keby sme mali mat viac fluoru v sklovine, tak ho mame nadelene od Boha, nemusime ho dodavat, dal by nam ho, tak ako oci, usi....
Na obnovu demineralizacnych lozisk uplne postacuje fluor v beznej potrave.

Opodstatnenie ma fluor v oblastiach, s nizkou kapacitou fluoru vo vode, v oblastiach s velmi vysokou kapacitou fluoru vo vode naopak hrozi fluoroza.
To su biele flaky na zuboch.

ja svojmu dietatu tabletky nedavam a nedam, svojim pacientom neodporucam.
celkova fluoridacia v pripade mliecnych zubov podla mna vobec nema opodstatnenie, pretoze opodstatnenie ma len pocas vyvoja tvrdych zubnych tkaniv, ale ked si predstavim, ze pocas vyvoja trepem do toho maleho oganizmu fluor a ten svojou vazbovou kapacitou vytesnuje vapnik, pretoze ho vytesnuje vdaka svojej pevnejsej vazbe na tvrde tkaniva, jemi z toho dost nevolno.
Ja som za prirodzenu cestu vyvoja...a Luxemburcania so Svajciarmi vo vacsine pripadov tiez.
my sme boli socialisticka generacia, ktora pomerne dost poctivo brala tabletky........
Dnes svojim spoluziakom, ktorym som tie tabletky rozdavala...bola som zdravotnik na ZS Rolling Eyes zuby opravujem...a niezeby mali ako deti nedostatok fluoru, zato zuby maju katastrofalne, vdaka hygiene, cest vynimkam.

Takze ja som za lokalnu fluoridaciu, v pripade tazkych pripadov aj za celkovu, ale to musia byt pripady specificke..hlavne u deticiek postihnutych a trpiacich na systemove choroby.

Tak tento clanok a este vela inyx som nasla na nete.. v plnej miere s nim suhlasim aj ked nie som zubar pretoze ma presvedcila osobna skusenost. Ja som rocnik 74 a tiez nas napxavali tabletkami no a mam zablombovanyx najmenej 10 zubov. Moj syn ma 13 rokov a umyva si zuby vyhradne pastami bez fluoru tabletku som mu v zivote nedala zato si cisti zuby po kazdom jedle pije nesladene caje aj ine napoje, vlastne pijeme doma hlavne vodu.

Ked som s nim bola u zubara prvy krat asi v 10 rokox lekara skoro vystrelo ze aka som nezodpovedna.. 😅 no ked zbadal malemu zuby ukludnil sa a ze take zdrave zuby u 10r. davno nevidel 😎 .. Ja som mu vysvetlila ze som nemala dovod xodit k zubarom.. teraz nas uz vita s usmevom a ked mu minule xcel dat fluoridovu vodicku na zuby odmietli sme 😀

bubba • 1d • 28. červen 2008 ve 13:02
pd,fiha no dobreeeeeee ale zasa na druhej strane to je to iste ako s vitaminom c ktory pchame do seba(teda my nie)vo forme talbiet,praskov a kvapiek a takisto je to skoro zbytocne pre organizmus,lebo sa v kratkej dobe nespotrebovany vitamin vyluci v moci.ja neviem ja som 78 r.a tabletky fluoridove som jedavala poctivo a so zubami problem nemam ale myslim,ze to je aj vecou genetiky.takze myslim,ze je asi na kazdom kto da a kto neda svojmu babu tieto tabl.ja pokracujem a pri najbl.navsetve zubara sa spytam 😉

bubba • 1d • 28. červen 2008 ve 13:04
aha ja som zasa nasla toto:

Fluoridové tabletky
Podobné účinky ako fluoridovaná pitná voda majú i fluoridované tabletky, ktoré obsahujú 0,25 mgF. Dávkovanie tabliet sa riadi vekom dieťaťa a koncentráciou prirodzene sa vyskytujúcich fluoridov v pitnej vode. Tabletky sú na lekársky predpis a dávkovanie určí lekár. Deťom je doporučované, aby fluoridové tabletky neprehĺtali , ale nechali ich volne rozplynúť v ústach. Preventívne programy fluoridovými tabletami boli realizované v materských a základných školách. Zatiaľ čo v materských školách bol efekt tejto prevencie neobzčajne úspešný, na základných školách bolo podávanie fluoridových tabliet problematické.
Nevýhodou tejto formy prevencie je ich závislosť na osobách (rodičia, učitelia), ktoré sú za podávanie tabliet zodpovedné. Začiatkom deväťdesiatych rokov boli i tieto programy v materských a základných školách zrušené. Stále je však možnosť individuálneho podávania fluoridových tabliet deťom najlepšie od prvého roku života. Deti, ktoré fluoridové tablety pravidelne dostávajú (aspoň 250 dní v roku), môžu mať zníženú kazivosť zubov až o 80 % v porovnaní s deťmi, ktoré fluoridové tablety nedostávajú.

bubba • 1d • 28. červen 2008 ve 13:12
aj napr.
https://www.zdravcentra.sk/cps/rde/xchg/zcsk/xs...

no ja zostavam pri fluoridovani 😉

pd900bo • 28. červen 2008 ve 14:48
jasne je to kazdeho vec ako sa rozhodne ja som napisala len svoju skusenost.. my sme dost za prirodzenost takze u mna tabletky rozhodne nevyhraju

skor som za vyvazenu stravu plus naucit dietatko ustnej hygiene od mala

monika6e • 1d • 25. srpen 2008 v 19:18
Ráda bych se zeptala, jaký máte názor na podávání fluoridových tablet mimčům a dětem. Jste pro nebo proti a proč. Díky

kometka5 • 1d • 25. srpen 2008 v 19:43
tak my jsme fluorid dostaly v půl roce, ale jsem nebereme vůbec pravidelně, protože si na to jednoduše nevzpomenu. takže vůbec nevím, kdy měla naposledy...jelikož jsem zjistila, že spousta mých kamarádek ani fluorid nedostali, tak nevím, jestli je tak hodně potřebný...zato vigantol máme každý a já taky nevím,kdy ho měla naposledy, ale to je jiná diskuze 🙂

frog • 1d • 25. srpen 2008 v 19:50
taky jsem dostaly zymafluor.Dávám jí večer,ale třeba tedka jsem dvakrát zapoměla..to samé s vigantolem 😉 ..zubařka říká denně! a dětská dr. zas,že jen v případě,že ten den nedostane minerálku,páč to by se jí prý kazily zuby,tak já nevím 😠

slunicko552 • 1d • 25. srpen 2008 v 19:52
Ahoj my jsme je taky dostali.Doktorka řekla,že je nemám dávat pravidelně,jen když si vzpomenu.Tak je dostává tak jednou za měsíc 😉

kalo • 1d • 25. srpen 2008 ve 20:07
Tak to slyším poprvé, že se to dává takto malým dětem....jak vyleze první zub, tak se může dávat fluor?????????????????????????????? Já je znám naposledy, když jsem sama chodila na základku, že nám je o velké přestávce povinně rozdávali 😀

jaku • 2d • 25. srpen 2008 ve 20:22
Tak nám je dala dětská dr. na 6m kdy jsme ještě ani neměli zub, zubařka zas říká, že by se fluor neměl dávat, že je ho všude dost. Tak nevím. Spíš nedávám jak dávám, problém je, že si vždy vzpomenu při večerní kaši a fluor se nesmí dávat spolu s mlékem. Tak se strefím tak 1x za měsíc.

slunicko552 • 1d • 25. srpen 2008 ve 20:22
My jsme je dostali od prvních zoubků.Vy je nemáte?Asi záleží na doktorce 🙂

gilotek • 1d • 25. srpen 2008 ve 20:53
my je taky nemáme...

lendy1 • 1d • 25. srpen 2008 ve 21:06
tak u nás: mudr. - dávat (řekla mi to na roční prohlídce)
zubařka Davídka: nedávat, floru je všude dost
moje zubařka: dávat jako prevenci jak kdy, nemusí to být pravidelně.
Takže momentálně nedáváme vůbec 😉 ale asi ho pořídím a dám jak si vzpomenu.

frog • 1d • 25. srpen 2008 ve 21:50
Asi bych to s tím podáváním taky nepřeháněla,takže budu pokračovat v intervalu jednou za 3-4 dny 🙂

lennis • 1d • 25. srpen 2008 ve 22:06
mně je mudra taky doporučila, tak je celkem pravidelně bereme 😉

monika6e • 1d • 26. srpen 2008 v 07:04
Holky, díky za názory. On je prý fluor pro děti dost nebezpečný. Bohužel i v malých dávkách (samozřejmě ten, co jim dáváte navíc, ten co přijímají ve stravě, je ok, bohatě stačí). Navíc podle nové studie zahr. lékařů (myslím Švýcarsko), se v žádném případě dětem dávát nemá. V zahraničí se nic takového mimčům dávno nedává, jen u nás jsme hold zase nějak pozadu... Ptala jsem se kamarádky, co bydlí v Německu. Doktoři na ni koukaly, jak na blázna, když se ptala - dětem a fluor? Vy jste se zbláznila...! Takže tak.

vrtule83 • 1d • Dnes v 15:33
Asi jsem natvrdlá či co, akle proč ten fluor dr. dávají? Aby se nekazili zoubky? Já malé poctivě čistím a máme už šedé až černé flíčky na zoubkách, k zubaři s ní jít mám hrůzu, jelikož jim to tam zboří a bude mít z toho amok.

krista
10. dec 2008

davidko7 • 1d • Dnes ve 14:02
baby,davate malym fluor-tabletky?A kedy ste im začali prvykrat umyvať zubky?

vrtule83 • 1d • Dnes v 15:23
já nedávám, ale nějak mi uniklo proč se dětem dává?

vrtule83 • 1d • Dnes v 15:25
jo a zoubky čistíme od té doby co vyrostli první, ale až od roka pastou. Stejně má flíčky na zoubkách, snad se jí brzy nezkazí.

mirdisek • 1d • Dnes v 15:27
Tak my flour dáváme od prvních zoubků a taky tak čistíme, jestli se tomu tak dá říkat, malý se snaží sám, takže spíš jen papá pastu🙂 ale flour nám doktorka i zubařka doporučili, tak to poctivě tabletky cucáme

bejana • 1d, 37tt • Dnes v 15:27
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

kacka.va
10. dec 2008

podle naší zubařky by se fluor do tří let vůbec neměl dávat a vybírat by se měly pasty bez fluoru.

bubba
10. dec 2008

moja sesternica sa vydala za zubara,ziju v rakusku,maly ma 8 mesiacov a podavaju fluor.ked som sa jej spytala naco povedala ze len dovtedy kym nezacnu llokalnou flourizaciou(zub.pasty).ja som davala fluor rok a teraz je to uz asi 3 mes.co nedavam a zacinam badat na dcerke fliaciky na spodnych zubkoch 😅 😅 pritom umyvame elmexom,menime kefky pravidelne....sak to ma za 2 tyzdne ako metlu 😅 😅

kacka.va
12. dec 2008

vanish: super odkaz, tak nějak mi to říkala naše zubařka.

mkr
12. dec 2008

my nedáváme, zubařka řekla, že nemáme, tak jsem se ptala ještš dvou dětských a ty řekly taky, že nemáme, jinak jen čistíme gumovým kartáčkem bez pasty

bereninka
22. nov 2009

Holky, a jaká pozitiva má dávání fluoru? Je jen na předpis?

Malý má zatím jeden zub, tak nevím, zda ho dávat...

leonik
22. nov 2009

Ahojky, my máme dávat fluoridový tablety od půl roku, do doby, než začneme čistit zoubky pastou s fluorem. Malej teda ještě zatím nemá žádnej zub 😅 Dostali jsme tabletky na předpis.

garfie
22. nov 2009

kacka.v: přesně, ani moje doktorka fluor nedoporučuje

shaula
22. nov 2009

Bereninka - fluoridové tablety jsem nedávala vůbec - jeho přínos je velmi diskutabilní, naopak negativa značná - fluorem je snadné se předávkovat, protože "potřebné" (?) množství je velmi malé - následky pak mohou být např. ve formě křehkosti a vyšší lámavosti kostí nebo údajně dokonce může působit i rakovinotvorně. Pastu sice momentálně s minimálním množstvím fluoru mám, ale už mám u kámošky objednanou bez fluoru 😉

ladybirdie
22. nov 2009

Aj nam predpisala moja zubarka fluor. Dostala som to ja, este ked som bola tehotna. Vraj tehotensky vitamin Materna, co som ja brala neobsahuje fluor. A hovorila mi, ze ked sa maly narodi aj jemu to mam davat, aby mal silnejsie zubky. Ja som mu zatial nedavala, vzdy sa na to zabudnem opytat nasho pediatra.