Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

bohca77
27. jan 2009

annag, ok, mrknu na to, diky! Ty jsi nejaka laktacni poradkyne 🙂 nebo jen super zkusena mamca?? 🙂

romi73
30. jan 2009

annag, byly jsme ve středu v poradně a dr. se zdá přírůstek 250 g za 2 týdny málo (v 9 týdnech má tedy 4350, porodní váha byla 3180). tak mi doporučila tlačit do ní nutrilon i přes den - že prý každá 20ml dobrá. pro zajímavost jsem si dnes odsála mezi kojením mlíko - za 10 minut jsem odsála 60 ml. to se mi zdá dost. jenže mi připadá, že se malá při kojení vůbec nesoustředí, mele se, prdí, kope nožkama, z levého prsa je to vůbec problém (nevím, jestli jí nevadí, že levá bradavka je moc dlouhá - když začínáme kojit z pravého, tak už ten levej vůbec nechce, dělá "ble, ble" - asi ji to dráždí do krku... )

jak se správně dokrmuje ze stříkačky? dala jsem jí to odsáté mléko nakonec z lahve, vím, chyba, nutrilon AR je hustej, takže se musí snažit, ale MM teče rychle, vypila ho ale jen 30, pak hystericky řvala asi 2 minuty hned potom (mohla být přejedená? ale řvala i předtím, ač byla odříhnutá) a pak okamžitě jako když utne usnula a spí už půl hodiny. bojím se, že jí tou stříkačkou poraním v pusince, má mít v puse celou, nebo jen ten úzký konec co se na něj nasazuje jehla? zkoušela jsem to tak i tak, ale vůbec nespolupracovala...

jestli ji bolí břicho, jak dlouho před kojením je dobrý dávat sab simplex? zkoušela jsem to těsně před, ale asi je to málo. jinak už jsem v kontaktu s laktační poradkyní tady od nás, tak snad nám ukáže co a jak.

je to docela na nervy, vidět děcko jak po každém krmení hysterčí. já se snažím před den relaxovat, být v klidu, ale tohle je už dost náročný. akorát v noci - to je klidná a soustředěně pije, po jídle nebrečí a hned usne.

annag
30. jan 2009

romi, odsaješ krásne množstvo, bola by veľká blbosť ju dokrmovať. Malá pribrala krásne, ak vravíš, že pekne papá v noci, tak jej tam zaraď ešte jedno dve dojčenia a bude priberať podľa predstáv pani doktorky. Podľa tabuliek pre dojčené deti jej stačí teraz priberať po 8 týždňoch 70-110 g týždenne, za celé obdobie pribrala viac než 150 g týždenne - pretože určite ešte schudla po narodení 🙂 , to fakt nechápem. Zvlášť bábetko s refluxom takto trápiť a nalievať do neho mliečko keď mu to robí zle. Jasne že strašne plakala, musela ju páliť záha. Romi, prosím Ťa netráp ju prelievaním na jeden raz, radšej jej daj papať o čosi častejšie, neviem , ako často teraz papá, ak napr.papá každé dve hodiny, ponúkni jej prsník každú 1,5 hodinu, nech papá bez zbytočného hnevu a hltania.

Ak sa pri dojčení hnevá, lebo prdká, tak to je tým, že papaním sa jej v brušku všetko pohne, odchádzajú jej plyny a stolica. Niektoré deti sa ani inak nedokážu napapať, kvapky jej môžeš dávať pri každom dojčení, ale ak dobre kaká a prdká, tak veľmi nepomôžu, ony sú na to, aby plyny mohli odchádzať, keď sú zastavené.

Ak po dojčení plače a mliečko v prsníku je, tak je problém práve v tom refluxe, vypité mliečko sa vracia späť, ďalším dopĺňaním mliečka v tej chvíli dôjde len ku krátkej úľave - kým mliečko spláchne kyselinu, no v zápätí po vypití príde nové pálenie, lebo mliečko ide opäť von. Preto treba počkať, kým sa mliečko natrávi a žalúdok sa trošku vyprázdni, asi po hodine by už malo bábetko opäť relatívne v poriadku mliečko vypiť.

annag
30. jan 2009

romi a koľko cm meria?, striekačka sa dáva do pusy celá, ale pozri môj album, tam je kŕmenie z pohárika i suplementora, opakujem však, ak pridáš pár dojčení, bude aj pre pani doktorku vyhovovať

romi73
31. jan 2009

annag, měří cca 57 (porodní délka 48) - ve velikosti 62 je tak akorát. včera jsme nedali ani jednou nutrilon. poprvé v životě usnula hned po koupání a o půl jedenácté jsem ji musela vzbudit na jídlo. bohužel pak spala až do pěti takže jsme jedno noční kojení prošvihli, ale dnes to napravíme (teda jestli se vzbudím já, dám si budíka). kdyby byla hladová, tak by snad takhle nespala, ne? ani ji nepotřebujeme nijak moc chovat. je to hrůza, když brečí, řeším, proč, když nebrečí a spí, řeším jestli není nemocná...

každopádně děkuji annag moc za rady a až se půjdeme znova vážit (za 14 dní) tak dám vědět, do té doby máš ode mně pokoj 🙂

annag
31. jan 2009

romi, ja mám totiž ešte jedno podozrenie, teda myslím, že aj na túto alternatívu by sa malo myslieť... UM obsahuje kravskú bielkovinu, intolerancia sa môže prejaviť aj bolesťou bruška, vracaním, nepokojom ,celkovo horším prospievaním a priberaním, častými nádchami a inými respiračnými ochoreniami, či už hneď po napapaní alebo s istým časovým odstupom ... no, som zvedavá, či bude pokojná, ak dokrm vylúčiš na dlhšie, malá krásne a primerane priberá, dúfam, že už bude len lepšie , ozvi sa 🙂

snehulienka
1. feb 2009

caute,moja mala toto robi cca od 3tyzdnov, zrazu jak keby utalo rev, pusina otvorena, ze by sa prisala ale sa neprisaje. poreve pol minuty, ked sa da, prekvapim ju a fuknem prso do pusiny, zabudne ze ma plakat a cuca, a znova to iste. ked uz inak nejde dam ju odgrgnut, potom skusim zase prilozit a ked sa nechce prisat, tak mam dojem ze proste uz viac nechce. pribrali sme prvych 25 dni 860g, co je 35g denne, takze nema malo mliecka.

ked mi to urobila prvykrat tak som plakala s nou, lebo som myslela ze uz nadobro sa zabudla prisat. ale teraz viem ze asi uz ma dost.

martao
2. feb 2009

pre annag.
poredila mi ta sestra.
mam tiez 3 deti a to posledné ma 3 mesiace. prvý mesiac bolo všetko o.k.. teraz sa jeduje pri kojení. technika he podla poredkyne v poriadku. priberá asi 500 g mesačne. inak vyzerá spokojný, plienok ma dost mokrých. nevieš poradiť v čom je problém?

annag
2. feb 2009

martao, napíš, ako často dojčíš, či z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení alebo len z jedného,ako dlho trvá dojčenie, po akom čase sa na prsníku začína hnevať, či sa takto hnevá stále alebo len občas - kedy, či niekedy mliečko odsávaš

annag
2. feb 2009

a ešte napíš, či máva koliku, reflux - teda či grcká, či pije hltavo, koľko plienok pociká za 24 hodín a akú má stolicu

chelen
3. feb 2009

mám otázku:

moja malá, ktorá doteraz papala v kľude, v posledných dňoch papá tak, že prvých pár minút doslova hltá mliečko, potom vyfúkne, vypluje prsník, začne sa ošívať, naťahovať ručičky, nožičky, niekedy aj plačkať. Začne krútiť hlavičkou z prava doľava akoby hľadala prsník a nevie sa zrazu prisať. Keď sa jej to podarí znova hltá, že ledva glgá. Najprv som si myslela, že nemám dosť mliečka, ale skôr mi to príde, že sa jej nechce ťahať to zadné mliečko a zlostí sa na to, že netečie samo ako to predné. Myslíte, že to tak môže byť, alebo je problém niekde inde?

tydy
3. feb 2009

ahojky, poprosila by som o radu. Maly ma 3tyzdne a uz od zaciatku nam kojenie trva velmi dlho 1.5 az 2 hod. v noci. prvych 10 min. papka pekne pak ho dam odgrgnut, ale ked mu znovu strcim prsnm do pusy, tak na me kuka a nesaje, tak ho dvihnem 5-10 min. sa snim musim prebavit aby chcel znovu papkata pak po par minutach vypluje prsnik zacne sa krutit kopat nozickami, tak sa s nim znovu prebavim a tak dookola az donho dostanem dost. cez den pak pekne zaspi, ale v noci na me kuka a ked ho polozim tak sa zacne zlostit, ale hladny uz nieje lebo papat nechce. Ked odbije 2 - 2,5 hodiny co je hore tak horko tazko zaspi a pak spinka len 2 hodinky a znovu to iste. Neviete mi daco poradit, alebo to len musime vydzat kym bude mat viacej? dakujem

annag
3. feb 2009

tydy, malý je po 10 minútach napapaný a už viac nechce, nenúť ho, jednoducho má za 10 minút dosť. AK ho nútiš, tak ho zbytočne stresuješ. Ona sa sám ozve, keď bude hladný. Možno o hodinu, možno ozve - nechaj to na neho a bude dobre 🙂

annag
3. feb 2009

chelen, po koľkých minútach sa začne hnevať? Zistíš to ľahko, či je už napapná alebo sa jej len nechce ťahať zadné - ponúkni jej druhý prsník, či začne ťahať, alebo ho už bude od začiatku odmietať. Ak ho bude odmietať, je napapaná a prsník hľadá len pre upkojenie, samozrejme, ak jej mliečko tečie, tak ju to hnevá. Takže sa ju v takom prípade pokús uspať aj inak.

zelmirka1
3. feb 2009

aj ja mam podobny problem maly sa zacal jedovat na prsniku, kym ide predne mliecko taha ale mrnci pritom...
ako keby bol moc hladny a je mu to malo....a nechce sa mu tahat zadne mliecko...neviem ci sa mi pomaly spusta alebo co lebo doteraz som nikdy problem nemala....potom ked uz zacne poriadne tahat /citim ako sa mi mliecko spustilo/ tak sa napapa ale dnes sa uz tak nahneval ze som ho musela po 2 minutach dat prec a ukludnovat velmi dlho kym sme znovu skusili
bojim sa ze ci mam dost mliecka.... papame 3 v noci a 4 cez den takze spolu 7 hadam mu to je dost, kojim na poziadanie....

misa84
3. feb 2009

tak my mame stejny problem, honzik chvilku taha, paxe zacne vrtet, xkrat se pusti a zase rychle prisaje ale pritom vim, ze netaha, jen zuzla. tak ho vezmu pryc od prsa, ale zacne strasne plakat, jako ze jsem krkavci matka a nedam mu najist. tak mu davam i druhe prso, po par minutach sebou zacne zase sit....mam taky strach, ze mam slabe mlicko nebo mu nechutna....pritom ve stravovani jsem nic nezmenila. dnes jsme byli u pediatra na 3mesicni prohlidce, pribira pry v ramci normy...

annag
3. feb 2009

zelmirka, napíš, po akom čase sa na prsníku začína hnevať a či je to vždy-pri každok dojčení, či dojčíš z obidvoch prsníkov, či aj odsávaš

misa - to isté je to tak pri každom dojčení, koľko je to chvíľka, čo pekne ťahá, či dojčíš z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení

- klobúčiky nepoužívate? fľaše ?

zelmirka1
3. feb 2009

dojcim cez den z obidvoch prsnikov a v noci striedam jedno dojcenie len lavy alebo len pravy a tak...samozrejme bez klobucikov a flasa nam nehrozi ani ju nechce.
nie je to pri kazdom dojceni, v noci papa krasne, cez den je to horsie, niekedy sa hneva uz po 1 minute,
celkove som prekvapena ze niekedy papa len 4-5 minut a uz sa odtahuje...tak mu ponuknem druhe a vacsinou sa este chyti...v noci taha aj 10 min ale citim ze cast toho len dudle lebo mu vyhovuje mat v pusinke prsicko...
neodsavam uz, odsavala som prve dva mesiace /zasoby mam v mraznicke/ kym sa tvorba mliecka ustalila.
chcem dojcit do 6M a dostala som strach ci sa mi tvori dost mliecka, asi hej ale psychika je potvora, uz len to ze
sa bojim ci je dost moze uskodit. Aj som rozmyslala ci znovu neodsavat ale moc sa mi nechcelo lebo ked papa 3x v noci tak hadam je to dost.

annag
3. feb 2009

zelmirka, skús mu aj v noci ponúknuť druhý prsník a ponúkni mu prsník cez deň trošku častejšie - aspoň každé dve hodiny, ak si vezme

zelmirka1
3. feb 2009

vdaka, skusim aj ked on sa chyti skoro vzdy ked mu dam ale potom sa jeduje....niekedy mu davam po 2 hodinach ked chcem ist napr. von aby vydrzal, ale vtedynechce, asi mu je raz za 3 hodiny dost neviem
hlavne som hotova ked sa tak velmi hneva uz po 1 minute akokeby mu dobre netieklo, bola som istejsia ked sa mi prsia nalievali lebo teraz uz nie tak neviem posudit ci dost vypije a ci sa dost tvori.
Aj ked napriklad teraz vecer sa nam podarilo krasne napapat z obidvoch bez hnevania tak som rada. Asi musim lepsie vystihnut kedy chce, mna strasne myli to ze ked je nervozny tak si dudle palcek a to iste robi aj ked sa blizi cas jedenia, proste nepoznam kedy je hladny a nechcem mu znechutit papanie odo mna.

tynushqa
3. feb 2009

Ahojte, tak sa pridavame aj my ☹
mala sa uz iba rozculuje, ani neviem ci sa poriadne napapala... pekne mi papa iba rano ked je v polospanku a to tiez iba nejake 3 az 5 min a ked jej chcem dat zase papat tak sa odtahuje, no a cez den je to katastrofa, vidim ze chce papkat, vypluva cumlik, pozera na mna a zuzle si rucky, no a ked ju idem dat papat tak iba olize cicik a potom sa odtiahne alebo otoci hlavu, potom skusim este raz a spusti rev, nakoniec sa prisaje ale place pri tom, niekedy ked zmenim cicik alebo polohu tak to prejde ale na kratku dobu... neviem co mam robit.. :( Tearz mi pribrala za 3 a pol tyzdna 490 g a predtym za 15 dni mi pribrala 800 g :(

annag
3. feb 2009

zelmirka, veľmi správne si to posúdila, nervózne a najmä unavené bábo vyzerá ako hladné a potom sa občas odtŕha od prsníka - lebo mliečko tečie aj keď nechce. Bábo ak nechce papať, prsník riadne nerozpumpuje a spúšťací reflex sa dostaví oneskorene.Pre túto neistotu ja odporúčam mamičkám, aby si raz - dva krát denne odsávali mliečko, lebo potom vedia, že mliečka je dosť. Dojčenie je o psychike, ak si mamička vsugeruje, že mliečka je málo, mliečko sa zle spúšťa ,bábo sa hnevá a mnohé sa takto dokonca úplne zbytočne odstavia.
Ponúkni prsník, ak si vezme a bude intenzívne sať, tak je hladný, ak bude len cuckať, odtrhávať sa , hladný nie je a prsník nedávaj. Bábo nemusí papať každé tri hodiny stále, môže v rámci d§a papť pár krát každú hodinu, potom každé tri, potom si dá dlhšiu prestávku .... takisto raz môže piť len od smädu pár ťahov, inokedy od hladu z jedného prsníka 10 minút a večer z obidvoch a dlho. 🙂

annag
3. feb 2009

tynushqa, na 3 mesačné bábo nepribrala zle 😉 , teraz už bude priberať čoraz menej, inak by nám vyrástli malí obríci.

- ale napíš v akých asi intervaloch dojčíš, koľko trvajú ostatné dojčenia, či ponúkneš aj druhý prsník, po akom čase sa na bradavke začína hnevať, či aj odsávaš

misa84
3. feb 2009

annag, je to jen kdyz kojim v sede, ale muze to byt tim, ze v leze kojim jen v noci a to je moc unaveny na to, aby se vrtel, kdo vi...vrti se mi zhruba po 5 minutach...kdyz mu prso vezmu a place, dam mu druhe, ale dnes jsem mu druhe nedala hned, chtela jsem chvilku pockat nez si rihne a za chvilicku prestal plakat a vypadal spokojene. tak me napadlo, jestli treba neplace jen proto, ze jsem mu vzala "dudlik", hracku... 😕
jinak kloboucky nepouzivame a lahev nedavame.

tynushqa
3. feb 2009

Annag,
no viem ze nepribera velmi zle... len sa cudujem ze vlastne o polku menej zacala priberat po mesiaci...
Dojcim ani neviem ako casto... na poziadanie 🙂 ... niekedy aj kazdu hodinu a niekedy 3 hodiny ale to je malokedy...no skratka velmi casto - sme si zvykli este z porodnice mala 2220 g a mala zltacku tak som ju musela stale budit aj kazdu hodinu... no hneva sa vacsinou ked si par krat cucne,zacne kopat a plakat tak ju potom ukludnim a vidim ze si picha rucku do pusinky, tak skusim este raz potom cucka dlhsie a zase rev, kopance a podobne... no a dnes sa mi stalo ze papala z laveho ale 2x po sebe a prave prsko som mala uz plnsie tak ze ju dam na neho, tak spustila plac, tak som ju vratila na to lave😖 a to si vzala.. Inak som dojcila iba z jedneho a to jej stacilo a za kazdym som ho prestriedala a teraz ked vyvadza tak skusam striedat ci nechce ine uz mam z toho chaoz. Toto vystrajanie nam uz trva asi 2 tyzdne. A k odsavaniu. Este pred dvoma tyzdnami som odsavala vzdy rano o 6 ked sa mi zobudila a napapala /mala spi celu noc/ rano mam vzdy velmi plne prsia. no ale teraz uz ani nie takze neodsavam.
Inak ked ju ukludnim napr. ked lezime, tak sa za chvilu aj zacne usmievat...

tynushqa
3. feb 2009

Inak pozeram ze vsetky babatka takto vystrajaju okolo 3 mesiacoch... Prejde to???

misa84
3. feb 2009

jinak spis neodsavam, za ty 3 mesice jsem odsavala asi 2x, a nepodarilo se mi odsat vice jak 30ml, coz je matelo, ale me pak boli bradavky a mlicko tece pomaalu... 🙄

spetra
3. feb 2009

Ahojky, mě malý dost často po 2 minutách a více kojení se začne vztekat otáčet hlavičku a prohýbat se a zase hledá, přisaje se 2x si cucne a pořád dokola, když mu dám druhé prso, tak zase pije tak ty 2 minutky a dýl a znova. Nejčastěji to dělá večer (skoro každý), ale někdy i přes den a v noci. V noci kojím většinou jednou (poměrně dlouho a dost často z obou prs) pak až ráno. Přes den jí co 2 hodiny. Toto máme už víc jak měsíc na váze přibývá ukázkově - ani málo ani moc.... Mléko mi nikdy samovolně neteklo, třeba vložky do podprsenky jsem nikdy nepotřebovala... odsávačkou většinou nic neodsaju. Má hlad i přes to že přibývá a spí někdy i skoro celou noc?

annag
3. feb 2009

misha, takéto veľké bábo sa dokáže napapť extrémne rýchlo, 5 minút mu stačí. A presne tak, potom si chce už len cucať, mliečko mu tečie a to mu ide na nervy - skús to robiť presene ako dnes - akonáhle sa začne mrviť, z prsníka ho stiahni, prebaľ ... a prsník mu daj, až keď si ho sám opäť vypýta

misa84
3. feb 2009

annag, zkusim....i kdyz mam hrozne pocity, kdyz mi po kojeni place, tak srdceryvne.... 😨