Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

tynushqa
8. feb 2009

Ahojte,
...mala sa mi jeduje pri papkani a to takmer stale,
sice je pravda ze niekedy som si neuvedomovala ze som ju nutila papat a bolo to aj preto... ked sme boli teraz u dr. tak som jej povedala ze sa jeduje a spytala som sa ci ju nebolia uska, tak sa na nu pozrela a dala mi kvapky Burow. A potom som jej ukazala ze ma mala biele podnebie ako keby neprekrvene. Mala som aj mykozu na bradavkach tak som si davala candibene sprej a celkom to pomohlo. Dr. mi povedala ze mam malej vytierat s tym candibene podnebie..ale mne sa to nezda ono to dost smrdi 😖 tak som jej dala fialovu vodicku a candibene si davam iba ja na bradavky 2x denne a neumyvam pred kojenim..

Annag
myslis ze sa mi vracia resp. vratila mykoza???
nemam priznaky ako predtym /palenie, pichanie v prsiach, suche bradavky../ ale mam take svetlejsie bradavky, mala ma biele podnebie a ked odsavam tak ma to boli... neviem uz dobre odsat.. predtym som odsala v pohode z jedneho prska aj 100ml a teraz z obidvoch ledva 40 a to som si aj stlacala prsia pri tom... je to tym ze mam menej mliecka?

Dakujem za odpoved 🙂

annag
8. feb 2009

tynushqa, Candibene jej môžeš pusu vytierať, lebo zaberie skôr než gencián. Sprey obsahuje trošku alkoholu, ale pusinke to nevadí, skôr vadí bradvkám, ak sa používa dlhodobo. Preto si kúp radšej mastičku a ani tú nezmývaj pred dojčením. Masť si dávaj 2-3 krát denne a pred a po každom dojčení si bradavky natieraj lanolínom.

Áno, mykóza je potvora, vracia sa, jej spóry sú všade a z tela sa ťažko dostávajú von. Skôr sa dá povedať, že sa jej nezbavíš, iba liečbou predĺžiš obdobie, kedy sa neprejavuje. Takže sa môže prejaviť aj viackrát počas dojčenia. S odsávaním to môže mať súvis v tom zmysle, že ak Ťa odsávanie bolí, mliečko sa nespúšťa ľahko, resp. vôbec. Ak často dojčíš a malá pekne priberá, tak radšej neodsávaj odsávačkou, maximálne ručne.

Ak ju bolia ušká, tak deti prsník odmietajú, lebo ich pri pití bolia. Napriek tomu nemáš inú šancu, len nechať bábo piť koľko chce a vládze, ak ho niečo trápi, tak bude piť možno menej často a krátko. Bohužiaľ. Avšak to, čo stratí teraz, o pár týždňov dobehne. Podstatné je, aby bolo zavodnené - počet plienok má byť asi 6-8 za 24 hodín. Ostatné už nie je také dôležité.

Mamičky , ktoré majú evidentne dosť mliečka sa často okolo 3 mesiacov zľaknú, že bábo zrazu začne papať úplne inak než dovtedy. Začne papať veľmi krátko, niekedy len 5 minút. Bábetká jednoducho na papanie nemajú čas, chcú obzerať svet, hrať sa, nechcú byť prilepené na prsníku V noci je podnetov menej, lepšie papajú. Ale v noci aj menej aktívne sajú, čo si mamičky často neuvedomia, takže dojčenie aj dlhšie trvá. Základ v tomto období je dojčiť na požiadanie - ak sa bábo hnevá pred priložením, hladné nie je, ak prsník začne papať zúrivo, rozčuľovať sa - prsník nedať, ak sa začne odtŕhať od prsníka po pár ťahoch, bradavku naťahovať - prsník nedať. Ak spraví pár ťahov a zaspáva - hladné nie je. Zdôrazňujem, za podmienky, že mliečka je dosť. Dojčenie nemusí trvať stále rovnako, raz bábo pije od smädu, raz od hladu, inokedy od veľkého hladu. Pozri na deti afrických žien, tie sú na prsníku zavesené non stop a cucnú si kedy chcú a koľko chcú - takto dojčenie vlastne má vyzerať. Dojčenie nie sú preteky s pevnými pravidlami.

annag
8. feb 2009

martina1305, soor sa udržuje najmä na slizniciach, na podnebí - pozri môj album. Je tam stále, aj pred dojčením po dlhšej prestávke. Mliečko na jazýčku po dojčení zostáva, ale do ďalšieho dojčenia ho podstatne ubudne.

tynushqa
9. feb 2009

S tym spustanim mas pravdu, odsavala som teraz a zase len 40 ml a citim ze mliecko tam je ale nejako nechce ist....

Dnesny den vyzeral asi takto:

Rano o 6 papkanie z jedneho prska asi 10 min potom odgrgnutie a skusila som dat druhy ale nechcela..
O 11.15 si vypytala ale cucla si iba také 2 min, odtiahla sa skusila som znovu a plakala tak som nenutila
O 13.00 také 5 min. potom sa odtiahla a plac a kopanie.. tak som zase nenutila..
O 16.00 si zase pytala papkala zastekal pes a bolo po vsetkom 😠 uz nechcela papanie trvalo asi 3 min.
a naposledy teraz po kupkani tych 10 min a zaspala na ceciku.

Plienok sme mali asi 8 mokrych.

Mame taky problem ze ona uz chce papat iba po leziacky, malokedy sa mi chyti ked sedim 😒 a teraz najnovsie objavila palec a sup s nim do pusy..

spetra
10. feb 2009

anag díky za radu, ale poslední 3 dny se mi rozčiluje u každého kojení? Někdy už i po minutě se odtrhne a začne vztekle točit hlavičkou a lapat po bradavce a řve u toho, pak se přisaje a jednou cucne a pustí a pořád dokola dokud ho neodendám.... Nepřestane řvát dokud se mi nepovede ho výrazně upoutat něčím jiným. Když mu dám druhé prso saje o něco málo dýl než z prvního, ale začne dělat po chvilce to samé... při vrácení zpět k původnímu prsu se vzteká rovnou... Dnes jsem byla na převážení přibírá v pohodě.....

annag
10. feb 2009

spetra, napíš mi, koľko vážil a meral dnes a koľko naposledy , treba zistiť, ako Ti mliečko tečie, či prudko alebo pomaly , dokázala by si mliečko nie po dojčení, ale keď je prsník pripravený na dojčenie mliečko odsať a posúdiť, ako tečie, koľko ho odsaješ napr. za 15 minút? koľko má pocikaných plienok do dňa, ako kaká?
alebo keď sa odtrhne, mliečko strieka, alebo z prsníka nič nevyteká?

spetra
10. feb 2009

anag: dnes měl 6,3 kg, 13.1. 5,99kg výška 61 cm. - je mu 16 týdnů, porodní váha 3,95 kg a 54 cm
Povedlo se mi odsát 55 ml za 15 minut... ze začátku mlíčko skoro neteklo, po 5 minutách se rozteklo a teklo tak cca 5 minut a pak zase ustávalo, pila jsem přitom studený kojící čaj a před tím jsem si prso ohřála v teplé vodě... Kolik počuraných plenek za den, to se přiznám nevím jak změřit když používám jednorázovky... ale mám pocit že poslední dobou jsou méně počurané... Kaká jak kdy někdy 2x krát denně, někdy jednou někdy obden. Např.teď 2 dny nekadil a dnes už 2x, mlíčko mi nestříká, když zmnáčknu bradavku tak se nějaká kapka objeví.... mě nikdy nevystříkávalo mlíčko, nikdy jsem nepotřebovala vložky do podprsenky... a víc než 60 ml jsem nikdy neodsála... kojíme často, tak co 2 hodiny, první 2 měsíce tak co hodinu a půl... v noci teda ne.... v noci kojím většinou 2x, popř. 1x, vyjímečně 3x

annag
10. feb 2009

spetra, prieberá na dojčené bábo dobre, aj si odsala pekne, bábo si dokáže vytiahnuť o 50-70 % viac mliečka, takže aj mliečka máš podľa toho dosť.

Hnevá sa takto aj v noci? Kojíš ho v noci v inej polohe než cez deň? Malý bol dnes u lekára, takže zrejme ho aj prezrel a je zdravý, nemá soplíky, boľavé ušká, pusinku ...?

Ak by sa hneval len cez deň, tak to je pochopiteľné, lebo nemá čas by ť na prsníku, chce sa hrať. Ak je to aj v noci, tak to v poriadku nie je. Hneval by sa, nech by si ho kojila v akejkoľvek polohe? Skús si dnes a zajtra zapisovať časy jednotlivých kojení a ich dĺžku, koľko skutočne papal. Možno zistíme, že pár dojčení je o čosi dlhších. Ešte otázka, každé dve hodiny si pýta prsník on sám alebo mu ho ponúkaš?

Nech ej ako je, ak sa takto hnevá, je potrebné, aby si pár dní mliečko pravidelne odsávala, aby si si laktáciu udržala. Niekedy sa na príčinu nechutenstva nepríde, takéto nechutenstvo sa objavuje pred rastovým špurtom, potom sa náhle bábo zmení a zo dňa na deň pýta samé často prsník a pekne papá.

romi73
11. feb 2009

ahoj annag, tak za poslední 2 týdny jsme přibrali 250g. máme tedy na 11 týdnech 4700. dle dr. je to málo a měla by vážit 2x tolik, ale to s emi zdá jako blbost. já jsem taky byla drobná a bez faldíků jako miminko. když se ptala kolik jí dávám UM a slyšela že jen 150ml denně (a to ani někdy ne, ale to jsem jí neříkala 🙂 ) tak že prý je to málo. ale nakonec jsme se domluvily, že se budu řídit podle toho jak je spokojená a jestli čúrá dostatečně. podle míry, váhy a obvodu hlavy jsme na 25 percentilu a kopírujeme křivku, takže už se nebudu stresovat s váhou a pomalým přibíráním.

ještě jednou ti děkuji, asi by kojení šlo dávno do kytek, kdybys mě nepodpořila...

annag
11. feb 2009

romi, pani doktorka je zjavne zvyknutá na deti na UM 😀 , nič sa netráp, a len pekne koj aj naďalej a hlavne sa z kojenia a malej teš, veď kojenie i celé materstvo má byť radosť nie trápenie 😉 🙂

suziad
15. feb 2009

Annag je normale ked moja mala zacala jest po cca 5h. ? Ked jej dam skor asi po 3h tak odmietne prso a rozplace sa. Napr dnes jedla naposledy o4h. rano uz je 10h a nepita, kludne si zaspala.

annag
15. feb 2009

suziad, ne je to normálne, môže mať síce 5 hod prestávku, ale nie zakaždým

- takže napíš koľko ciká , akým kaká
- zapisuj dojčenia - kedy a koľko papala
- či dojčíš z oboch prsníkov pri dojčení, koľko trvá dojčenie, koľko z toho ozaj pije, nielen cucká
- od kedy to takto je, nie je chorá - zúbky, pusinka, hrdilko, ušká, soplík....
- kedy bola naposledy vážená, ako priberá od narodenia
- ak takto málo papá, treba mleičko odsávať asi v strede intervalu 5 hodín

suziad
15. feb 2009

Anag pribera celkom dobre ked sa narodila mala 3080 a teraz v 3,5 m mala 6,75kg. Takto papa nejakych 3-4 dni. Skor nechce odmieta rozplace sa. Kaka asi 1-2x za tyzden.

Prave sa zobudila (6,5 h nejedla) cuckala 2 min a zacala si veselo rozpravat. Zrejme jej stacilo. 😅 je v pohode vesela. tak neviem ci to ma len take obdobie. predtym papavala kazzde 3-4 h. ale totosa mi zda dlho.

annag
15. feb 2009

suziad,

to nie je dobré ak po 6,5 hodinách pije len 2 minúty

- ešte raz koľko ciká
- odsaj si mliečko a napíš koľko si odsala
- či takto krátko pije stále

suziad
15. feb 2009

cika dobre tam nevidim problem, mlieka mam zrejme dost. S toho co pila bolo tvrde plne, ked dopila bolo mekke. Ale asi ho cele nevipila. Tolen dnes inokedy pije 5m s obydvoch prs. ale tiez po 5h.

annag
15. feb 2009

suzi, tak buď prsník odsaj alebo malú preváž pred a po dojčení aby sme boli v obraze koľko asi vypije. 5 minút pije z jedného a 5 z druhého prsníka, spolu 10?

zrátaj, koľko krát pije za 24 hodín

suziad
15. feb 2009

Ok uvidim ako bude dnes pit. Chora nevizera je vesela rozprava si, je zlatunka.

Ano 5min s jedneho a 5min z druheho. To je v pohode nie! Dnes aj zajtra si budem zapisovat a potom sa ozvem. DIKES moc.

iwanna
15. feb 2009

ahojte, tak my dnes riesime od rana toto iste. Kazde kojenie vydrzi maly tahat asi dve minutky a potom sa uz len zahana rucickou, odtrha sa a nervaci. Myslim, ze su to prdy, lebo vacsinou potom prdka a aj sa pokaka. Ale nieje to az moc, ze po kazdom krmeni kaka a takto sa trapi? Krmim ho kazde 2 az 2.5 h. Nieje to dnes prvy krat, co riesime takyto bojkot ale inokedy to aspon nieje pri kazdom jedeni. Co s tym?

martina1305
15. feb 2009

nasa mala vcera vecer o siedmej nervacila na prsniku, ked sme jej dali flasku s mojim odsatym MM, tak ju vypila celu. potom som kojila o 22.00, o 24.00, o 4.00, o 8.00. to tahala pekne z prsnika.

na obed sa zase jedovala na prsniku, striedala som pravy-lavy aj polohy futbalova-klasicka. no nenapapala sa dobre, lebo stale kopkala s nozickami, hadzala s ruckami a plakala. o hodinu som ju prilozila zase, lebo bola zjavne nenapapana. prsnik ale odmietala, tak zase vypila 80 ml mojho odsateho MM z flasky. to ju upokojilo a uz spinka vyse 2 hodin.

co s tym?

martina1305
15. feb 2009

teraz vecer opät jedy na prsniku, takze sme pili MM z flasky. mala som odsate len 60 ml, ktovie dokedy jej to bude stacit.

co mam urobitm aby sme sa vratili len dojceniu z prsnika resp. co robim zle?

annag
15. feb 2009

martinka, fľaša je posledná voľba, napíš, čo je to nerváčenie, ako prebieha, po koľkých minútach sa hnevá? nebola v tom čase unavená? koľko mliečka odsávaš denne? koľko trvá jedno dojčenie- koľko z toho ozaj pije mliečko? koľko ciká a kaká za 24 hod? kedy ju kúpeš? hnevá sa pred či po kúpaní?

-takýmto spôsobom sa veľmi rýchlo odstavíš, to musíme poriešiť, bola by to škoda

annag
15. feb 2009

iwanka,

- malý má malý prísun mliečka, tečie mu pomaly a preto sa odtŕha a nerváči

- musíš začať veľmi intenzívne dojčiť aby si sa zbytočne neodstavila

- dojči z obidvoch prsníkov napr. takto 3 minúty pravý klasická poloha, 3 minúty ľavý futbalová poloha, 3 minúty pravý futbalová, 3 ľavý klasická - 3 minúty je príklad, bude to čas kým ozaj pije a neodtŕha sa čo necucká, polohy striedaš preto, aby malý stimuloval dobre vždy iné mliekovody, viac mliečka si vypije, túto sériu môžeš otočiť aj viackrát, ak nebude chcieť, tak ho nenúť

- počas dojčenia môžeš prsník aj stláčať, kuk môj album - keď sa bude blížiť koniec pitia, prsník stlačíš - akoby si išla odsávať, malý začne rýchlejšie sať a budeš prsník držať stlačený kým bude piť, keď bude prestávať, prsník pustíš, trošku zmeníš polohu prstov a stlačíš ho znova - malý opäť začne intenzívne piť ....

- po každom dojčení si prsníky aj odsaj - aby všetky posledné kvapky vyšli von

- musíš dojčiť veľmi často, maximálne do 2 hodín od začiatku predchádzajúceho dojčenia, v noci 3 hodín

- v priebehu pár dní začne malý viditeľne dlhšie piť, prvé výsledky uvidíš už o deň - dva , držím palce

iwanna
16. feb 2009

annag, pomoc. Tri minuty ani nevydrzi na prse a nie to este striedat. Dnes uz po dvoch minutach spustil plac a prso uz ani vidiet. Dala som mu dudel, to ho upokojilo. Ked bol kludny, tak sme to isli skusit znovu. Vyplul dudel, hladal bradavku, ale len ako sa mu dotkla pery, tak zasa ten isty plac. Viac som ho nenutila. Isla som si odsat a este 100ml som odsala. Niekedy ked sa na dudliku ukludni, tak vieme pokracovat dalej, ale teraz nie....

iwanna
16. feb 2009

annag, este som chcela, ze do minuleho tyzdna maly papak krasne aj dlho, super priberal. Teraz ma tri mesiace a ma skoro 7 kg. Ale ked to pojde takto dalej, tak asi zacne chudnut. Neviem kde je chyba. Velmi ma to trapi. Konecne ked som si zacala kojenie uzivat, ze som prestala mat bolestive a uplne donicene bradavky, tak zacneme s tymto.... ☹

annag
16. feb 2009

iwanka, neboj sa, nájdeme príčinu

%
ň§- mliečko si musíš odsávať aspoň 8x za 24 hodín kým takto krátko pije, lebo zo dňa na deň ho rapídne ubudne

- ako prvú vec skús odsať asi 30 ml mliečka a prilož ho a napíš či bol alebo nebol lepší

- koľko má pocikaných plienočiek a akým kaká?

- treba mu skontrolovať pusinku, ušká, soplíky ...či tam nie ochorenie

- hnevá sa ozaj pri každom dojčení? papá takto krátko stále?

- papá hltavo pri jedení? čká často? grckáva?

- mávaš pocit preplnených pŕs?

- po tých dvoch minútach keď sa odtŕha Ti mliečko tečie, strieka? cítiš niekedy ako sa Ti mliečko spúšťa? po akom čase na prsníku sa Ti spúšťa?

- v akých polohách ho dojčíš? skúsila si ho keď sa takto hnevá dojčiť v inej polohe?

iwanna
16. feb 2009

annag, tak mame za sebou dalsi skoro hodinovy boj. Mliecko som predom neodsala, lebo az teraz som si precitala, co si mi pisala. Rucicky si daval k pusinke, tak som videla, ze je hladny. Pekne sa prisal, tahal silno, mliecko sa mu spustilo takmer hned, asi aj dost silno, lebo mu vytekalo z pusinky. Vydrzal trosku dlhsie, asi 3-4min., stale tahal silno a zrazu v sekunde sa odtrhol a plac a krik, vzpieral sa. drzala som ho stale pri prsniku ale dala som mu dudlik. 5min dudloval, potom ho vyplul, natocil sa k bradavke, otvoril pusinku ale akonahle sa jej dotkol, tak znova spustil. Takto sme to opakovali asi tri krat. Potom som ho dala odgrgnut. Odgrgol, ale aj vygrckal. Po tomto sa asi na minutku zasa prisal a tahal ale potom znova to iste...
Trosku sme si oddychli, vykakal sa, tak som ho prebalila. Doteraz maval krasne zltu stolicu, ale teraz bola zelena...
Myslela som, ze ked uz bol vyprazdneny, ze to skusime znova, chcela som skusit do inej polohy, ale nechcel sa prisat.
Posledne dva dni to robi fakt pri kazdom kojeni. Akurat vecer to bolo trosku lepsie, sice mal kriky, ale potom sa ukludnil a papal skoro 20min. a v noci jedol po 2x po 8min.
Plienok ma precikanych dost, cika kazdu chvilu.
Soplik nema, pozrela som aj ustocka aj uska. Nic zle tam nevidim. Stale mam pocit, ze je problem v brusku.
Kojim vacsinou v klasickej polohe ale teraz som skusila aj poleziacky a bolo to to iste. Prisat sa nechcel.... 😢

iwanna
16. feb 2009

este si sa pytala, ci grcka a cka. Sem tam grcka ale nie po kazdom kojeni. mozno raz, dva razy za den. a stikutku mava tiez sem tam, asi raz za 3dni.
A ked sa po tych par minutkach odtrhne tak mliecko uz same nestrieka, ale ked si trosku aj len uplne slabucko stisnem tak hned vystrekne... Takze si nemyslim, zeby mu uz islo nejako tazko.

annag
16. feb 2009

iwanka, vyskúšaj to odsatie, ale v tom to nebude

- v žiadnom prípade s ním hodinu nebojuj, nedrž ho na prsníku keď sa nahnevá. Jediné, čo môžeš urobiť, ponúknuť prsník druhý a ak ho malý prsník nechce, vezmi ho preč, prebaľ, ponos a daj mu prsník až keď bude úplne kľudný. Tým, že si s ním bojovala, tak pil hltavo a grckal. Skús ho dojčiť skôr než sa prejaví rúčkami, že je hladný. Najlepšie v polospánku, ako vidíš, v noci to funguje. Niekedy zafunguje, ak sa bábo dojčí úplne proti zvyklostiam, napríklad ho budeš nosiť na rukách a priložíš a budeš chodiť popri dojčení. Niekedy pomôže, ak len tak ležíš, prsník máš von ale nenúkaš, len sa s ním rozprávaš a malý si ho nenápadne vezme ani nebudeš vedieť ako. Drž ho v polohe yvyýšenej pri dojčení, pozri napr. poloha tanečník.

- ak ho budeš nútiť, situáciu iba zhoršíš, dokonca môže znenávisieť prsník. Zásada je, že ak sa bábo hnevá, nenútime ho neustále a nennerváčime opakovaným prikladaním.

zunka
16. feb 2009

No my máme podobný problém, ale len večer a hlavne po kúpaní. Chvíľočku ťahá a potom pustí bradavku a spustí plač. Keď mu je potom naspäť dám do pusy, tak sa iba tak hodí na ňu a hltavo ťahá - no tak 1 min a znovu plač. Myslím, že mliečka mám dosť, len keď si trošku stlačím prsník tak mlieko tečie. Takto to robím s ním asi 10 min - to si vytiahne cca 60ml (mame digiváhu), potom sa už veľmi zlostí, tak ho dám na druhý psník. Tam zozačiatku pije pokojne no potom to isté(vytiahne si znovu tak 50ml). A znovu plač. No nakoniec zaspí na prsníku s tým, že ho oblizuje ako cumlík. Máme 6 týždňov - priberá pekne - za 3 týždne skoro 1kg. No teraz sa začal takto zlostiť, tak pribral o niečo menej. Riadne to znepríjemňuje kojenie. Potom si grcne, začne čkať. Musím ho prezliecť, znova si grcne lebo ho nadvihujem. A tak dookola. Čká tak 4x denne a grcká ešte aj 2 hodky po napapaní - nie veľa ale vždy si grcne. Aj také už zrazené mliečko a akoby vodu. Papáme približne každé 3 hodiny - večer aj častejšie lebo sa nevie dojesť. A vždy si vytiahne tak cca 90ml.
Presne ako píše Iwanna, keď som si začala kojenie užívať, tak sa zečína takto zlostiť - akoby nemal dosť mliečka - no ja si myslím, že ho je dosť,.... tak neviem.

iwanna
16. feb 2009

annag, najedol sa 🙂 . Pol hodinku po tych ceremoniach sme si oddychli a ked isiel zaspavat tak som ho skusila prilozit a prisal sa a tahal. po 5min. na prsniku zaspal, skusila som ho prelozit na druhy,trosku sa prebral a aj tam 5min vydrzal. teraz spinka ako dudok. Takze najedol sa az ked uz bol fakt unaveny.....
Na dalsie krmenie skusim teda trochu odsat predtym a dam ti vediet.