Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

question
1. dec 2008

ahojte.. ja sa chcem len opytat,bo som pocula z roznych stran co a ako.. ja´kojim vzdy len z jedneho prsnika,bo si myslim,ze by mala mala vypit aj to zadne mliecko.. ako kojite vy? pocas jedneho kojenia z oboch? ale ak ano,tak potom nevytiahne babo to zadne mliecko.. inak mne mala papa zhruba kazde tri hodinky,a v noci mi prespi od 22 do 4 zhruba.. a potom zasa šhod.interval...chcela som urobit malej rezim..mala sa mi tiez kruti casto pri papani,ale ked ona tak rada kaka pri papani 😀 a inak mame dost silny reflux,ale aj tak krasne(az moc 😝 )pribera..prave som zohnala nutriton,ale este soms a neodhodlala jej ho dat...co vy na to?

martina46
1. dec 2008

Radka,
my sme mali problémy vlastne už od 4. mesiaca. Kojila som celé mesiace v spánku, strašný režim. Takže neviem kedy vlastne začala jej snaha odstaviť sa 😀
Malá sa ide potrhať za kašou, jogurt moc nemusí, teraz sa hlavne snažím dávať jej často vodu, dnes vypila už okolo deci. To je super, snáď pomaly aj to mlieko nahradí. Neviem, či jej vôbec budem núkať umelé, to mi odmietala už dávno. Skúsim začať dávať aj omáčky. Zatiaľ papá iba 3 jedla denne, ráno sa snažím o mlieko, to je boj. Večer zaspava na prsníku, to celkom ide, ale veľa nevypije. No, natrápili sme sa strašne, hádam to už skončí a bude pokoj.

annag
1. dec 2008

martinka, naozaj, prišiel čas, kedy si malá zrejme definitívne povedala, že s dojčením končí. Je to tak správne a správne bude, ak je prianie budeš rešpektovať. Aj keby si ju odstavila v 2 rokoch bolo by Ti ľúto, každej mamičke je napokon ľúto a nostalgicky spomína na dojčenie. Nech bolo problémov koľkokoľvek, ten pocit, keď bábo cucká prsník je nenahraditeľný. Buď šťastná, že si to vydržala tak dlho, ako rýchlo ten čas ubehol, však? Nemusíš si dávať žiadnu injekciu, laktácia sa Ti odstavením bez problémov zastaví sama, tých pár ml mliečka sa vstrebe.

Áno, bábo okolo roku a staršie by malo denne zjesť dve - tri porcie mlieka a mliečnych výrobkov, porcia je vlastne hrnček mlieka, téglik jogurtu či mliečneho výrobku, nemusíš to rátať na ml presne. Má mať stravu vyváženú, všetkého moc škodí, teda aj prevaha mlieka, strava má byť pestrá, presne taká, akú dávaš malej Ty. A ak nechce piť čisté mlieko, tak jej ho dávaj skryté - napr. v tej mliečnej kaši, v omáčke ...

Načase je, aby si prsníky trošku oddýchli a pripravili sa na dojčenie bračeka či sestričky malej Táničky, čo Ty na to?

horajda
1. dec 2008

cafte baby, moja mala sa tiez hneva pri prsniku, ale stale papka, len tak akokeby zuri, asi vtedy prave ide zadne mliecko a mozno jej ide pomenej. budeme mat iba mesiac v piatok. no a co sa tyka dlzky kojenia tak nam to trva ako kedy raz polhodku raz 15minut a raz 40 minut. niekedy mi vsetko vygrcka a vtedy musime ist zase odznova no a dnes sa mi ju podarilo nakrmit az na treti krat lebo aj na druhy vygrckala. mliecka ma urcite dost len neviem preco sa tak mosuri ked papka ☹

annag
1. dec 2008

question, nemusíš dojčiť z obidvoch prsníkov, pokiaľ máš dosť mliečka. Z obidvoch prsníkov treba dojčiť keď je mleička málo - teda po pôrode a pri rastových špurtoch, laktačnej kríze, inak úplne stačí z jedného. A ak sa niekedy stane, že jeden nestačí, môžeš dať druhý (napr. sa tak niekedy stáva večer) Dojčíš krásne, pokiaľ malá pekne priberá, nič nerieš. Relux máte zrejme z toho, že papá naraz veľké dávky, lebo dojčíš v trošku dlhých intervaloch. Z toho si nič nerob. Nutriton dávaj len ak sa malá po dojčení nevá, ak jej grckanie vážne vadí alebo grcká veľké objemy. Lebo Nutriton niekdy vyrieši reflux, ale zapeká

natasa8
1. dec 2008

ahojte mamicky, potrebujem poradit...
tak my sme mali kojenie bezproblemove, ale asi pred dvoma tyzdnami sa mala zacala pri papani hrozne zlostit.
Chvilku papa kludne... tak asi tri minutky, ale potom zacne plakat, akoby od hladu, ale prsnik nechce. Niekedy ju ukludnim dudkou, a potom vymenim dudku za prsnik a mala zase kludne taha. Niekedy nepomoze ani to, necham ju tak a pockam, kedy si zase vypyta. Takze cez den kojim takmer kazdu hodinu. V noci papa vzdy kludne, pokojne taha s malickym prestavkami aj pol hodiny.
Myslela som si, ze problem je v tom, ze ju niekto alebo nieco vyrusi, ale robi to aj ked sme v miestnosti len my dve.
Neviete v com by mohol byt problem?

martina46
1. dec 2008

annag,
je mi riadne z toho smutno ☹ , no ale co uz. ibaze mi mala teraz malo vody vypije, snad jej to staci a rozpije sa este.
question,
ako napisala annag, castejsie a mensie davky. este sa odporuca dodrziavat prisny antirefluxny rezim. mne povedala doktorka doslova, ze odteraz si nejahne rovno. zvysene lezanie - postielka, aj pri prebalovani na sikmom. je to urcite ulava pre babo, ka ho pri lezani na vodor. podlozke pali zalud. kyselina. proti vrackaniu asi iba to caste v mensich davkach a nutriton.

martina46
1. dec 2008

nelahne, nie nejahne 😀

question
1. dec 2008

annag.. diky za radu,bo som naozaj citala v roznych diskusiach rozne ze ako sa ma dojcit a bola som z toho trosku mimo.. no mam kupeny nutriton,ale este som sa k tomu neodhodlala,bo ako vrvais,pocula som,ze zapaka,tak by sme sa dostali z dazda pod odkvap... mala mi grcka pravidlene,niekedy uz na prsniku skor nez jz dam odgrgnut a skoro vzdy aj pri odgrgavani..raz len trosku,niekedy dost-to uz pocujem potom len splech na zemi ☹ ale minuly tyzden mala 5280..co jej vychazda 900 g kazde tri tyzdne tak to nejako neriesim...
martina..no ved ja ju mamskoro stale vo vyvysenej polohe a ked ju potrebujem prebalit kratko po jedle,tak to robim vo vyvysenej polohe,ale nam ani ta vyvysena nepomaha...
a nad nutritonom vaham 😖 diky zatial

martina46
1. dec 2008

no hej, nestastny reflux 😖 tak len drzim palce, aby bolo skoro po trapeni a aby pomohol nutriton 😉

annag
1. dec 2008

question, s takým refluxom sa netráp, je prirodzený, grcká len preto, že zje viac než žalúdok znesie, ak je malá spokojná, tak to nerieš

natasa, malá sa môže napapať aj expresne rýchlo a tie tri minúty jej môžu stačiť. Problém môže byť aj v únave, ona nemusí chcieť prsník, len sa ukľudniť, keď jej mliečko tečie, tak sa hnevá. Môže mať mierny reflux z toho, že si neustále častým papaním prepĺňa bruško. Môže jej mliečko tiecť pomaly alebo príliš rýchlo. Skús jej intervaly o čosi predĺžiť, trebárs o pol hodinku dlhšie.

Moja malá teraz papá maximálne 5 minút, väčšinou okolo 3-4, ale tiež každú hodinu - dve, je to bežné, pokiaľ bábo priberá, netreba to riešiť, skrátka papá častejšie a po menej. Ak ju nútiš papať dlhšie, tak práve to ju môže rozčuľovať.

bambusko
1. dec 2008

question, ja som kojila z jedneho prsnika pri jednom kojeni takmer do 10 mesiacov. maly viac nechcel, odtahoval sa a ked som mu nanutila druhy prsnik, tak sa pozvracal. pritom od 8 mesiacov stal na vahe, odmietal prikrmy, no co s nim? asi pred 3 tyzdnami sa zacal hnevat pri kojeni poleziacky, to bolo vecer a v noci, tak odvtedy kojim len posediacky, v noci je to o dost nepohodlnejsie ☹ a presne v tom case zacal pit z oboch prsnikov a uz aj pribral 🙂 kazde dieta je individualita a samo naznaci, co potrebuje.

martina, kamoske sa tak syn odstavil v 11 mesiacoch, nebud smutna 😉 mne ten moj dnes znakuje pomaly kazdu hodinu, ze chce mlieko 😨

martina2008
12. dec 2008

je mozne prejst z nutrilonu spat na kojenie? drobcek sa prisaje, neodmieta prsia, len mlieko sa rozbehlo neskoro a uz ho prikrmovali nutilonom, v noci mu staci kojenie, ale cez den nazaspi kym nedostane po kojeni min. 60 ml nutrilonu, place a place, nasledne sa mu spustia sopliky a to uz sa mu zle saje....hrozny kolotoc, z ktoreho sa neviem vymotat, ten jeho hlad cez den je enormny, pusinkou hlada zdroj a ked nenajde zacne plakat, ale tak, ze ho aj susedia pocuju, nasledne sa ho snazime uspat, zaspi na 5 min. a zas, hladanie pusinkou, nedostane nic, velky rev....az maminka polavi a da nutrilon, mlieko sa snazim aj odsavat, ale po kojeni odsajem maximalne 10 ml, aj to so sebazapretim....da sa zbavit nutrilonu v mojom pripade?

radka.m.
12. dec 2008

marti-najdi si stránky na www.kojeni.net,tam si napiš bud do emailu,nebo rovnou do on-line poradny a paní mrázková ti nejlíp poradí,je to laktační poradkyně,avšak jako málokterá.poradí ti a vše s tebou rozebere.poradna se otevře jen pro 10dotazů dnes od půlnoci,takže bude lepší,když napíšeš přímo na email,určitě jde zpátky přejít jenom na kojení,ale všechno potřebné ti poradí nejlíp přímo ona. 🙂

annag
12. dec 2008

martinka - napíš, ako často papá cez deň aj v noci, a koľko má dní, akú mal pôrodnú váhu , neboj sa, to sa určite ešte rozbehnúť dá

pre povzbudenie si zatiaľ prečítaj posledné príspevky od tiny z témy Laktačná kríza 🙂

nimi22
12. dec 2008

ahoj natasa, tak toto zacal robit aj moj maly asi v tom obdobi, tiez som cakala kedy prestane vyskat vrieskat a dala som mu znova, asi po tyzdni a pol to prestalo trochu som menila polohy, chvilu pockala, vysvetlila som si to aj tym ze je vacsi rychlejsie si vytiahne, tiez som sa s tym trapila ale ako vravim prestalo to neskor a dnes papa po sediacky a ked zacne vyskat po troch minutach tak mu este dam po leziacky ale to len tak cucnut, napapa sa totiz za tri styri minutky. 🙂 ale som rada ze uspesne kojim nadalej a nedala som sa odradit ani takymito vystupmi 😉

martina2008
12. dec 2008

drobcek ma dva tyzdne, pri porode vazil 3380g, posledna poradna 3150g, v noci papa 3-4 x staci kojenie, cez den kazde dve hodiny - kojenie nestaci, dozaduje sa nutrilonu, niekedy aj castejsie, idem pozriet tu temu, dakujem za podporu

lucia1004
12. dec 2008

martinka, my mame 2 mesiace a prezili sme to iste - sice som kojila casto prve tyzdne, isli sme s vahou dole a citila som, ze ma malo mliecka odo mna, avsak "pretrpeli" sme to bez UM, kedze som sa bala, ze by to bolo koniec kojenia... trvalo to asi tri tyzdne od porodu, ked konecne mal dost mliecka odo mna a pomaly priberal... co som zmenila vtedy ja? pila som vela cistej vody-4-5 l, tri salky caju pre kojace matky denne a homeopatika - ricinus communis 5 ch - rano a poobede 5 toboliek, snad ti to trosku pomoze a povzbudi ta to...

annag
13. dec 2008

martina 2008 -
prepáč, už som sa včera nedostala k odpovedi, i keď viem, že Ťa to trápi a náhli:

Tie intervaly dojčení by boli správne, keby si nedokrmovala a mala mliečka dosť, teraz musíš začať dojčiť častejšie. Nemusíš sa báť, že sa mliečko netvorí alebo že malému bude málo - začni dojčiť na požiadanie, teda napr. aj každú hodinu a z obidvoch prsníkov. Jedno dojčenie by malo vyzerať asi takto: pravý prsník klasická poloha 10 minút, ľavý prsník futbalová poloha 10 minút, pravý futbalová 10 minút, ľavý klasická 10 minút - toto striedanie môžeš zopakovať počas dojčenia aj viackrát, no nedojči dlhšie než cca 50 minút, aby si prsníky trošku oddýchli. Potom, ho trošku ponos, prebaľ, zaujmi niečim a keď sa ozve na hlad, daj prsník znovu hoci to bude po hodine či skôr. 10 minút je orientačný čas, bude to čas, kedy bábo naozaj saje, nielen cucká či spí na prsníku. Keď začne cuckať - prehoď ho na druhý - za ten čas sa jednak nahromadí novovytvorené mliečko v oddychujúcom prsníku a zároveň sa malý pri prehadzovaní trošku preberie. Takýto maratón by mal travať jeden . dva dni, potom by si mala cítiť zlepšenie - viac mliečka a aj spokojnosť malého.

Pokús sa dokrmovať čo najmenej, najhoršie je, ak sa dokrmuje po každom dojčení, lebo bábo sa naučí, že po dojčení prichádza skutočná strava - takto sa nikdy nezačne tvoriť viac mliečka a malý začne prsník časom odmietať, resp. si z neho urobí len akýsi predkrm a cumlík. Skús vynechávať dokrmy, ideálne by bolo dokŕmiť až keď bude extrémne nahnevaný (napr. večer)- keď začne na prsníku plakať a hnevať sa. Pokým bude ochotný papať, tak ho nechaj, buď rada, aj keď si vypije spočiatku menej mliečka - saním, hoci aj naprázdno bábetko stimuluje bradavku a teda aj tvorbu mliečka. Samozrejme, pi dostatok tekutín - hlavne teplých. Čo sa týka dokrmovania, bolo by nutné, aby si začala dokrmovať lyžičkou či striekačkou, pretože fľaša je návyková, bábo začne odmietať prsník ak má slabší sací reflex a veľmi kazí techniku sania, čo môže viesť k ďalším veľkým problémom s dojčením.

Tebe sa laktácia ešte len rozbieha, absolútne nič nie je stratené, len musíš byť trpezlivá. Neboj sa, že malému toršku menej mliečka ublíži - určite ho jeden - dva dni nepoznačia. Takže sa pohodlne usaď alebo si ľahni, malého si daj k sebe a pekne sa v kľude a pokoji dojčite o dušu. Uvidíš, že práve častým dojčením sa mliečka začne tvoriť viac. Ber to tak, že nemáš čo stratiť, iba získať. Takže sa netráp a ber to ako takú malú predvianočnú hru. Na štedrý deň budeš mať štedro aj v prsníkoch 😉 🙂 A ozvi sa, ka dačo chceš vysvetliť a hlavne či si sa podujala zabojovať a ako sa Vám darí 🙂

martina2008
13. dec 2008

annag dakujem za radu, skusim to, ale obavam sa, ze to nezvladnu moje bradavky, ktore su uz teraz velmi znicene a bez kalciovej masti by nefungovali vobec

martija
13. dec 2008

martina,a keby si skusila na bradavky cisti lanolin,tusim dostat v lekarni,ten sa nemusi umyvat,lebo aj castym umyvanim sa tie bradavky nicia.A ten lanolin je taky mastny,ze som ho ani mydlom nemohla umyt z ruk,mozno to trosku pomoze....drzim palce.....

annag
13. dec 2008

martinka, a čo máš s bradavkami? - máš na ne ragády? cítiš rezavú boloesť pri dojčení alebo Ťa aj svrbia, pália, štípu? máš boľavé aj dvorce? Vznikajú ti nové ranky alebo sa len liečia staré?

Kalciová masť nie je ideálne riešenie, bradavka musí stvrdnúť, koža si musí zvyknúť na sliny a tlak pusinky, keď ich premasťujeme, tak to trvá oveľa dlhšie. Skús si na ne dávať maximálne čistý lanolín - krémik od Aventu alebo Bioclinu - pred i po dojčení.

Ak máš problém s bradavkami, tak dojči často - ako som písala, iba jednotlivé dojčenia skráť na cca 20 minút.

3558
13. dec 2008

na to je dobre si bradavky potriet materskym mlieckom. mne to zabralo. 😉

annag
13. dec 2008

zuzana 29 - presne tak 😉 🙂

stvura
14. dec 2008

Ja som davala na bradavky masticku Cicaderma {nikdhy som totizto nevedla kedy bude maly jest}, je to homeopaticka masticka a tiez ju netreba umyvat. Po dvoch tyzdnoch co som mal i rozhryznute bradavky a dvorce sa mi vsetko upravilo.
Velka skoda je ze v nemocniciach len maloktore sestricky upozornia na zlu techniku dojcenia, toboz pomozu a mamicka si potom nevie dat rady doma. Mna upozornila sestra az po 4 dnoch na zlu polohu maleho {a tiez mi ukazala co a ako}, takze maminy co medzitym sli domov mali asi smolu...
Moja suseda takto po navrate nevedela maleho dojcit, stale jej plakal a tlakom pribuzenstva ju to natolk zobralo ze maly je teraz na Nutrilone. Sice su teraz vsetci spokony - manzel sa krasne vyspi, ale to najkrajsie puto pretrhla.

martina2008
15. dec 2008

pri tom maratone kojenia ani nestiam ist na net, bradavky ma take rozzuzlane, v strede velmi podrazdene, skoro az do krvy, dvorce OK, snazim sa aby babo zobralo do pusky, co najvacsiu cast aj z dvorca, ale mam velke prsia, tak je to obcas problem, ☹ pusinka je malicka, volako sa to mlieko nerozbieha, asi robim volaku chybu...priznam sa, ze v noci ho nebudim, nevladzem, som rada, ze aspon tri hodiny spi, uz som to chcela aj vzdat, ale manzel pomohol, tak skusam dalej

annag
15. dec 2008

martinka, hlavu hore, hlavne si musíš veriť, a na bradavky si dávaj len ten lanolín. Prešli len dva dni, uvidíš, bude dobre, treba hlavne vyliečiť bradavky, lebo bolesť kazí dojčenie, no ak si dôveruješ, tak aj s bolesťou sa v pohode rozbehneš. držím palce. Pred dojčením si dobre rozmasíruj dvorec, bábo musí uchytiť najmä spodnú časť dvorca, ale netráp sa, dvorec býva dakedy obrovský, hlavne, nech nestláča len bradavku. Ak je bábo zle prisaté a chytí len bradavku, tak bolesť je neporovnateľne silnejšia než pri správnom uchopení, ten rozdiel by si už mala vedieť posúdiť.

Ak máš veľké prsia a problém s prisatím, vyskúšaj polohu vertikálnu polohu alebo takú, pri ktorej si budeš prsník držať obidvoma rukami a bábetko Ti bude pridržiavať niekto iný, alebo si ho položíš na posteľ a nad bábetko sa nakloníš.
Ešte otázka - kontrolovali malému v pôrodnici, či nemá v pusinke skrátenú uzdičku?

mliečko sa určite rozbehne, len si musíš veriť, niekedy to pár dní potrvá, záleží od toho, koľko málo sa mliečka predtým tvorilo, no do 6 týždňov sa to podarí každej usilovnej trpezlivej mamičke, čo si dôveruje. 🙂

maximkomiruska
15. dec 2008

Martinka: skús klobúčiky na bradavky-AVENT.Prvé dni po pôrode mi pomohli.Max mal takmer 4kg keď sa narodil,silný sací reflex a ľúbil papať.Jediné,čo ti pomôže je upokojiť sa,príp.požiadať kohokoľvek z blízkych o pomoc,spať keď spí malý a nemaj výčitky že ho nebudíš 😉 každé bábo má vlastný režim.Veľa šťastia a lásky

annag
15. dec 2008

maximkomiruska - ako píšeš, malý mal silný sací reflex a mala si dosť mliečka, no martinka má slabučko rozbehnutú laktáciu a bábo má problém s prisatím, klobúčiky by jej situáciu len zhoršili, lebo by mal problémy s prisatím ešte horšie, dosť si už správne prisatie pokazil cumľom z fľaše. Boľavé bradavky sa dajú zvládnuť bez klobúčikov, naopak, ešte skôr si bradavky zvyknú. Podmienkou je správne prisatie, ak je bábo prisaté správne, tak sa ranky a ragády nesmú zväčšovať.

suziad
17. dec 2008

holky ide aj moja nervozita do mliecka? Vcera som bola trochu vystresovana z jednej sestricky u dr. A asi to preslo aj na malu celi den bola zla plakala nic sa jej nepacilo ani lezat ani pestovat nic. Dokonca sa nechcela prisat k prsniku aj ked bola hladne odtlacala sa a mrvila a mrncala. Asi po pet minutovej snahe sa chitila a potom uz kludne pila. Je to mozne ze som to na nu preniesla 😒 . Muz mi to vycital ,ze je to moja chyba ked je nervozna 😅