Kaz na stoličke u 2,5 ročného dieťaťa

materina
3. okt 2016

Ahojte kočky, mam syna 2,5r (pri prvom dieťati som sa s tým nestretla-pritom pil aj sladké v čaje v noci a zuby ok),no druhorodeneho som našla čiernu bodku na hornej 5ke. Najskôr som si nebola istá,lebo je to zle viditeľne miesto.
V noci nepije nic, každý vecer dôkladne umývam zuby. Takze som dosť z toho mimo.
Stretli ste sa s tým niektorá? Ako ste to riešili?

marcelatje
3. okt 2016

@materina ano stretla som sa s tym. Dbala som na stravu, pitny rezim aj spravne cistenie a bum! Tiez sa objavila len mini bodka ale to bol len vrchol ladovca. Zub sa prevalil a v nom diera ako hrom. Kedze kaz bol uz prilis blizko nervu tak stolicku dcere vytrhli. Mala nieco cez dva toky. Na druhej stolicke jej kaz opravili. Preto ti radim riesit to cim skor. Detske zuby sa kazia neuveritelne rychlo.

dubka29
3. okt 2016

Ahoj moj ma 3roky a 5m a tiez som mu nasla kaz.v novembri idem so sebou k zubarovi a beriem aj maleho.boli sme u zubara 2krat.prvy krasne otvoril ustocka a zubar poratal zubky a druhy ani za pana otvorit.obavam sa teraz ked bude musiet zubat kuknut zubcek ze opat neotvori usta.snazim sa ho na to pripravit ale nie som si ista jeho reakciou

materina
autor
3. okt 2016

@dubka29 ved toho sa bojim ze neotvorí ústa. ved ka som mu tam isla pozerať a aj mna pohrýzol a teraz vecer som ho s námahou uz aj prehovorila na čistenie co nikdy do teraz nebol problém. idem zajtra so sebou k zubárovi tak ho zoberiem

materina
autor
3. okt 2016

@marcelatje a ako to robili v narkoze? ci normálne držal otvorenú pusu s len injekcia ?

marcelatje
3. okt 2016

@materina zvolila som osetrenie v sedacii. Dietatu oralne podaju oblbovak. Je ako nadrogovane. Je pravda ze ani napriek tomu nespolupracuje a treba ho drzat co je pre rodica dost zaberak na psychiku no pozitivom je ze po vyprchani lieku si nic nepamata. Napriek trhaniu aj vrtaniu moja dcera chodi k zubarovi rada.

materina
autor
3. okt 2016

@marcelatje to je výborná vec!!! zatiaľ som počula len ze to robia v narkoze co sa mi vôbec nepáčilo. Toto mozno skúsime 😂
Aj ked najradšej by som bola kebyže netreba s tým nic robit 😞

liz_lemon
3. okt 2016

mne povedal zubar, ze ak sa zuby kazia uz takto skoro, nema to nic so stravou, ale je to dane, ze zuby maju zvysenu kazivost

marcelatje
3. okt 2016

@materina je to taka stredna cesta medzi narkozou a osetrovanim "zaziva" co je dost drasticke 😖

materina
autor
4. okt 2016

@liz_lemon tiež som o tom počula a určite to tak musí byt, kedže malemu sa fakt o zuby starám od narodenia. A taká stará zubárka ma zhúkala ze som nezodpovedná matka lebo vsetko je len starostlivosťou 😂

materina
autor
4. okt 2016

@marcelatje všetky zákroky co sa tykajú našich deti su drastické ale naozaj markízu by som zvolila až v krajnom prípade. Sedacia sa mi zdá fajn aj ked určite si poplacem ked ho uvidím takého otrandženeho 😭

materina
autor
4. okt 2016

narkozu oprava

dubka29
4. okt 2016

@materina dajte vediet ako ste dopadli u zubara.ja sa obavam ze maly bude robit caviky.ja uvidim co navrhne zubar.mam mladeho zubara nova ordinacia iny pristup tak snad to prezijeme vsetci.

marcelatje
4. okt 2016

@materina to "otrandženie" je najmenej a je to skôr vtipné ako na zaplakanie. Ak sa pre sedáciu rozhodneš buď pripravená že dieťa bojuje a vyvinie neuveriteľnú silu. Moju dcéru držali 3 ľudia z toho dvaja chlapi a mali čo robiť.

cottoncandy
4. okt 2016

Mojej dcére tiež opravovali v sedácii - po podaní dormicu v troch rokoch osem zúbkov. Robili to samozrejme na niekoľkokrát vrátane jedného trhania zubu. Išlo to výborne, dcéra veľmi spolupracovala, bola uvoľnená, veselá, počas zákroku uvoľnene ležala v kresle na manželovi, nebolo treba ju vôbec držať. Po zákroku bola ako pripitá, motali sa jej nôžky, smiala sa a dnes si všetko pamätá len matne. Odporúčam, bola to dobrá voľba. Dcéra má problémové zúbky, ale vďaka sedácii nemá traumu zo zubára a nechá si v pohode ošetriť, čo treba. Akurát sa treba pripraviť na to, že je to finančne nákladné. U našej zubárky jedna dávka dormicu stojí cca 80eur. Všetkých osem zúbkov nás celkovo vyšlo na vyše 600€.

cottoncandy
4. okt 2016

@marcelatje ahoj, ja nemám túto skúsenosť. Moja dcéra v sedácii v troch rokoch spolupracovala cez problémov, bola vysmiata a "zrelaxovaná". Tie boje nemusia byť pravidlom 🙂

marcelatje
4. okt 2016

@cottoncandy fakt? som prekvapená u nás to také jednoduché nebolo 😖 ale tak ak to bude lepšie ako som opísala bude to príjemnejšie prekvapenie akoby mamička čakala zrelaxované dieťa a namiesto toho bude masaker 😅

kikikat
4. okt 2016

ja som bola s detmi u zubara minuli piatok,nemaju problem otvorit ust ,moja starsia ma 6 rokov a az doteraz sme navstevy u zubara zvadali uzastne,lenze teraz jej zubar chcel vytiahnur koren,lebo zub mala najprv rozvrtany,koli zapalu,nechali jej to tak,cize zub sa rozpadol,dostala iniekciu,predpokladam ze teraz tak skoro k zubarovy nebude ochotna ist,ale budeme musiet lebo koren jej nevytiahli,nechceli ju trapit,moja mladsia,ma 3 roky,napriek tomu ze videla svoju sestru ako place v zubarskom kresle,nemala problem si sadnut a otvorit pusu,mala taku malu bodku na zube,ale vraj to nieje kaz ale iba pigment,robi sa to z jedla ktore obsahuje silne farbivo

cottoncandy
4. okt 2016

@marcelatje jasné, treba sa pripraviť na všetko... zubárka upozorňovala, že niektoré deti sa môžu aj povracať, prípadne pocikať, po sedácii sú mnohé ešte pár hodín veľmi unavené, spia a pod., dcéra bola naopak aktívna ako duracelka...

materina
autor
4. okt 2016

@marcelatje ano to mi dnes hovorila zubárka. ze musí poslúchnuť a reagovať a poslúchnuť. čoho sa obávam ze to nebude možné

materina
autor
4. okt 2016

@dubka29 no stoličku pozrela doktorka ked vrestal ako divy. zhodnotila ze to teda je kaz a treba sledovať. a hlavne čistiť -mozno sa nezvacsí co by bol najlepši prípad.

materina
autor
4. okt 2016

@marcelatje zatiaľ nam žiadne riešenie zubárka nenavrhla, len sledovať kedze je maly aj on aj kaz

marcelatje
4. okt 2016

@materina robila rtg? "nas" kaz bol tiez navonok maly a pritom v zube diera ako hrom.

marcelatje
4. okt 2016

@materina tie jej odporucania sa tykali osetrenia zaziva ci v sedacii?

materina
autor
5. okt 2016

@marcelatje neviem si predstaviť ako by mu urobila rtg. a jej odporúčania sa tykali ošetrenia v sedacii. Ale zajtra este volám jej kolegyni ktorá ma službu a venuje sa výslovne deťom a sedacíi tak pravdepodobne budeme múdrejší.

marcelatje
5. okt 2016

@materina som zvedava co povie

materina
autor
5. okt 2016

@marcelatje to som aj ja zvedavá, no najradšej by som bola aby mu to asi spravili. alebo aspoň ak by to ozaj nebolo take vážne tak pár mesiacov počkať aby nabral trosku vyše rozumu a potom teda mozno bude spolupráca lepšia

marcelatje
5. okt 2016

@materina ja vidim problem najma v tom ze tie stolicky musia este dost dlho vydrzat. Prave dnes som s malou bola na odtackoch kvoli medzerniku.

materina
autor
5. okt 2016

@marcelatje ved to je ten problém, ze je to veeeelmi skoro!
Mala spolupracuje,zvláda to dobre?

marcelatje
5. okt 2016

@materina zvladla to vyborne, nema vobec strach.

materina
autor
6. okt 2016

@marcelatje to je super! My ideme budúci štvrtok na vyšetrenie opäť a dohodneme sa co a ako. Lebo pani zubárka hovorila (presne co aj ty), ze kaz sa môže zdať maly a nakoniec počas sedacie sa bude treba rozhodnúť a ten zúbok bude treba vytrhnúť.
Ale ze uz mala dosť rodičov, ktorí cuvli a povedali ze oni toľko (sedacia+plomba) neinvestujú do mliečneho zúbky. Co ja teda veľmi nechápem, lebo ja by som dala zato čokoľvek aby mal zuby v poriadku. Ale ja som taká háklivá celkovo na zuby aj svoje aj svojich deti. Preto aj toto tak tažko prežívam.