Má sa mliečny zub blombovať?

aktak
11. nov 2010

Najstarsiemu pred mesiacom vrtala bolestivu 4ku, zablombovala, blomba vypadla. Ma sa vobec mliecny zub blombovat? Zajtra tam idem, boli ho to.

katka1981
11. nov 2010

Neviem ako v dnesnej dobe, ale mne mliecny zub blombovali. Osobne na tom nevidim nic zle, myslim si, ze ked sa neosetri zubny kaz, tak sa mozu pokazit dalsie zuby, ale nie som odbornik....

mirka285
11. nov 2010

samozrejme ze sa blombuju aj mliecne zuby 😉 nech jo zablombuje zubar znovu a poriadne 😉

beaska
12. nov 2010

aj mliecne zubky sa blombuju, ale ak zub boli ,vacsinou je kaz uz hlboky, a to uz je trocha problem aj vycistit poriadne zub dieta nespolupracuje, nemozu tam ostat ani slinky musi to byt riadne vysusene ,nesmie tam ostat ani trocha kazu,ak osatane zacne sa rychlo kazit pod plombou, tak potom hrozi bud vypadnutie plomby, alebo dieta opuchne a objavi sa fistula, ak sa zub neda zablombovat treba len cistit dieru po kazdom jedle sparatkom vydolovat zvysky jedla, a cakat kym nevypadne, urcite predcasne nevytrhnut lebo robi m iesto trvalemu, no a blomba ktora vyborne drzi v mliecnom zube je skloionomer aspon u mojho maleho vydrzal 😉

marcela.m
12. nov 2010

Naša Kajka má už dosť zubov zablombovaných, a to má len 3 roky a 8 mesiacov. A predný zúbok sa jej zlomil - už jej rástol s chýbajúcim kúskom skloviny, a už tri krát jej ho zubár robil, lebo sa jej to stále odlomilo. Ale je taký zlatý, že už od nás ani nič nevzal.
Čítala som raz aj článok o blombovaní mliečnych zúbkov. Jednoznačne keď sú kazy, tak to treba riešiť a aj blombovať.

dajna11
12. nov 2010

naša zubárka zasa blombovať nechce...dáva iba takú trvanlivú vložku.

drobculka
13. nov 2010

urcite ma vyznam zaplombovat aj mliecne zubky, aby sa nenakazili aj ostatne zubky, kaz neprenikol prilis zlboko a nezapalili sa dasna (au 😢 ) alebo nedajboze nieco horsie

2zuzanka2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka2732
12. jan 2011

mojej dcerky doktorka zubky mliečne nevrta,ona jej to vyčisti vytiahne toho zleho chrobačika ona tomu hovori sprška pekne jej to vyčisti a da jej tam taku pastu bielu ktora stvrdne a je to a možem povedat že je užasna doktorka,ma skvely pristup k detom a vidno si važi svojich pacientou,po každej navšteve dava detom darček takže deti sa na dalšiu navštevu tešia.

zuzana581
12. jan 2011

Mliečne zuby je zbytočné blombovať, lebo tá blomba za pár dní vypadne. Sú to jemné zuby a tá blomba sa nemá poriadne kde ukotviť. Tak mi to vysvetlila naša zubárka. Chodila som k nej s dcérou a chcela aby jej tie pokazené zuby blombovala. Ona to urobila ako najlepšie vedela a po 4tom razy som si už povedala, že nebudem vyhadzovať peniaze von oknom, ani zbytočne trápiť dcéru, tak sme od blombovania upustili. Teraz chodíme akurát na vyvrtanie, ak je kaz a prečistenie a kontroly. Inak už neblombuje.

aduskatt
12. jan 2011

nam dala vlozku, ked vypadla, tak plombu,
zuzana581 nam zubarka zakazdym povie, ze kedze ide o mliecne zuby, tak neplatime nic..nikdy nevzala ani cent......tak bud je nasa dobra, alebo vasa zvlaSTNA🙂

shira_
12. jan 2011

mliečny zub sa skladá zo zubnej drene(nervu a ciev), zuboviny a skloviny. Presne tak isto, ako trvalý zub. Rozdiel je v tom, že dreňová dutina u mliečnych je veľká a vrstva zuboviny je omnoho tenšia ako u trvalých zubov. zubný kaz vzniká na mliečnom zube rovnako ako na trvalom, len vďaka tenšej vrstve zuboviny kaz postupuje ľahšie a rýchlejšie preniká do drene, čím vznikne zápal drene(nervu)=bolesť, a tým dôjde k odumretiu zuba, a ďalšiemu prestupu infekcie do kosti pod zubom (opuch, fistula, hnis). mliečny zub bolí tak isto ako trvalý. mliečne stoličky by mali u detí vydržať od vyrastenia(2-3rokov) do 10-12 rokov. to je dosť dlhá doba na to, aby sa kaz na mliečnom zube nezaplomboval! zvlášť, keď vznikne u 4-5 ročného dieťaťa. Nezaplombovaný kaz, aj keď je ošetrený vložkou, postupuje ďalej... vložka je určená na pár dní, týždňov, nemôže fungovať pár rokov. pokiaľ je však kaz už taký hlboký že napadol zubnú dreň, a spôsobil odumretie zuba, nedá sa takýto zub zaplombovať, pretože infekcia v koreni mliečneho zuba by sa uzavrela zhora, rýchlo by prenikla do kosti pod zub čím by došlo rýchlo k opuchu, zhnisaniu, fistule, bolesti atď. miečny zub, pod ktorým je už zápal v kosti, akútny alebo chronický, treba vytrhnúť lebo je zdrojom infekcie pre organizmus.
takže:
mliečny zub s kazom, ktorý je ešte živý, sa musí riadne vyvŕtať a zaplombovať, rovnako ako trvalý. vhodné je dať dieťaťu lokálnu anestéziu lebo toto ošetreie bolí. pokiaľ niekto tvrdí, že nebolí, buď je zub už odumretý alebo nevyvŕta zub tolko kolko treba, alebo je sadista...pokiaľ urobí lekár takéto ošetrenie, je dosť možné, že bude stáť rovnako ako plomba na trvalý zub (rovnaký materiál, postup, navyše treba na dieťa viac času)
mŕtvy mliečny zub sa už neplombuje, dá sa uzavrieť len dočasne vložkou alebo sa len vyvŕta a nechá otvorený, aby držal ešte nejaký čas miesto pre trvalý zub, definitívnym riešením je iba vytrhnutie(nedá sa tu urobiť ošetrenie koreňových kanálikov ako na trvalom zube) každý mŕtvy zub je potenciálnym rizikom pre vznik zápalu a je trvale infekčným ložiskom.
pokiaľ lekár ošetrí mliečny zub tak, že ho nevyvŕta a dá vložku, je to možno síce pre dieťa a rodiča netraumatizujúce ošetrenie, ale čo sa týka zuba, nič nerieši len odďaluje a zhoršuje problém. pokiaľ je to ale rok- dva pred prirodzeným vypadnutím zuba, aj takéto ošetrenie vydrží...

drzubok
21. jan 2012

samozrejme, len treba vediet kedy ako v akom štádiu

luba142
21. jan 2012

mojej dcere neblombovali stolicky,ked mala kaz

anjelicek26
21. jan 2012

Nam neblombovali, len zoskrabli a zatreli, to vypadlo a objavil sa velky, bolestivy kaz, ktory trebalo riadne hlboko vrtat s umrtvenim a tak, ze mne sli slzy, ked som to videla :( Nenechajte sa baby ukecat, ze to neni treba vrtat, len sa to zhorsi, ak to zubar odignoruje, resp. na neho nepritlacite, aby to urobil poriadne. Malej sa od "udajne" opraveneho zubku urobili dva dalsie male kazy. Takze tak. Teraz mame zubara, co dal vsetko do poriadku a tomu povodnemu som bola osobne povedat, co si o tej jeho flakarine myslim 😠 😠 Lebo u neho sme boli, ked mala mini bodku na zubku, po troch mesiacoch to zachranoval iny a vrtal tri kazy, ktore nemuseli byt :(

henikav
21. jan 2012

Samozrejme to zalezi od stadia, v akom sa zubok nachadza, ale je velmi dolezite zubky opravit, pretoze z mliecnych zubkov su zivene trvale zubky a ak zostane kaz, prejde na tie trvale. Vysvetlovala mi to nasa zubarka, ludia si myslia ze mliecne zubky nemaju korene, lebo vypadavaju bez korena, ale prave naopak maju obrovske korene a z tych su zivene tie trvale zuby, prakticky z tych korenov vznikaju v dasienku, tak ak je kaz az do korena, automaticky sa nakazi trvaly zubok. K tomu mi ukazala aj snimky, priznam sa, ani ja som to nevedela

sympa1
21. jan 2012

no my sa tiez akurat chystame buduci tyzden na preblombovanie vypdanutej blomby v mliecnom zube...hlavne ze som dala za nu 13 eur ..taka mini blomba...a vypadla...ale kedze je to este v zarucnej dobe tak ideme na napravu zadarmo. zubar nam vysvetlil ze sice je to mliecny zub, ale stolicka ktora mozno vypadne za 4-5 rokov a dovtedy by ten kaz mohol narobit šarapatu tak radsej zablombujeme. ja s tym suhlasim.

yvetulka
21. jan 2012

syncek ma 3,5 a nasla som mu tiez kaz v 4-ke, viete mi povedat, ako takemu dietatu plombuju zuby, ked ma problem dlhsie drzat otvorenu pusu, lebo ho napina na zvracanie? a este, robia to s anestezou? ak ano, v akej forme je ta anesteza? dakujem

lubina
21. jan 2012

nasej malej zablombovali normalne mliecnne stolicky,hned dve naraz.Zubarka povedala, ze su to malinke dierky a bolo by skoda ich este neopravit, lebo sa este nekyvali.A je to ok, ma to uz vyse roka a nic sa s tym nerobi a ani ju to neboli.Som rada, ze jej to zablombovala

adelaine
21. jan 2012

mliecne zuby sa plombuju, je to vsak na uvazeni lekara,
ak je kaz prilis hlboky, prip. zub je uz mrtvy, take zuby sa nechavaju otvorene, aby sa dali lahsie vycistit...plomba sa tam obvykle nedava, jednak dieta by mohlo pripuchnut, alebo by tam plomba nedrzala...
ak vsak mliecny zub nie je velmi vykazeny a da sa este "opravit" je urcite dobre ho dat zaplombovat, aby sa nekazil dalej, predide sa vzniku hlbokeho kazu, bolesti atd..

hajanka
21. jan 2012

ano ma, mliecne zubky sa plombuju normalne ako trvale, len zubari nie su velmi ochotni to robit, vraj im to za tu pracu nestoji 😖 😠 ani financne, ani tie nervy, to mam od jedneho zubara 😉 tak radsej povedia ze netreba. Ale ak si najdes "normalneho" zubara, tak mliecny zubok urcite opravi a zaplombuje tak ako sa ma.

inffinity
21. jan 2012

My chodíme s malou pravidelně od roka k zubárke. Jak sme byli podruhé řekla mi že ma malá malý kaz jestli ho chceme opravit. Zeptala jsem se co mi poradí (měla jsem obavu at u ní nevypestujeme strach ze zubára) a ona že by ho opravila protože na toto malá rychle zapomene ale když ji s postupujícím kazem bude zoubek bolet, bude to horší. Taksme dali opravit. a ted naposledy sama říkala že ji bolí zoubek (v tedy si čistí zuby i 15x denně 😀 ) řekli sme to dr a v pohodě máme opravený i druhý sice se řevem a dvě ji musíme držet ale už to sama chápe že ji ho ta hodná paní zubárka opravila, že vyhnala červíka 🙂 Myslím že ano, určitě mléčný zub plombovat! 😉

lussiinda
23. feb 2012

ahojte prosim vás neviete nám poradit,malej sa strašne kazia zubky .Bude mat 4roky a už ma asi 4kazy!! 😒 Stále jej ich umývam,ale je to tuším horšie a horšie!!!

maca793
23. feb 2012

našťastie najmladšia má zdravé zúbky a žiadny kaz. mliečne zúbky sa tiež blombujú ale bielou blombou. neplatí sa pri mliečnych zúbkoch nič.

katecameron
24. feb 2012

ked uz zubok bolí je neskoro plombovat vtedys a uz da len jedine zub otvorit a nechatr tak dokedy vydrzí ak bolí napriek otvoreniu treba vytrhnut je to jednoduchsie pre vsetky strany ci uz dieta zubar alebo rodic 😉 ked je kaz maly tak sa plombuje aj mliecny zub

31majka12
24. feb 2012

Da sa plombovat ...ja som dokazom...mam este 1 mliecny zub a to uz mam po 30tke,,,a mam v nom plombu. 🙂

yukki
25. feb 2012

Veru, aj mne plombovali, a drží zub doteraz, mliečna päťka...doooooosť dlho po tridsiatke. Minimálne tie päťky by som povedala, že sa oplatí...

filipal
25. feb 2012

@yukki stavim sa, ze to nie je mliecna pätka, ale trvala. trvale pätky narastu detom dost skoro a ludia ich pokladaju casto za mliecne zuby. ver mi, ze mliecne zuby by ti po tridsiatke nevydrzali. 😉

topolinko56
29. feb 2012

ahoj mal by sa blombovať, moja dcéra má už dva, len blombovali to v nemecku tam sa deti automaticky uspavaju takze ani nevedia

cellesta
29. feb 2012

moju tiez bolel mliecny zub, stolicka. a zubarka jej vyvrtala horko tazko lebo co robila bola hotova katastrofa 😀 a nechala jej tam dieru a tak to ma doteraz. ale aspon ze ju uz neboli. ja by som bola rada, keby jej uz ta stolicka vypadla ale nejako sa jej nechce 😝

luciferkax
29. feb 2012

filipal - vydrží aj liečny zub 30 rokov :D môj švagor bol prednedávnom na RTG zubov a zubárka zistila, že má jednu mliečnu stoličku a pod nou drieme trvalý :D