Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

saska.t
24. okt 2008

annag a ty si este tehulka? ja som si myslela ze uz to mas za sebou. To ti zavidim, ze sa citis tak dobre, ja som si posledny tyzden myslela ze umriem ako mi bolo tazko, ale neviem ako to tu bez teba vsetci vydrzime-vydrzia ... 🙂 A malicke sa ti uz otocilo? Urcite daj vediet a prajem vsetko super!!! 😀

annag
24. okt 2008

saska, ďakujem, no stále som tehuľka, a naozaj som rada, veď to už možno nikdy nezažijem, tak si to užívam plnými dúškami, mne bolo vždy ku koncu dobre, otočila sa, bruško trošku padlo, dobre sa mi dýcha, aj teraz behám ako srnka, šoférujem, no ako keby som bola v 5 mesiaci 😀

tinka,

netreba nič, len trošku upraviť dojčenie. Nemôžeš dávať bábetku 3 dojčenia jeden prsník, 3 druhý. Ak to dobre rátam, tak jeden prsník takto vyprázdniš raz za cca 10 hodín (4 x 2,5 hodiny), to je veľmi, veľmi dlhá doba, pokým sa prsíčko vyprázdni. Podstata dojčenia spočíva v tom, že sa prsník často a pravidelne vyprázdňuje. Ak sa vyprázdni až po 10 hodinách, tak medzitým sa v prsníku nahromadí inhibítor, ktorý má za úlohu tvorbu mliečka v ňom zastaviť. Čiže dojčiť treba zásadne jedno dojčenie pravý, ďalšie ľavý a tak stále dokola. Inak si takto znižuješ tvorbu mliečka a dôsledkom je hnev bábetka a nespokojnosť na prsníku.

K polohám pri dojčení, držať také bábo v náručí je veľká námaha pre mamičku a nepohodlie pre dieťatko. Bábetko si polož na vankúš - vankúše, pohodlne sa opri aj Ty, tak aby Ti netrpeli ruky a chrbtica. Obrázky, ktoré nájdeš na internete či v knižkách sú ukážkou, aby boli zrozumiteľné pre mamičky. Ale každá mama si ich môže prispôsobiť tak, aby bolo obom pri dojčení dobre. Ako by si držala také 7-8 kg bábo, veď by Ti odišlo celé telo. Bábo musí byť na prsníku spokojné. Podstatné je, aby bolo k Tebe otočené nielen hlavičkou ale i bruškom a aby malo pusinku na úrovni Tvojej bradavky a dvorca.

A pravidelne používaj okrem klasickej polohy po sediačky aj futbalovú - bočnú polohu - bábo položíš na vankúš akoby si išla dojčiť z pravého prsníka, ale posunieš ho k Tvojmu ľavému boku, a namiesto pravého prsníka mu dáš prsník ľavý.

stalida
24. okt 2008

ahoj annag, tak este raz dakujem za rady, budem striedat polohy a dufam ze budeme kakat krasnu prazenicku ako donedavna 🙂 🙂 Tebe drzim prsty pri porode, nech ste obe zdravucke 🙂

tinka27
26. okt 2008

veľmi pekne ďakujem annag. skúsim zmeniť tie polohy a dávať raz z jedného a ďalší krát z druhého prsníka. Ja som to kedysi skúšala, ale mal stále iba zelené stolice akoby vypil iba predné mliečko a k zadnému sa už nedostal, lebo zaspal, alebo sa mu už nechcelo ťahať, preto som začala mu dávať ten istý prsník aj na 2-3kojenia, aby si zobralo už to zadné mliečko a kakalo nažlto.

Veľmi pekne ďakujem a držkajte sa, dočítala som sa, že Ťa čaká pôrod, tak nech všetko dobre dopadne a ste zdravučkí.

annag
26. okt 2008

tinka, predné mliečko bábo vypije v úvode dojčenia, cca za 3 minútky, potom už tečie zadné, do ďalšieho kojenia za dve tri hodiny je už prsník kompletne naplnený a zase tým predným aj zadným mliečkom, ten istý prsník sa musí dať bábetku na dopitie hneď, po krátkej prestávke, inak sa ten efekt stráca 🙂

martija
26. okt 2008

dobre ranko,jej annag,ved ty uz trostik prnasas 🙂 ,tak aby vam vsetucko dobre dopadlo a este ak mozem,tak trosku pootravujem,chela by som sa spytat,ci take trosku starsie babatko moze mat dost aj za tie tri minuty,myslim,toho predneho aj zadneho mliecka.lebo ten moj dorobec - ziadna slava.Nevydrzi na prse,je tam,iba pokial mliecko strieka,alebo lahko tece,sam nechce sat.na vazeni zase nic moc,ale zohladnovali nastastie nadchu a tym padom aj nechutenstvo a trochu obmedzene pitie,pribral 100g za dva tyzdne,takze z tretieho na stvrty 300g,co je nic moc ☹ ,ale sama som sa im vnutila na prevazenie v 5 mes,lebo tu byva kontrola uz az v 6 a vselico sa stat moze este.Chodim pravidelne studovat aj stranky,ktore si nam odporucila - kojeni cz,a som trosku z toho zmatena,lebo v uvode stranky sa odporuca na zvysenie tvorby mm rucna stimulacia a rucne odstrekovanie,samozrejme,ak to ide.Vraj tym stlacanim dvorca sa viac stimuluje prsnik,ako odsavackou.ale ta pani jirina,ci ako sa vola odporucala pravy opak mamickam,vraj odsavacka viac stimuluje,tak ako to prosim vlastne je??????

martija
26. okt 2008

ozi,ale nepojdes tou sekciou???kedze sa malicka otocila????vela stastia este raz..a aj ked budes mat urcite co robit,daj nam prosim vediet aspon jednou kratuckou vetou potom,ako sa mate.

lumah
26. okt 2008

martija ja používam odsávačku a je to v pohode, kojím dvoch, ale jem pravidelne tvarohové aj iné jogurty a pijem vineu riedenú luckou.

martija
26. okt 2008

diky lumah,no mne len pride take moc zlozite,ked sa napriklad podporuje tvorba mm,tak odporucaju po kazdom kojeni odsat,takze to je aspon 5 krat do dna sterilizovat,pokial samoska nevylejem to mliecko,takze vzdy ju vyvarit....to je komplikovane,ako toto teda riesite???a este k tym mliecnym,ja som zatial vyradila,teda nie uplne syry jem,ale jogurt som jedla pravidelne na ranajky,ale zda sa mi,ze malinky ma po tom trosku vyraznejsie tie vetry,tak jedavam presnidavky 😀 ,lebo ostatne veci su mi na rano tazke.....

annag
26. okt 2008

ahoj martija,

Stránka dozadu som písala tabuľky určené pre deti dojčené, ktoré používajú renomovaní lekári podporujúci dojčenie na Slovensku, napr. MUDr. Viacianová z Detskej fakultnej nemocnice v BA (lieči a do bežného života sa zaradiť pomáha nedonoseným detičkám) , ona má veľkú zásluhu na rozvoji dojčenia u nás:
1.- 2. mesiac - 130-140 g / týždeň
3.- 4. mesiac - 70-110 g / týždeň
5.- 6. mesiac - 35-55 g / týždeň

malý má 4 mesiace, teda začal mesiac 5. Takže v štvrtom, nedávno zavŕšenom mesiaci pribral 300 g, takže je pekne v norme - 70 g x 4 týždne je 280 g. Priberá menej, ako niektoré dojčiatka, ale pri prírastku treba brať do úvahy: spokojnosť bábetka po dojčení, pocikané plienky (5-6 za 24 hod), stolica - farba by mala byť v odtieni žltej.
Stačia mu aj dve tri minútky na napapnie, treba si uvedomiť, že predné mliečko nie je voda, je to mliečko, len o čosi menej kalorické a s väčším obsahom mliečneho cukru. To neznamená, že je bezcenné alebo zlé. Bábo na ňom môže fungovať, ak je všetko ostatné v poriadku. Mne tak papala malá, ale možno každú hodinu -dve si pýtala. A nič jej nechýbalo, začala menej priberať no dodnes papá striedmo, má 18 kg v 5,5 roku. Stačí pre Tvoju spokojnosť, keby papal o čosi častejšie pri takomto spôsobe pitia. Ale ako hovorím, niet sa prečo trápiť.

K odsávaniu, áno, ručné odsávanie je najlepšie, lenže máloktorá neskúsená mamička sa naučí odsávať správne a ak to robí zle, môže narobiť viac chýb než osohu. Niektoré si vyrobia ja modriny, lebo prsník nenormálne stláčajú. Tam by bol potrebný zácvik od laktačnej poradkyne. Má veľkú výhodu aj v tom, že odsávačka ako akýkoľvek iný predmet, s ktorým príde MM do styku je zdrojom potenciálnej infekcie bradavky a baktérií, ktoré sa môžu do odsatého MM dostať, preto sa musí pravidelne sterilizovať.

Odsávačky nedokážu tak dobre dvorec stimulovať, no výrobcovia sa o to snažia, napr. Avent má tú masážnu vložku. Odsávanie odsávačkou ide v pohode, ak bábo zároveň mamička dojčí. Lebo práve ono stimuluje pri dojčení dvorec najlepšie a odsáavnie je už len doplnkom dojčenia. Odsávačka je pre väčšinu mamičiek aj menej namáhavá a nič ňou nepokazia, no napr. pri boľavých bradavkách je lepšie odsať ručne než odsávačkou, alebo pri upchatom mliekovode, cielené vyprázdnenie len istého segmentu prsníka sa dá len ručne.

Najťažšie sa laktácia udržiava pri odstavených bábetkách, lebo chýba stimulácia dvorca pusinkou, tam je vhodné kombinovať ručné odsávanie s mechanickým.
Tak si vyber 😀

ps. áno, otočila sa, tak pôjde von, keď si zmyslí, a to zatiaľ akosi nehrozí, termín netermín, kontrakcia nikde, ale som rada, nech si ešte v brušku užije 😉

martija
26. okt 2008

uff annag,dakujem,vycerpavujuce ako vzdy 😉 ,no neviem,ci si este spominas pri takom navale na tvoju osobu a nespocetnom mnozstve otazok,ale my sme ti,ktori sa jeduju,ked prikladam castejsie,stavalo sa nam predtym,ze sa hneval a chytil sa az po siestich hodinach,takze nejde nam to moc s tym castym prikladanim...ale uz je to aspon co dve a pol az tri hodky,tak ved uvidime dalej ako to pojde,mne sa zda,ze mliecka pomaly a isto ubuda,tak uvidime.....skusim teda stimulovat nejako.....este sa rozhodnem,ale ked som odstriekavala rucne,tak som do umyvadla 😖 ,lebo sa stahujeme a cestu by to zamrazene mliecko aj tak neprezilo.....

annag
26. okt 2008

martija,

spomínam, jeduje sa tu toľko krpcov že až 😀 . Ale keďže si to zredukovala na tie dve a pol hodinky, tak to je veľký úspech a pokrok. Určite odsávaj čo najviac - teda po každom dojčení a aj v čase medzi dlhými prestávkami malého. A kľudne aj ručne aj odsávačkou. Odsávačkou napr. v noci, po dojčeniach ručne, ako Ti bude vyhovovať. Ja som tiež pár litrov vyliala, čo už, niekedy sa inak nedá (mala som mykózu na bradavkách, tak ho nemalo zmysel mraziť). Ale v záujme laktácie radšej vyliať, než sa na to vykašľať. Drž sa a hlavne pokojný prechod na nové bydlisko Ti prajem, nech Vás to príliš nerozruší. Inak, si už v podstate za vodou, obdobie plne mliečnej výživy máš úspešne za sebou, keby sa aj niečo prihodilo a malý by potreboval dokrm, tak je to už úplne v poriadku. I keď samozrejme do polroka by bolo super vydržať len na MM. No to ubehne ako voda. Ak si vydržala doteraz, určite tých pár týždňov aj malý aj Ty prežijete. A spomeň si na staršieho synčeka, to len začne pri príkrmoch - ako často kaká, akým kaká, prečo sa vyhádzal, nepriberá aj tak, v noci sa budí, nechce piť ani vodu ani čaj... A ešte sa nakoniec stane, že bude v noci stále na prsníčku pricucnutý a budeš sa tešiť na prespatú noc, ktorá bude v nedohľadne 😀

martija
26. okt 2008

dakujeme annag,budem teda odsavat,aj ked uz som to chcela flakat 😀 ,ale kedze mi radis,tak sa toho budem radsej drzat,aby som si to potom nevycitala neskor pri navsteve lekara.no s tym stahovanim,to mam strach,aj to,ako to prijme malinky,mame este zhruba dva mesiace a potom sa ide na to..... 😒 .dakujem este raz annag,a drzkaj sa,nech si cim skor fit a nech si tu coskoro zase medzi nami......

katbo
27. okt 2008

ahoj no aj moj maly mi toto robi ale ja mu davam moje mlieko vytlacene do flasky tych 150ml vypije kazde tri hodiny a ma dost niekedy aj 140ml a preto bo ked sa narodil tak spinkal na prsniku malo mi pil a toto mi poradila lekarka teraz tolko papa ze niekedy mu dam aj nutriln ale to fakt ze mi nevyde davka lebo sa mi nevytvori tolko mlieka a tak odsavam do flase a ked ho dam na prsnik tiez cecka a teraz sa mi tiez zacal jedovat a vymyslat na prsniku taha a stlaca a to aj pri flasi

dididi30
27. okt 2008

ahojte, annag uz porodila? 😀 😕

radka.m.
27. okt 2008

ahoj,tak to opravdu vypadá,že annag už porodila,taky jsem moc zvědavá,jestli to už má za sebou. 😕

annag
27. okt 2008

ale ma Vy ženiete do pôrodnice 😅 , tu som a 2v1 a je nám fajn, len nestíham, ešte riadim, žehlím, roznášam vence na cintoríny aj kaderníčku som stihla 😉 😵

radka.m.
27. okt 2008

jé,annag,ještě jsi celá!!!už jsem fakt myslela,že jsi v porodnici,tak už aby jsi to měla za sebou,jsme hrozně zvědavé a napnuté,asi víc,než ty,vid? 😀

annag
27. okt 2008

radka.m, asi áno, Ty už isto chápeš, že keďže viem, čo ma čaká, nemám sa kam ponáhľať a radšej si vychutnávať posledné pokojné dni pred novým kolotočom materských úloh 😀

radka.m.
27. okt 2008

no jasně v tom máš určitě pravdu,tak si pěkně užívej zatím ty pohody 😎 a pak dej určitě vědět,ale myslím,že už zítra budeme zase s dididi spekulovat o tm,jestli jsi už nááááhodou neporodila 😀 😀 😀

radka.m.
29. okt 2008

ahoj,tak mi to nedá a musím se zase zeptat-annag,ještě jsi celá????

bambusko
29. okt 2008

asi je v porodnici, kedze uz 2. den absentuje 😨

saska.t
29. okt 2008

tak jej vsetci drzme palceky nech to vsetko dobre dopadne 😅

annag
29. okt 2008

tu som, 2v1 😀 a po starom, bábo je vysoko, netvorená....

ale ste zlaté ako na mňa myslíte, ďakujem 😵

jankamanikova
29. okt 2008

Ahojte!
Ja len si Vas citam a velmi pekne dakujem annag za jej prispevky, lebo pomahaju viacerym mamickam.

Ako som si Vas tak este citala, tak mi napadlo, ze nas Matusko vzdy malo priberal a malo jedol a ostalo mu to doteraz. A s kojenim sme vydrzali 18 mesiacov. Jednoducho nechcel priberat, ale len sa dojcit a neriesili sme to. Nas Jakubko je tiez stale na prsniku a pribera kolko sa da. Vdaka Bohu, nasa dr. je spokojna a stastna, ze dojcim, lebo je velmi malo mamiciek, ktore dojcia. A prikrmovat by sa mi aj tak nechcelo, lebo pri mojich drobcoch by som na to nemala cas ... :o))))).

Tak sa drzte a prajem pevne nervy, vela nadeje a optimizmu.

zelmirka1
3. nov 2008

ahojte
aj ja mam problem pri kojeni... maly ma 5 tyzdnov. Tri tyzdne som kojila s klobucikmi, dva tyzdne to bolo OK a teraz zacal plakat pri kojeni a odtrha sa mi. Niekedy to urobi hned a niekedy vyzdrzi par minut a potom. Neviem ci uz ma dost alebo sa mu nieco nepaci, lebo to robi hlavne na pravom prsniku. Snazim sa ho nechat ukludnit a potom este prilozit ale uz som z toho nestastna. Myslim ze laktaciu mam dobre rozbehnutu, mlieka je dost, spociatku som odsavala kym nechcel pit.

fifinna
3. nov 2008

Mne to robil maly tiez, myslela som si ze nemam mlieko, ale neskôr som dosla na to, ze on ma uz dost a chce si cmulat cici bez toho, aby mu nieco tieklo. Po par dnoch to preslo. A mne nechcel lavy prsnik, slabsie mi zneho tieklo, ale nakoniec si zvykol aj nan.

zelmirka1
3. nov 2008

diky, asi ho necham kym bude sam chciet aby sa nehneval....

annag
3. nov 2008

zelmirka,

dôvodov môže byť viacero :
- buď sa rýchlo napapá a stačí mu pár minút
- ak sa hnevá hneď nemusí byť hladný
- môže mu mliečko prudko tiecť, čo ho dráždi a potom sa aj od prsíka odťahuje - skús si mliečko odsať a pozoruj, ako tečie, ako rýchlo si odsaješ napr. 50 ml
- môže mať problém v pusinke- bolí ho hrdielko, má soor, može byť chorý - má nádchu, iné ochorenie
- klobúčiky môžu prudko tlmiť tvorbu mliečka, kazia techniku správneho prisatie, takže problém môže byť aj opačný - slabšia tvorba mliečka a pomalé a oneskorené spúšťanie mliečka, vtedy treba zaradiť najmä futbalovú polohu pri dojčení, bábo pri nej papá s veľmi produktívnych častí prsníka a častejšie prsník ponúkať
- hnevajú sa bábetká, ktoré nepapajú na požiadanie, ak ho nútiš do nejakých intervalov, napr. ak je príliš hladný, lebo interval je dlhý, tak sa od nervozity a hladu nedokáže správne prisať, chce rýchlo papať a pre stres to ani nedokáže

- ale keďže to robí na jednom prsníku a tvrdíš, že mliečka je dosť, tak to najskôr vychádza na príliš rýchle a prudké tečenie mliečka, vtedy treba zvoliť inú polohu pri dojčení a pár ml mliečka vopred odsať (iná poloha ´= buď vertikálna po sediačky - bábo si posdaíš na kolená, jednou rukou mu podopieraš chrbátik a hlávku, druhou pridržiavaš prsník a priložíš si ho, alebo po ležiačky tak, že si ľahneš na chrbát bábo si položíš na seba bruškom a priložíš si ho

radka.m.
3. nov 2008

annag-co tady ještě děláš???když už jsi 42tt,tak kdy budeš mít nástup do porodnice,kdyby jsi náhodou neporodila?mimochodem-máš pěkné album,prcové jsou andílci.