Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
3. feb 2009

tynush - dojčené bábo nesmieš nútiť a nasilu prikladať - drž ju na prsníku, len kým sa nehnevá, ak sa hnevá, z prsníka ju stiahni a prsník jej daj, až keď si sama vypýta a ozaj bude hladná. Ako to zistíš - ak sa začne už pred prikladaním hnevať, hladná nie je, ak si cucne pár ťahov,hladná nie je a počkaj vždy aj hodinu - najskôr ju prebaľ, ponos, nejako zaujmi - možno zaspí. Unavené a nervózne a unudené bábo vyzerá ako hladné. Celé to, čo opisuješ, je prejav nervozity alebo únavy, nie hladu. 3 mesačné bábo chce robiť aj niečo iné, nielen byť neustále na prsníku, oni sa už veľmi často nudia a vyžadujú pozornosť. 🙂

annag
3. feb 2009

spetra - nemá hlad, je to v čase,kedy je unbavený a potrebuje spinkať, chce si prsník iba dudlovať, no mliečko mu tečie a to ho hnevá, treba ho v takom prípade inak utíšiť či uspať.

annag
3. feb 2009

misa, ak plače srdcervúce a po chvíľke sa upokojí aj inak, dokonca ak by zaspal, hladný nie je

chelen
4. feb 2009

annag:

malá to robí tak po 4-5 minútach, a možno je to aj preto, ako píšu baby vyššie, že to môže byť aj polohou, lebo v noci, keď kojím poležiačky, tak je v pohode a pekne papká. skúšam jej striedať tie prsníky aj počas kŕmenia, dávam je odgrgnúť v pauze, akurát vôbec neodsávam mliečko. Asi to skúsim. 😉

kajaa
4. feb 2009

Holky, namlich to samy, Vojtisek (8tydnu) ani ne 5 min,cuca a pak sileny siti (a to zrovne neni brisko, to uz poznam) sebou chytani a pousteni prsa opakovane mezitim cucnuti, kdyz prso zabalim a pochovam ho, hned spokojenej ksichtik, jak ho jen polozim a zacnu rozpinat podprdu okamzite rev, jak uvidi prso nedejboze abych mu ho cpala, nedela to porad ale tak ob den, nekdy odsavackou neco odsaju nekdy ne, rukou kdyz prso dvorec zmacknu, tak to tece vzdy, ale tece to i jemu? Ma snad malo sily to vytahnout? Jsem z toho nekdy na mozek, nekdy proste vymeknu, mem pocit, ze ho nemuzu nechat hladovyho (ale mozna, ze hlad nema...vim ja?) a nakvrdlam suseny mliko do lahve, to samozrejme vychladni hned. Je fakt, ze nakonec usne i jekoby bez jidla kdyz takhle blbne a nedam mu lahev. Zatim pribiral, nevim co s tim je to porod...co horsi nez porod :o))) Kdyz hezky papa, tak je to krasny, ale tohle je des. Nejhorsi je, ze si vzdycky zvyknu, ze hama hezky a pak zas scena, nejsem na ni nikdy pripravena...

fifinna
4. feb 2009

kajaa, ak si mu zacala davat z flasky, tak spoznal nieco , z coho sa mu lahsie taha a preto odmieta prsnik. Ako casto ho kojis ? A ked zatial priberal, urcite si dost vytahal.

boniacik
4. feb 2009

Ahojte

po dvoch tyzdnoch som sa dostala k tomu, ze skusim napisat a co to precitat o problemoch pri papani. Nas malinky ma cosi cez dva tyzdne a mame problemy s papanim. V nemocnici sa nevedel prisat vobec a doma sme to zacali nacvicovat, ale asi som mala zlu techniku, lebo maly, ked som ho chcela prilozit k prsniku strasne plakal. Snazila som sa ho utisit a dat mu potom papat, ale vzdy pri prsniku zacal hystericky plakat a odvracat sa. Trosku som posurfovala po internete a nasla inu polohu, ktora zda sa je lepsia a maly uz tak neplace, niekedy trochu spusti, ale castejsie sa prisaje a papa. Lenze papa asi tak, ze si cucne zoparkrat a spi, neviem ho absolutne prebudit, niekedy len cucka a poriadne nesaje. Priznam sa, ze ani neviem, ci to satie je naozaj spravne a ci sa len nehra. Za prvy tyzden a 4 dni pribral len 100 g. Lekarka povedala, ze je to na spodnej hranici. BOjim sa, ze nebude priberat. Ked som sa snazila vazit pred a po papani, niekedy vypil len 30 - 40. Neviem, ako mam zabezpecit, aby si maly vypil viac. Ked ho po papani dam odgrcnut, niekedy sa mu to ani nepodari, prebudi sa, ked ho ulozim a zase si hrozne cuca rucicku, akokeby chcel este papat. A ja neviem, ci naozaj je hladny alebo je problem inde. Dalsia vec je, ze ho mam na prsniku aj hodinu a niekedy aj viac. Minule to boli takmer dve hodiny a vypil asi 60. Prosim poradte, kde asi moze byt problem?Ako mam postupovat?

berunka
4. feb 2009

ta doba je hrozne dlouha,to uz je podle me unaveny.my meli v porodnici taky problem a kojili jsme s kloboucky.ted uz je to pres tyden kdy kojime bez nich,podarilo se je odbourat.mrkni se na stranky kojeni.net,jsou tam polohy i s fotkama a video spravneho sani.me strasne pomohly.hlavne to chce klid.vim ze se to lehce rika,ja se taky nervovala.ale to pak mlicko netece.a s tim pribiranim si nedelej hlavu.hlavne ze nehubne.tech 100 je hezkych kdyz s kojenim tak bojujete 😉 hlavne vydrz 😎

annag
4. feb 2009

boniacik, trošku treba upraviť dojčenie - napíš ako často dojčíš cez deň v noci, či z jedného prsníka alebo obdivoch pri jednom dojčení, koľko trvá aktívne sanie a koľko už len cuckanie, či používaš klobúčiky alebo fľašu, či mliečko aj odsávaš, či máš niekedy pocit naliatych pŕs

annag
4. feb 2009

boniacik a napíš aj polohy v akých dojčíš

annag
4. feb 2009

kajaa - on je za 5 minút napapaný a už je unavený a chce spať. AKonáhle vidíš, že už pred priložením plače, tak mu prsník nenúkaj. On fľašu mlieka vypije len preto, že mu ľahko tečie a je to pre neho spôsob uspokojenia sa. Ak bábetko len dojčíš, samé si reguluje koľko mliečka chce vypiť, sanie je drina, bábetko sa nesnaží prepĺňať žalúdok. Ale z fľaše mliečko ľahko tečie. Každé bábetko vypije mliečka či čaju až kým sa doslova neprežerú a mliečko negrckajú, dovtedy ju v pohode vypije. Bábetká majú nezrelý nervový systém, informácia, že už majú bruško preplnené im do mozgu príde oneskorene. Podobne ako u dospelých, len ešte neskôr. Keď dospelý je dobrú večeru, tiež má tendenciu sa objesť, zle mu príde až keď si dá šlofíka na gauči. Skús mu dať prázdnu fľašu, je možné, že Ti zaspí a bude ju piť, aj keď bude úplne prázdna.

Fľašu odlož hlboko do skrine, lebo budeš mať tendenciu dávať mu ju častejšie a absolútne zbytočne sa odsatvíš. Bábetko,ktoré vie sať žiaden dokrm nepotrebuje, mliečko si vytiahne samé a svojim saním dá aj pokyn prsiam, koľko mliečka majú vyrábať. 🙂

tydy
4. feb 2009

dakujem annag, zkusim ho teda uz dalej netrapit len v noci byva 2 hodny hore nijako extremne neplace len vyzaduje pozornost, je to normalne a tiez som sa chcela opytat aj ked je to mimo temu, ci je bezne ze maju babetka taky neklidny spanok, nezobudi sa na zvuky, ale akoby zo spania dost casto mrnci, kruti sa a vydava kadejake pazvuky .-) a tak pol hodinku pred prebudenim uz zo spania hlada prsnik a desne sa mraci 😒 v noci se pak ani ja nevyspim lebo ma to budi 😖

annag
4. feb 2009

tydy, áno, deti majú taký plytký spánok, veľmi veľa krát sa dokonca zobudia a v zápätí zaspia, ale starším to opätovné zaspávanie robí problém a potom majú rodičia prebdené noci , lebo deti sa prebudia, nedokážu zaspať a vyžadujú pozornosť - okolo polroka to začína

boniacik
5. feb 2009

Ahojte

dojcime cez den kazde dve hodiny, z toho dnes napr. asi tristvrte hodinu papal, potom asi polhodinu sme sa upokojovali a uspavali. Niekedy sa zda, ze uz zaspi a zrazu sa zo spanku zacne napinat, krcit a plakat a znova uspavanie pokracuje. Ked zaspi, o chvilu ho uz musim budit, aby papal. Lekarka mi hovorila, aby som ho budila a davala mu jest kvoli zltacke, lebo inak je spavy a potrebuje viac papat. V noci papa asi trikrat. Pri papani striedam prsniky. Niekedy saje cca 10 minut a potom cucka, zase chvilu saje a zase spi a takto dookola. Ked ho odoberiem od prsnika, chvilu spi a ked sa prebudi prisaje sa a papa o zivot. Niekedy zase tak zaspi, ze ho neprebudi nic, ani potahovanie za usko, steklenie, stipkanie...Inokedy zase saje len velmi kratko, ani nie pat minut. Najprv som ho dojcila na takom vankusiku, to stale plakal pri prikladanil. Skusila som ho mat len navolno, bruskom ku mne. Klobuciky nepouzivam, flasu sme mu dali asi raz alebo dvakrat, ked mal take hystericke place a nechcel jest, neslo nam to ani zo striekacky. Teraz mu uz davam len prsnik. Mlieko si odsavam a davam zamrazit, pocit naliatych prsnikov mavam, ked ale sa maly napapa mam pocit, ze su take vyprazdnene, nie su take tvrde, ale skor makke. Dakujem za pomoc.

annag
6. feb 2009

boniacik,

Podľa toho, čo píšeš,a si bude ešte veľmi maličký a dlhšie dojčenie je v poriadku. Len si musíš dať pozor, aby Ti po celý čas na prsníku nespal, pretože teraz je vplyvom žltačky extrémne spavý. Takže ho dojči tak, aby čo najviac sal. Ako zistíš, či ozaj saje alebo cucká. AK ozaj saje, tak počuješ i vidíš, ako pregĺga, má nafúknuté líčka. Pokiaľ bábo už len cuká, tak nie je problém mu z pusinky bradavku vytiahnuť, drží ju len jemne a pocuckáva bradavku ako cumlík, tak "plocho". Počas dojčenia mu stláčaj prsník - akonáhle začne cuckať, stlač prsník - mliečko začne prudšie tiecť, malého to preberie a začne aktívne sať. Keď bude prestávať, zmeň trošku polohu prstov a znovu prsník stalč, malý opäť začne aktívne sať a takto pokračuj kým ho bude ozaj sať. Potom ho prehoď na duhý prsník , čo by mohlo byť asi po 15 minútach. Takto prsníky vystriedaj, očas dojčenia podľa toho, ako bude aktívne piť možno raz, možno aj 3 krát - neviem, musíš sama posúdiť. Bolo by dobré, aby si počas dojčenia aj striedala polohy, lebo to ho tiež trošku preberie a bude papať aktívnejšie.

Po cca 40 minútach už bude na prsníku taký unavený, že pravdepodobne nebude aktívne sať, a preto ho z prsníka stiahni.Dojčenie však môže byť aj oveľa kratšie, preto ho ak druhý prsník odmietne nenúť, lebo bábetko nesmie byť na prsníku nasilu, takisto, ak sa bude od začiatku spať a nebude sa dať prebudiť, tak počkaj napr. pol hodinku a skús znova. Tak, aby si ho čo najmenej znervózňovala. Nechaj ho potom odgrnúť, prebaľ, pohojdaj v lehátku, sedačke, v šatke a mal by opäť zaspinkať. Nemusia byť všetky intervaly rovnako dlhé, striehni si len, aby neprekročili dve hodiny od začiatku predchádzajúceho dojčenia, lebo by mohol mať nedostatok mliečka. Na prsníku ho nenechávaj spinkať, lebo potom Ťa mýli, či je alebo nie je ozaj hladný. Je ešte maličký, zvykne si. Nervózne a unavené bábo vyzerá podobne ako hladné, tiež i cmúľa pršteky.

Avšak väčšina detí v tomto veku má aspoň mierny reflux - grckáva alebo ich páli záha. Preto ho po napapaní nedávaj hneď na rovnú podložku, ale na vyvýšenú tak, aby mu telíčko plynule smerovalo dole asi v 30 stupňovom uhle. Preto píšem aj o sedačke po napapaní, smelo ho do nej daj, neboj sa o chrbticu, tak bol aj v brušku, aj 20 minút ho nechaj, nech sa žalúdok upokojí. Aj postieľku - matrac mu preventívne podložte.

Dojči ho stále minimálne každé dve hodiny, aj v noci, to je veľmi dôležité, v noci bábetka dobre priberajú. Mliečko odsávaj naďalej, je to výborné, po každom dojčení i vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, malý sa o pár dní - týždňov zo žltačky prebudí a bude chcieť papať veľmi často, takto budú prsníky pripravené.

Kontroluj počet pocikaných plienok, malo by ich byť aspoň 6-8,stolica pekná žltá, resp. so zelenkastým nádychom, môže byť aj veľmi vodnatá alebo hustejšia - u dojčiatka na tom príliš nezáleží.

vojtisek2007
6. feb 2009

annag - tak jsme začali u Eli s příkrmy - jde to docela dobře - po příkrmu se někdy ještě nakojí, jindy ne...a přijde mi, že se mi tím pádem dělá míň mlíčka a hlavně, že to malá chce asi dohnat v noci, protože v noci stále kojíme co dvě hodiny - myslíš, že bych měla začít v noci třeba dávat UM, ale to bych o mlíčko přišla asi plně vidď...předem moc děkuji za odpověď

annag
6. feb 2009

vojtisek . žiadne UM 😉 , to by bola veľká škoda, zatiaľ je to úplne v poriadku, pre malú je MM ešte stále základ, v priebehu nasledujúcich mesiacov sa to zmení. Určite pokiaľ ozaj papá, nielen dudká, potrebuje papať aj v noci. Musí začať cez deň viac piť aj jesť, ale nemôžeš tlačiť na pílu, treba sa malej prispôsobiť, sama si tempo určí. Zatiaľ ju môžeš učiť na vodičku z pohárika, malá sa v noci môže budiť aj preto, že má väčšiu potrebu tekutín, čo je normálne, veď papá tuhú stravu. Keď začne cez deň viacej piť aj papať, tak prirodzene začne prsník už len dudlať. Vtedy ju môžeš začať učiť, aby prespala celú noc. Úplne nesprávny krok by bol, keby si jej dávala v noci UM či sladký čaj z fľaše.Malá sa dostáva do štádia, keď je schopná prespať celú noc bez jedla, dokonca aj bez pitia. Takže dojčenie v noci netreba nahrádzať UM, stačí dať čistú vodu z pohárika. Ak bude ozaj smädná, tak ju vypije.

Druhý polrok je o prechode na tuhú, prevažne nemliečnu stravu. Preto nemá zmysel zvyšovať objem mlieka, naopak, má sa znížiť asi na polovicu. Bohato jej bude stačiť neskôr dojčenie, mliečna kaša, resp. nejaký jogurt či syr k tomu. 🙂

vojtisek2007
6. feb 2009

no před večerním kojení tak kolem 19.00 sní 2dcl kaše, pak ve 20.00 kojíme - vydrží tak do jedné a pak kojíme co dvě hodiny - přes den mi vypije tak 2dcl čaje - mám od HIPP takový granulovaný jabllečný - a v noci opravdu tahá a saje - ne že by jenom dudlala 😀

annag
6. feb 2009

vojtisek, paráda 🙂

vojtisek2007
6. feb 2009

takže v noci to kojení ponechám do tý doby, než si z prsu bude dělat cumel ??? Do kolika měsíců to tak je ? do roka, dýl ? a pak prostě když se vzbudí dám čajík...

annag
6. feb 2009

vojtisek, trebárs aj do 2 rokov, už to viac asi nezažiješ , tak čo by si sa ponáhľala 😀 , pokiaľ si nebude robiť dudel, potom kľudne zaraď výchovu, ak sa Ti bude chcieť , a potom, keď sa zobudí, dáš čistú vodu, žiaden čaj, to by si zvykol a budil by sa na čaj aj ako škôlkar, kvôli vode sa budiť nebude zbytočne. Čaj, najmä sladký a z fľaše je veľmi nevhodný, pretože vyvoláva väčší a väčší pocit smädu, čo vedie k nekontrolovateľnému príjmu tekutín a všetkého moc škodí, aj tekutín , takže treba piť z pohára, od smädu vypiť pohár, nie neustále popíjať čaj z fľašky. To je taký sladký cumeľ , kazí aj zúbky.

vojtisek2007
6. feb 2009

annag opět moc děkuji za tvoje cenné rady 🙂

martina1305
6. feb 2009

prosim o radu. popisem vam terajsie kojenie. zacali sme 23.05 z praveho prsnika (z neho mi tecie mensim prudom mliecko, mam tu aj citlivejsiu a bolestivejsiu bradavku), sali sme s prestavkami, davala som malu odrgnút, ale ani raz si neodrgla.

po 3 prilozeniach na pravy prsnik som ju prilozila na dopapanie k lavemu (tu mi ide MM prudom). prisala sa, parkrat potiahla a zacala sa strasne jedovat, plakat, kopat nozickami a pustat bradavku. vzapäti ju ale chytila naspät (ustockami stale hladala), potiahla a zase jedy. tak som jej uz bradavku neponukala, cele kojenie aj s prestavkami trvalo hodinu, tak snad sa dostatocne napapala.

annag co si myslis, jeduje sa na lavom prsniku preto, ze tam silnejsie strieka mlieko a nestiha ho prehltat alebo preco sa hneva, place a odtahuje sa?

martina1305
7. feb 2009

prave sme sa dokojili, opät z laveho prsnika. tentokrat vsetko ok, mala je prispata. prisala sa hned na prvykrat a pekne papala.

annag
7. feb 2009

martinka, ona už v noci bola dopapaná z pravého prsníka. Tvoja laktácia sa ešte len rozbieha a trošku si môžeš napraviť problém s rovnomernou produkciou mliečka.

Nemá zmysel trápiť a neustále hodinu bábetko prikladať k jednému prsníku. Bábetko sanie, aktívne sanie unavuje, preto je dôležité, aby sa neustálym prikladaním k prsníku, kde už mliečko ťažko tečie, ešte viac neunavovalo. Dojči ju tak, že jej dáš jeden prsník - bude aktívne sať, napr. 10 minút, keď bude prestávať, priložíš ju na druhý prsník na ďalších 10 minút. 10 minút je len príklad, bude to čas, kým aktívne saje, neodŕha sa, nezaspáva na prsníku, možno to bude trošku viac či menej. Ak by aj potom bola hladná, priložíš ju znovu na prvý prsník - kým oddychuje, mliečko z hĺbky prsníka sa presunie pod dvorec a bábetku ľahšie tečie a takto môžeš pokračovať dookola. No je lepší interval napr. 30 minút každú hodinu a pol, než hodinové dojčenie každé 3 hodiny. Akonáhle sa začne bábetko odtŕhať od prsníka, bude kopkať , hnevať sa, tak ho z prsníka stiahni, vtedy je už napapané. Takže niekedy sa môže stať, že raz jej bude stačiť z jedného prsníka, inokedy z oboch a keď bude veľmi hladná, tak z oboch viackrát. Predné mliečko vytiahne v úvode dojčenia, asi v prvej tretine, zvyčajne do 3 minút, potom ide zadné.

Ten pravý prsník by bolo vhodné určite aj odsávať po každom dojčení, aby si v ňom produkciu trošku zvýšila. Takisto by bolo dobré, aby si ešte aspoň týždeň -dva,(ja odporúčam hoci aj polroka) odsávala aspoň raz denne mliečko, ideálne večer. Je to psychologická pomôcka , keďže nevieš dobre posúdiť, či je alebo nie je hladná. Takisto je to dobré preto, aby si sa naučila odsávať ak by si malú náhle musela dočasne v prípade potreby kŕmiť inak, aby si mala mliečko v zásobe v prípade choroby či odcestovania a aby si spoznala svoje prsníky - keď odsávaš, vidíš, aké sú produktívne, odkiaľ z nich mliečko tečie ...

čo máš s pravou bradavkou?, skús popísať ako vyzerá a akú bolesť pri tom cítiš, pozri aj do môjho albumu

martina1305
7. feb 2009

podla obrazkov z tvojho albumu sa mi nezda, ze by sa moja bradavka na niektory z nich podobala. mozno ju mam len citlivejsiu, mozno z nespravneho prikladania? ked sa mala prisaje, vtedy citim najväcsiu bolest, ako keby mi do bradavky niekto silno zahryzol. ale nie je to pri kazdom dojceni rovnake. ak som dlhsie pravy prsnik nechala odpocivat, tak to boli menej. potom uz ako malicka saje, tak je to lepsie, to sa da v pohode vydrzat. natieram si obe bradavky aj lanolinom (bioclin) sem-tam.

este sa vratim k tomu hnevaniu. dnes rano sa tiez trosku malicka na prsniku hnevala, tak som ju dala odrgnut a zacala si davat rucicky do ust a cuckat si ich. tak uz som bola z toho jelen, ze ci je alebo nie je este hladna.

po ranajsom kojeni som skusila odsavat. z praveho prsnika idu mozno 2 tenke prudiky a kvapky zo spodnej casti bradavky. lavy prsnik to je ako vodopad, mliecko strieka krasne viacerymi prudikmi.

annag
7. feb 2009

martinka, zatiaľ si bradavku natieraj pred a po každom dojčení lanolínom. Nemáš doma fialovú vodičku - gencián? Ak áno, natieraj si bradavku ráno a večer. AK by bolesť neprešla po genciáne do týždňa, tak sa ozvi.

Ak si nevieš dať rady, či ešte je hladná, tak je prsník opäť ponúkni, ak ho začne pekne ťahať, tak ju nechaj, nech sa dopapá. Ak sa od začiatku - na tom produktívnom, bude odťahovať, bude bradavku púšťať, hnevať sa, hladná nie je a prejav cmúľanie je len znak nervozity a únavy. Potrebuje spinkať .

Ten pravý pokiaľ sa dá odsávaj čo najviac a pri každom dojčení dojči aj z neho. Ale netráp sa veľmi, v pohode môžeš fungovať len na jednom prsníku, no zatiaľ sa dá ešte tvorba v pravom zvýšiť, tak sa o to môžeš pokúsiť.

martina1305
7. feb 2009

dakujem velmi pekne za rady. gencianku nemam doma, ale zajtra si dam doniest z lekarne a budem natierat. nevadi, ze budem mat fialovu bradavku a potom aj z nej Vikinka pusinku?

annag
7. feb 2009

martinka, nevadí fialové zafarbenie pusinky. Gencián má dezinfekčný a antimykotický účinok, preto by Ti mohol pomôcť. Ešte skontroluj pusinku malej, či v nej nemá soor, biely povlak podobný mliečku

martina1305
8. feb 2009

som si to vsimla pri terajsom kojeni, ze ma biely povlak na jazycku. neviem, ci je to soor....