Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
23. jan 2009

vojtisek, to som veľmi rada, že stále kojíš 😵

- v jej veku to už môže byť od potreby papať aj niečo iné, ak sa malá dožaduje iného jedla - napr. keď vidí jesť Teba a ak Ti už častejšie budenie vadí, môžeš s príkrmami začať - záleží od Tvojho rozhodnutia, ja by som už príkrm dala, pokiaľ nastala takáto zmena a ozaj v noci papá, nielen dudle a nemá alergickú predispozíciu nemáš veľmi na čo čakať, už vlastne začína 8 mesiac, nech zistí, aké iné dobroty na svete existujú 🙂

annag
23. jan 2009

bubadlo, tak sa mi to páči 😅

vojtisek2007
24. jan 2009

annag - tak děkuju moc, no malá když vidí, že ostatní jí, natahuje ručičky a dožaduje se asi taky teda jídla...tak začneme tedy s příkrmem...děkuju ze tvé rady a přeji hodně pohody do života 🙂 a hlavně zdravé dětičky

bubadlo27
25. jan 2009

anni, ahoj,
hlasim stav ze sme sa vratili k normalu tak sa tesim 😉 flasu sme odlozili 🤐
nadalej aj odsavam, inak vcera som na lavom prsniku za bradavkou nasla bielu bodku, ale som si ju vobec nevsimla az ked praskla, lebo som si stimulovala bradavku, ze nech sa maly potrapi aj bez klobucika a potom pozeram, ze mi tecie zrejme hnis 😒 , ale nic ma nebolelo, mliecko tieklo tak neviem, co sa porobilo 😒
a teraz som to kontolovala a stlacila a zda sami ze mi odtial tieklo mliecko??? 😖 , mylis ze to mohol byt upchaty mliekovod?

romi73
25. jan 2009

tak se přiznám, že mi dochází energie na kojení. dělám co se dá, kojíme co 2 hodiny, odstříkávám. teďka jsme dokojili - 45 minut, 3x jsme změnili polohu (fotbalová, normální, fotbalová), malá celou dobu sála, na konci usnula. tak jsem si říkala, jak pěkně se najedla. a jak jsem ji zvedla, spustila řev jak tygr, a z lahvičky mi vypila 50 ml. není velký jedlík, její rekord byl max. 110, 120 a to jen párkrát a to večer nebo v noci, přes den nikdy, tak mi 50 ml přijde dost. ze lžičky to do ní nedostanu. ale pije Nutrilon AR proti ublinkávání, kterej je hustší, tak se musí i z toho dudlíku dost namáhat. někdy řve tak půl hoďky po kojení, to přisuzuju kolice, ale řev těsně po kojení je z hladu. dost mě to irituje a přemýšlím o tom přejít na UM, bude to jednodušší pro ni, pořádně se aspoň nají, ale neeechci, chci kojit... zvlášť když mlíko tam je, co s ní, aby pořádně sála? a to byla vyspaná, spala asi 3 hodiny.

annag
25. jan 2009

romi,

zle si situáciu vysvetľuješ, ona od hladu určite neplače,ak ti malá vydržala spinkať bez dokrmu 3 hodiny, tak má prísun mliečka dostatočný. Hladné bábetko by sa hlásilo na papanie oveľa častejšie. Ak má malá reflux, tak nemôže papať veľa, lebo potom grcká, to je veľmi dôležitý údaj. Po 45 minútovom papaní Ti neplače od hladu, ale naopak, z toho, že príliš veľa spapala. Mliečko sa jej vracia späť do pažeráka, páli ju záha a chce ju zapiť. Tým však opäť zaplní žalúdok a záha ju znovu páli - takto sa to môže opakovať dookola. Bábetko niekedy plače, grcká, je nervózne a dožaduje sa papania prakticky nonstop. Celý plač po kojení je z refluxu. Práve dokrmovaním z fľaše jej reflux zhoršuješ. Pije nekontrolovateľne veľa, nad jej možnosti. Prečo? Bábetku nedôjde hneď po jedení, že má žalúdok preplnený. Každé bábo vypije dokrm, dokonca plnú fľašu, kým nemá žalúdok úplne plný až tak , že grcká. Informácia medzi žalúdkom a mozgom dieťatka je oneskorená, lebo nervová sústava je nezrelá. Ani dospelým hneď pri jedení nedôjde, že sa objedli. Až keď si dá dospelý po výdatnej večeri šlofíka na gauči, zistí, že mu je zle, že sa obžral. Deťom to dochádza ešte neskôr.
Dokrmujú sa deti, čo nevedia sať, nevedia sa správne prisať - tesne po pôrode. Väčšie zdravé bábetko si mliečko vyrobí samé a samé si aj reguluje, kedy dosť. Dokrmovaním sa jeho cit pre regulovanie príjmu mliečka znižuje. Takže, ak dokrmovať, tak aspoň s polhodinovým - hodinovým odstupom. Mamička, ktorej sa mliečko tvorí tak ako teraz Tebe, však už po polhodine má dostatok mliečka na kojenie.
Nedávno som mala mamičku, čo sa bála zrušiť dokrm, bábetko ho nikdy neodmietlo. Až raz mu dala do fľašky len 5 ml a ono pilo spokojne fľašu ďalej, aj keď bola prázdna. Potom mu dala úplne prázdnu fľašu a bábetko bolo opäť spokojné . Dnes už má len cumeľ z fľaše po dojčení a plne dojčí.

🙂

romi73
25. jan 2009

annag, já jsem tak ráda, že mi někdo takhle podrobně pomůže to celé pochopit. teď je po koupání a po kojení (bez dokrmu) a podařilo se mi ji uspat. přiznám se, že se taky bojím ji nechat na noc jen nakojenou. zkusím to s tou prázdnou flaškou 🙂 jak se bude tvářit. taky mám někdy pocit, že spolyká víc vzduchu jak mlíka, a pak se jí tam kvůli tomu mlíko nevejde... na začátku totiž hltá jako by jí to prso někdo chtěl vzít a já slyším, jak si polyká vzduch. mezi kojením ji nechám odkrknout, začne potom skoro hned řvát a dalším kojením se uklidní. a tak pořád dokola.

ještě tohle - pediatrička mi říkala, že mimčo jak dlouhodoběji menší přísun mlíka, tak údajně zrezignuje a jakoby si řekne "stejně mi víc nedáš, tak co bych se namáhal řvaním o další mlíko a budu radši spát" a tím mě taky zmátla, není to blbost? já si taky říkám, že mimino by hladový neusnulo, ne? nebo by se budilo a nevydrželo by spát tak dlouho.

annag
25. jan 2009

romi, lekárka Ti povedaal správne, ale týka sa to predovšetkým detí, ktroé od pôrodu zle prospievajú, priberú veľmi máličko, nič alebo dokonca chudnú- ak tento je tento stav dlhodobý. bábetko si zvykne na malý príjem mliečka, po dojčení neplače, veľa spí, je zjavne chudé. U Vás to rozhodne malý príjem nebol, lebo malá Ti medzi 3-6 týždňom pribrala 500 g či je veľmi slušný prírastok, je to 166 g čo je dokonca nadpriemer Ja som vôbec nepochopila, prečo Ti predpísala UM? Pre ten večerný plač? 😕 Ak bábetko zle prospieva a inak je zdravé, tak dôvodom malého príjmu mliečka je buď zlá technika sania - bábetko cucká iba bradavku, alebo mamička nesprávne dojčí - predlžuje inetrvaly, alebo naopak, bábetko non stop dojčí, no neefektívne - bábo prsník cucká, ale nepije. Veľmi často sa stertávam s tým, že mamička v snahe, aby bábo pilo aj zadné mliečko, dojčí na jednom prsníku bábtko aj hodinu. Samozrejme, hodinu bábetko určite aktívne nepije, na prsníku bábetko len cucká a spí, bábetko automaticky menje priberá. Preto treba prsníky striedať. Z cuckania bábo nepriberie. (To bolo len na vysvetlenie, Teba sa to netýka)
Dojčené bábetká pijú menej než deti na UM, bežne len okolo 50-80 ml na jeden krát. Zato pijú častejšie.

Normálne zdravé bábetko, ktoré priberá, by hladné nezaspalo a o mliečko by bojovalo. Tvoja malá je už taká rozjedená, že keby mala mliečka málo, tak by Ti to dala pocítiť. Unavené a podráždené bábo vyzerá skoro ako hladné, cmúľa si palčeky, dožaduje sa prsníka.

Určite jej problém refluxu robí to hltavé pitie, niežeby prehĺtala viac vzduchu než mlieka, ale to, že mliečko v žalúdku neudrží, bolí ju bruško. Treba ho eliminovať.

hlavinka
26. jan 2009

Ahoj Annag, prosim Te moc o radu.
Mala se prisaje, saje par minutek, pak usina nebo jen cumla bradavku. Takze ji prehodim na prso, takhle treba 3x, 4x. Nekdy se zacne vstekat (asi ze zadni mliko ji netece tak rychle) a nechce se prisat.
Po hodine ma hlad, takze znovu..... Odsavam, obcas ji dam svoje mliko ve strikacce, ale lepsi by bylo, abych jen kojila.
Nevim, zda pribyva ci ne (na kontrolu jdeme pristi tyden), ale tvari se stale hladove a vic jak 20 neodstrikam.
Jedla jsem ricinum comunis, piju porad jen kojici caje a meltu, ale nevim, zda mam spravne mlika a co s malou, aby se nasytila?
Za jak dlouho od prisati asi dojde na zadni mliko?

Moc dekuju.

evaviki
26. jan 2009

Ahoj Annag, ja sa pridam k tym, co by potrebovali poradit kvoli kojeniu. Maly papa prvych par minut pekne, potom uz saje slabo, spi a musim ho budit. Takze sa krmime 50-60minut, snazim sa mu pomahat a akoby mu odstriekavat do pusinky, ked cuca. Takto papa vyse pol hodiny z jedneho, potom ho dam na chvilku na druhy na dokrmenie, vratim zase spat na prvy, aby este trosku dotiahol. Na dalsi krat zacinam kojit na tej strane, kde sa dokrmoval. Pribera celkom pekne, za poslednych 10 dni pribral cca 230 g, takze mlieko asi mam a staci mu. Ale rada by som ho mala viac, kedze sa mu pomalicky zacinaju zvysovat naroky 🙂 (podla vahy mi teraz pije 40-50ml). Papa kazde 3-4 hodiny (cez den ho musim budit, skor po tych 3-3,5 hod), v noci papa kazde 4-4,5. Takisto by som chcela, aby sme sa nekrmili hodinu, ale menej.Obcas vecer vypije vsetko mlieko z oboch a mne potom dlhsie trva, kym sa opat dotvori (cca 4 hodiny). Ako mam docielit, aby som mala viac mlieka? Este musim dopisat, ze po kazdom kojeni sa snazim aspon nieco odstriekat z toho prsnika, ktory vypil cely. Maly je narodeny predcasne, pri prepusteni z nemocnice vazil dve kila, teraz ma cca 2,5kg (pol kila mi pribral za tri tyzdne) Dakujem

romi73
26. jan 2009

annag, asi jsme na dobré cestě, protože jsem jí vždycky v domnění že trpí hlady, cpala ještě druhé prso, a ona pila, to je pravda. teď jsem jí ho jen nabídla, nechtěla, tak jsem ji nenutila a po odříhnutí neplakala skoro vůbec, jen tak symbolicky, aby se neřeklo. pak se na mě smála, "povídala" mi no a už zase spinká. takže hlad asi nemá. tak snad to bude dobré, dneska zkusíme vynechat jednu z těch našich dvou večerních lahviček s nutrilonem a uvidíme. i když mám trochu obavy.

doktorka si právě to brečení po kojení vysvětlila jako "málo mlíka" a ne jako reflux. tak proto ty dokrmy a tím, že jí dávám AR, tak se to patrně falešně pochopilo, že se najedla, přitom AR ji večer zklidnil a pomáhá usnout právě proto, že je AR a ne že je to další mlíko do žaludku.

a já jsem celému tomuhle kolotoči s dokrmama propadla kvůli tomu, že všude čtu, jak miminka vypijou běžně 120-150 ml na jedno kojení ä některá už v porodnici, a my tak v rozmezí 50-80, max. 90 (to bylo jen jednou) ve 2 měsících, takže jsem logicky měla strach že má málo. ..

sarianah
26. jan 2009

Ahojte maminy,
zaujimalo by ma ako dlho vasi drobci vydrzia bez papania, resp. ako casto kojite.Moj maly je jak odsavacka a jak odbiju presne 2 hodiny od posledneho papania, tak malemu zrejme v brusku zazvoni budik 🙂 a uz spusti ze chce papat.Uzasne aky je presny.Zda sa mi to ale dost casto - kazde 2 hodinu,ale nemam to s kym porovnat, tak budem rada ak napisete ako je to u vas s papanim.dakujem

hlavinka
26. jan 2009

Sari: v noci mi vydrzi 5 hodin, nebudim ji, abych se aspon trochu vyspala. Ale pres den musim kojit co hodinu a je to stejne malo....Ale kdyz nebyl tenhle problem, stacilo jednou za 2 az 3 hodiny.....

jana.jojo
26. jan 2009

Majdě jsou 3 měsíce a přes den zatím jí tak 7-10 minut, ale brečí, když je unavená a spala by a "ono jí to pořád teče a ona musí polykat", i když si chce jen dumlat (dudlík odmítá, vyhazuje ho), popř. když je najedená - stačí prs uklidit, dát jí říhnout a je klid. Když jí nechám dál jíst, tak to pak s říhnutím stejně vyzvrací, protože je přejedená a neumí mi to jinak říct (a to prso je pro ní hrozně lákavé...)

annag
26. jan 2009

hlavinka, je ťažké mi posúdiť na diaľku, či má malá dosť a bradavku vyžaduje len kvôli cuckaniu alebo nie. Ak by mala v tomto prípade malý prírastok, tak problém by bol v nesprávnom prisatí - ak by sala len bradavku a dovrec nie. Skús pozrieť môj album, či sa takto prisáva - medzi dvorcom a pusinkou nesmie byť priestor, pery bábetka musia byť opreté a stláčať dvorec.

Ak je správne prisatá, tak sa nemáš čoho obávať a dojčenie každú hodinu je ešte normálne. Koľko vydrží spinkať v noci? Dôležitým ukazovateľom je počet pocikaných plienok - asi 6-8 za deň, moč má byť svetlý, stolica žltá, nie zelená. Ako dlho na prsníku aktívne saje, nielen cucká? Mávaš niekedy pocit naliatych, plných pŕs?

Dojčíš ju správne, keď zaspinká, treba ju najskôr poštekliť, pohladkať, ak to nepomáha, tak prehodiť na druhý prsník. Na oddychujúcom prsníku sa časť mliečka za ten čas presunie k dvorcu a malej ľahšie tečie. Ešte jej môžeš pomôcť tak, že počas dojčenia stlačíš prsník - stlačíš tak mliekovody a mliečko tečie rýchlejšie a viac. Treba tiež prsníky rovnomerne vyprázdňovať zo všetkých strán, preto treba striedať polohy - najmä klasickú (preičnu) s futbalovou .

Takže dojči malú napr. takto: 10 minút ľavý klasická, 10 pravý futbalová, 10 ľavý futbalová, 10 pravý klasická - 10 minút je príklad, je to čas aktívneho sania, nielen cuckania. A keď si prsník vypýta o hodinu, tak jej ho kľudne opäť ponúkni. Mliečko sa tvorí len v často vyprázdňovanom prsníku.

Ak je malá správne prisatá, tak jej nemusíš dávať mliečko zo striekačky, vyrobí si ho sama. Radšej ho zamraz. 20 ml odsatého mliečka pri takto častom dojčení je výborné množstvo. Bábetká vyzerajú hladné, aj keď sú nervózne či podráždené, to tu často zdôrazňujem. Po 6-8 týždňoch by sa mali intervaly postupne predlžovať, bábetko vydrží dlhšie spinkať najmä v noci.

Prvé týždne bábetko rýchlo rastie, potrebuje často papať. Na prsníku však zaspáva, lebo dojčenie ho unavuje, preto dojčenie aj dosť dlho trvá, niekedy aj 45-50 minút. AK sa prsníky počas tejto doby viackrát vystriedajú, tak je to v poriadku, lebo bábeko aktívne saje oveľa dlhšie, než napr. 30 minút na jednom prsníku, ale z toho 20 minút cucká a spí. AK sa Ti na prsníku začne hnevať, napr. po 10 minútach, môže byť napapaná. Blinká niekedy? Netreba ju nútiť, ak prsník nechce. Predné mliečko vytečie v úvode dojčenia, cca do 3 minút, potom ide zadné.

annag
26. jan 2009

evaviky - malý je ešte slabučký, takže papanie mu trvá dlhšie. DOjčenie treba trošku upraviť, podobne, ako som písala vyššie :"napr. takto: 10 minút ľavý klasická, 10 pravý futbalová, 10 ľavý futbalová, 10 pravý klasická - 10 minút je príklad, je to čas aktívneho sania, nielen cuckania. " Malý určite nedokáže 30 minút aktívne sať, to je veľmi dlhá doba. Za ten čas treba prsník minimálne raz vymeniť . Takisto intervaly sú pre neho veľmi dlhé, treba ho budiť aspoň každé dve i vnoci. Takéto ešte slabé predčasniatko bohužiaľ musíme budiť, kým sa nezačne samé hlásiť na dávky. Pre neho je dôležité papať častejšie, ale kratšie. Sanie je totiž veľká drina, pre neho ešte viac, veľmi rýchlo ho unaví. Takže ho dojči do cca 40 minút aspoň každé dve hodiny (teda minimálne 12x za 24 hodín) - tých 40 minút - podľa toho, ako bude aktívne sať, z cuckania sa nenapá, odhadujem, že možno len 30 - . Radšej nech si pospinká, naberie sily a znovu ho priložiť o hodinku - dve. To striekanie, teda stláčanie prsníka počas dojčenia je fajn.

Prsníky si odsávaj po každom dojčení obidva. Mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia, nemusíš sa báť, že sa do ďalšieho dojčenia nedotvorí. Len častým dojčením a odsávaním je mliečka viac. Ak si mliečko odsaješ aj hodinu pred ďalším dojčením, tak dovtedy sa určite dotvorí. AKo vidíš, bábetko, ktoré je silné, sa budí aj každú hodinu na papanie ak je v období, keď potrebuje veľa papať.

🙂

hlavinka
27. jan 2009

Annag: dekuju moc.
Prisata je spravne, je jen lina sat (to byla lina sat i tu strikacku, i kdyz se desne shanela po jidle, a kdyz prisla na to jak, tak ji vyzunkla jak nic.)
Prehazuju si ji, menim polohy a popohanim ji pod bradou a i popohanim mlicko z prsu, ale bohuzel, aktivne cuca treba 3 minuty a pak jen podudava.

My skoncime krmeni, necham ji chvili a ona za 10 minut place a shani se.... Tak nevim

bohca77
27. jan 2009

Ahoj holky, my jsem na tom uplne stejne, malej pije 3-5minut a pak je rev a uz nechce. Cim vic se snazim mu jeste dat, tim vic rve. Navic ma zelenou stolici, asi tyden, tak jdeme dneska radsi do poradny na prevazeni, jestli nezhubnul. Je to boj, foufam, ze jen na prechodnou dobu! 😒 Myslim, ze mliko zatim mam, i kdyz jsem o tom uz taky zacala pochybovat, ale chci si pro jistotu koupit i odsavacku a uvidi se.... taky jsem zvedava na tu vahu a co na rekne dr.

annag
27. jan 2009

hlavinka, z troch minút bude určite viac,len ich pokojne viackrát vystriedaj aj 10 krát, len tým si vyrobíš mliečka viacej, niekedy sa laktácia rozbieha pomalšie. A prsník si stláčaj počas dojčenia - pozri môj album - to je výborná pomôcka, lebo malej tečie mliečko rýchlejšie - takže na konci tých 3 minút prsník stlač na pár sekúnd - možno 30 - malá začne aktívnejšie sať, keď bude prestávať, polohu palcov opäť zmeň a znovu prsník stlač, malá opäť začne aktívnejšie sať - takto možno predĺžiš interval aj na 5- 7 minút. A určite pri takomto krátkom dojčení je vhodné po každom dojčení prsníky aj odsávať a odsávať vždy, keď sa dá. Čítam, že v noci vydrží aj 5 hodín - vtedy si prsníky odsaj aspoň raz - dva krát , dojčenie každú hodinu nad 3 minúty na jednom prsníku by ešte mohlo byť v pohode, samozrejme, keby vydržala 5-10 minút, tak by sme sa nenahnevali. Dôležité bude zistiť, koľko váži, nemôžeš ju na niečom odvážiť? Aspoň na váhe pre dospelých - raz sa odváž s ňou úplne nahou a raz bez nej - rozdiel bude jej čistá váha, i keď to bude len hrubý odhad

annag
27. jan 2009

bohca, vy ste už niekde inde, malý má skoro 4 mesiace, on sa dokáže veľmi rýchlo napapať a ak mámliečk ak má mliečka menej, tak si ho aj sám vyrobí. Dojči ho z obidvoch prsníkov - ak druhý nebude chcieť už pred priložením, tak je najedený, ak si ho vezme a po 3 minútach sa opäť začne odtŕhať, tak nechce pomaly tečúce mliečko a papalá len predné a stolica je zelená. Preto treba len často prikladať a striedať prsníky i polohy, prsníky vystriedať niekoľko krát - kým bude chcieť a nebude sa hnevať a odsávať čo najviac po každom dojčení i medzi dlhšími prestávkami. Tým si vytvoríš viac mliečka a je po probléme. Odsávať treba tak do 20 minút, viac nie a obidva prsníky.

Je výborné, že ideš do poradne, pretože treba najskôr vylúčiť ochorenie - boľavú pusinku, ušká, plný noštek, infekciu v brušku .... Ak lekárka povie, že je OK, tak už len veľa dojčiť a bude fajn

bohca77
27. jan 2009

annag, mam mu zkousit odsate mleko dat treba z lahve nebo strikackou? Nemyslim si totiz, ze by mu ty tri minuty kojeni stacily, cpe si rucku do pusy, ale prso nechce, to ho jeste vic rozzuri ☹ Vcera vecer uz jsem z toho byla na nervy, sla jsemm si dat horkou sprchu, abych to mliko spustila vic, no mozna to i trochu pomohlo, nevim. Usnul po dvou hodinach revu u prsa...

annag
27. jan 2009

bohca, určite ho nedokrmuj, dokrmujú sa malé novorodeniatka, čo nevedia sať. Po 3 minútach sa rozčúli - a keď ho priložíš na druhý prsník - hneď ho nechce, alebo sa prsisaje a zase po 3 minútach sa hnevá?

bohca77
27. jan 2009

annag, po 3-5 minutach se uz nechce vubec prisat, ale rve.

annag
27. jan 2009

bohca, tak ho viac nenúť, ak ho budeš nútiť, tak ho iba viac nazlostíš a bude prsník úplne odmietať a bude po dojčení. Nechaj ho tiých 3-5 minút a počkaj, kým si prsník sám opäť nevypýta. Hnevajúce bábetko nie je dobré dávať na prsník, lebo to spustí lavínu ďalších a ďalších nepodarených dojčení. Treba zistiť, aké intervaly spokojných dojčení chce mať - či to bude každú hodinu, alebo dlhšie, kratšie. Je zlé, ak Ti má zaspávať od revu a vyčerpania z neustáleho nútenia na prsník. V takejto situácii treba zachovať nadhľad.

Ty si teraz mliečko odsávaj po každom dojčení obidva prsníky, keďže papá krátko, tak obidva spolu cca 20 minút, netráp sa, ak sa hneď nespustí, niekedy sa spustí až po 5 minútach. Prsníky počas odsávania tiež vystriedaj.Tým si udržíš vysokú laktáciu, pre prípad,ak by bolo krátke dojenie spôsobené ochorením. Určite si odsávačku čím skôr , ešte dnes zaobstaraj, kúp si kvalitnú, potom ju predáš, ak nevieš odsávať ručne.

Bábetká často papajú veľmi krátko, zaujíma ich okolie, nepotrebujú byť na prsníku dlho, radšej papajú krátko a častejšie. Moja malá pije tiež 3-5, len občas 10 minút a krásne priberá. Je to v poriadku. Niekedy začnú papať krátko zo dňa na deň a mamičky to veľmi vystraší, vysvetľujú si to bojkotom. Pritom nejde o žiaden bojkot. Bojkot nastane až vtedy, keď mamička prsník bábetku úplne znechutí neustálym prikladaním.

bohca77
27. jan 2009

annag, diky za radu, zkusim to, jak pises. Ta zelena stolice nam zacla s podavanim Hedelixu proti kasli, tak jsme to vysadili, ale pretrvava. Takze si opravdu nejsem jista, jestli to bylo tim sirupem (mel i prujem), anebo je to od hladu ☹ Dr mu delala i vyter, ten je ok, ale porad to neni jako pred tim Hedelixem.

annag
27. jan 2009

no vidíš bohca, bol chorý, aj Ty keď si chorá, tak Ti nechutí jesť veľa, bábetká nabehujú na lepšie pitie ešte dlhšie. Len ho dojči koľko bude sám chcieť, zvyšok odstriekaj a on sa krásne sám rozpapá. Môže dokonca v takomto prípade kľudne stagnovať na váhe, ani my dospelí, keď sme chorí, nepriberáme.

hlavinka
27. jan 2009

Annag: dekuju, to stlaceni je dobra rada. 😉
Jinak jsem se vazili a prirustek zadny, mame stejne jako pred tydnem ☹ To nas asi Dr. nepochvali 😒
Plenky pocurane a pokakane ma, to jo 🙂

annag
27. jan 2009

hlavinka, za jeden deň výsledok nezistíš, časté dojčenie a odsávanie sa prejaví tak za dva dni, potom by malo dôjsť k výraznej zmene, otázne je, či si ju vážila na tej istej váhe a akú má váha odchýlku, tam môže byť rozdiel aj 100 g ba aj viac

bohca77
27. jan 2009

annag, tak jsme byli v poradne, malej pribral za 3 tydny 400g, coz je pry dobry. Za tyden jdem pro jistotu znovu na prevazeni a uvidi se...Pro pripad nouze mi dr poradila koupit Nutrilon, nejdriv ale zkusim odsavat svoje mm. Tak jsem zvedava... 😒

annag
27. jan 2009

bohca, pribral nádherne, mliečko odsávaj, ale zamrazuj, ak mu ho budeš dávať, tak si viac mliečka nevytvoríš. Dôležité je dávať mu mliečko na požiadanie a bude dobre, pozri romi73 moje príspevky tu trošku vyššie, tam som jej písala o problematike dokrmovania