Kedy ísť s dieťaťom prvýkrát k zubárovi?

anickaajanko
10. máj 2009

MAly ma 8 mesiacikov a 4 zubky a tie dva vrchne trosku dalej od seba. Zaujmalo by ma kedy treba ist prvykrat k zubarovi

monky28
15. máj 2009

Dieťatko má mať do tretieho roku života urobenú preventívnu prehliadku chrupu/je to kvoli zdravotným poisťovniam/,takže nejaké skoršie návštevy nie sú potrebné,len v prípade bolesti alebo niečoho iného akútneho.Robila som sestričku u zubárky,takže mám dosť skúseností s malinkými detičkami,ktoré nám prišli ubolené,opuchnuté a vtedy pomohli len klieštiky. ☹ Takže veľké nie sladkostiam malinkým detičkám,cumlíkom namáčaným v mede alebo niečom inom sladkom.Nestojí to za to,dieťa má z toho akurát traumu na dlhú dobu.Jabadaba úplne s tebou súhlasím,a zavidím ten dokonalý chrup 🙂

bertica.h
15. máj 2009

naša dcéra má 3,5 roka a bola už na 3preventívkach.Je to hrdonka,krásne otvorí usta,zlu skusenosť nemá.Lekárka ju chváli,že ma príkladný chrup..asio po manželovi(to ja mám každý zub zaplombovaný a teraz,v 25rokoch nosím rovnátka ) 😀 😀
Len neviem ako so sladkým..zubky jej umývame každý den minim.1x večer elmex pastou pre deti..

snažím sa ju obmedzovať v sladkom,celé lízatko snád nikdy nevylízala,ked jej dám niečo je to napr.malý kinder čoko..taká tá tyčinka malinká,alebo tak..neviem odhadnuť čo jej može ublížiť,čo zas prehánam..a nedoprajem jej..
Ono je to tažké

jabadaba
16. máj 2009

Monky, tak si mi potvrdila co som si o navstevach malych deticiek u zubara myslela. Uz som aj zacinala mat vycitky ci som nieco nezanedbala. Veru, chrup mam "poslusny" a pevne verim, ze to tak aj nadalej zostane. A tiez verim a dufam, ze takyto chrupik zdedil aj nas syncek. Zatial to vyzera dobre, zubky ma ako perlicky, no nech to nezakriknem.

Bertica, jasne, ze aj my maskrtime, ale vyberame si, nase decko nebolo na cukriky, lizatka a podobne zubolepy naucene, rodina s tendenciou taketo nieco kupovat bola poucena, ze toto ee. Aby sme uspokojili synove chutky na sladke, lebo to maju vsetci, dospelakov nevynimajuc, tak mu ponukneme horku coko - z tych kvalitnejsich, 70 percentnych, racio ryzove medvediky alebo sem tam brumika. Rad tiez maskrti jogurt s javorovym sirupom. Takze su to sice sladkosti ale snad menej znicujuce ako rozglejeny cisty cukor v podobe nejakej otrasne farebnej postavicky. Ver mi, ak dieta na taketo nieco nenaucis, ani mu to chybat nebude. My sme tiez synovi tieto blafy patricne okomentovali a ked vidi v potravinach cukriky ci lizatka, sam to okomentuje, ze je to fuj. este nikdy si to nepytal. Dufam, ze to tak aj zostane. 😉

mousunek
17. máj 2009

nasla jsem tohle tema nahodou z drivejska tak zkuste kouknout i tam je tam pomerne dost prispevku

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

danu
18. feb 2010

murko31 • Dnes o 13:55
Ahojte, vie mi niekto poradiť od akého veku treba s dieťaťom navštíviť zubára?Počula som, že podľa nového zákona to je do jedného roka. Vie niekto niečo o tomto novom zákone? Díky.

beruska2x
18. feb 2010

do roka musi byt zaregistrovany, pak se chodi kazdy pulrok na kontrolu, zubni prukaz je soucasti ockovaku, aspon u nas...

shaula
18. feb 2010

Tak klukům je rok a půl, u zubaře jsme ještě nebyli a ani nejsou nikde zatím zaregistrovaní. Ano, je vhodné, aby děti kolem roka podstoupily první prohlídku (minimálně pro seznámení s prostředím), ale žádný zákon na to pokud vím není. (Alespoň v ČR.)

beruska24.9.
18. feb 2010

O zákonu také nevím, ale dle zdravotního průkazu dítěte je povinná prohlídka v roce

lalus
18. feb 2010

Ahojte, táto nová vyhláška je platná na SK, takže skutočne od roka...pozor na to. My to v očkovacom ani zdravotnom preukaze nemáme zahrnuté, mala by na to upozorniť detská lekárka v rámci poradní ale ani naša nám to nepovedala. Dozvedela som sa to náhodou.

Vyhláška platí od novembra 2009, je to novinka, veľa mamín o tom ešte nevie. Takže od jedného roka k zubárovi 2x ročne až do 18 rokov, potom 1x ročne.

bera28
18. feb 2010

V roce by mělo být dítě zaregistrováno. Problém ovšem je, že je málo zubařů, které mají volnou kapacitu 😒 Mně se teda podařilo sehnat dokonce místo v dtěské zubní ordinaci, ale čekali jsme na uvolnění půl roku.

sayast
18. feb 2010

nase julca pujde k zubari prvne ve 13.-ti mesicich. uz jsme objednany 🙂

beruska24.9.
18. feb 2010

Já se zeptala své zubařky, když jsem tam teď byla. Takže na další kontrulu jdeme já i malá 😉

sherry28
18. feb 2010

když jsem byla u zubařky jako těhotná, tak říkala, ať s ním přijdu v devíti měsících, že se koukne jak mu rostou zoubky atd. zároveň zavede kartu 😉 prohlížela jestli mu zuby(měl už 8 zubů) správně rostou atd. 😒 prý do roka by mělo dítě navštívit svého zubaře, nejde pouze o to, aby si zvyklo na prostředí, ale aby mu mohla kontrolovat správný vývoj (třeba předkus nebo jiné)aspoň to tvrdí naše zubařka 🙂

emjee
18. feb 2010

"Vyhláška platí od novembra 2009, je to novinka, veľa mamín o tom ešte nevie." - keby len mamin, ale ani zubarov 😝 resp. ten moj (inak celkom fajn) sa furt cuduje, ze naco tak skoro s malym k zubarovi - este sme neboli 😔

shaula
18. feb 2010

Sherry - a neřekla ti taky, co by s tím předkusem v tomhle věku dělala? Podle mě nic 🙂 Já samozřejmě nechci snižovat důležitost péče o zuby (i když já jsem na to lajdák, sama chodím k zubaři tak jednou za dva roky 😀 ), ale když jsem se na to před časem ptala naší pediatričky, tak říkala, že hodně zubařů ani není z malých dětí moc odvázaných a v roce je tak akorát povozí na křesle 😀 Čímž samozřejmě neříkám, že všichni 😅 Už se taky delší dobu odhodlávám zavolat k zubaři a objednat se na prohlídku a při té příležitosti se zeptat, jestli vezme i moje děti, ale zatím jsem se nedokopala ☹ Navíc můj zubař není špatný, ale připadá mi jako takový studený čumák, nějak si u něj neumím představit děti 😖 Neznáte někdo dobrého zubaře (nejlíp dětského) v Ostravě?

sherry28
18. feb 2010

shaula: naše pediatrička se divila, že už jsem byla s malým u zubaře, ale naše zubařka to skutečně vyžaduje 🙂 také jsem si pokládala otázku co kdyby měl předkus, tak co by jako s ním dělali 😉 skutečně nevím, ale jsem ráda, že mám nějakou zubařku (v dnešní době jich moc volných není) a tak samozřejmě poslouchám jí, je šikovná

sherry28
18. feb 2010

shaula:pro mě lepší chodit preventivně(a zabránit kazům u dětí třeba poleptáním) 😉 než pozdě a nechat jim vrtat zuby ☹

shaula
18. feb 2010

Sherry, jo jo, nic ve zlém, to je fakt dobře, že se tak hezky staráš o zoubky. Ze mě mluví jen čirá závist 😀 , že já to tak flákám i u sebe 😅 A jasně, co se týče zubů, taky budu poslouchat spíš zubaře než pediatra 😉

shaula
18. feb 2010

Sherry - teď nerozumím - jak tím, že budeš chodit preventivně, zabráníš kazům poleptáním? Poleptání zubů je co? 😕

sherry28
18. feb 2010

shaula: naše zubařka, když objeví včas kaz, tak ho leptá (to v případě, že ještě není rozjetý)a tímpádem ho nemusí vrtat 😉 ale čím ho leptá skutečně netuším 😨 dělala mi to několikrát, takže jsem byla ušetřena vrtání 😀

sherry28
18. feb 2010

je to roztok, kterým ten zub potře a on ten kaz jakoby vyžere

samik2008
18. feb 2010

Mi sme s manželem a dcerkou byli objednaní na konec srpna minulého roku a malému to vycházelo že měl 11 měsíců,tak mi zubařka řekla že ho máme vzít sebou,že mu založí kartu.A jinak mu spočítala zoubky a bylo to.Teď tam půjdeme v polovině března zase všichni.
Ono je to tak trochu o zvyku aby si děti zvykali a nebáli se tam chodit.

beruska24.9.
18. feb 2010

Mě také zubařka řekla, že při té první prohlídce (v roce) jen koukne malé zrcátkem do pusinky na zoubky. Hlavně jde o založení karty.

shaula
18. feb 2010

Sherry - aha, díky, tohle neznám, to mi ještě nikdy nedělali 😕 U nás se až rovnou plombuje 😠

lalus
18. feb 2010

emjee, viem si to predstaviť. Ja som ani nešla k svojej, našla som takého, čo sa špecializuje na deti, robí škôlkarov a školákov...aj dospelých, ale pomenej. A od toho som sa to vlastne dozvedela - pôvodne som sa šla len opýtať, že kedy by sme sa mali prísť ukázať a on povedal: "teraz" 😀 . Tak prvú prehliadku už máme za sebou - úspešne a pokojne

brnka
18. feb 2010

Baby, prosim vas, a to vam take male deti u zubara obsedia, resp. otvoria vobec usta??? 😲 😲

sherry28
18. feb 2010

brnka: náš ukazuje a rád 😀 nemá s tím problém 😉 ale jinak oni si umějí poradit 😒 sedí samozřejmě na tobě

lalus
18. feb 2010

brnka, bez problémov...tak ako hovorí sherrry, na kresle sedíme obaja, drobec na mojich kolenách. A samozrejme sme sa doma pripravovali, že pojde k ujovi zubárovi, ukáže zúbky a urobí tam veľké AAAA 😀 Jakubko robil áááá celú cestu do ordinácie. Na kresle to ááá už nebolo také presvedčivé 😅 , ale zubár bol fakt milý, snažil sa a drobec pusu otvoril i si nechal vopchať do nej to zrkadielko, aby mu videl horný rad zubov.

no a tu je o tej vyhláške na SK, môžete vytlačiť svojim zubárom 😉 http://www.zzz.sk/?clanok=7680

brnka
19. feb 2010

fiiiha, tak to som prekvapena 🙂 , ja ked si predstavim nase pokusy o strihanie v kadernictve, kde hucal tak, ze sa ludia obzerali a k strihaniu sme sa ani neprepracovali, tak mam az zimomriavky na chrbte 😝

zuzi118
19. feb 2010

Vyhlaska, nevyhlaska - s krpcom pojdem k zubarovi najskor ked bude mat dva roky. Teraz ma dva zuby, krasne biele, ziadne cumle v mede sa u nas nekonaju, tak na to naozaj nevidim dovod ho niekam tahat. Ked bude vacsi a budem mu to moct vysvetlit, zahrame sa na doktora a pod. tak potom tam s nim pojdem.

Teraz sme zacali nacvicovat umyvanie zubkov. Ma taku smiesnu malu kefku s gumovymi stetinkami. Rano a vecer si vsetci spolu umyvame zuby. Ja jemu a on mne (lebo ockovi). Vydrzi sice len smydli smydli, potom este chvilku kefku zuzle a pozoruje mna ako si ich umyvam a potom ju zahodi a ide si po svojom. Si myslim, ze to v jeho veku zatial uplne staci.