Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

amatula
30. aug 2008

ahojte.ja tiez kojim a obcas druhou rukou krmim starsieho prcka 😝 tiez sa vie mali riadne rozhnevat pri aj po kojeni, 😉 ale ani mi niesme vzdy kludne tak to musime dako vydrzat.

emily
30. aug 2008

veronica - my sme dávali čaj na fľašu skoro od narodenia v podstate to naučili babky 😝 inak stále sa odťahuje od prsníka a vrtí sa jedna radosť a niekedy až kričí 😨 od hnevu

annag
30. aug 2008

Ahojte mamičky bojovníčky, takže všetky tu máte rovnaké problémy, všeobecná rada, inak sa Vaše problémy nevyriešia:

- musíte si veriť, dojčiť dokážete a živiť svoje deti iba MM dokážete tiež, takých mamičiek, ktorý by to skutočne zo zdravotného hľadiska nemohli je ako šafranu, chyba je, ako vôbec existuje, v niekoľkých príčinách:

- bábetko musí sať účinne, čiže sa musí vedieť správne prisať (sanie je reflex, naučiť sa prsisať (aby vzalo aj dvorec do pusinky a stálčalo ho) sa musí mamička i bábo naučiť

- striedať polohy pri dojčení, aby sa mliečko tvorilo v každom segmente a hlavne aby sa z neho vyprázdňovalo a aby nevznikali zápaly - najmä striedať klasickú polohu s futbalovou, bábetko aj maička sa musia cítiť pohodlne

- dojčiť na požiadanie, nerozmýšľať nad intervalmi - raz sa napije viac, raz menej - bábetká nie sú stroj, nikdy nevieme, koľko vypijú a preto musia papať vtedy, kedy ony chcú, nie kedy chce mamička či pediater

- fľaša je snáď najväčší nepriateľ plnohodnotného dojčenia a je veľmi zradná- bábetko neslobodno bez príčiny dokrmovať a dávať mu čaj a nikdy ho nedokrmovať z fľaše, veľmi rýchlo si na ňu zvykne. Ak bábo dokŕmime z fľaše, neodmietne, lebo mu do bruška len vtečie, je prejedené a potom dlhšie spí (ako dospelí) Je omyl si myslieť, že keď bábo vypije napr. 30 ml je to obraz toho, že bábo je hladné a treba ho dokrmovať (ono za 24 hodín vypije cca 1 liter - 1000 ml, teda 30 ml sú len 3 % z jeho dennej dávky, skutočne si myslíte, že je to hladom?)

- čaj, voda sú prázdne kalórie, ktoré zaberajú miesto MM, z ktorého bábo rastie a prospieva, od smädu je predné mliečko

- pri malých bábetkách a pri pocite, že mliečka je menej, ako bábo potrebuje - dojčiť často, ale z obidvoch prsníkov a vždy, keď prestane intenzívne sať, vystriedať prsníky a aj v noci aspoň 2-3 krát dojčiť, radšej malé zobudiť

- pozor - pri novorodencoch treba dávať pozor na to, že sú spavé a nemusia sa hlásiť na dávky, treba ich na dávky budiť , ak bábo spí napr. 6 hodín v kuse, to nie je normálne sa správajúce dojča

- dojčenie trvá rôznu dobu (a mení sa aj v závislosti od veku a potrieb bábetka) - može trvať 5 minút aj 50 minút

- dojčenie každé 2- 3 hodiny je najčastejšie, ale môže byť aj každú polhodinu aj raz za 4, v noci sa bežne budia aspoň 2-3 krát

- ak sa bábo na prsníku hnevá, treba zistiť príčinu - buď mu stačí papať len napr. 5 minút, alebo je zle prisaté, alebo mamička robila chyby a mliečka je menej alebo sa neskoro spúšťa, alebo naopak prudko tečie, resp. je tam nejaká anatomická príčina - infekcia, reflux ..., každopádne, bábetko sa hnevať nesmie, hneď ho treba z prsníka zložiť a ponúknuť ho neskôr, keď sa ukľudní

- ak chce byť bábo naopak non stop na prsníku, môže to byť dané nielen hladom, ale aj potrebou si cuckať, preto ak to mamičke nevyhovuje, tak si dať trebárs po hodine pauzu a bábo nosiť, hojdať, ísť s ním na prechádzku, zaujať ho niečim iným, zveriť ho na chvíľu blízkym

aspoň malá rekapitulácia, čím tie problémy mohli vzniknúť, netreba sa vzdávať, riešenie sa dá nájsť 😉

mazlitko
31. aug 2008

annag..si zdravotníčka alebo laktačná poradkyňa? lebo tak píšeš, čo som si všimla..ale máš uplnú pravdu. Ja som donedávna mala tiež problém, lebo malá sa začala hnevať pri kojení a myslím, že sa mi vrátila do novorodeneckého režimu 🙂, začala sa budiť okolo tretej, tak ako niekedy a potom už nad ránom. Inokedy ako zaspala večer cca okolo pol desiatej, tak sa zobudila okolo piatej a myslím, že tým sa mi tvorilo menej mliečka, preto to hnevanie, ale zase je to spať, mliečka je viac, malá papá aj v noci, nič jej nechýba..

martina46
31. aug 2008

Táňka sa hnevá na prsníku už v podstate pol roka.Hľadali sme príčiny,vylúčila som slabé spúšťanie mlieka a iné. Potom bola pravdepodobná príčina reflux. Malá má 9 mesiacov a prejavy refluxu pominuli. Hnevanie však ostalo.
Boli sme v nemocnici,príčinu nenašli, malá je úplne ok.Hnevá sa stále.
Až v poslednom čase som sa postupne uistila v tom,že problém je skutočne v slabom toku mliečka.Ďalej sa malá od malička zle prisáva následkom používania klobúka.Ani s pomocou osobnej návštevy laktačnej poradkyne sa mi nepodarilo tento problém odstrániť, proste malá si nedala nič robiť s pusou,takže kombinácia zlého prisatia a horšieho prietoku mlieka spôsobuje jej hnev.A ešte je to veľmi netrpezlivé dieťa,ktoré pokladá jedlo za stratu času.
Napriek tomuto všetkému kojím ďalej, máme veľké problémy prísny režim a veľmi obmedzenú slobodu pohybu,návštevy a výlety kamkoľvek.
Neviem,ako dlho to ešte vydržíme, ale chcem aspoň dovtedy,dokiaľ malá bude piť mlieko už iba ráno a večer,potom to už pôjde.
Vydržte to, stojí to za to!

zana0077
31. aug 2008

Babenky ja teda neviem, ale neodporucim vam ziadnu dobru netovu adresu na ktoru by ste sa mohli obratit, pretoze tu mame jedneho ANJELIKA ktory sa vola annag... skuste citat vsetky jej odpovede k danym temam a riadte sa nimi...neviem, ci je zdravotnicka, ci laktacna poradkyna, ci co, ale fakt super poradi kazdej... som jej moc vdacna za vsetky rady tu na nete...ANNAG DAKUJEM!!!

ikke
5. okt 2008

saska.t • Dnes o 11:20
Ahojte, rada by som radu a aj psychicku podporu k mojmu problemu. Mam 3-mesacnu dcerku ktora ma posledny tyzden velke problemi s papanim. Zacala papat iba 5 min. a potom sa zacne jedovat a plakat, tak ju presuniem k druhemu prsu tiez papa 5 min. ale rozhodne nie hltavo a niekedy len 2min. a zase to iste az k uplnemu revu. Predtym papavala z jed. 20min. a z druheho tiez.K opätovnemu prvemu prsu sa uz nechce vratit preto krmim z oboch. Som z toho nestastna bojim sa ze malo papa a prestala aj dobre priberat ale zase isla dost do vysky. Ak ju chcem nasilu pridrzat pri prse place este viac. Odgrgavat ju nechavam po kazdom piti to je v poriadku. Kaka kazdych 3-5 dni a rozhodne to nie je zelene(takze necuca len predne mlieko)ma to normalnu konzistenciu a je to hnedo-zlte. Mala sa netvari hladne a pyta tak kazde 2,5-3 hod. ale bohuzial zacala velmi malo priberat. Moze jej toto kratke papanie stacit?Odkedy dovrsila 3 mes. vsetko sa akosi rychlo meni a ja neviem ci mam mat obavy alebo je to normalne ale docela ma to stresuje. Myslim si ,ze mlieka mam dost, kedze po krmeni este malo dokazem odsat, pijem caje na podporu atd. Je pravda ze prsia sa mi uz nenalievaju ako kedysi ale to je asi po 3 mes. normalne kedze produkcia sa upravuje podla dopytu. Ale teraz ked takto malo pije bojim sa ze sa strati. Stretli ste sa s tym? Dakujem za skore odpovede ...

anezena • 1d • Dnes o 11:26
saska.t - akokeby som citala o nasom Danusovi. presne toto zazival tiez okolo 3 mes. a postupne sa nam tie intervaly znizili na 3 min a asi od 5. mes opat papa len z 1 prsa. ale casto, aj kazdu hodinu, hodinu a pol, dve - ako kedy. podla mna sa voobec nemusis stresovat, aj ja som sa - bala ci mu to staci, ci nie je hladny.
a kolko ti prebrala za posledny mesiac al. ako casto ju vazis?
ked ti vydrzi aj po takomto kojeni aj dve - tri hodiny tak urcite nie je hladna. danuso ten ked sa najedol tiez mal nervy vrtel sa, jedoval, ale ked som ho dala hore a zacala s nim komunikovat, vse bolo ok a smial sa. tak som to potom neriesila. drzim palce 😉

saska.t • Dnes o 11:35
dakujem trocha si ma ukludnila, ked sa mala narodila mala 2620 g bola donosena aj ked trosku malicka ale zdrava, na buduci tyzden ma 3 mes a vazi 3920 g. Teraz som posadnuta a vazim ju kazdy druhy den ale tyzdenne tak 100 g co je velmi malo. V pondelk mame poradnu tak sa tam hned popytam nech som kludnejsia ...

anezena • 1d • Dnes o 12:11
no mne danuso priberal okolo 350gramov za mesiac, viac ako 400 ani raz. upravilo sa to az ked ms ezacali prkrmovat. podla mna je to v pohode. aj ja som sa stresovala, ze nie je tabulkovy, a je tu a pozri aky je z neho uz baculo - ake ma lica 😀
nebojkaj, hlavne sa nedaj nahovorit na UM - teda ak si nebudes 100%ista, ze mala neprospieva. podla mma prospievanie nie je len priberani ale v celkovej nalade babatka, aktivnosti a pod. ked je mala ok, tak bud aj ty 😀

annag • 2d, 38tt • Dnes o 13:22
saska,
ako vraví anezena, je to úplne normálne 🙂 . Nemusíš mať obavy, je to typické správanie sa bábetka v treťom mesiaci. Prvé týždne po narodení sú len o prsníčku a papaní, potom dôjde k zvratu a bábetko začne zaujímať aj okolie, nielen prsník. Preto chce papať kratšie. Zároveň je to znakom vynikajúco sa rozbehnutej laktácie, tvorí sa Ti veľa mliečka, dobre tečie a bábetko už natoľko zmocnelo, že si dokáže vytiahnuť svoju dávku v expresne rýchlom čase. Bábetká naberajú na váhe najmä v prvých 8 týždňoch. Potom sa ich prírastok môže prudko znižovať. Je to aj tým, že bábo sa viac hýbe a rastie viac do dĺžky. 100 g týždenný prírastok v treťom a 4 mesiaci je úplne dosatočný, čo by za to dali niektoré iné mamičky aj z tohto fóra. 😉 Ona sa hnevá preto, že ju nútiš byť na prsníku viac než chce a potrebuje, to je rovnako zle, ako keď by si jej papať nedala. Radšej jej ponúkni prsník častejšie, možno si vezme, ak nie, tak ju nenúť.

Znakom prospievania nie je len váhový prírastok, je to hlavne spokojnosť bábetka, to, že sa hýbe, zaujíma o okolie, ciká dostatočne - nemá tmavý moč, jeho stolica má nejaký odtieň žltej a samozrejme to, že bábo nechudne a má aký taký prírastok. To, že je malá taká drobná, zrejme súvisí s jej genetickou výbavou - skrátka, tak ako sa narodila menšia, ale zdravá a vitálna, tak pokračuje aj na tomto svete. A tak ako nikto nerobil problém z toho, že má pôrodnú hmotnosť má menšiu než je priemer, tak netreba robiť problém z toho, koľko váži teraz. Každý z nás je iný, aj každé bábetko je iné, jedno rastie a priberá nadpriemerne, iné podpriemerne. Presne ako dospelí - jeden má dva metre, jeden 160 cm.

Mohol by tam teoreticky byť problém, ale keďže malá je spokojná, tak asi ťažko. Predsa len vymenujem napr. má nejaký problém v pusinke, môže mať zapálené hrdielko, zdurené ďasná, soor ... Môže mať nenápadné skryté ochorenie, napr. boľavé ušká, ľahký reflux. Môže mať plný noštek a zle sa jej dýcha.

saska.t • Dnes o 13:59
Baby fakt dakujem troska ste ma ukludnili zajtra ideme do poradne tak sa opytam, je pavda ze mala je momentalne trosku nachladnuta ale inak je vitalna. To ze je mensia ma netrapi ani mi s muzom niesme vysoky ale je pravda ze priberala dost vela, minuly tyzden skoro nic a tento tyzden nic extra ale snad sa to da zase do poriadku. 🙂

annag • 2d, 38tt • Dnes o 14:03
no, saska, teraz je veľa viróz, to môže byť tým, ak má nachladnutie, tak to kľudne môže byť tým - narp. tie ušká - noštek, určite ju treba vyšetriť, aby sa ochorenie vylúčilo

veronica1
autor
5. okt 2008

saska - ja som tuto temu zakladala uz davnejsie-presne ked mala moja mala 3mesiace-ten isty problem a presne ako pise annag jednoducho ona sa uz rychlejsie napapala a potom sa mi na tom prsniku nudila, tak som jej zacala robit program a potom tahala este dalsie 2-3min, teraz sa to uz zmenilo, vatsinou mi papa pekne 5-10min a potom jednoducho prsnik pusti.

macaeliska
5. okt 2008

tak to vam gratulujem, ze vam deti same ten prsnik pustia, moja mala sa nevie dojest! A potom grcka o sto sest.

saska.t
6. okt 2008

tak u lekara sme dopadli tak ze musime zacat dokrmovat mala malo pribera a po kojeni ju mam prikrmit ale aj tak dakujem za povzbudene

macaeliska
6. okt 2008

saska.t. vydrz! neboj sa, hlavne jej nedavaj vela, nech si kotuha radsej taha z prsnika. Ono sa to zlepsi.

zuza.m
6. okt 2008

moj maly sa tiež začal jedovat pri kojeni.neskor mi plakal cely den a noc .len som k nemu dala didu a už sa jedoval.bol na mna až alergicky.až som si povedala dost a dala som mu umele.bol vyhladovany a všetko vypil.ale prsnika sa viac nedotkol.teras odsavam a striedam.raz moje raz umele.

macaeliska
6. okt 2008

zuza.m. Tesim sa, co ti napise annag. My sme mali taky isty problem. Heslom bolo, prestat dokrmovat, a len a len kojit. A po pravde, dnes uz zacinam vidiet vysledky. Naozaj. Prsia si zvyknu, ze tie deti chcu viac papat ako mali doteraz!

annag
6. okt 2008

saska.t, koľko priibrala, keď Ti kázal prikrmovať? Skúsila si jej ponúknuť prsíčko častejšie, ak papá krátko, tak je ho treba dať častejšie. Dokrmom sa dopracuješ k odstaveniu, ale dá sa to vyriešiť, skús si ešte odsať mliečko, a napíš ako tečie, či prudko, alebo pomaly - napr. si stopni, za aký čas odsaješ 50 ml

zuza.m
6. okt 2008

no ale moj maly mi bradavku nechyti.ja som mala klobučiky a teras už bradavka je ale sda mu hnusi.chyti ju tak ako keby medzi zuby a hotovo.vobec sa neprichyti.nema ani snahu.bije ma ručičkami a ja si pripadam ako uchylačka ked ho nutim a jemu sa to hnusi.

saska.t
6. okt 2008

Prepacte ze tak neskoro. Takze mala bola v 6 tyzdnoch na klasickej poradni mala 51 cm a 3060 g v zasade bolo vsetko v norme ako som pisala pred ca 2 tyz. sa vsetko zmenilo a je naopak a mala pribrala za tyz. ca 50 g plus jedovanie a kojenie ca 5 min a plac. Dnes som bola na poradni (prepacte neviem ako sa to vola zijem v nemecku a ta kontrola sa vola U4) Elluska ma 3 mes. 55 cm a 3860g. Za 2 mes. velmi malo dovtedy priberala aj 160 g tyz. Lekar nam povedal ze su 2 moznosti bud mam malo mlieka alebo mala rastie tak rychlo ze jej to mlieko nestaci a treba ju po dokojeni dokrmit lebo ma maly prirastok na vahe. V stredu ideme na kontrolu a mame doniest stolicu na vysetrenie.
Som zufala deprimovana a chce sa mi plakat. Neodsajem po kojeni vela tak 5 ml a koniec a to mam aj elektr. aj rucnu odsavacku ale odsavat mi neslo od zaciatku dojcenia aj ked som mala mlieka na 5 deti, ale asi sa to zmenilo a uz ho nemam dostatok. Ked malu prikladam castejsie tak mi odmieta pit 2x cucne a koniec viac nechce musi mat odstup aspon 2-2,5 hod aby vypila dost. Dala som jej na obed UM a vypila po kojeni 80 ml viac som jej nedala a teraz vecer po kojeni vypila len 10 ml. Pravidelne pijem caje na podporu kojenia stravujem sa dostatocne vyzivne tak naozaj neviem. Odsavat neodsavam kedze ma to dost boli a nic nevytlacim, ale dufam ze sa vratim k plnemu dojceniu

macaeliska
6. okt 2008

saska.t. nevzdavaj sa. ja som mala s odsavanim tiez taky problem. Skus pri tom pit teple napoje a hlavne klud. Ja tam este aj na hov.. odsavacku ale s tym teplym cajom sa mi podari tych 50 ml za cca 20 minut. A co sa tyka toho jedenia, neboj sa. Ved ona o chvilu dostane riadny hlad. A to priberanie, nerob si tazku hlavu. Kazde dieta je ine. Aby sa ti nestalo, ze v 4 mesiacoch bude mat tych kilov 7.

erika10
6. okt 2008

ahojte,

aj naša malá začala s hnevmi asi pred týždňom. A prišla som na 2 veci, ktoré ju trápili.
Prvá bola, že si potrebovala grgnúť, ale chcela aj papať. Tak som ju na chvíľku zdvihla, riadne zgrgala 😀 a poďho na druhú cicku.
Druhý problém u nás je, že som prestala mať dosť mliečka.( V poslednej poradni vážila v necelých 11 týždňoch 6 600 g.)A to začala panika 😲
Prvého syna som totiž začala dokrmovať UM, keď mal 2 aj pol mesiaca a od troch už bol len na UM 😒 Takže asi nejako podvedome som si začala uvedomovať, že malá už prichádza do tohto veku a naozaj sa mi tvorba mliečka obmedzila. Fakt je to aj o psychike.
Potom som prišla pozrieť na koníka a prečítať si niečo o maminách, ktoré majú problémy pri dojčení. A to mi pomohlo a snažím sa bojovať. Poviem vám, ak to vydržím aspoň do pol roka, budem stráááášne hrdá a šťastnáááá 😅

macaeliska
6. okt 2008

erika, takych nas je tu viac. A tak len treba vydrzat a "modlit" sa, aby to s nami aj tie nase deturence vydrzali.

annag
6. okt 2008

saska,
ak som dobre pochopila, tak teraz má 12 týždňov, takže pribrala za 6 týždňov 800 g? To je 130 g týždenne. To sa zdá doktorovi málo? 😕 Však to je úplne v poriadku 😉 . Nie každé bábo má potrebu priberať 200 g týždenne. O tom svedčí aj to dokrmovanie, viac jednoducho nepotrebuje. Prvé týždne sú o priberaní, potom sa prírastky prudko zmiernia, na úkor rastu a toho, že bábo sa chce viac zoznamovať s okolím.

Skús to tak, že bude papať napr. 5 minút, začne sa zlostiť, trošku ju ukľudníš a znovu jej dáš ten istý prsník. Ten druhý prsník si potom odsaješ. Resp. keďže máš elektrickú odsávačku, môžeš to robiť tak, že ona bude papať z jedného prsníka a zároveň budeš druhý odsávať - využiješ pritom spúšťací reflex. A rozhodne hneď ju začni dojčiť z futbalovej polohy, z nej tečie mliečko lepšie - je to poloha, z ktorej bábo papá z vonkajšieho segmentu prsníka, ktorý sa pri klasickej polohe nedostatočne vyprázdňuje a tým pádom sa v ňom na škodu veci aj tvorí menej mliečka, čím dochádza k celkovému úbytku mliečka, to sa aj následne ťažšie spúšťa a bábo ho odmieta. A namiesto dokrmu ju skús dojčiť čo najviac v noci v polospánku, keď príliš nevníma, z nočného dojčenia bábetká rastú ako z vody. Nedokrmuj, odstavíš sa a úplne zbytočne.

saska.t
6. okt 2008

annag - aby som bola presna mala je narodena 11.7 a 11.8 bola na poradni 51cm, 3080 g a dnes bola zase 55 cm a 3860 g to znamena za 8 tyz/ 800g co sa mi zda naozaj malo.

Co sa tyka prikladaniu k tomu istemu prsku skusala som to - mala sa prisaje cca 5 min. papa a zacne kricat tak ju ukludnim dam odgrgnut a zase prilozim, mala chyti 2x cucne a zase krici, tak prejdem na druhe prsko zase 5 min a to iste sa opakuje, tak sa vratim k prvemu zase 2 x cucne a odpoji sa a nechce tak zase dam k druhemu a ked 2xcucne a nechce kojenie ukoncim. Ked som krmila len z jedneho prsa a z druheho odsala bolo to za 40 min. len 30 ml a to som sa fakt nadrela aj som nahrievala aj masirovala a to som muselalen rucnou odsav. lebo z elektrickej to bolo este menej a bolelo ma to. Po kojeni neodsajem viac ako par kvapiek ale odsavanie mi nikdy neslo aj ked som mala prsa ako dojka plne tak naozaj neviem. Zajtra hned skusim vsetky tvoje rada chcem bojovat dalej aj ked som deprimovana a nestastna ale dufam ze to dopracujem aspon do 6 mes. Pri kojeni v polospanku som neuspela mala sa nechyti chce spat, prespi skoro celu noc a ked ju umelo prebudim je nevrla a hned na prse zaspi.
Dakujem za rady vyskusam a budem bojovat dalej.

saska.t
6. okt 2008

este som zabudla ked krmim po noci asi tak o 4 rano cirkus nerobi pije celkom slusne. Mala nekrici hladom ani cez den je celkom spokojna netvari sa ze ma malo.

annag
6. okt 2008

saska, ona je spokojná, len kým jej ľahko tečie, preto si vypije málo zadného a menej priberá. Nechaj ju v noci hoci aj spať na prsníku, ona tým síce nepriberá, ale ak len trošku cucká ako s cumlíkom, tak stimuluje bradavku a podporuje dojčenie a hladinu oxytocínu, ktorý má za úlohu spúšťať mliečko. Chcem tým povedať, že by bolo dobré, nech má v pusinke prsník čo najviac, hlavne, že ho neodmietne.

To isté platí o odsávaní, stačí, že po dojčení odsaješ aj pár ml, ale stimuluješ tým prsník a bude sa postupne tvoriť mliečka viac a bude tiecť ľahšie. Laktáciu treba podporiť. Ten spôsob papania je znakom toho, že tvorbu mliečka musíš zvýšiť všetkými možnými zbraňami. Ponúkať prsník čo najviac, hoci si odpije len pár ťahov.

saska.t
7. okt 2008

Ahojte maminky, tak sa s Elluskou trapime uz den a ja som z toho na nervy. Malu prikladam kazde 2 hodky ale moc tomu nedava ale hovorim si ze aspon nieco. Vobec netusim co poviem zajtra lekarovi kedze malu som prikrmila len na noc a nie pri kazdom kojeni ale ja by som rada ostala aspon do 6 mes. kojit, ale bojim sa jednoducho ze mala je chuducka a nebude mat dost sily na dalsi vyvoj kedze dobre nepapa. Ked vidim 3-mesacne deticky a nasu malinku tak som vo vaznej depresii aky sme malicky a chuducky, ale snad sa to spravi kazde dietatko je predsa ine... Za cely den som odsala len 20 ml mlieka ale uz to moc neriesim kedze ani ked som mala naliate prsa moc som neodsala (asi ich mam divne) Dufam ze sa raz na tejto epizode zasmejem ☹

lola11
7. okt 2008

No, trosku ta podporim -som v podobnej situacii ako ty. Maly ma 3 mesiace aj 2 tyzdne a mame len nejakych 5 kil. Minulu stredu na poradni mi doktorka kazala dokrmovat, ale som neposluchla a nasadila vsetky mozne zbrane - annag aj mne fajn poradila, zlato nase. No a ked ani zajtra maly nebude mat dobry hmotnostny prirastok tak tiez neviem co tej doktorke poviem 🙂 😉 Aj ja by som chcela aspon do toho 6mes. kojit.

saska.t
7. okt 2008

tiez som vdacna anne za jej prispevky a sucitim tiez s tebou lola presne viem co prezivas, tajne dufam ze bude trochu hmotnostny prirastok aby som sa upokojila trosku na dusi ... drzim Vam palce!!!

lola11
7. okt 2008

dakujem aj ja Vam, mame asi tie nase dietky rovnake - aj prsniky, zda sa. Ked som si niekedy skusala odsavat, tak viac ako 30ml som nikdy neodsala. Nechapem ako niekto moze odsat aj cez 100mL!!!!

veronica1
autor
7. okt 2008

baby, drzim vam palce na zajtra-dajte vediet ze kolko pribrali. aj my ideme zajtra k lekarke,tak tiez ma velmi zaujima ze kolko vazime.dufam ze aj mna nespucuje a nebude mi kazat prikrmovat 😉

macaeliska
7. okt 2008

kocky, drzte sa. Ja som mala tento isty problem pred par dnami, ale vydrzala som to. Teda, vydrzala ako vydrzala. Nevedela som o co sa jedna a tak som jej 3 vecery davala nutrilon. Potom sa mi to stale nezdalo, ze mam malo naliate prsia a tak som sa ocitla zase na tychto strankach. Zazracna zena annag mi poradila, to co vam a to kojit, kojit, kojit. A viete co? Vyplatilo sa. Uz sme zase v norme a sme spokojne. Aj ked z toho prehadzovania prsnikov mame teraz hlavu v smutku, pretoze si na to zvykla a teraz chce stale oba. Pritom z jedneho sa riadne naje a zacne vymyslat, tak sa prehodim a s tym druhym sa uz len hra. Tak sa drzte a nebojte sa. Ked vam bude zajtra kazat prikrmovat, tak skuste este nejake 2-3 dni vydrzat a ak sa nic nebude menit, tak prikrmte. Ved to nie je tragedia. Hlavu hore.

annag
7. okt 2008

holky, veľmi Vám držím palce. Ono toho odsávania sa každá z Vás bojí, ale tu ani nejde o množstvo, ale o to, že sa prsníky dodatočne stimulujú. Odsávanie sa dá veľmi zvýšiť, no na to treba veľkú trpezlivosť. Z jednej kvapky sa stane časom aj tá 100, len si musí mamička veriť a odsávať veľmi, veľmi často, čo sa nie vždy dá. Ale aj 20 je lepšie než nič. Výsledky vidno až tak po týždni - dvoch.

Keď budete mať druhé bábetko, tak si zapamätajte, že treba mliečko začať odsávať od narodenia. Tým sa vyhnete podobným problémom, lebo si laktáciu nastavíte na vyššie potreby bábetka už na začiatku, skrátka sa dobre "rozkojíte". Bábetká si tiež môžu zvyknúť na dlhodobo nižší prísun mliečka a ony potom ani nemajú prirodzenú potrebu papať viac, takže im treba žalúdky na začiatku roztiahnuť veľmi častým dojčením aby mali veľký apetít. Potom si svojim hladom samé od Vás vydupkajú také časté a také dlhé dojčenie, aké v danom období potrebujú.

Ďalšia vec je, že opatrenia robíte ešte krátky čas, ideálne je kontrolovať prírastok po mesiaci, vtedy už účinky vidno krásne. AK by ste zajtra aj mali menšie prírastky, tak na ďalšie váženie to už bude určite lepšie. lola, veď 5 kg je pekná váha 😉

nebojte sa dojčiť aj každú hodinku, len im prsníky ponúkajte, nech cuckajú koľko sa dá a nech si tie brušká plnia. A hlavne v noci, aspoň 2-3 krát.