Deštrukcia zubnej skloviny alebo pokazené zúbky z nočného kojenia. Čo s tým?

aime
26. júl 2009

V 9 mesiacoch sme boli 1x u zubarky ta povedala ze mala ma destrukciu zubnej skloviny a urobila jej florizaciu povedala ze mame cistit zuby s tamponikom a tym to haslo.Mala je skvela no velmi citliva od mala mame problem jej dat lieky alebo jedlo kt. nechce vsetko vydavi a tak je to aj s cistenim zubkov akokolvek som sa snazila stale to skoncilo placom a napinanim prip. zvracanim 2 mesiace mi trvalo kym sa mi podarilo aby ju nenapinalo z pasty a sama ju ochutnala takze sme vo faze ochutnavania pasty no od cistenia zubkov to ma este daleko zubky sa dalej kazia teda zatial nam zlieza len ta krasna biela sklovina zubky zatial nebolia ale su velmi citlive.Mate niekto skusenosti ako sa to dalej vyvija a ci je nadej na zlepsenie? existuje dentalna hygienycka pre deti? Mala ma paniku zo zubarky uz teraz mam stres z dalsej navstevi potom sa brani kazdemu pokusu umyt jej zuby? nepoznate nejaku tpezlivu a milu zubarku v ke?dakujem

andy80
27. júl 2009

ahoj aime,

nevím, jak u vás na slovensku, ale u nás je speciálních zubařů pro děti jen hrstka a většinou nové děti nepřibírají. Moje děti si zoubky čistí od prvního zoubku sami (Jiřík od 4 měsíců - tomu jsem ale ze začátku čistila sama, později mu dala kartáček a kousáním si zoubky čistil, Anežka od 6 měsíců sama, odkoukala to od Jiříka). Zkus si vzít kartáček a sednout si před ní, dej jí kartáček do ruky a čisti si zoubky s ní. Děti jsou malé opičky, brzo to od tebe odkouká a bude to o.k.

aime
autor
27. júl 2009

hmmm dakujem andy´... uz sme skusali vselico pokrok je ze ze vobec ochutna pastu a ked si umyvame zubky tak robime aha hehe aha hehe a ona sa ako na just tvari ze nic nevidi nepozera ju to nezaujima 😒

knobloska
27. júl 2009

Aime my taky bojujeme při čištění zubů, i když jí je čistím od prvního zoubku. Naštěstí naše malá nemá nutkání na zvracení, takže zpočátku si jako hrajeme, ona čistí zuby mně, pak jí to přestane bavit a začne zdrhat. To pak za ní běhám a dočišťuju za pochodu. Věřím, že se to časem změní. Dělá se ještě Elmex gel, nesmí se ale polykat, musela bys jí ho nanést přímo na zoubek třeba tzv. uchošťourem. Zeptala bych se asi dr., jestli byste jí ho mohli dávat.
Naše také pije v noci mlíko, velkou radost z toho opravdu nemám, hlavně kvůli zoubkům. Nějak se mi to ale nedaří zrušit.

e tu podobné téma o " Medových zoubcích", zkus se mrknout tam. Je ale asi na " kojencích".

ygreen
27. júl 2009

syn taky v noci pije ale UM. Ale čistíme kartáčkem dvakrát denně od 4 měsíců. Teď má asi 14 zubů, ale velké jen přední jedničky a dvojky. Dolní si vždy nechá vyčistit krásně a horní, tak ho prostě povalim, zlochtám, on se zařehtá a já mu xichtík chytnu a vyčistim, i když úpí. Zdravý zuby za trochu jekotu stojí a má zoubky zdravoučký.

knobloska
27. júl 2009

My máme také UM, ale to je asi jedno.
Aime a malá se dáví i třeba u jídla?

basika
27. júl 2009

klobúk dole, že ste boli už u zubára..veď niet čudo, že nemáš dobrú skúsenosť, máááloktoré dieťa si dá pozerať v tomto veku do pusy len tak...Ako ste to zistili, že má deštrukciu zubnej skloviny?

Čo sa dávanie týka, pri čistení zubov to nerobí, ale tiež pri jedle..hocikedy ju napne aj z banána..som z toho niekedy smutná, lebo má viacero dôvodov napínania...že sú v jedle kúsky..a potom z niečoho čo jej momentálne nechutí...niekedy banán zje..inokedy ju z neho napne.. ☹ ☹ ☹

Čo sa čistenia zúbkov týka tak, iide rada do kúpeľne pýta si zubnú kefku dám jej pastu a ona si "čistí" ja jej to len tak ešte dočistím, no nemyslím, že je to 100% ale aspoň nejaký návyk máme..

pistok
27. júl 2009

my sme ešte u zubára neboli
chystáme sa, ale vraj je lepšie po prázdninách, lebo aj zubári berú dovolenky
a čo sa týka čistenia zúbkov, máme 8 zubov a viac menej nečistíme zatial vobec, lebo nechce spolupracovat ten náš rošťák
má kúpenú zubnú kefku 0-2 roky, ale nám doktorka detská povedala, že bez pasty sa to takým malým detom, len vyšúchat kefkou alebo gázou. prst s gázou do pusy mu nedostanem vobec, tak sa zabávame s kefkou
ale bez zubnej pasty zatial.

knobloska
27. júl 2009

Pistok jestli má stoličky, tak už by se měly čistit kartáčkem.
Můžu vám říct, že my nejvíc zápasíme s tím, jak jí otevřít pusu. Vždycky jsem našla mezeru, kde nemá zuby a vpáčila jsem jí tam prst. jenže teď už jí rostou i stoličky, takže jsem celá pokousaná 😀

evette
27. júl 2009

Mila aime,
neviem, ako to vyzera u vas to zliezanie skloviny, ale moja 15 mesacna dcerka ma na zubkoch taky zltkasty povlak, ktory jej vobec nejde dole. Vsetci zubari tvrdia, ze nocne kojenie sposobuje kazivost zubkov, ale dnes som pisala jednemu zubarovi a ten mi ako jediny napisal, ze to tak nie je. Tak som z toho tiez pomylena. Moju dcerku nemozem odnaucit od kojenia, chcela som to postupne, nie zrazu a s placom, ale nejde to ani postupne. Cez den som kojenie obmedzila, ale mam pocit, ze to zameskane dobieha v noci, lebo sa budi kazdu chvilu. My cistime zubky odvtedy co som jej zbadala ten povlak pomaly aj 5 krat denne a kefkou. Pastu asi zatial netreba davat, kedze to vsetko prhltnu a to sa nema. Tu fluorizaciu vam zubarka urobila v 9 mesiacoch? To sa moze? Niekde som citala, ze ked treba je mozne davat na tampon do usi aj elmex gel uplne v minimalnom mnozstve a potriet tym zubky. Zatial som to neskusala, kedze tam je napisane, ze az od 6tich rokov. A ako to vyzera to zliezanie skloviny? Zubarka povedala, ze je to z nocneho kojenia? To asi nebola dobra zubarka, ked to takto ukoncila. Ja som s malou u zubara este nebola, lebo som v Ziline zatial ziadneho nenasla, co by osetroval aj male deti. Tiez som z toho zufala, lebo predsa len, krasne zubky su dolezite ale co s tym?

aime
autor
27. júl 2009

joj ani neviem co skor napisat ale kedysi sa robila florizacia stale detom v skolkach a ood mala esste ked ja som bola mala sa to prestalo pouzivat leboo bolo halo ze florid je rakovinotvorny dnes je to uz jasne ze nieje ale ludi sa to drzi stale a maju strach. no a ked som to zistila mala mala asi 8 mes ale som si blba myslela ze jedla vyzivu tak to ma z toho povlak potom som to zacala skumat no nedala si pozriet do pusi az som raz zbadala ze to maa ako kedby sa jej to od spodu oberalo no sla som k zubarke a ta mi tvrdila ze ju prekrmujem ze jej davam sladke caje kase mlieka a ja nic len vodu atd nno vela som citala zhanala studovala bohuzial zubar kt.tvrdi ze nocne kojenie neposkodzuje zuby je asi chlap :D mlieko obsahuje mlicny cukor kt je porovnatelny z hociktorim inym a v noci sa netvori tolko slin a zubky sa kazia jasne ze nie vsetkym detom no u nas to asi zacalo panadolovim sirupom ked jej isli ttie zubky a mala teploty no neviem co s tym uz nema takmer ziadnu sklovinku na tych hornych 4 ostatnbe su ok zatial tuk tuk. a to napinanie a vracanie mala aj ked som ju zacinala prikrmovat casto zvracala a ked nieco nechce len to vidi a uz robi tie grimasi napinacie a banan jablko no co ja viem hoco skusim vsetko ble a ked jej dam vacsie susto sa pogrca presne ako pises basika to grcanie tiez v istej miere k tomu prispelo kedzze ta kyselina je agresivna no my sme dnes teda manzel uspel a sem tam suchol kefkou zubky a kupodivu bez vracania a s pastou takze jou :D

aime
autor
27. júl 2009

a pouzivame aj pastu aj ked ju mala nevyplujje lebo bez toho floridu mi uz nevykryvame nedavam jej vela ani ten hrasok snad iba pospinim stetinky ...a uz zybarky? OMG mala si nedala dva mesiace pozriet do pusi ona totizto este aj ked zacne plakat tak ju zacne napinat no ludia si myslia ze som trdlo a neschopak svokra mama babka vsetci mi hovoria ako sa to robi skusia dieta sa pogrca a su ticho a oodvtedy sa boji cudzich ludi a to nas v sept caka dalsia florizaacia ci floridacia :D

atrami
27. júl 2009

Myslím, že to nieje od kojenia. Syna som kojila do 2 rokov a zúbky má o.k.
Ja chodím so synmi, pravidelne na preventívku. Sme bez kazov. Zohnať detského zubára je hrozné. Syn mal po úraze v školke odlomený zúbok a nájsť zubára, kt. by ošetril dieťa bolo ťažké. V NM až jeden. Našťastie sme spokojní.

katarinagk
28. júl 2009

aime- my mame skelu, milu zubarku, je to Dr. Kopcakova, je sice dost draha, ale robi ukazkovo, minule u nej boli s dievcatkom okolo roka a pol, tiez mali nejaky problem, malu povozila na kresle, vsetko poukazovala, rodicom krasne vysvetlila..... Sidli na karpatskej ulici.....Viac info IP...

dididi30
28. júl 2009

z nocneho kojenia zle zubky 😕 😲 to som este nepocula 😒 , my kojime v noci stale 😖
necitala som pozadu, len ma to akosi zaraziilo 😕 🙄

radka.m.
28. júl 2009

samozřejmě,že jistou roli u kazivosti hraje i genetika,ale noční kojení na kazivost má také velký vliv,je to docela i logické,přední mléko je sladké a pokud v noci dítě nakojíte,vyčistíte mu pokaždé zuby?je to to samé,jako kdyby mi x-krát za noc chodili děti jíst sladké,pak by nejspíš měli zuby úplně jiné,než mají ted. 🙂

basika
28. júl 2009

aime - dávanie a vracanie...to aj nás moc trápi...najhoršie na tom je to, že keby som chápala, dôvod, že prečo?

basika
28. júl 2009

ako vlastne prebieha tá flôrizácia?

bibinka
28. júl 2009

ja pridám troškou do mlyna. už som to písala aj v inej téme ale nechce sa mi hľadať. Máme rovnaký problém s mladším synom. To, že niektorá napíšete, že kojíte dieťa dva roky a má zúbky zdravé je len a len z toho, že ich samozrejme čistíte, ale veľkú rolu tam má práve genetika.Klobúk dolu.

Môj starší jedol v noci kaše z fľaše do roka aj pol, aj mlieko pije ,ale zúbky má ako perly. Mladší bol do štvrtka minulého týždňa kojený. Potom som ho zo dňa na deň odstavila a to len preto, že sa mu kazia zúbky. Takisto má zlezenú sklovinu na hornej a dolnej stoličke,presne sú tie miesta, kde sa "drží" mliečko pri nočnom kojení a teda sa celú noc "maceruje" v mlieku. Pokusy čistiť mu v noci zuby gázou stroskotali, len sa mi pogrcal....

aime- aj my sme boli v roku a pol u zubnej a tá povedala príčinu kazenia -logicky-kojenie a to, či som brala v tehotenstve železo na krvotvorbu. To, má vraj vplyv práve na odvápňovanie a stratu fluoru z vyvíjajúcich sa zúbkov u plodu. Takže plus genetika a je to jasné. Ty nerobíš chybu, máš snahu čistiť a nedávaš sladké. Jediné čo ti môžem poradiť a nám to pomáha(zatiaľ) je to, že treba vždy po večernom čistení-aj pokuse- dať malou kefkou(curaprox na ortodontické strojčeky, stojí cca 90 sk,je tenká a zahnutá ako zub.nástroj a má malinké štetinky) buď elmex gél, ale ten dosť štípe a nechutí alebo takú pastu GC Tooth Mousse s melónovou príchuťou priamo na zúbky a minimálne dve hodiny nepiť mliečko.Vyrába to Recaldent, skús sa popýtať v lekárni, stojí cca 300 sk a stačí fakt málinko. Nám sa kaz zastavil, už vidno ako sa vysycuje sklovina, hoci okraje sú ešte čierne.
A ku kefke- ja nepoužívam kefky pre deti, ale normálne pre dospelých curaprox 5490, je to snáď najjemnejšia kefka, a dieťatko ju môže celý deň "žužlať". To mi zase poradila dentálna hygienička, stačí kefku hryzkať a krčky a vlastne celé ryhovanie v zúbkoch sa krásne prirodzene vyčistí.

tak snáď som ti pomohla. Nevešaj hlavu, robíš čo môžeš . sorry za dlhý príspevok 😎

basika
28. júl 2009

no dosť ma táto téma teda zaujala..lebo ja mám zuby dosť v zlom stave..manžel má dobré..tak genetika tiež tu nejaká je...

bibinka - zaujímavá poučná skúsenosť...a rady..dík za typi.

aime - otázočka..neviem či sa to úúúplne sem hodí, ale predsa mám otázočku na teba..aký máte denný jedálniček...keď je taká náročná stravníčka..tvoja Leuška?...hľadám nejakú inšpiráciu..nakoľko sme tiež taký dáviaci a grckajúci

dididi30
28. júl 2009

radka, no ja by som veru neporovnavala materske mlieko(aj ked je nasladle) so sladkostami 😖 je to kapanek rozdiel, teda ja si myslim, no idem sa opytat annag, budem mudrejsia 😉
materske mlieko je nenahraditelne a kebyze vazne skodi to nocne kojenie, tak nekoji kope mamiciek

ja som za to,ze je to skor genetikou......

evette
28. júl 2009

Bibinka a pasta elmex pre deti nie je dobra? dat ju tou curaprox kefkou na strojceky v minimalnom mnozstve na kazdy zubok? Vsade sa pise, ze detom do 2-3 rokov nedavat pastu, lebo to prehltaju, tak som uz z toho mimo!!! Je curaprox kefka s nazvom Curakid ultra soft a tiez je velmi jemnucka. Elmex je vhodny vraj az pre deti od 6 rokov. Moze sa davat aj rocnym dvojrocnym detom, ked maju problemy so zubkami?

aime
autor
28. júl 2009

ahojte najprv k tomu kojeniu kt je uzasne preto napriek vsetkemu kojim mala ma 16 mesiacov :D ale je to ako s imunitou niekto vydrzi viac iny menej tak je to aj so zubkami a mliecko naozaj hlavne v noci zubkom skodi ale to je indivindy....no nasa pediatricka povedala ze to ma vela deticiek a mamicky su nestastne.bibinka dakujem krasne kazda rada nad zlato...basika my sme zacali len pred 4 mesiacmi coto jest mala sa stale len kojila potom sa mi podarilo naucit ju na hipp cistu brokskinovu ziadnu inu nechcela no uz sme sa jej prejedli mala papa halusky s tvarohom zemiacky ciste so zeleninkou rizoto no co jeden den chudi druhy den neplati ja vacsinou uz varim vsetko len take co v pripade ze sa odhodla ochutnat co vacsinou ked ju neponukam tak chce tak jej dam ale je to hroza zacala papat rezancovu polievku teraz ju z nej napina chlebik s rastlinnym maslom floru vacsinou tak toto rano poobede ak sa podari zje obed koji sa a spekuluje no je to hrozne ked vidim 7,8 mesacne babatka ako si sami objedaju korku a kusy rozka to co je u nas take neexist maso ani omylom minule pokrok zjedla hrasok no davam jej cas vlastne ju nenutim aby nemala este vacsiu averziu k tomu. Florizacia prebieha tak ze sa vezme pinzeta s vatickou namoci sa do nejakeho roztoku potire hodinu nepapat nepit a to je vsetko no asi to nieje prijemne.

bibinka
28. júl 2009

dididi-ja neporovnávam, len hovorím, že zúbky sa v noci máčajú v zbytkoch materského mlieka a toto mliečko rozleptáva zubnú sklovinu. takisto nehovorím, že nočné kojenie škodí z výživového hľadiska, škodí však z toho titulu čo som písala vyššie . a malé dieťa do roky vyžaduje častokrát aj v noci ľašu s umelým mliekom, takže škody na zúbkoch môže narobiť aj to.

evette- pasta elmex je vynikajúca aj my ju používame a deťom vyhovuje.ja menšiemu kefku pastou len postraším a ortodontickou kefkou mu natlačím tú fluorizačnú penu na zúbok, ona tam chvíľu drží, samozrejme treba minimálne množstvo(ja ju len namáčam do pasty). na elmex géli píšu, že stačí dávať 1x do týždňa, ale nám odporučili tú meló.penu dávať každý deň.ked sa to zlepší, budem dávať pomenej.myslím si, že elmexku možno dávať aj takým malým deťom(po dohode so zub.dr.) .

a tú detskú curaproxku je myslím zbytočne kupovať, lebo stojí 120 sk a klasická pre dospelých je za 60,-My sme mali aj tú detskú, ale veľmi zle sa držala malému v ruke.

aime- môj Alexander sa plne kojil do roka. odmietal úplne všetko osattné, nemal cumeľ ani lyžičku. Každý pokus dostať do neho jedlo,ktoré by "už mal" jesť, stroskotali. Tak som v 8 mesiacoch rizignovala a plne kojila 😖.Potom zrazu v roku vzal z taniera chlieb natretý maslom a celý ho zjedol. som čumela jak puk a odvtedy začal po ttroške jesť, dlllho len 1 "cudzie" jedlo denne. A teraz zje už všetko, hoci má veľa neobľúbených jedál.

Takže sa nestresuj,malá ti to nerobí naprieky, len robí to, čo potrebuje jej telo, prirodzene jej dozrieva tráviaci trakt a nútiť ju jesť jedlo, na ktoré nieje jej systém pripravený je riadna blbosť. jemne ju motivuj, krmte spolu bábiky a podobné hry, ona sa chytí.

ešte taký postreh, pokiaľ ti malá často vracia, tráviace šťavy, ktoré jej ostanú v puse jej tiež môžu rozleptávať sklovinu, tak jej skús vypláchnuť pusinu ked sa vyvracia.Jedna moja známa má dcéru a tá ,len čo jej vyšli horné 4 zúbky sa ihned zafarbili dohneda a rozsypali sa. ostatné má krásne biele. dr.jej vravela, že to má z brania železa v tehu(bola silne anemická) .teraz sa jej zuby menia a rastú jej krásne biele perly 😉

annag
29. júl 2009

Neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil, že dojčenie v noci, resp. dlhodobé dojčenie po prerezaní zúbkov má negatívny vplyv na zúbky. Naopak, MM napr. obsahuje laktoferin, ktorý ničí streptokokové baktérie ktoré zúbný kaz vyvolávajú. Tieto baktérie bábo nachytá od svojich blízkych - známe oblízanie cumľa, bozkávanie ... Pri pití aktívnom MM z prsníka nedochádza k máčaniu zúbkov tak,ako je to pri pití fľašou - MM bábo prijíma ďaleko za zúbkami a plynule hopregĺga. Takisto nenexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil, že deti s geneticky mäkkou sklovinou, ktoré sa v noci nedojčili by mali zúbky lepšie než podobné deti, ktoré sa dojčili. MM obsahuje antibakteriálne a protivírusové látky , ktoré majú ochranný účinok na zúbky. Ak má dojčené bábo kazy, tak ich má podobne ako nedojčené určite skôr vplyvom nedostatočnej zubnej hygieny a vplyvom ďžúsov, čajov, neskôr cukríkov, lízatok ....Ak má bábo genetický predpoklad na poškodenú sklovinu, odporúča sa predovšetkým umývanie zúbkov a vylúčenie potreavín,kotré sklovinu poškodzujú, no dojčenie ako také má pokračovať. Práve pre tieto závery Dokument Európskej únie o dojčení, WHO, Medzinárodná laktačná liga, Unicef ... dlhodobé dojčenie odporúčajú a odporúčajú po prerezaní zúbkov naďalej dojčiť aj v noci . Ak ak by som aj nemala veriť všetkým týmto organizáciám, tak verím svojim očiam, moje deti boli dlhodobo dojčené a nemajú jediný kaz, stertávam sa s množstvom dlhodobo dojčených detí, ktoré majú krásne zúbky, ale často vidím deti s Horalkou a zhnitými zúbkami 🙂

aime
autor
29. júl 2009

jooj annag vsetko je to krasne ale ja som jeden s tych dokazov ze to tak nieje medove zuby z kojenia existuju a napriek tomu ze moja mala pije len vodu a ziadne caje ze neje nic sladke nechce cumle flase a nic podobne zubkz nam odisli z kojenia....nechcem sa hhadat viem svoje a vela som toho precitala napriek pozitzvu kojenia su deti kt. zjedia tonu sladkeho a nic mlieko je super a nikto netvrdi opak mala je na dide nonstop ale v noci sa netvoria slinz mlieko MM neobsahuje vapnik a obsahuje mliecny cukor kt. je rovnako skodlivy na zubky ako cukor ovocny a ja sa nechcem natahovat chcela som poprosit o radu nie sa handrkovat ci WHa a unicef a kojene deti maju zdrave zubky su dokazi aj na to aj na to ludia kt. sa s tym stretli povedia ano je to mozne a vysoko pravdepodobne a ako ja viem dost caste ludia kt sa s tym nestretli budu hovorit neexist ze sa pokazia z kojenia zubky...myslim ze tuto cast by sm mohli dalej nerozoberat lebo to nikan nevedie budeme tu nahanad dokazi a kazdy mame svoj doma..krasny den mamulky

aime
autor
29. júl 2009

ospraavedlnjem sa za chyby :(

radka.m.
29. júl 2009

Etiopatogeneze
Z hlediska etiopatogeneze je u ECC zvažována celá řada rizikových faktorů, které vedou k jeho vzniku a progresi. Mezi tyto rizikové faktory se řadí v malém procentu v prenatálním
období onemocnění matky během těhotenství, příp. jeho komplikace, z perinatálních vlivů pak předčasný porod a nízká porodní hmotnost, poporodní komplikace nebo novorozenecká
malnutrice. Podstatně vyšší je však nepříznivý vliv postnatálních rizikových faktorů: kojení dle přání dítěte ve dne a predevším časté kojení noční, krmení z láhve v noci nebo před
odpoledním spánkem, extenzivní expozice kariogenní dietě (klasický příklad: dumlík namočený do medu), časné osídlení dutiny ústní dítěte kariogenními streptokoky, nedostatečná
hygiena dutiny ústní rodičů a následně i jejich dítěte, psychosociální faktory a další.

radka.m.
29. júl 2009

Dalším faktorem, který je potřeba brát v úvahu,
je dlouhodobé, dítětem vyžadované kojení, zejména
v noci. Bývá to v případech, kdy dítě spí s rodiči a je
zvyklé na to, že kdykoli se v noci probudí, dožaduje
se kojení. Ačkoli mateřské mléko není považováno
za kariogenní, obsahuje laktózu (3). I tento cukr
dokáží mikroorganizmy dutiny ústní metabolizovat,
i když ne tak rychle a ochotně jako sacharózu. Po
18. měsíci věku dítěte má kojení 4–5× za noc malý
nutriční význam a dítě matčina prsu využívá spíše
ke svému uklidnění a opětovnému rychlému usnutí.
Přidá-li se k tomu ještě ne zcela optimálně prováděná
hygiena dutiny ústní, nastává kazivá destrukce
zejména horních řezáků velmi rychle.

bibinka
29. júl 2009

súhlasím s tebou annag, ale fakt to je len informácia, ktorá trochu ozrejmí dôvody prečo dlhodobo kojiť.
ja mám prvého syna stravovaného presne rovnako ako mladšieho a pritom má nádherné zuby bez jedinej chybičky. zato mladší sa kojil do minulého týždňa a má kazy.sú naučení piť čistú vodu,ani čaje ani džúsy, ak zjedia nejakú sladkosť, po cca polhodine si idú umyť zuby-ten starší to robí automaticky, tomu mladšiemu to robím ja, niekedy aj proti jeho vôli.
myslím, že v takýchto prípadoch ako má aime a aj v mojoom, to môžeme akurát tak zmierniť, resp.možno sa to podarí zastaviť. a veľakrát sa názory zubárov líšia, to ako pri všetkých zdrav.problémoch. Je na matke čo vyskúša a hlavne "čo" zaberie a bude zreteľný výsledok

jj, ja som za dlhodobé kojenie, je to krásne a aj ked už týždeň nekojím, mám toľko mlieka,že by som mohla dojčiť celý regiment detičiek. KOjenie som stopla kvôli práci a kvôli psychickej závislosti môjho dieťaťa.ale kebyže nemám dohodnutú prácu, tak dojčím aj do 3.roku.

aime- drž sa, súhlasím s tebou

dididi30
29. júl 2009

aj ja suhlasim s annag....

bibinka, aj ja som za dlhodobe kojenie, je to krasne, vyzivne a aj pohodlne 😀 😵 totizto spalnu mame na 3 poschodi 😒 😀 mimochodom ja uz pracujem a stale kojim......