Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

saska.t
16. okt 2008

kaka tak raz za 3 dni, a poriadne precurane plienky ma tak 4-5 ks ostatne su v norme nie uplne tazke ale pocikane ano ...

Moja psychika uz viac utrpiet nemoze, ale snazim sa to pred malou zakryvat 😀 😀

annag
16. okt 2008

saska, no vidíš, tak to je super, pocikaných, teda nie suchých plienok stačí za 24 hodín cca 4-6, ak je stolica žltá, je to fajn, evidentne je dobre zavodnená

dojčené bábetko dokáže vyťažiť zo svojho MM maximum, ďaleko lepšie ho strávi než UM, a tých neustále sa tu opakujúcich 150 g mlieka na 1 kg váhy bábetka sa používa rovnako pre dojčené deti aj pre deti na UM. Som si 100% istá, že keby tu každá spokojná mamička začala prevažovať svoje bábo, tak by sa zhrozila , že jej bábo vypije menej než je "norma" vzhľadom na kg hmotnosti.

ešte Ti napíšem tabuľku, ktorú používajú renomovaní lekári podporujúci dojčenie na Slovensku, napr. MUDr. Viacianová z Detskej fakultnej nemocnice v BA, ona má veľkú zásluhu na rozvoji dojčenia u nás:
1.- 2. mesiac - 130-140 g / týždeň
3.- 4. mesiac - 70-110 g / týždeň
5.- 6. mesiac - 35-55 g / týždeň

A nezabúdaj, že odsávaš ani nie týždeň, len tento bod môžeme uviesť ako účinné riešenie zvýšenia tvorby mliečka. A prvé úspechy už máme - je malá ukľudnejšia? je. je aj niekedy dlhšie na prsníku? je. 😉

je tu veľa negatívnych pípadov, kedy to mamička vzdala a prešla na UM a problém sa iba zhoršil, pozri napr. tému Odstavil sa od prsníka a odmieta UM, preto Ťa tak motivujem, fakt poznám dosť prípadov, keď sa situácia o to viac zhoršila. Malá bude zrejme stále slabý papkáč, narodila sa menšia, a je zrejmé, že takto to bude pokračovať aj naďalej. Ak je inak čulá, veselá, pohyblivá, po napapaní vie aj zaspať, tak len trpezlivo naďalej pokračuj 🙂

saska.t
16. okt 2008

mna len hrozne zaraza ze mala 3 tyz. nepribrala ani gram, ked neberiem to u lekara, to sa asi iba poriadne nadychla 😀
Fakt mokrych plienok je min. 4/den to sa mi zda tiez ok, stolica je zlta, zltohneda to je tiez ok.
Moja najväcsia obava spociva v tom, ze prideme k lekarovi, povie ze nic nepribrala a bude ju sikovat do nemocnice na infuzky, nasadi jej lieky atd. co budem potom robit? Ako mu vysvetlim ze tabulky niesu vsetko?

Ale je aj pravda, ze ked malu vecer dokrmim zvyskom odsateho mliecka tak je omnoho spokojnejsia, ako ked ju nedokrmim ...

martina46
16. okt 2008

Saska,
prečo by mali nasadzovať infuzky, keď nie je dehydrovaná, to snáď nie.
Ináč, nie je možné, že bábo niekedy stojí na váhe? Nám sa raz stalo, že sme schudli trošku a potom to malá dobehla a aj predbehla. Ale nechcem zľahčovať tvoju situáciu samozrejme, snáď všetko dobre dopadne.
Ja, keď som sa svojho času stresovala, ako malá málo pije, jedna laktačná sa ma opýtala, čo by bolo, keď by som bola sama s malou na ostrove, nemala váhu a nevedela nič o tom, ako má bábo papať- myslím intervaly. Proste by som kojila, kedy by chcela ona. Myslím si, že je to hodne o lekároch, tabuľkách a tak. Kedysi, ako naše prababky kojili? Nemali váhu, proste bábo bolo ináč v pohode, tak sa neobávali ničoho. Malá ti dosť ciká, hádam to bude naozaj celé len prechodné.

saska.t
16. okt 2008

No to doktorovi nevysvetlis, ze tabulky niesu vsetko a mala uz 3-4 tyz. nepribrala ani gram ....

dididi30
16. okt 2008

no co annag uz porodila, ci nie 😀

dididi30
16. okt 2008

saska, no vidim,ze si v zahranici, moj tiez moc toho nepribera, vraj je to stale ok, aj zelena stolica je ok, no anglicania, ale vidim,ze je fakt ok tak to nechavam tak, ked pojdem na sk, tak pojdem lekarke a ta mi urcite poviem,ze mam malo a mam dokrmovat, ale ja nebudem ja verim v svoje mliecko 😉

dididi30
16. okt 2008

greguska aj ty si tu zavitala?javascript:addEmoticon('😉','vBody')

bambusko
16. okt 2008

dididi, ty si pripad 😀 zaloz novu temu "uz si porodila annag?" kde sa bude annag hlasit v pravidelnych intervaloch 😀 vsak ju nechaj vyspat a povenovat sa aj svojej rodinke. este si zacne pripadat ostro sledovana a prestane tu chodit 😨

dididi30
16. okt 2008

bambusko nie, ja som len taka zvedava, sorac 😀
ale nie, ona preto nema foto a ani album, aby bola v anonimite 😉
no a co je zle ked na nu myslim ☹ 🙂

bambusko
16. okt 2008

dobre je to 🙂 ale asi ani meno sa nedozvieme ☹

dididi30
16. okt 2008

koho jej ci malej 🙂

bambusko
16. okt 2008

malej - dcerka c. 2 😀

dididi30
16. okt 2008

to hej 😀
aj ty mas dve a este aj syna, ako to zvladas? neziarlia na maleho?

annag
16. okt 2008

martinka 😉 , konečne ma tu niekto podporil 🙂

saska, na vysvetlenie martinka má tiež dcérku, čo papať nemusí, jedným časom sa zo zúfalstva pokúšala prejsť na UM a ako vidíš, dodnes dojčí. A to bola v štádiu, keď aj plienky vážila 😀 . A dnes patrí do môjho obľúbeného názvu témy Dojčenie staršieho dieťaťa a nepochopenie okolia 😉

dididi, bambusko- žijem a sme spolu, len keď aj na koník chodí pár bláznov, ktorí potom otravujú život pri prezradenej identite, tak som opatrná 😉 🙂

saska.t
16. okt 2008

Baby ja viem, ze uz niekedy vyzeram nepricetne (a to ma vzdy vsetci povazovali za silnu zensku) keby ma videli teraz asi by odpadli 🙂 , je to asi tym ze je to moje prve babo a neviem co vsetko mozem ocakavat a co je v zasade v norme. Ked vidim ostatne deticky a moju micku je to obrovsky rozdiel ... Keby ma videl moj sef asi by ma uz nezobral na moju veducu poziciu 😀 😀 😀

dididi30
16. okt 2008

annag,sme radi,ze ste ok, ale vies , uz ti tam svieti 39 a nevieme sa dockat 😉 😵
a chapem, sak jasne, radsej nikomu nik mas to lepsie a si aj ak hviezda 😉

saska no a co, moj ma okolo 6 kil a nietore babatka v jeho veku maju aj o 2-3 kila viac a mne to nevadi, co je male to je mile 😉 a ruky ma az tak nebolia a uzivam si babatenko nie uz velkeho chlapa 😀 😀

saska.t
16. okt 2008

dididi ja to chapem ale dost ludi ma strasi ze je chudunka atd a to ti na psychike neprida, vnutorne aj tak na to myslis ... 😠

dididi30
16. okt 2008

saska daj malu do albumu a my posudime, ok? 😉 a keby si videla moju dceru ked mala tolko co ty, v perinke bola do pol roka a stale jej bola dobra, deti su od nej o hlavu aj dve vacsie a este ma drobunku tvaricku, ale je to sidlo a hyper az az a rozumu ma viac ako my s muzom do kopy 😀
tiez som na to myslela, ale ked pojdes na ine stranky kde maju chore deti inac budes mysliet a je to tvoje babo z teba, tak sa z nej tes , lebo to prenesies na malu, ona potrebuje teba a ty ju a nie nejake nazory inych ludi, ok! 😉

saska.t
16. okt 2008

strasne rada by som ale vsetky fotky co mam v PC su väcsie ako 700 kb

martina46
16. okt 2008

Saska, fotky sa dajú zmenšiť, takým programom, neviem si spomenúť meno, ale nejaký by si mala mať v pc.
Musí to byť naozaj veľký tlak. Neboj sa, našťastie z každej situácie je východisko! Keď to nepôjde tak, pôjde to ináč, vydrž to ešte.

saska.t
16. okt 2008

mati dakujem za povzbudenie, drzim, drzim ale ked nebude priberat budem musiet dokrmovat 3mesacne babo a 3900g je velmi malo ... na ten program sa pozriem ale nic som nenasla

dididi30
16. okt 2008

saska, ano je na to program, stlacis prave tlacidlo a tam uvidis kolkonku, ale stlacis tu kde je ako keby sipka a musi sa ti tam bojavit dalsie okno a tam musi byt paint a potom sa ti objavi dalsie okno a tam das image a das short a upravis napr na 50 na 50 a das ok a este sa ta opyta ci chces ulozit zmenu a ty das ok, alebo yes alebo ano a uz to mas,neboj je to jednoduche aj ja som bola z toho tatar, ver mi
saska ja som tiez malu prikrmovala od 2 a pol mesiaca, predstav si, lebo mi grckala furt do nemoty a nepriberala, dala som jej do mlieka krupicu,(nesmie sa to) a tak sme ficali, nechcela som aby mi chudla, no tot vsio, ze niesi sama co mala take starosti 😉

saska.t
16. okt 2008

baby tak mi povedzte je normalne ze sa mala po 3 hod. nechce chytit prsa? Za chvilu z tohoto zmagorim, ved musi trosku jest.

annag
16. okt 2008

saska, aj plače alebo je spokojná? , ponúkni o pár minút znovu

saska.t
16. okt 2008

chvilku plakala teraz sa ukludnila , uz fakt nevladzem,za 12 hod. co som ju vazila podla tvojej rady vypila iba 250 ml (neboj nerobim paniku) Odsavam stale ale dnes po kojeniach som nic neodsala to tiez nechapem, doteraz som odsala po kojeni aspon 15 ml dnes absolutne nic iba kvapku. Som naozaj uplne bez mlieka?

saska.t
16. okt 2008

a este som zabudla skusala som ju prilozit po prebaleni a nic, potom po 15 min. a 2x potiahla a zase sa pustila a plac ...

boni
16. okt 2008

skusala si ju kojit aj v spanku, ked si takto vynervovaná môze to spomalit aj spustaci reflex a asi sa jej nechce tak dlho tahat, kym potecie mliecko.

annag
16. okt 2008

saska, je to stres, a nie je to málo, ak si v noci potiahne viac, takže pekne šup do postele a pekne sa dojčiť čo najviac 😉

saska.t
16. okt 2008

v spanku sa vobec nechyti, vynervovana uz ani nie som, najhorsie to bolo pred tyz. ale uz fakt neviem ako by som si pomohla ...