Dudlík a pravdepodobnosť predkusu u dieťatka

karolinka1991
7. apr 2019

Ahojte,

zaujimali by ma najmä skúsenosti mamiciek s neortodentickymi dudlikmi - ak ste ho používali pri Vašich detickach, mali potom automaticky predkus, resp. vytrcajuce predné zúbky cez dolnú peru alebo to nie je "pravidlo" a je to dané skôr genetikou?
Pripadne, naopak - používali ste výhradne ortodenticke dudliky, a predsa ma/malo Vaše dieťatko predkus?

Ak už má ročne dieťatko zúbky trosku vytrcajuce cez spodnú peru, je šanca, že sa to po "odstavení" od dudlika ešte upraví? A môže byť, že keď mliečne pretrčaju, trvalé nebudú? Alebo to už je nejaké "fixné" nastavenie sánky?

Ďakujem :*

kika831
7. apr 2019

@karolinka1991 za mojich cias ziadne specialne dudliky neboli. Dudlikovala som do 5 rokov a ziadny predkus som nemala a ani nemam. Takze na tom ci vude alebo nebude predkus zohrava rolu najviac genetika. Samozrejme, ze cim skor sa dieta nauci byt bez dudla, tym lepsie, ale urcite to nie je dovod predkusu. 😉

ankaevka
7. apr 2019

Nepamatam si, zeby pred 20r boli aj nejake tvarovatelne cumle, najstarsie deti mali klasiku okruhle do 2,5r a nemali ani jeden predkus..najmladsia uz mala ortodonticky od mam skoro do 5r a tiez nema predkus

karolinka1991
autor
7. apr 2019

@kika831 ďakujem pekne za odpoveď... Presne z tohto som vychádzala aj ja, že v minulosti mali všetci neortodenticke dudle a niekto mal predkus a niekto nie, len ako na potvoru pri staršej sme používali len ortodenticke a ma pekne, rovné, biele zubky bez medzierky a pri mladšej bohužiaľ len neortodenticke (hoci pri oboch len na uspavanie/na noc) a ma veľké medzierky medzi zubami, horné jednotky jej pretrcaju cez dolnú peru a ma také jemne biele fliačiky hlavne na týchto horných jednotkách - to neviem, či nie je tým, že odmalička strašne kuse do všetkého tvrdého, mäkké nechce a ťažko sa to dá ustrážiť... rozmýšľam, ze jej vezmem dudlik, ale už s ním odmalička katastrofálne spi, neviem, čo bez neho, ale keby to malo pomôcť, tak to urobim

karolinka1991
autor
7. apr 2019

@kika831 ani pri mliečnych?

kika831
7. apr 2019

@karolinka1991 medzierky medzi zubkami su uplne normalne pri mliecnom chrupe- nam zubarka povedala, ze je to dokonca lepsie bo sa zubky menej jeden od druheho kazia a tym ze trvale zuby su vacsie tak maju aj dostatok miesta, cize to je fajn. Biele flaky su sposobene nedostatkom vapnika v obdodi ked sa dieta rychlo vyskovo vysvihne- niekedy sa to da este zmiernit zvysenym prijmom vapnika- inokedy uz nepomoze nic- tiez info od zubarky- sama mam tuto skusenost. Stale este je to mliecny chrup a sanka aj postavenie zubkov sa trvalym chrupom zmeni. Nie je vobec dovod na paniku- zubky treba len poriadne cistit, zvysit prijem mliecnych vyrobkov ( ak je to mozne) a vsetko bude ok. Ja by som to vobec neriesila, ani dudlik. Ved k deckemu veku dudel patri a ked to dietatko upokoji tak preco nie. Na druhej strane sa moze stat, ze ked drasticky zoberiete dudel, moze zacat skripat zubkami, byt nervozna a to mozu byt omnoho vacsie problemy. Drzim palce. Ja milovala dudle. Mama hovori, ze sa bala ze s nim nastupim aj do skoly. A nakoniec nenastupila a vsetko bolo ok. 😋☺️

karolinka1991
autor
7. apr 2019

@kika831 ďakujem za povzbudivy príspevok 🙂 no dnes večer sme skúsili vziať dudlik, no bol to opakovane tak histerický krik (momentálne jej aj idú horné stoličky) , že som si uvedomila, že či týmto nemôžem práve spôsobiť ešte niečo horšie - malinka už dosť blaboce, opakuje slová atď, nerada by som ju takto nedajbože "zablokovala"... tiež si hovorím, že predkus mi asi nestojí za nejakú psychickú nepohodu dcérky, čo môže mať potom iné následky. Ten vápnik môže byť, lebo mam vyše 2m manžela a obe dcérky sú na svoj vek dosť vysoké a mladšia je ešte dlhšia ako bola staršia v jej veku. Staršia ma výšku o rok staršieho dieťaťa a aj pri mladšej nám vždy na poradni hovorila doktorka so sestričku, že ako riadne rastie do dĺžky. Mlieko aj jogurty papá, len posledne 3 týždne mi moc nechce jest, dokopy nič. Neviem, či to súvisí s tými stoličkami (teraz mala 2 dní aj teploty zo zúbkov) alebo s očkovaním, no snáď sa to rozbehne. Ďakujem moc ešte raz

karolinka1991
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinka1991
autor
7. apr 2019

@kika831 a ešte keby si chcela mladšia zúbky poriadne nechať čistiť - staršia bola a je v mnohom neporovnateľne náročnejšie dieťa, ale s čistením zúbkov nikdy nebol problém, no u mladšej je to vždy nasilu a tým pádom nikdy poriadne... No holt, asi nemôžeme chcieť všetko ideálne 🙂

kika831
8. apr 2019

@karolinka1991 teraz ked jej este idu aj zubky, tak chudatko ma s tym co robit . Tak ak jej ma dudlik pomoct troska aj od tej bolesti, tak urcite nebrat. Je este malinka a aj cistit zubky sa nauci. Vsetko bude, hlavne nech su deticky zdrave a vesele. 😉😀