Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
12. okt 2008

saska, tak sa netráp, to odsávanie pomôže, musíš si veriť, ak sa mliečka tvorí veľa, tak bábetko nerozlišuje, či je to UM alebo MM, ak bude dosť MM, bude ho piť, veľmi Ti držím palce, neboj sa, aj horšie prípady sme tu už poriešili 🙂

saska.t
12. okt 2008

dakujem moc mi to pomaha 🙂

tamita
13. okt 2008

Milá Annag - úprimne Ti ďakujem za Tvoju radu i povzbudenie,ktoré odplašilo moje pochybnosti a potvrdilo moje snahy a úsilie postupovať správne pri kojení.Pri tvojich múdrych radách napadlo aj mňa ešte množstvo otázok,ale stačilo,že som si poprečitovala Tvoje predošlé odpovede maminám aj v tejto,aj v podobných témach a našla som vysvetlenia na to - čo som chcela vedieť.Vážim si a obdivujem Tvoju múdrosť a ochotu pomáhať iným mamičkám popri svojich vlastných denných starostiach a v období ešte aj tesne pred pôrodom,kedy sama potrebuješ pokoj a oddych.Veľmi držím palce a želám Ti rýchly a bezproblémový pôrod a krásne,zdravé a spokojné bábetko. 😵 😅

stankatimotej
13. okt 2008

ahojte! náš Timotej strašne hádže rukami a nohami pri pití. nepomôže ani keď ho manžel chytí a pevne drží. pretože vtedy začne hádzať hlavičkou a je po pití. po nejakom čase mu opäť ponúknem prsník, uhádže sa a prestane až kým je viac menej sýty. neskôr spí a neprebudí ho nik a nič. len si neviem vysvetliť tú nesmiernu aktivitu a nervozitu bábetka.

vojtisek2007
13. okt 2008

annag
- tak mi včera zase "zlobili" večer, ale asi to bylo tím, že malá už byla hodně ospalá a měla i hlad a já ještě potřebovala vykoupat staršího....tak se tam tak kroutila a pokníkávala a pak když už na ní přišla řada - tak to byl řev, musela jsem jí nechat na půl usnout a pak si teprve vzala prs, jinak vyváděla úplně strašně...ale to jsem asi zavinila já, že jsem jí nechala čekat....a ona už pak byla hodně ospalá...
Jinak papáme po dvou hodinách těch 8-10minut i v noci, střídáme prsa i polohy....a dokonce už přestala i mlíčko pouštět z pusinky - dřív mi dělala, že tak půlku toho,co vypila pouštěla koutkem pusinky ven....teď už to nedělá a krásně papá...
Tak ti milá annag moc děkuji za tvoje rady, moc si vážím, že je tu někdo, kdo dokáže poradit....
Přeji ti rychlý a bezproblémový porod a zdravé a hodné miminko.

annag
13. okt 2008

tamita, vojtisek - ďakujem veľmi pekne 😵

vojtisek, som veľmi rada, že sa malá chytila a z najhoršieho ste vonku, toto sú také zlomové obdobia, keď sa dojčenie v podstate zbytočne ukončí, ale to určite nie je chyba mamičiek, len nedostatok informácií alebo podpory od okolia, večer to bolo určite len z únavy, si perfektná, že si to takto s nadhľadom zvládla a ešte k tomu pri toľkých deťoch 🙂 🙂 🙂

annag
13. okt 2008

stankatimotej - podľa toho, čo píšeš tu môže byť neikoľko dôvodov nepokojnosti malého,:

- má nepohodlnú polohu pri dojčení, to vie bábetka veľmi rozčuľovať - bábetko musí byť k mamičke otočené celé, aj bruškom, nielen hlavičkou, lebo potom sa musí veľmi namáhať - hlavička je ťažká a ťahá ju späť k brušku

- je veľmi hladný - má príliš dlhé intervaly pri papní, ak je bábo hladné, tak je aj nepokojné - vtey treba prsník ponúkať o čosi skôr, už pri prvých známkach hladu

- ak mliečko tečie rýchlo a prudko alebo naopak pomaly a oneskorene, tak sa bábetká tiež hnevajú - ak nevieš, ako tečie, môžeš vyskúšať pár ml mliečka odsať vo zvyčajnom čase keď papáva a pozorovať ako mliečko tečie, koľko mliečka odsaješ napr. za 10 ml, to môže mať istú vypovedaciu schopnosť, i keď trošku skreslenú, lebo bábo vyťahá mliečko oveľa účinnejšie než odsaješ Ty sama

- môže mať problém s hrdielkom alebo pusinkou, nejaké akútne ochorenie ... to by však bolo skôr vtedy, keď bábo začne takto vyvádzať naraz, nie v dlhšom období

- ak stále nevieš, kde by mohla byť chyba, tak napíš podrobne celý režim - ako často papá, či z obidvoch prsníkov alebo z jedného, či je to problém dlhodobý, aké polohy pri dojčení používaš, či to robí aj v noci

🙂

saska.t
13. okt 2008

Mila anna, poctivo odsavam po kazdom kojeni mliecko aj ked to je iba 15 ml ale aspon nieco, ked odsavam bez kojenia je to asi 45-50 ml co je asi dost malo ... Najhorsie je ze mala opät znizila dlzku sania na 2-3 min. potom toci hlavicku prec alebo len tak drzi prso a nakoniec sa pusti, dalej to neskusam lebo okamzite spusti plac tak prejdeme na druhe a cely dej sa opakuje. Ak sa vratim zasa k prvemu uz ho nechyti ani do pusy. Zacinam sa bat ze sa jej tak zmensil zaludok, ze uz ani nevyzaduje viacej, je to mozne? mam sa bat nejakych zdravotnych komplikacii, ked bude tak malicko papat. V noci sa zobudila 3x ale moc papaniu nedala a celkove sa mi zda, ze je uplakanejsia ako obvykle, myslim ze ideme zo zleho obdobia do este horsieho. Malo by sa to do konca tyzdna zlepsit? Myslim, ze uz aj moj muz sa zacina obavat ....

radka.m.
13. okt 2008

saska-já vím,že se ti 15ml při odsávání zdá málo,ale věř,že i to je úspěch,jsou některé maminky,které i kdyby se stavěli na hlavu,tak prostě neodsají ani kapku.tak můžeš být v klidu,že je to aspon těch 15,třeba se to časem ještě zvedne.

annag
13. okt 2008

presne tak, saska, 15 ml oproti nič je už dosť, bábetko vytiahne oveľa viac, saska, Ty si písala, že máš výbornú váhu, tak prosím Ťa, váž ju pred a po každom dojčení, aby sme vedeli, koľko si vlastne vypije, a napíš, koľko vypila, podľa toho budeme vedieť čo ďalej , keby vypila čo i len 30 ml každú hodinu, tak to je ako keby za tri 90 a to už je celkom slušné, takže, skús ju vážiť a ozvi sa 🙂

stankatimotej
13. okt 2008

milá Annag.
papáme každé 3 hodiny. tým, že malý nechce cumeľ, stále by bol na prsníku. je aj veľmi zlý "spachtoš", preto bolo hlavne na začiatku pre mňa ťažké držať sa termínov, teda každé tri hodiny. ale zvládli sme to. a dokonca aj v noci sa zväčša budí akoby vedel vždy tú tretiu hodinu. až posledné dni začal veľmi vyvádzať. je pravda, že sa kojíme buď že si ho vždy držím ale keďže je už dosť ťažký - 7kg - dojčím ho ležmo, tým, že si ho celého k sebe otočím, sme bruško na brušku. čo sa týka jeho papania, tak sa mi zdá, že veľmi hltavo papá, vyvádza pri tom akoby sa mu neušlo. a dávam mu vždy len z jedného prsníka, nech ho vypije čo najviac. tak či onak, my väčšinou na prsníku zaspí, a aj keď ho zobudím, alebo nechám odgrgnúť, veľa už piť nechce. ale ani v noci neprespí viac než 3 hodiny. to sa nám ešte za 4 mesiace nestalo. ďakujem pekne za ochotu pomôcť. vážim si to!

annag
13. okt 2008

stanka, dojčené bábetko má papať na požiadanie, nie v pravidelných intervaloch ako na UM. Ono totiž pije rôzne objemy mliečka a my nevieme, koľko - raz je to od smädu iba krátko, raz od hladu, raz len od potreby byť pri mamičke. Okrem toho MM má ideálne zloženie pre dané bábetko, je veľmi ľahko stráviteľné, a preto aj bábo oveľa skôr vyhladne než deti na UM.

Pre Tvojho malého sú tie 3 hodiny príliš dlhé a preto je potom taký hladný, až papá hltavo a bojí sa o svoje prsíčko. Stačí mu začať dávať prsíčko častejšie. Ak chceš mať spokojné bábetko, tak mu daj prsíčko podľa jeho vôle, nie podľa tabuliek a noriem, ktoré vymysleli lekári či vedci predovšetkým pre deti na UMi. Bábetko tabuľky nepozná, ono sa riadi svojim podvedomím.

Dojčené bábetká rastú skokom, ak im dovolíme papať podľa ich želania, tak si samé dokážu práve intervalmi a dĺžkou dojčenia vyrobiť toľko mliečka, koľko v danú chvíľu potrebujú. Násilným dodržiavaním intervalov zasahujeme do veľmi krehkej harmónie, ktorá je medzi bábetkom a prsníkmi mamičky. On síce krásne priberá, ale možno by priberal ešte viac. Dojčené bábetká mávajú veľmi odlišnú hmotnosť a prírastky - niektoré majú v 4 mesiacoch 5 kg, niektoré 8 aj viac kg. Oboje je normálne, tak ako dospelí, aj detičky sú každé iné a majú aj iné potreby - je to dané rôznymi príčinami, napr. genetickou predispozíciou.

Ešte k polohám pri dojčení - nemusíš dodržiavať do bodky polohy aké nájdeš na obrázkoch, to sú názorné ukážky, aby boli pre mamičky zrozumiteľné. Ty si ich môžeš upraviť tak, aby bolo pohodlne Tebe aj bábetku. Napr. poloha po sediačky - udržať 7 kg bábo len na ruke bez podopretia je pomaly akrobatický kúsok. Kľudne sa oblož vankúšmi tak, aby si bola opretá a netrpel Tvoj chrbát a ruky a bábetko si podlož vankúšmi tak, aby na nich pohodlne ležalo telíčkom k tebe a hlavičku malo v úrovni bradavky. Dojčenie by malo byť pekné a radostné pre Vás oboch.

🙂

saska.t
13. okt 2008

mila anna, dnes som konecme pozbierala za cely den 100 ml mlieka, na mna uctihodny vykon ! S tou vahou to bohuzial nepojde, dnes nas milovany psik prekusol kabel tak to musime dat opravit. Dnes som malinku kupala a musim povedat ze aj viditelne schudla, co ma uz vobec nepotesilo. Dnes je to 11 den co riesime tento problem, ak sa to aspon trosku neupravi do piatku budem musiet zacat s prikrmami, inak mi snad dieta umrie od hladu, ale este stale pevne verim ze sa to spravi .... Laktacna poradkyna sa tiez vyjadrila v takom zmysle, tak neviem ...

annag
13. okt 2008

saska, nevadí, poznám čo havkovia dokážu D :-

to odsaté mliečko jej môžeš dávať, lyžičkou, striekačkou, najlepšie len v čase, keď sa Ti zdá veľmi hladná. Podstatné je, ak dokrmovať, tak tým mliečkom, čo v daný deň odsaješ, tým laktácii príliš neublížiš, opakujem, aktívne konáš len tri dni, už si nazbierala 100 ml, tak sa to rozbieha, bude toho viac, uvidíš 🙂

malá musí piť častejšie, lebo je pravdepodobné, že vypije cca 50-60 ml, a to môže byť ozaj za tie 2-3 minútky v nej, takže len viac a viac odsávať, keď je sam lenivá to rozbehnúť, 50-60 ml to je tak dávka na dojčenie každú hodinu (keby sme vážili, tak to vieme isto posúdiť), tak opäť prejdi na čo najčastejšie, hoci krátke dojčenie, neboj sa, pevne verím, že sa to rozbehne, ocitli ste sa v kritickom štádiu, ale ja verím, že sa to rozbehne 🙂 🙂 🙂

lenocka25
13. okt 2008

milá annag, chcela by som Ťa poprosiť o pomoc. Stále sa snažím kojiť svojho synčeka. V noci pekne papa prisaje sa a vydrží sať mliečko aj 10 minút. Niekedy stihnem vystriedať obidva prsníky, a niekedy nie. Ak ich nevystriedam tak druhý si vždy odsajem. Ale cez deň máme pri každom papaní problém. Som rada ak vôbec účinne saje tie 2-3 minútky a potom sa začne zlostiť až zúriť a odmieta prsník. Takto jeme cez deň aj každých 45 minút niekedy hodinu, som rada keď niekedy prejde čas medzi kojeniami 2 hodiny ale to je veľmi zriedka. Neviem však či mu to stačí keď tak krátko papa a tak často. Už to trvá dva týždne a neviem či to prejde alebo čo mám robiť aby sa to napravilo.

saska.t
13. okt 2008

Mam ju krmit castejsie aj za cenu ze zase zacne vystrajat a plakat? Kolko ma take male dieta vypit MM priblizne na jednu davku? Muz mi povedal, ze zajtra sa vahu pokusi opravit, tak snad to klapne... aj ked on si mysli, ze nie je az taka 100% kedze vaha dost casto kolise ... Teraz vecer som jej dala MM a vypila po kojeni este 70 ml, ale asi to bolo dost, lebo trosku grcla.

annag
13. okt 2008

saska, také bábo by malo vypiť okolo 100 - 150 ml mliečka, záleží od objemu žalúdka, u Vás to môže byť menej, kedže bola dlhšie na malých dávkach

ide o to, že ju nevieš prinútiť piť dlhšie než dve tri minútky a to je pre ňu zjavne krátky čas a ak som dobre pochopila, tak to takto robí po hodine aj po troch, však? z toho mi vyplýva, že vypije len to, čo jej ľahko tečie teda cca tých 50 ml - podľa odsávania, čo si uviedla pred tým, skúste tú váhu opraviť, to nám teraz veľmi pomôže

annag
13. okt 2008

lenocka, ešte napíš, či kojíš v noci a cez deň v rovnakej polohe a v akých intervaloch papá v noci

keďže odsávaš, tak za akú dobu odsaješ napr. 50 ml mliečka, tečie ľahko, prudko strieka alebo pomaly tečie? s refluxom malý nemá problém - grckáva alebo nie?

saska.t
13. okt 2008

ok skusim teda zasa castejsie, musim podotknut ze vecer ked jej dam to MM vyzera velmi spokojne a za 5 min. zaspi, normalne ked ho nedostavala trvalo jej to aj pol-tristvrte hodinky.
Ano pochopila si spravne, je jedno ci pije po 1 alebo 3 hod. vzdy pije skoro rovnako dlho, ale ked ju krmim po 1 hod. tak sa skor jeduje a place, po3 hod. malokedy place, tak spravim kompromis a budem ju krmit po 2 hod.

Fakt pevne verim, ze sa to este spravi .... nerada by som isla na UM ...

annag
13. okt 2008

saska, koťuhu malú máš doma, ale my ju isto prekabátime 😉 🙂

lenocka25
13. okt 2008

kojím väčšinou po ležiačky tak že malý je ku mne tváričkou aj bruškom natočený, kojila som donedávna aj klasicky ale v posledných dňoch mi malý odmieta papať v tejto polohe a o futbalovej polohe ani nehovorím, to už len keď si ho idem priložiť v tejto polohe k prsníku tak už strašne plače .... zaspáva večer okolo tej osmej a potom sa zobudí väčšinou tak o tej druhej v noci, to pekne papa a potom je hore okolo štvrtej, potom zase o takej šiestej, a potom si už malý pýta papať každú trištvrtehodinku až hodinku .... s tým odsávaním je to rôzne, niekedy tých 50 mám odsaté za 2 minúty a niekedy je to tých 5 minút, mliečko najprv ide veľmi tažko tečie pomaličky, ale potom keď sa rozbehne tak pekne strieka ale tiež nie celý čas odsávania potom zase ide mliečko horšie a pomalšie ....reflux máme boli sme aj v nemocnici na sone a je to potvrdené

saska.t
13. okt 2008

anna, mas pravdu mrska je to, moja mama vravi ze som robila to iste, akurat ja som skoncila na UM a este som bola aj predcasne narodena, ale pevne verim, ze my tak nedopadneme 🙂 Ale naozaj sa nechem pozerat ako mi malinka chudne, to radsej budem dokrmovat, len aby prospievala a mala sa fajn ...

annag
13. okt 2008

saska, samozrejme, nasilu sa tlačiť na pílu nedá, ale ešte tam nie sme 😉 🙂

saska.t
13. okt 2008

Anna dakujem si moj poklad pre tvoje rady skusenosti a snahu pomoct !!! 😀

vojtisek2007
13. okt 2008

saska.t - a kolik váží Ella ???

annag
13. okt 2008

lenocka, takže to bude tým refluxom, bábetká s refluxom majú papať menšie objemy a radšej častejšie - presne ako dospelí s refluxom, tí tiež musia mať jednotlivé porcie rozdelené na menšie časti. Ak Ty odsaješ 50 ml za dve minúty, tak malý si môže vysať za ten istý čas aj raz toľko. Čiže ak priberá, pekným kaká - farba má nejaký odtieň žltej a dostatočne ciká - 6-8 plienok za 24 hodín, tak by to malo byť úplne v poriadku. Viac nechce, lebo sa mu mliečko už tlačí zo žalúdka von. V noci vyhladne, žalúdok má prakticky prázdny, tak aj papá dlhšie. Ak vytiahne čo i len 50 ml každú hodinu, tak to je ako 150 za tri a to je úplne postačujúci objem mliečka.

Ak by sa Ti zdalo, že neprospieva, tak by sme to začali riešiť, ale zatiaľ si z toho čo si uviedla myslím, že sa nemusíš trápiť, dosť sme tu o tom písali v téme o refluxe, keď budeš mať čas, poprečituj si ju 🙂

adka10
13. okt 2008

Milá Annag, chcem ta aj ja poprosit o radu. Mam podobny problem ako saska.t, ktory sa snazim odstranit uz nieco cez dva tyzdne. Maly ma 3 mesiace. Po porode som mala perfektne rozbehnutu laktaciu, maly papal ukazkovo a popri tom som si stihla spravit zasoby do mraznicky. Ale pred 6. tyzdnami sa mi pri kojeni zacal strasne hnevat a intervaly papania sa dost skratili. Myslela som si ze je uz napapany, lebo po kojeni bol spokojny a vydrzal 2 – 2,5 hodiny. A na skusku so skusala odsat jeden prsnik ze kolko asi vytiahne. Bolo toho 110 ml. Ale za dva tyzdne som si ho dala odvazit kolko si vytiahne a to uz bolo iba 50 ml z jedneho prsnika a na druhy sa uz neprisal. Tak sa strasne hneval. Doktorka mi kazala krmit ho z flase, lebo je vraj hladny. Nadalej som ho iba kojila, ale kupili sme vahu, a to si uz dokazal vytiahnut 50 ml z obidvoch prsnikov. Proste viac tam nebolo. Tak som ho zacala dokrmovat mojim zmrazenym mlieckom. Maleho som zacala kojit kazdu hodinu alebo dve, ked nahodou spal, tak som odsavala. Ale aj tak sa mi mliecka nezacalo tvorit nejak viac. Napr, maleho nakojim o 18.00, vytiahne si nejakych 90, lebo mame dlhsiu pauzu medzi kojeniami, potom o 19.30, to si vytiahne nejakych 50, ml a od 20,30 sa snazim odsavat kazdu hodinu, ale je to vzdy o nejakych 10 ml menej a menej. A niekedy odsajem alebo si maly vytiahne po hodine 50 ml, a niekedy len 25. Ako je to mozne, ze sa produkcia mliecka nezvysuje? Kojim z obidvoch prsnikov, po kojeni sa snazim doodsavat, alebo odstriekat. Kojim poleziacky z horneho prsnika, tak mu mliecko tecie najlepsie, ostatne polohy odmieta. A tak isto sa odmieta vratit na prsnik, na ktorom uz bol. Proste vypije jeden, druhy a skonci. Ja potom odstreknem niekedy 5 ml, niekedy 10. V noci, ked sa nezodudi, snazim sa odsavat 2-3 krat. Cez den si maly dokaze vytiahnut nejakych 300 – 380 ml, za vecer a noc stihnem odsat okolo 350 ml, s ktorym ho dokrmujem potom cez den. Minuly tyzden vazil 5120 g , a zajtra ideme zase na prevazenie. Uz sa bojim, co nam zase povie doktorka.

annag
13. okt 2008

adka,

v prvom rade si nemyslím, že by si to bola nejaká katastrofa a stav by sa nezlepšoval, zareagovala si správne 🙂

presne, máte podobný problém, malý je lenivý potiahnuť si mliečko zadné, čo tečie oveľa pomalšie než predné. A potom sa hnevá. Uprednostnil spôsob papania - často a a po malých dávkach, čo je pre mnohé deti normálne. Bolo by ho vhodné najmä pre Tvoju spokojnosť prinútiť ho papať z jedného prsníka dlhšie, čiže ho hneď neprehodiť na druhý prsník, ale pokým sa nehnevá,tak ho na ňom nechať, hoci by si len cuckal. Ale ak vypije každú hodinu 50 ml, tak to je ako 150 ml za tri a to je úplne dostatočné množstvo mliečka.

Treba dojčiť v tomto období aj v noci, malý je totiž najlepšia odsávačka, preto aj bábetká dojčené veľa v noci dobre prospievajú. Skús si ho dať k sebe do postele a dojči ho v polospánku čo najviac, trebárs ako cez deň, každé dve hodiny alebo aj častejšie. To by bolo na zvýšenie laktácie ideálne riešenie. A ideálne by bolo, keby si prsník hoci len tak cuckal, to veľmi stimuluje bradavky. Odsávať treba vtedy, ak sa bábetko ani za svet nechce prisať, v prvom rade treba skúsiť dojčiť. Nočné dojčenie veľmi pomáha "rozťahať" žalúdok aj prsíčka. Samozrejme, naďalej odsávaj koľko vládzeš, len nie na úkor dojčenia.

Tá poloha, ktorú používaš je vynikajúca . Je to vlastne bočná futbalová poloha, preto ju aj malý uprednostňuje, lebo z nej mu mliečko ľahko a dobre tečie.

Celkový objem mliečka, čo do neho dostaneš, nie je malý, je celkom fajn - 730 ml, to je cca 140 ml na kg a to je ešte v norme. Keby mal možnosť sám si svoje mliečko odpiť v noci, bolo by to ešte viac a nemusela by si ho vôbec dokrmovať.

Takže začni ešte dnes dojčiť aj v noci ak si ešte hore a napíš, ako si dopadla v poradni, dačo vymyslíme 😉 🙂

stankatimotej
14. okt 2008

milá Annag, to že som zvolila u svojho syna 3hodinový interval nie je tým, že sa chcem držať predpisov alebo noriem lekárov. keď bol menší, tak vedel pekne tie tri hodinky vydržať a ak sa mi zdalo, že chce papať, bolo to skôr o tom, že sa chcel privinúť a pritom sa hral, nepapal. až po uplynutí tretej hodiny si vyžiadal piť viac. čím je ale starší, rastie a všetko s tým spojené, nestačí mu zjavne taká dávka ako kedysi. včera mi za celých 24hodín spal 8,5hod. je to normálne?? naposledy poobede spinkal od 2.30 do 4.00 a potom šiel spinkať až večer 10.30, dovtedy bol pravidelne kojený /naposledy o 10.00/ a nič sa nerobilo. v noci sa zobudil o 1ej a potom o 2.30 s tým, že sa chcel hrať. zaspal znovu až po ďalšom kojení o 4ej ráno a hore sme boli 6.30. doteraz je hore a papal o 7ej. jeden doktor mi povedal, že mám uberať z intenzity spinkania cez deň aby sa unavil na noc. ale on ani cez deň veľa nepospí, najviac 3-4hod za celý deň. niekedy proste už nevládzem.

annag
14. okt 2008

ahoj stanka,

jasné, o tom to je, ak mu doteraz stačilo papať každé tri hodinky, tak teraz potrebuje viac, je to dané tým vývojom, on sa teraz ďaleko viac hýbe, otáča, je aktívny a je preto prirodzené, že aj skôr vyhladne. Treba len skúsiť dať mu prsíčko častejšie. Len ešte dodám, že intervaly aj cez deň môžu byť veľmi rozdielne, niekoľko z nich môže byť trebárs každú hodinu, potom niekoľko s dlhšou prestávkou, zriedkakedy dojča papá presne celých 24 hodín.

Málokedy sa osvedčí, aby na bábetko zabralo, že cez deň ho obmedzíme v spánku, aby v noci lepšie spalo. Naopak, podľa skúseností viem, že nakoniec je spánok v noci o to horší. 3-4 hodiny spánku cez deň on naozaj ešte potrebuje. Chápem, že to budenie v noci nie je príjemné, samozrejme by sme chceli, aby bábo celú noc čím skôr prespalo, ale bohužiaľ je to bežné, väčšina bábetiek má viacero takýchto období, aj môj syn mal takéto obdobie a veľmi dlhé, nechcel papať, nechcel spať, len chcel byť hore. Nič iné len vydržať alebo hľadať len skryté príčiny a skúšať nejaké finty na neho Ti nezostáva. On je ešte veľmi maličký, každé bábetko sa rodí bez toho, aby rozlišovalo deň a noc a každé ich aj rozlišovať začne v inom období, my mu môžeme len pomôcť, napr. tým, že zachovávame isté rituály, v noci sa s ním nehráme - to všetko isto vieš. No dospeje k tomu aj tak len samé.
Bábetká sú živé tvory, nie bábiky a k ich starostlivosti patrí niekedy aj neskutočná únava mamičky, okolia. Aj my sme ľudia a máme právo byť unavené, vystresované a zničené z tej obrovskej zodpovednosti, ktorú sme spolu s príchodom bábetka dostali. Prvý rok bábetka je taký, patrí k nemu plač aj smiech. Bábetká nevedia rozprávať a my si len domýšľame, čo ich trápi a hnevá. Niekedy sa nám to darí viac, niekedy menej. Ale každé nepohodlie bábetka má aj pozitívnu vec v tom, že ono samé musí napredovať a naučiť sa čoraz presnejšie vyjadrovať svoje potreby - najprv plačom, potom posunkami, náznakom reči a ozajstným rozprávaním, bez toho by bábetká ani nemali motiváciu napredovať vo svojom vývoji.