Deštrukcia zubnej skloviny alebo pokazené zúbky z nočného kojenia. Čo s tým?

aime
26. júl 2009

V 9 mesiacoch sme boli 1x u zubarky ta povedala ze mala ma destrukciu zubnej skloviny a urobila jej florizaciu povedala ze mame cistit zuby s tamponikom a tym to haslo.Mala je skvela no velmi citliva od mala mame problem jej dat lieky alebo jedlo kt. nechce vsetko vydavi a tak je to aj s cistenim zubkov akokolvek som sa snazila stale to skoncilo placom a napinanim prip. zvracanim 2 mesiace mi trvalo kym sa mi podarilo aby ju nenapinalo z pasty a sama ju ochutnala takze sme vo faze ochutnavania pasty no od cistenia zubkov to ma este daleko zubky sa dalej kazia teda zatial nam zlieza len ta krasna biela sklovina zubky zatial nebolia ale su velmi citlive.Mate niekto skusenosti ako sa to dalej vyvija a ci je nadej na zlepsenie? existuje dentalna hygienycka pre deti? Mala ma paniku zo zubarky uz teraz mam stres z dalsej navstevi potom sa brani kazdemu pokusu umyt jej zuby? nepoznate nejaku tpezlivu a milu zubarku v ke?dakujem

macka012345
9. júl 2016

Mate niekto skusenost u deti praska nam detska sklovina a lame sa jej predny zubok a boli ju to nechce mi chytit ani cumlik ani fkasky a mama rok a 5 mesiacov a zubky cistime 2x za den niekedy aj vic x

vierkau
9. júl 2016

@macka012345 ...ahoj u nas sa deje podobne...na oboch hornych dvojkach ma uz odskakanu sklovinku...mame 18 mesiacov a "hole krcky"...navyse mam pocit ze i na hornych 1 to pojde. ..pije len vodicku a kojime sa este...niektori tvrdia ze z nocneho kojenia to moze byt a vraj po kazdom dojceni aj v noci utriet zubky vlhkou handrickou...
Nasa zubarka povedala ze je to blbost a svojim mlieckom naopak napomaham ochrane pred kazom. ..tiez umyvame zubky aj ked nexce vzdy. ..tak aspon namocenou latkou pretriem. ..ale. ..vraj moze ist podla nasej zubarky o to ze nieco sa udialo v tehotenstve pocas vyvinu sklovinky..a s stym bohuzial neurobime nic...ale vraj dalsie zubky budu ok (teda mali by byt)nebude teda automaticky oslabena sklovina pri trvalych zubkoch..len sama som z toho nestastna aky bude mat usmev o rok o dva..a najma ta citlivost tych zubkov...

macka012345
10. júl 2016

@vierkau sak to aj mna stve boli ma to aky bude mat usmev moje vysmiate dievcatko

avoketsimoch
10. júl 2016

my sme na tom podobne ☹ , v auguste budeme mať 4 rôčky, už každý horný zúbok poškodený ☹ , odlúpená sklovina od krčka, alebo zvnútra - zatiaľ ju to nebolí, ale vyzerá to strašne a vraj bude ešte horšie ☹ , paradoxne spodné má ako perličky, krásne zdravé...

eeffka
10. júl 2016

@vierkau nuz je to z kojenia... vkuse zuzle sladke mlieko...moja tiez tak a do toho kombo silne nemocnicne ATB. Zuby sa jej tak rozpadli.ze som ich oskrabala nechtom.zubar povedal se korienky nechat aby drzali miesto trvalym.zuby nemam od 1.5roka.je zaujimave ze ludia si to uvedomuju az teraz kd ma 4.5.ze ci uz jej vypadali. Tak cakame na nove.akurat nevie odhryznut zpredu tak sa naucila este aj kusat sestru s tymi bocnymi.

vierkau
10. júl 2016

Baby mne je z toho tazko..viem ze to nie je koniec sveta. ..ale ptedtym som o tom naozaj nepocula...vzdy som myslela ze sa taketo moze stat len ked sa vobec necistia zubky...
@eeffka ...a zaujimave ze vam len tie jednotky horne takto dopadli..ci aj ine? Nam tie horne dvojky-tam uz skoro vobec nema sklovinu ale mam pocit ze I na jednotkach sa mu robia fliacky...A prestala si potom dojcit ci ako ste to riesili?

eeffka
10. júl 2016

@vierkau jj chytilo jej to 1ky.potom sim jej cistila zuby nasilu s elmexom pre deti.doslova surovacka kazdy den...pasta taka s fluoridom.co mi kazal zubar.ani 2ky nie su tip top ale udrzala som ich. A dojcena bola do 2.5roka

vierkau
10. júl 2016

@eeffka ..takze ten elmex smelo mozme? Nam zubarka neodporucila pastu este kym nevie vypluvat..aby som ho zbytocne "nezfluorizovala"...
A v noci ked si dojcila..pretierala si zubky vlhkou handrickou?
Ja si neviem predstavit odstavit...prvy sa sam od seba v 19.Mes. A tento druhy je hrozny cicik...

eeffka
10. júl 2016

@vierkau tak neviem ci smelo ja som nasilu a mne to vypluvala.nejedla.v moci som neutierala nic lebo ja som spala 🙂 mala mala samoobsluhu.robila som od roka.ak mala v noci spat tak by som jej aj kyslu uhorku dala pozuzlat.

miskaska
11. júl 2016

@vierkau pokojne umyvaj detskou Elmex pastou, aj ked nevie vypluvat. To mnozstvo ju neohrozi. Ako sme 20tich mesiacoch zistili, ze ma pokazene zubky, odstavila som ho od nocneho dojcenia, denne som nechala. Bol to boj, ale za par dni bol klud. A zubarka mu zubky opravila...4 predne, jednu stolicku....doteraz drzia. Az na to, ze sme si ich minule skoro vybili jeden sa mu posunul a asi to neprezil. Moj syn je vsak extremne spolupracujuce dieta, cize sme zvladli vrtanie a plombovanie bez placu, s kludom a usmevom.

pasarica
25. nov 2018

Žienky, chcem sa opýtať, keď ste mali tento problém pri mliečnych zuboch, aké zúbky (už stále) majú deti teraz? Bol nejaký problém? Ďakujem

eeffka
25. nov 2018

@pasarica ja som tu davnejsie prispievala.dcera ma teraz skoro 7a akurat predvcerom jej vypadol uz len koren z tej zodratej 1ky. Kedze ma zuvy ake ma dala som jej zapecatit vsetky stolicky pred rokom. Pekne drzala. Mala uplne rozozratu aj jednu 4ku robil sa jej tam zapal tak tu jej zubar vytrhol pred rokom. Sedela ako 5penazi.
Este som zabudla. Cca od 4r jej umyvam zuby normalnou pastou s floridami nie detskymi lebo to bolo na nas malo

vierkau
25. nov 2018

@eeffka a stoličky si dávala zapecatit ešte tie mliečne áno?

vierkau
25. nov 2018

@pasarica my budeme mat 4roky. Horné 1ky a 2ky mu zubárka vytrhla... Mal to veľmi škaredé, čierne. Teraz je bez horných zúbkov cca. 7mesiacov ale zvykol si. Uvidíme tie stále aké budú.

macka012345
25. nov 2018

@vierkau mi mame ties predne dvojky a ocaky jej odhnili najskor mala zlu sklovinu a postupne sa nej ymensovali kim jej nezhnili a zubarka nam ich vytrhnut nechce ale bude mat skaredae zubky ked jej pojdu nove toho sa bojim najviac

pasarica
25. nov 2018

A ešte sa v tejto diskusii riešilo kojenie, tak len moja osobná skúsenosť ....
Syn kojený 2 roky, samozrejme aj v noci, aktuálne je prvák a mliečne zúbky krásne, až na dva opravené kazy na dolných stoličkách, ktoré sa už aj tak čoskoro samé vymenia, čiže super chrup 🙂
Dcérka má 15 mesiacov a prvé zúbky sa jej prerezali len pred necelými piatimi mesiacmi, čiže ešte ani poriadne nie sú narastené a sklovina 🤪😣 a zanedbanou hygienou to určite nie je...

eeffka
25. nov 2018

@vierkau to uz nove zuby 5ky stale ma zapecatene

vierkau
25. nov 2018

Presne, tiež mam aj staršieho takmer 11rocneho a tedy ešte taka osveta o umývaní od prvého zubka nebola, tak sme začali dosť neskoro a len jeden kazik doteraz mal. A už sa mu aj vymenil chrup a pekne ma zuby. Tohto mladšieho som začala pekne umyvat od prvého zubka a strašné ta sklovina. Ale bol aj oveľa viac na ciciku aj v noci.. Takže možno tam naozaj je nejaký súvis. Ale nepovedala by som ze to je hlavný dôvod..

pasarica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pasarica
25. nov 2018

@vierkau no presne...pri prvom som umývať začala len večer pred spaním cca ako 2 a pol ročnému (no kojený aj cez noc) a má iba dva kazy (na 4-kách), opravené ...a mliečne mu tak dobre držia, že ani von nechceli ísť, tak sme boli dolné jednotky trhať u zubára 🙂
No a pri malej som začala hneď s čistením, nakoľko keď vidí brata s kefkou, chce aj ona 😁 inak by som tú sklovinu asi ani nespozorovala, kebyže peru neodhrniem...zúbky na pohľad vyzerajú ok, len od ďasna je farba skloviny moc biela (má ich teda ako dvojfarebné) oproti zvyšku a proti svetlu na jednom vidieť, akoby sa už vrch odlúpil (prirovnám to k opadávajúcej omietke) 😣 Zajtra hneď ideme k zubárke, nech to posúdi a čo vlastne sa dá s tým robiť... Na nete som našla foto, tak vyzerajú aj tie naše zúbky 😬
@vierkau asi niečo pravdy na tom bude, čo tvrdila zubárka 🙂 Dnes som sa pýtala mojej starkej (82 ročná) keďže dlho kojila všetky 3 deti a vtedy sa že vôbec neriešila nejaká prehnaná hygiena zubov, ani pravidelné kontroly u zubára a zuby mali veru zdravé 🙂 tak nemyslím, že materské mlieko zubom škodí... ☺️

vierkau
25. nov 2018

@pasarica nám to naša zubárka pripisuje skôr nejakej "infekcií" v tehotenstve alebo niečoho som mala nedostatok práve v tom asi 7.tyzdni kedy sa vraj vyvíja chrup.. Tak ja už neviem. Určite takýmto citlivým zubkom neprospieva nič z toho co bežnému dieťaťu nerobí problém. Len škoda ze to človek zisti až keď sa už ťa sklovina drobi ako piesok ako i u nás 🙄

pasarica
26. nov 2018

@vierkau a nič sa s tým nedalo urobiť? Zúbky sa teda rozpadli? Postihlo to len predné zuby, či aj stoličky? Koľko má malý teraz? A nespomínala zubárka, či to bude mať súvis aj so stálym chrupom? Dúfam, že aspoň tie budú zdravé...

vierkau
26. nov 2018

@pasarica zubárka povedala ze by to nemalo mat súvis so stálym chrupom a keď som si to zisťovala, tak naozaj potom tie stále zuby sú v cca. 90%pripadoch ok. Takže verím v to i ja 🤔
Práveže mame kaziky aj na stoličkách.. A to čistíme a čistíme... Akurát dnes ideme k zubárke dat urobiť čo sa dá.. Lebo ona mu to nechala tak ze keď ho to neboli, nebude mu plombobat. Ale ja si neviem predstaviť co bude do cca. 7rokov robiť - ako bude jesť, keď mu ešte aj tie stoličky "vyhniju"

pasarica
27. nov 2018

Tak a mám názory zubárov, čo sa na naše zúbky pozreli 😏

Ak to niekomu pomôže, napíšem doterajšie zistenia a čo mi odpovedali oni na moje otázky 🙂

Nočné dojčenie vôbec NIE JE príčinou, ani zlé stravovacie návyky (viem, čo jedáva) a vôbec nie hygiena (nakoľko viem, že ju nezanedbávam)...

K narušeniu skloviny muselo dôjsť ešte v čase, keď bola malinká v brušku a vytvárali sa jej mliečne zúbky...
Príčin vraj v takých prípadoch môže byť mnoho: infekt, viróza, zvýšená teplota...a matka o tom ani vedieť nemusí 😒 ja som v začiatkoch tehu prekonala črevnú virózu, tak ktovie, či to má nejaký súvis 🤔

Keď som sa pýtala, čo sa s tým dá robiť, vraj to je ťažko nejak ovplyvniť, iba dbať na tú hygienu, samozrejme usúdiť, čo je v strave pre dieťa prospešné a samozrejme v dojčení mám pokračovať...) No nakoľko je tá sklovina citlivejšia ako u iných detí, tak aj v noci po dojčení mám (ak sa dá) pretrieť zúbky vlhkou gázou, aby nedochádzalo ešte viac k odmineralizovaniu skloviny (u syna som to samozrejme nerobila, dojčený bol dlho, zúbky má zdravé, ale tam sklovina bola v poriadku, pevná, nenarušená).

A nakoľko sa stály chrup formuje až po narodení, tak nádej je, že tie zuby už budú úplne vporiadku ☺️ tak už len veriť a dúfať 🙏

A ich odporúčania pre začiatok, kým je dcérka malá (15 mesačná) a nevie vypľúvať pastu? Vytierať zúbky gázovým tampónom, čistou vodou...kefku moc nedoporučovali, keďže zúbky sa ešte prerezávajú, aby som jej ďasienka nepodráždila...

A na otázku, či môžem dávať Elmex gél? Radšej nie, lebo fluór, nie vždy je telu prospešný...a hlavne byť opatrný u tak malých detí!

A záver: častejšie návštevy u zubárky, nech sleduje, ako sa to vyvíja a potom bude voliť ďalšie postupy, ale aké, už som nevyzvedala (časom možno dopíšem 😀 )

fatarina
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kristinajancovicova
31. júl 2019

@pasarica prosim ako ste dopadli zo zubkami ??Mame 19mes a riesim tento problem

pasarica
31. júl 2019

@kristinajancovicova
Ahoj 🙂
Malá ide mať dva rôčky, zúbky zatiaľ ešte sú, no už sa pomalinky začínajú drviť 😣 z jedného sa jej už odštrbilo a nakoľko to bolo na dotyk ostré (furt si tam išla jazykom), boli sme to u zubára zabrúsiť...

Inak chodievame na preventívne kontroly, zubár sleduje, ako to postupuje....

Keď sa na zúbky pozriem aj z vnútornej strany, sú tam akoby už diery do zuba 🙈😩
Vypadá to tak, že už dlho nebudú odolávať erózii zubnej skloviny...

pasarica
10. aug 2019

@aime ahoj, pozerám, že príspevok je dosť starý, tak by ma zaujímalo, ako sú zúbky (teda už trvácne) teraz na tom? Nebol problém so sklovinou? Dík ☺️

kandrea
27. feb 2021

@pasarica prosim vas uz mate trvale zúbky? Mali vplyv mliečne na trvale? Dakujem

pasarica
28. feb 2021

@kandrea Nie, ešte nemá, keďže v auguste bude mať len 4 roky...Ale vývin skloviny mliečneho zuba a trvalého sa nedeje v rovnaký čas, tak by to vplyv mať nemalo 🙂 Ale z okolia, čo počúvam ženy, ktoré mali podobný problém pri svojich deťoch ma ukľudnujú, že sa báť nemusím... Vraj ich deti to tiež mali a už sú dospelé a majú pekný chrup 😊 tak snáď to bude aj náš prípad...