Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
3. nov 2008

radka - ďakujem pekne 🙂 , zajtra ráno nastupujem na vyvolanie, že už je to príliš dlho, ale malej sa vôbec nechce, absolútne nič mi nie je, tak dúfam, že to nejako rozbehnú a že ma nakoniec nerozrežú 😀

geegee
3. nov 2008

annag, len sa chcem ohlasit a poreferovat, ze sa nekojime, uz sa ani nepokusam. Odsavam a maly papa vylucne MM. Na jeden krat odsajem min.220ml, teda 120 z jedneho prsnika a 100 z druheho. Obcas sa stane, najma v noci, ze vtedy odsajem okolo 310ml. Malemu to staci, takze nemame problem ziadny. Len sa chcem opytat, na castost odsavania. Odsavam 4x cez den a 1x v noci, vzdy oba prsniky. Odsavam, az kym ide ake take mliecko. Je to postacujuce?
Mala som krizu asi pred tyzdnom, maly sa rozpapal a mliecka bolo len tak tak, ale vtedy som odsavala aj v noci 3x a mliecka sa zacalo robit viac, takze sme to zvladli.

Dakujem za sprevadzanie mojim kojenim-nekojenim a zelam ti lahky porod 😉

radka.m.
3. nov 2008

annag-přejem ti,aby vše dopadlo tak jak má a aby jste byli obě v pořádku a pak dej určitě vědět.geegee-odsávaní je taky určitý způsob kojení,je přeci jedno,jakým způsobem to do prcka dostaneš,má mm jako každé kojené dítě,s odsáváním jde vydržet velmi dlouho,já osobně jsem odsávala 12 měsíců.

geegee
3. nov 2008

radka.m, dakujem...ja som sa kvoli mojmu neuspechu s kojenim naplakala zo zaciatku vela, no som rada, ze sa nam dari aspon takto...prveho syna som kojila rok, a priberal nie ze ukazkovo, ale kozmickou rychlostou 😀 Tak som rada, ze aj Tomino ma moznost vyrast na mojom mliecku. V 10. tyzdnoch mal 6 250g. Matusko mal v rovnakom veku 7kg 🙂

zelmirka1
3. nov 2008

annag
zabudla som napisat ze kojim bez klobucikov uz dva tyzdne...ked som kojila s klobucikmi tak som aj odsavala teraz myslim sa mi tvorba mlieka pekne rozbehla aj sme kojili super len posledne dni sa hneva a neviem preco. Je fakt ze ho nekojim kazdu chvilu ale cca po 3 hodinach. Neviem odhadnut kedy place od hladu a kedy kvoli brusku lebo sa stale rovnako napina. Chory nie je, pusinka je tiez OK. Napriklad teraz papal 15 minut bez problemov z jedneho prsnika a z druheho chvilku a zacal plakat. Tak som ho dala odgrgnut a plakal dalej ako keby chcel este papat ale ked ho prilozim uz sa hneva. Je mozne ze mliecko tecie rychlo ale ked vydrzal papat teraz tak dlho bez problemov neviem. Velmi chcem kojit a nevzdat to lebo od zaciatku bol problem sa prisat a ked sme to zvladli zrazu sa hneva.

annag
3. nov 2008

geegee, jasné, nie vždy sa kojenie podarí, ale ako vraví radka, dôležité je MM, len ten spôsob je náročnejší, preto skláňam hlavu nad každou mamičkou, čo sa nevzdá a odsáva . 🙂

Odsávaš dostatočne, ide o to, že odsávanie za 24 hodín musí minimálne zodpovedať dávke, ktorú malý vypije v priebehu 24 hodín, nikdy nie menej radšej vždy čo najviac a nikdy sa neuspokojiť s tým, že v mrazničke je zásoba - to by viedlo k úbytku mliečka .

radka, ďakujem veľmi pekne, určite sa ozvem

idem sa konečne pobaliť 😀

annag
3. nov 2008

zelmirka, ak vydrží pekne papať 15 minút z jedného prsníka, a druhý odmietne, je to známka toho, že už je napapaný. Keďže si zrušila klobúčiky, tak sa produkcia mliečka sa zvýšila a aj malý sa napapá oveľa skôr než doteraz.

Pri dojčení je veľmi dôležité nechať papanie v réžii bábetka - môže si deň rozdeliť napr. takto - ráno papá každú hodinu, potom má prestávku 4 hodiny, potom papá každé dve a večer znovu každú hodinu. Absolútne sa nad tým nezamýšľaj, keď nevieš, či je hladný, tak mu prsíčko ponúkni - ak si vezme a bude papať je to OK, ak odmietne, nie je hladný. Niekedy je len smädný, tak bude piť krátko pár ťahov, niekedy hladný, tak 15 minút z jedného prsníka a niekedy strašne hladný a bude papať z obidvoch prsníkov po 15 minút.

Intervaly aj dĺžky dojčení sa môžu líšiť počas celého obdobia dojčenia, nimi si bábetko reguluje tvorbu mliečka a ak sa mu v papaní podľa jeho potrieb nebráni, tak dojčenie ide bez problémov.

Čiže podľa mňa je všetko OK, len treba dojčenie nechať na malého a skús meniť aj tie polohy pri dojčení, tie vedia zázračne pomôcť. Držím palce

🙂

saska.t
3. nov 2008

annag drzim palceky a prajem aby to bolelo co najmenej a aby aj ten nas zazracny epidural vysiel a ked dojdes tak sa ozvi, vsetci sme zvedavy... 😀

zelmirka1
4. nov 2008

dakujem annag, budem to tak robit, lebo niekedy papa pekne a niekedy sa hneva...nechcela som mu davat moc casto ale to je asi nezmysel proste mu ponuknem a uvidim. bala som sa ze zacne zrazu chciet kazdu chvilku papat lebo v noci pekne spinka. a tiez drzim palce

vojtisek2007
4. nov 2008

tak my zase máme s kojením problém - malá nechce vůbec pít, ale vůbec - musím jí nechat "uřvat a usnout" a potom vyměním dudlík za prso a dobrý...to se napapá - ale jinak ne, v noci papá normálně po dvou hodinách bez problémů, ale přes den je to teda katastrofa, už to trvá asi 4.den....a má zelenou stolici, na očkování jsme nebyli, teploty nemá, soor taky ne, krk dobrý....tak už nevím, fakt jsem zoufalá....poraďte jak ní....

radka.m.
4. nov 2008

vojtíšek-no nevím,asi ti moc neporadím,annag je už v porodnici,tak ta asi taky ne.já bych si ji asi došla k mudr nechat zvážit,jestli teda nestojí na váze,když píšeš o tý zelený stoličce,jinak snad přijde k rozumu-já to taky znám,když jsou paličatí a nechtěj,tak si prostě nevemou. ☹

vojtisek2007
4. nov 2008

radka - k mudr. jedeme v pátek na očkování, problém je ten, že se vážila naposledy někdy před měsícem...takn evím,jestli to bude mít nějaký výsledek to zvážení....to si jí kdyžtak můžu zvážit doma a porovnat to s váhou co mám naposledy v očkováku...a co znamená teda ta zelená stolice ?? a přijde mi, že jak ji takhle musím nechávat uřvat tak mi potom stejně jí málo a že mám mlíčka čím dál tím mín....

radka.m.
4. nov 2008

jestli malá opravdu málo jí,tak je pochopitelné,že ti mlíčko ubývá.pokud by jsi si chtěla dát tu práci,tak by bylo dobré pořídit si odsávačku a začít odsávat,aby jsi o mlíčko nepřišla úplně,je to ale záhul-odsávala jsem rok.my když jsme nechtěli jíst,tak jsem taky po měsíci šla na převážení a zhubli jsme,takžejsme nasadili příkrmy,to vy by jste už taky mohli,pokud by malá neprospívala,doporučuje se raději začít s příkrmama,nežli dokrmovat um.tu zelenou stolici jsme teda měli taky.když jí budeš vážit doma,tak každá váha váží jinak,může tam být rozdíl i 200g.

vojtisek2007
4. nov 2008

radka - jenom tak pro orientaci - 2.10. vážila v poradně 5700g a dneska před koupáním asi 2hodiny po kojení (kojíme tak po třech hodinách) vážila 6240g - co myslíš ???

radka.m.
4. nov 2008

no,tak vidíš,za ten měsíc přibrala 540g,což rozhodne není málo!nech si ji převážit i v pátek u mudr,protože opravdu každá váha váží jinak,tak raději pro jistotu.ted by jsi se měla dát do psychické pohody,aby se ti špatně nezpouštělo mlíčko.ono to taky může vypadat,že třeba toho moc v noci nenají,ale nenech se mýlit,zdání klame.a pokud jí dostatečně v noci,tak prostě nemá velkou potřebu jíst ve dne.tak zkus vydržet a ještě uvidíš v pátek.pokud by váha byla stejná,tak 540g rozhodně není málo,tak bych to nechala,jak to je.kdyžtak pak písni,jak jste na tom a jak jsi v pátek dopadla.držím pěsti!

vojtisek2007
4. nov 2008

tak jo,moc zatím děkuju, uklidnila jsi mě, mě právě připadá, že v noci dohání to, co ve dne "zamešká" - to opravdu pije třeba i 15minut a každý dvě hodiny - někdy i častěji...už jsem z toho byla vedle ☹ a v pátek se určitě ovzu, kolik nám navážili u mudr. děkuju moc 🙂

macaeliska
4. nov 2008

ahojte. Vojtisek, skus ju prikladat castejsie. Aj kazdu hodinku. Ona si mozno potiahne. Vydrz to aspon 2 dni a uvidis. Mne sa ties moja Eliska jedovala, ze nechce jest z prsu, ale uz pochopila, ze nic ine nedostane. Pritom je riadny papkac. Niekedy mam pocit, ze mi to mlieko vytahuje az zo samej paty. No nevzdavaj sa a vydrz. Ona sa bude sice jedovat, ale ty bud v klude a radsej sa zabavaj na jej jedovani. Mne ked to El robila, tak som sa zacala veeeeeelmi rehotat a ona nechapala. Zistila, ze ma nenajeduje a tak pekne jedla.

dididi30
4. nov 2008

nas sa jeduje, ked sa mu chce kakat, to uz viem , poznam ho 😀
nas problem je v tom,ze on pocas papania musi kakat 😠 co potom narusuje jeho papanie 😒

macaeliska
4. nov 2008

dididi 😀 😀

vojtisek2007
4. nov 2008

macaeliska - no jo,jenonže Eli začne vyvádět už když si jí chci nakojení připravit, když si s ní sednu nebo lehnu tak jako kojíme, tak to řev, že se to nedá, má zavřený (úplně zatnutý) oči a ječí a ječí dokud jí nedám z té "kojící"polohy, pak řve až usne, pak jí vyndám dudlík dám napít a v pohodě

radka.m.
4. nov 2008

vojtíšek-zkus v sedě kojit,ty si sedni o něco se pohodlně opři a malou si dej obličejem k sobě,jako by jsi jí chovala.

vojtisek2007
4. nov 2008

radka - nezabírá ani to, kojím v sedě, v leže nebo fotbalovou - a jakmile vidí, že nesu polštář pod záda, nebo že se tak nějak uvelebuju ke kojení, je konec...já v klidu sem, hladím, pusinkuju, utěšuju - ale dokud jí nezvednu - nebo prostě nezměním polohu a nedám jí dudlík, tak řvát nepřestane, pak už se úplně zalyká a škytá....

radka.m.
5. nov 2008

vojtíšek-možná jsem to špatně napsala,myslela jsem právě,aby jsi si jí na ruku vůbec nepokládala,jako když stojíš a máš ji v náručí obličejem k sobě,jakože aby malá byla nastojato,třeba ji vadí právě to pokládání,náš malý jakmile začal koukat kolem sebe,tak se nechtěl položit ani náhodou.to jsem asi napsala pěkně blbě tu polohu,vid? 😀 😀

vojtisek2007
5. nov 2008

radka - jako kojení "na stojáka" ??? hmmm, no můžu to skusit, ráno jsem jí zkoušela u kojení rozptýlit - cinkala jsem cinkátkama a takovou příšernou hračkou co vydává zvuky a malá si ani nevšimla, že jsem jí strčila prs, přichytla se a normálně bez jekotu pila....tak nevím, zatím to zabírá, ale mám strach aby se to nenaučila a pak to nevyžadovala stále....připadala jsem si jak blbec 😀

radka.m.
5. nov 2008

😀 😀 😀 -jo jako na stojáka,přesně tak jsem to myslela,tak to zkus a dej pak vědět.

vojtisek2007
5. nov 2008

radka - tak jsem to zkusila, sedla jsem na kraj gauče, malou si obkročmo posadila na nohu, takže hlavu měla přímo u prsa a kojili jsme - právě jak se mohla rozhlížet a tak, tak to bylo dobrý...neječela ani jsem nemusela jak idiotka cinkat hračkama ....dík a ještě jsem se chtěla zeptat k tý zelený stolici - někde jsem četla, že jí mají hladový miminka - je to pravdu nebo blud ??? Eli teda teď kakala a už máme stolici zase normální okrovo-žlutou - a jak mi seděla na tý noze, tak jsme jí měli až za krkem.... 😀 😀 😀

felixko
5. nov 2008

ahojte. potrebujem poradiť, náš drobec má taký apetít, že ma až dohrýzol do krvi. hoci ešte nemá zúbky, ale pri papaní sa musí vrtieť zo strany na stranu, všetko vidieť a mne potom spôsobí trhlinky, z ktorých mi tečie krv. Najhoršie na tom je, že malá tú krvičku potom s mliečkom pije. Chcem sa opýtať, či smiem kojiť, keď krvácam z bradaviek. Vďaka za každú radu. Nechcela by som to vzdať a prestať kojiť

radka.m.
5. nov 2008

vojtíšek-jestli ted už má stoličku normální,tak opravdu ta zelenjavascript:addEmoticon('🙂','vBody')á mohla být hladová,když ti pár dní nejedla.jinak jsem ráda,že ta poloha funguje,holt malá bude asi pěkně zvídavej tvor. 😀 felixo-kup si v lékárně genciánku a potírej si s ní bradavky-ta se do pusinky dostat může.pokud je té krvi málo,tak to neva,pokud by jí bylo dost,tak by jsi musela kojit přes klobouček,protože krev je těžko stravitelná.ale o ukončení kojení nemusíš vůbec uvažovat,vždy je tady nějaká možnost.

iira
5. nov 2008

felixko-ja kojim od začatku jen přes kloboučky a jde to , jinak to u nas nešlo protože mě se ztratili bradavky a kojit jsem nepřestala-vydž to je to přeci to nej co muže mimi mít...

stalida
6. nov 2008

ahoj, chcela by som sa opytat ako dlho a kde skladovat MM? taktiez ked odstriekavam priebezne v priebehu dna, mozem stale do tej istej flase? v akych nadobkach uskladnujete v mraznicke MM? dakujem za kazdu odpoved. 🙂