Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
16. feb 2009

iwanka, hlavne sa upokoj, Tvoje bábetko má dobrý prísun mliečka, pokiaľ ho nenútiš papať. On je preto tak krátko na prsníku , lebo si ho začala nútiť, dieťatko nesmieš nasilu prikladať. Takže sa upokoj a daj sa viesť malým. Ak si povie, že teraz jesť nechce, nenúť ho. On nie je maličký, už je to mocný chlap.
Tá stolica zelená a aj pukanie sú len dôsledok núteného prikladania. Malý pije predné mliečko s vysokým obsahom mliečneho cukru, nič sa nestane, ak bábo nebude piť aj niekoľko hodín, pokiaľ to dobehne neskôr. Tiež nemusí mať vždy chuť a záujem papať. Je dôležité aj vystihnúť správnu chvíľu.

annag
16. feb 2009

zunka, skús ho kúpať skôr, kúpanie ho rozruší v nesprávnom čase, preto je takýto. Unavené a podráždené bábo sa nenaje dobre. Skús čas kúpania výrazne posunúť na skoršú hodinu, možno už na 17-18, ak ani to nepomôže, skúš ho kúpať až ráno. Večer sa nieže nevie dojesť, on prsník vyhľadáva pre únavu. Potom si prepĺňa žalúdok, má záhu, neustále si pýta prsník, bolí ho bruško a problém je na svete. Veče sú všetky bábetká nervózne, potrebujú minimum aktivity, kúpanie je pre bábo psychická i fyzická záťaž.

iwanna
16. feb 2009

annag dakujem ti za radu. Vyskusam dnes vsetko ako si mi radila a dufam v lepsenie. Napisem ti ako sa nam dari. 😅

martina1305
16. feb 2009

ahoj annag, prepac, ze odpisujem az teraz, ale nestihala som.

takze odsavala som si v noci o 2.00 (30 ml) a teraz poobede o 13.00 (30 ml). malicka je dnes nepokojna, stale placka, tak prikladam, trosku si vytiahne, pojeduje sa, pospi si tak polhodinku, hodinku a opät dookola. tych 60 ml mojho MM som jej prave teraz dala vypit z flase, lebo na oboch prsnikoch sa jedovala a plackala. flasku stiahla bez jedineho zaplackania.

k tvojim vcerajsim otazkam: to jedovanie sa prejavuje, ako to popisala zunka. hltavo sa prisaje na prsnik, chvilku pekne taha a zrazu zacne strasne plakat, cela je cervena, kope nozickami, sermuje ruckami. potom sa zase pricucne, ale opät po malej chvilke place. ked prelozim na iny prsnik, niekedy sa na nom upokoji, ale napr. dnes sa jedovala takto na oboch. tiez si niekedy aj vygrcne, nie kazdy den. dnes si vygrckala uz.

jeduje sa takto aj pocas dna, aj vecer. dojcenie trva v priemere 20-30 min., ako kedy. aktivne z toho taha tiez rozne, niekedy 10 min., niekedy menej, niekedy viacej.

kaka asi 6x denne, skoro v kazdej plienke je nakakane. predtym bola stolica pekna oranzova, od soboty je oranzovo-zelena. od soboty inak davame MM z flasky, lebo sa nevie dobre napapat z prsnika.

kupeme kazdy druhy den, snazim sa medzi 18.00 - 19.00.

bojim sa, ze nemam dost mlieka, ked sa malicka nevie dobre najest. predtym sa dobre napapkala a spala aj 3 hodiny. mama ma stale presviedca, aby som ju vecer dokrmovala UM.

evaviki
16. feb 2009

Ahojte,
mohli by ste mi poradit, ako spravne pouzivat odsavacku? (mam medela mini electric) Aby som si zvysila tvorbu mlieka, skusia som si po kojeni odsat zvysok. Na jednej bradavke mi to spravilo bolavu trhlinu, tak teraz neviem, co som robila zle a ci mam dalej skusat odsavat, aj ked tam mam ranu. Iba pri kojeni sa mi nic take nestalo, pri odsavacke uz druhy krat (prvy krat to bolo par dni po porode, ked som nekojila a snazila sa udrzat si mlieko odsavanim). Ma to dost stve, pretoze maly zacal viac jest a mne sa tvori menej mlieka ☹
Za rady vopred dakujem-

annag
16. feb 2009

martinka, napíšem Ti do IP aby som stíhala sledovať priebeh, len ma musíš poslúchať. 😀 a bude všetko OK

annag
16. feb 2009

evaviky, ak Ťa bolí odsávanie, môžeš len efektívnbejšie dojčiť - napíš ako dojčíš, v akých plohách, či z jedného prsníka alebo oboch pri jenom dojčení, ako ciká bábo ako kaká koľko vážilo a meralo pri narodení a teraz, prečo si mslíš, že nemáš mliečko

mamatata
16. feb 2009

evaviki - preco si myslis, ze mas malo mliecka, mliecko sa ti tvori, tolko, kolko maly papa, neboj sa nic, ked si myslis, ze ho mas menej, tak si ho castejsie prikladaj, aj ja som prekonala laktacnu krizu a teraz v poho 😉 a nemysli na to a nestresuj sa, mysli na to, ze tvoje mliecko je to najdolezitejsie pre tvojho drobca, prajem vela stastia 🙂 aj mne hovorili, ze mam malo mlieka a potrebuje umele, ale pekne priberal, tak nebol dovod

berunka
16. feb 2009

ahojky maminky,annag prosim te uz tyden mi mala place pred a po skoro kazdem kojeni.dlabe tak cca deset az patnact minut,pres den kazde tri hodinky,v noci nejdriv spinkala od pul devate klidne i do 4,na dnesek se vzbudila v pul 12 a pak ve 4.plinek mame procuranych dost,prujem taky nema.akorat ji po kazdem jidle hrozne skrunda v brisku a ma hodne prdiky.jinak to pichani v prse uz je pryc,takze kvasinku jsem asi zahnala Cannestenem 😉

evaviki
16. feb 2009

Annag a mamatata - pred par dnami som ho kojila iba z jedneho a stacilo mu to, papal podla vahy rovnako ako teraz, t.j. cca 60 ml. Cika a kaka v pohode, narodil sa o 6 tyzdnov skor, vazil 2260g, schudol na 2kg (dva tyzdne). Potom pomalicky zacal priberat, prikrmovala som materskym mliekom kupenym (kedze ja som zacala kojit az v jeho dvoch tyzdnoch, postupne som znizovala prikrm a v troch tyzdnoch som uz iba kojila) Kedze mi ostala placenta dostala som kvapky ergotamin (annag vid IP z minuleho tyzdna 🙂), maly to zle znasal a pil menej, takze menej pribral a mne sa mlieko zacalo stracat. V sobotu som musela dokrmit 30ml, vcera 50ml (dnes zatial nic). Urcite bol hladny, vazili sme ho a spapal iba par ml, prikladala som kazdu hodinu, aj menej a nakoniec sme dokrmili, kedze vrestal. Momentalne pije z oboch vsetko a 15ml sa mi este podari odstriekat. Doteraz som neodstriekavala, kedze mu mliecko stacilo. Zajtra idem na kyretaz, takze sa bojim, ze po narkoze sa mi zase strati mlieko (po porode som kvoli vyberaniu placenty bola v narkoze a mlieko sa mi netvorilo). Preto som teraz aj zacala odstriekavat a vlastne budem aj zajtra. Takisto neviem, ci mozem hned po narkoze kojit, aby mu to nahodou neublizilo. Domov ma nastastie pustia dve hodiny po zakroku (teda dufam🙂), takze maly bude papat z flasky iba raz, max. dva krat.

annag
16. feb 2009

evaviky, joj, som si Ťa nepriradila, lebo to bolo v rýchlosti. Áno, to sa mohlo stať práve tým ergotaminom. Takže nema žaiden strach. Ako môže mliečko ľahko poklesnúť, tak sa dá i zvýšiť

Počas celého obdobia dojčenia platí , že vždy môžeme (máme) ponúknuť bábetku aj druhý prsník - ak si ho vezme, bude ťahať. Problém je v tom, že veľa mamičiek rýchlo a predčasne prechádza len na dojčenie z jedného prsníka.

Odsávaj mliečko po každom dojčení z obidvoch prsníkov a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, medzi dojčeniami. Záleží od narkózy, niekedy je to len pár hodín, niekedy aj celý deň čo sa neodporúča dojčiť, ale Tvoja bude krátka, takže dojčiť budeš môcť veľmi skoro. . To s istotou budú vedieť po operácii než pred ňou. Odsaj si mleičko tesne pred operáciou a hneď ako budeš vládať. Aspoň každé tri hodiny obidva prsníky kým si ho nebudeš môcť priložiť. AK si zachováš vysokú tvorbu mliečka nemáš sa čoho obávať. Držím palce 🙂

evaviki
16. feb 2009

Dakujem za rady. A este sa chcem opytat, co robim pri odsavani zle, ked sa mi vytvorila prasklina (pod jednou bradavkou velka, na druhej strane sa mi to podarilo ustrazit, to len mierne pobolieva) Odsavacku mam medelu mini electric.
Ako poznam, ci uz mozem kojit z jedneho, alebo mam stale z oboch? A co ked kojim z oboch, jeden vypije komplet a druhy iba ciastocne?

annag
16. feb 2009

evaviki,
ak sa Ti vytvorila prasklina pod bradavkou, nebola bradavka dobre vycentrovaná v strede, odsávanie Ťa nesmie bolieť, nedávaj veľký tlak kým sa mliečko nespustí, až keď je spustené môžeš pridať. Natieraj si bradavku pred aj po dojčení lanolínom

- kedy zistíš, že už stačí jeden prsník - vtedy, keď druhý odmietne:
- celé obdobie dojčenia, teda aj rok či viac môžeš zakaždým ponúknuť aj druhý prsník, bábo nemusí piť počas dňa vždy rovnako, niekedy môže chcieť viac a druhý prsník si vezme

-ak ho vypije len čiastočne, kým rozbiehaš laktáciu, tak ho doodsávaj, ak už je rozbehnutá, bábo dobre priberá, tak neodsávaj, ale nasledujúce dojčenie vždy začni tým prsníkom, ktorým si naposledy skončila

mamatata
16. feb 2009

evaviki - najprv si prsia rozmasiruj a potom odsavaj, aby to nebol taky tlak a s tym kojenim z druheho prsa ciastocne, tak na druhe kojenie ho priloz tam, kde si predtym skoncila, ak si dala napr. prsnik ako druhy lavy, tak potom zacni, ked budes opat kojit lavym a skoncis pravym, tak tretie kojenie zacni pravym atd. dufam, ze chapes? 😉

annag
16. feb 2009

berunka, myslím, že u Vás to bude ten reflux a s ním spojená kolika. Nepije malá príliš hltavo? Vyteká jej mliečko počas papania? Kojíš ju vo vyvýšenej polohe? Máš veľa mliečka a naliate prsníky? Kojíš ju z obidvoch prsníkov či z jedného? Koľko teraz váži? Blinká často?

- o častejšie budenie :je normálne, keď je bábo v rastovom špurte, budí sa častejšie. Stačí jej vyhovieť a bude dobre. Treba jej ponúkať aj druhý prsník.Pokús sa ju kojiť skôr než celkom začne plakať- plače aj v noci? Pije v noci z inej polohy?

-

berunka
17. feb 2009

annag pije hltave,kdyz pije z leveho mlicko i vytece z pusinky.ve zvysene poloze kojim,leve prso je dost nalite,prave stale rozbiham ale uz je to lepsi.taha z nej tak 4 minuty,ale chvilema se pousti nebo taha bradavku.kojim z obou nejdrive prave - to ji nestaci tak pak jeste dopiji z leveho.dneska jdem k doktorce tak ti pisnu presnou vahu ale po jidle mela cca 3,7kg,pred 3tydny 3,05kg. ublinkavani se zlepsilo,ted teda 2 dny zase ublinkava vic.v noci place pred jidlem kdyz ma hlad ale po jidle ne a v noci poje ze stejne polohy.

spetra
18. feb 2009

anag: omlouvám se že jsem nenapsala, měla jsem problémy s pc.... ☹ mezitím se všechno upravilo do normálu... moc děkuji za rady... a klobouk dolů při 3 dětech takhle rychle reagovat... to obdivuju že to stíháš... děkujem... já nic nestíhám a to mám jen jedno... ☹

annag
18. feb 2009

spetra, to som veľmi rada, to sa niekedy stáva, aj bábetká majú "svoje dni" 😀 , veľa zdravia a radosti s maličkým 🙂

daducha
21. feb 2009

ahoj annag,

mam skoro mesacneho chlapceka a jeden malinky problem pri kojeni.Ked v noci kojim poleziacky,tak malemu pri papani vyteka mliecko zo spodnej nosnej dierky.Jemu ako sa zda to problem nerobi, v pohode pije dalej,no podla mna tam nieco nie je v poriadku.So starsim som ten problem nemala.Myslim, ze polohu mame spravnu,maly je na boku,lezi na rovnej posteli,ja mam hlavu na vankusi.
Dakujem uz vopred za odpoved.

annag
21. feb 2009

danducha, asi máš veľa mliekča, bude to veľkým tokom mliečka, mliečko mu silno tečie a nestíha ho rýchlo presúvať do žalúdka, vracia sa mu späť až do nošteka. V noci je produkcia mliečka vysoká. Mohlo by pomôcť, keby si vyvýšila matrac pre oboch tak, aby sa malý plynule zvažoval dole - nemusí byť dorovna, dôležité je, aby na prsníku nevisel, aby mal pusu na úrovni prsníka - bradavky. Takto mliečko bude lepšie stekať. Alebo skúsiť inú polohu v posteli.

jasminka
23. feb 2009

ahoj annag,

mam podobny problem ako autorka tohto prispevku

moj maly tiez zvykol pit mliecko tych 10-15 min. Teraz po 5 min sa zacne pri prse mrvit, rozhadzovat rucickami a pomrnkavat, ako by mu bolo nieco neprijemne, ale ked ho od prsa odstavim, spusti sa krik.. dam ho teda rychlo odgucnut a naspat k prsu. ale on sa mrvi opat, a ked ho odstavim, tak zase krik...skusala som aj prestriedat prsniky, nepomohlo...mliecka mam dost a myslim, ze si vie aj vytiahnut..nevies preco moze byt taky nespokojny?

annag
23. feb 2009

jasminka

- buď už je najedený

-alebo mu tečie veľmi pomaly, no keďže si skúsila prsníky prestriedať a bolo to rovnaké - už sa ani nechcel na druhý prisať?, tak má s najväčšou pravdepodobnosťou dosť

-má silný sací reflex, Ty veľa mliečka, rýchlo sa napapá, vždy ponúkni aj druhý prsník, možno si ho niekedy vezme, môžeš prsník aj stláčať - pred koncom pitia prsník stlač možno aj na 15-30 sekúnd, neviem - začne aktívne opäť piť, lebo mu pôjde mliečko rýchlo , keď bude prstávať, prsty uvolni, trošku zmeň polohu a opäť stlač - znovu začne aktívne piť ... pokračuj až kým sa sám nepustí, resp. keď už ani po stlačení nebude ozaj piť

l78
24. feb 2009

Annag, zdravím a prosím o radu.
Náš malý se při 5 min. kojení začal vztekat, bručel, kopal nohama a odtahoval se, dala jsem ho k prsu druhému a opět to samé. Paksi odkrknul, já myslela, že je najedený, ale začal křik.
Takhle to trvalo asi 3 dny, já měla strach, že mám málo mléka, zkusila odstříkat, trvalo to snad 30 min a jen 60 ml. Z toho jsem vyvodila, že malý má hlad a já krkavčí matka, mu nedám najíst a začala jsem přikrmovat.
Vždycky dám nejdřív prsa a pak nutrilon 100ml, nutrilon dávám tak 4x denně, nikdy v noci.
Je mi to líto a chtěla bych poradit jak UM odbourat.
Malý přibírá dobře. Porodní váha 3,8 a teď má 5,3, něco asi nahnal tím nutrilonem, používám ho 14 dní.
Užívám homeopatika na tvorbu mléka, vojtěškové tablety alfaalfa, piju kojící čaj.
Děkuji za rady.

annag
24. feb 2009

I78 - škoda, že si sa neozvala pred 14 dňami, ale nevadí, všetko sa dá napraviť, no musíš postupovať tak, ako Ti napíšem.

Prvá a najdôležitejšia vec - musí zabudnúť na fľašu - jednak kazí správny spôsob prisávania sa na prsník a zároveň mu z fľaše tečie mlieko ľahko a bez námahy, to vedie k preferovaniu fľaše. Takýmto spôsobom sa za pár dní odstavíš. Teda ak budeš musieť dokrmovať, tak dvomi spôsobmi - pohárikom, striekačkou alebo suplementorom - hadičkou , pričom malý sa bude kojiť a zároveň piť UM zo zásobníka cez hadičku. No som presvedčená, že dokrmovať budeš minimálne.

teda ako na to:
malého budeš dojčiť aj každú hodinu,ale takto:

3 minúty ľavý prsník klasická-priečna poloha, 3 minúty pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 3 min pravý klasická-priečna

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát

- 3 minúty je príklad, bude to čas, kým malý ozaj po spustení mliečka pije, nielen cucká či spí, možno 2 minúty, možno 5 neviem, budeš musieť sama posúdiť. AK bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. AK len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké

-jedno dojčenie bude teda trvať dovtedy, kým bude ozaj piť

- meniť polohy budeš preto, aby stimulovala zakaždým inú časť prsníka

- budeš prsník stláčať - keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš - možno na 30 , neviem, mliečko začne rýchlejšie tiecť, on začne opäť piť, potom prsty uvoľníš, trošku zmeníš polohu a znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať - kuk môj album

- potom ho dáš odgrnúť, prebalíš a po cca 1apol hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia ho už môžeš opäť dojčiť, ale počkáš, kým si prsník nevypýta, zatiaľ mu ho ponúkneš vždy cez deň či v noci do max 2 hodín

- prsníky odsávaj po každom dojčení, aby vytiekli aj posledné kvapky, možno to bude len 5 ml alebo ani to a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, ak však budeš takto často dojčiť, tak sa to asi nestane , po dojčení odsávaj krátko, možno 5-10 minút

polohy pri dojčení - dobre sa opri, pred seba si daj vankúše tak, aby Ti malý bol po položení v úrovni prsníka, len mierne sa nahni, malého si polož na vankúš priečnou polohou na ľavý prsník - jednou rukou budeš držať hlávku dlaňou a prstami, druhou prsník. Malý sa prikladá k prsníku, nie naopak. Keď dopije z tejto polohy, tak malého neotočíš, len trošku posunieš k Tvojmu boku a dáš mu pravý prsník - vlastne futbalovou polohou . Ak mu po najedení nebude dosť, otočíš ho a dáš si ho priečnou polohou k pravému a futbalovou k ľavému prsníku.

- ak by bol veľmi nahnevaný, tak ho dokŕmiš z pohárika - kuk môj album, alebo lyžičkou .... zvládli iné mamičky, zvládneš i Ty, no fakt len v nevyhnutnom prípade

- nebudeš čakať, kým sa sám ozve na hlad, ale budeš dobrovoľne ponúkať prsník veľmi často - teda asi každú hodinu a pol až dve od začiatku predchádzajúceho dojčenia cez deň i v noci, len ak by prsník odmietal, tak vydržíš a ponúkneš prsník o čosi neskôr

- takéto intenzívne dojčenie by malo trvať jeden - dva dni, potom by sme poľavili, lebo tvorba mliečka by sa mala nanovo rozbehnúť, do týždňa - max dvoch by mal krásne priberať aj bez váhy a mala by si mať doma spokojné bábo

-musíš sledovať počet pocikaných plienok a stolicu, zapisuj aj jednotlivé dojčenia, prípadne dokrm 😠 , a kedy spinkal

-znie to možno ťažko, ale ozaj po takomto intenzívnom papaní bude o pár dní dobre, chce to len Tvoje odhodlanie, si ešte krátko po pôrode, nebude to také ťažké 😉 🙂

debbie
25. feb 2009

Ahojte mamičky, aj naša malá niekedy nevie čo zo sebou. Má ísť papať no po dvoch minútach začne mrnkať,fučať, piť,aj tlačiť a to všetko naraz.Tiež som si myslela že mám málo mliečka no tým to nebolo.Pozorovaním som zistila že niekedy je to len veľa vzduchu v brušku alebo je už tak unavená že ju kojenie ruší pri zaspávaní.Postupujem tak že ju na pár sekúnd nechám ukludniť sa na pleci a vygrgnúť a potom jej ponúknem prsník ak nechce pohojdám ju trošku na rukách a zaspí. Držím palčeky

l78
25. feb 2009

Annag, děkuju.
Jen mě ještě zajímá, pokud bude pít z poháriku 🙂 , tak mu mám do pusy strčit malíček? Nebo jakou intenzitou, to pouštět?

jasminka
25. feb 2009

annag dakujem, skusala som a naozaj uz bude asi najedeny...

este by som chcela vediet tvoj nazor, ci je dobre mliecko odsavat, ked je ho dost, niekedy sa mi tak narazovo naleju prsia, ze zacnu vytekat same od seba...nechcem zas, aby sa mi tvorba MM zastavila...
ma zmysel, aby som si v mrazaku robila zasoby?

a co vravis na pouzivanie cumlikov?
dik

sarlotk
25. feb 2009

Annag:prosím porad,malé je pět měsíců a už má venku dva spodní zoubky asi před týdnem se jí prořezali,ted mě začala kousat a já se při každým kojení bojím,musí to ze mě cítit nechci přestat kojit,ale to kousnutí bolí jak čert,ty její zoubky jsou jak žiletky ☹ .moc děkuju

rony253
25. feb 2009

annag, pisala som ti do druhej temy, tej dakujeme, ale vidim, ze aj tu je asi moj problem.
Salotk, moja ma tiez 5 mesiacov, popisala som moj problem do dakujeme annag, pozri tam ak chces.
annag a myslis, ze to môze byt aj tym, zeby sa jej zubky tlacili? no uz kuse aj mne do ramena.

sarlotk
25. feb 2009

rony253:nemůžu to najít na které je to stránce? 🙂