Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

annag
18. jan 2009

kajaa - riešiš to správne, on hladný nie je,len je unavený a chce spinkať, ak takéto veľké a mocné bábetko zaspinká, hladné nie je, resp. je viac unavené než hladné, fľaša riešením nie je, bábetko, ktoré vie sať, fľašu nepotrebuje, vypije mliečko z prsníka vtedy, keď ho ozaj potrebuje, ak je mliečka menej, tak si ho častým kojením vyrobí viac. Počet kojení aj dĺžka kojení môže byť rôzna počas dňa i v priebehu jednotlivých dní, je to úplne iné než u detí na UM. Zásada je, že ak sa Ti už na začiatku nechce prisať, netreba ho nútiť, takisto hnevajúce bábetko nemá byť na prsníku, hnev vedie k úplnému odmietaniu prsníka. Keď je bábo unavené, tak sa jeho správanie veľmi podobá hladu, tiež si cmúľa napr. palčeky, dožaduje sa prsníka, no na rozdiel od hladu sa už po pár hltoch odťahuje.

tinka19
19. jan 2009

No ja mam tiež podobný problém,moje dievčatko bude mať dva mesiace a tiež mi plače pri kojení. Robí to hlavne večer po kúpaní keď ideme spinkať,ale stane sa že aj cez deň. Tak neviem či je to fakt tou únavou alebo nie. Tiež sa to snažím riešiť tak ako Kajaa trošku utíšiť a zase papať ale nie vždy nám to ide. A neviete mi poradiť, stačí keď také malé bábo papá 5-10 min? Za ten čas je síce
papá veľmi aktívne ale aj tak,neviem. A večer keď ju dám spinkať cca 20.00 tak sa väčšinou zobudí na papanie až tak okolo 2 až 3 v noci.Nie je to pre také malé bábo príliš dlhá pauza? Dík za všetky rady a názory.

annag
19. jan 2009

tinka, pokiaľ aktívne saje počas tých 5-10 minút, tak je napapaná, toto je doba, za ktorú si bábo vytiahne svoj podiel mliečka bez ohľadu na vek, no novorodeniatka sú slabšie a potrebujú mať medzi takýmto aktívnym pitím prestávky, a preto dlho pijú, keď zosilnejú, čas na prsníku sa skráti. - u Vás sa už skrátil.

Také malé bábetko ako máš Ty môže byť unavené a podráždené hocikedy v priebehu dňa. Ani tá pauza nie je dlhá, pokiaľ bábetko pekne priberá, je čulé, nespí apaticky celý deň. Pre dobrý pocit si môžeš každý večer odsávať stále rovnaké množstvo mliečka (napr. 100 ml) - budeš mať laktáciu nastavenú na trošku vyšší objem než malá vypije. Tým pádom jej bude tiecť mliečko ľahko a aj Ty budeš pokojná, lebo budeš vedieť, že pre nedostatok mliečka sa malá rozhodne nehnevá. 🙂

tinka19
19. jan 2009

Annag tak ti veľmi pekne ďakujem za radu, aspoň si ma trošku ukľudnila. Doteraz som ešte neodsávala takže to môžem skúsiť. Ale keď ja mám pocit že mám mliečka dosť,pretože malá sa niekedy zakucká pri papaní a ja som myslela že je to tým že jej ide až priveľa mliečka. Či sa mýlim? 🙂

annag
19. jan 2009

tinka, áno, mliečka budeš mať pravdepodobne veľa, problém je v tom, že hladina hormónov sa skončením šestonedelia ustáli a tvorba mliečka sa prispôsobí potrebám bábetka, potom vzniká niekedy problém, že mamička si myslí, že je mliečka málo, resp. má pocit, že sa nestíha tvoriť. Samozrejme, Tvoj prípad to vôbec nemusí byť, môžše mať mliečka veľa počas celých 6 mesiacov.

tinka19
19. jan 2009

Dík,čiže mi aj tak radšej odporúčaš večer odsávať? pre istotu?

annag
19. jan 2009

tinka, áno, hlavne pre Tvoju budúcu istotu, odsávaním robíš zase niečo pozitívne pre svoje dieťatko, ak budeš s odsatým mliečkom správne manipulovať, tak si vytvoríš krásnu zásobu zdravého mliečka na príkrmy, je vynikajúce, zamiešať MM do ovocného pyré, do obilninových kaší ... bábetko si lepšie na príkrm zvykne a hlavne nepríde príliš skoro do styku s UM. Je to celkom milá motivácia, čo povieš? Mamičkám sa ťažko začína odsávať niekedy v 6. mesiaci, ak si prsníky takto "vycvičíš" už teraz, tak sa vyhneš mnohým problémom v budúcnosti a ešte si aj urobíš slušnú zásobu MM. 🙂

zuzlik08
19. jan 2009

ahojte, tak ako citam, je vas viac s rovnakym problemom. aj mne sa mala zacala pred tyzdnom pri papani metat ako kapor a z 15-20min. si papanie skratila na 5 min., potom odgrgnut a nejako pokracovat dalej, no a najnovsie mi zacala aj trochu grckat. a to este doteraz by bola na mne nacucnuta stale. a co sa tyka odsavania, neviem preco, ale po nociach nesmiem prestat odsavat, inak sa mi prestane robit tolko mliecka, a pritom je mala velmi dobry jedak, ze ma vystavi do poslednej kvapky.

tinka19
19. jan 2009

Tak ti ešte raz pekne ďakujem za rady. Vyskúšam to odstriekavanie. 🙂 🙂

romi73
20. jan 2009

ahojte - také bojujeme s kojením. mám 8 týdenní holčičku. už druhý týden ji dokrmuju nutrilonem na radu pediatra. mezi 3 a 6 týdnem přibrala 500 g, ale když jsem doktorce říkala, že mi po kojení brečí, hlavně večer, tak ji nenapadlo nic jiného, než doporučit dokrmovat. tak mě vynervovala, že jsem si půjčila kojeneckou váhu a 3 dny jsem jí vždy před každým kojením a po kojení vážila, abych získala přehled, jak jsme na tom. a rekord byl 80 ml během jednoho kojení z obou prsou. zítra budu váhu vracet, naštěstí 🙂 za poslední týden mi přibrala 150 g, to je asi optimální. teď se to ustálilo tak, že přes den nedokrmuju, protože ona prostě nechce, takže jí to asi stačí (i když někdy brečí po kojení, tak zabere dudlík - nemá hlad ? a ten dudlík jí dá pocit, že něco žužlá, že už si třeba zvykla, že má míň? jako když má dospělý hlad a někdy pomůže žvejkačka, jen ten pocit, že mele hubou a hlad na chvíli přejde... ale to by asi nespala 2-3 hodiny, že?). i mám přes den pocit, že mám v prsou dost mlíka, ale večer už mi připadá, že jsou prázdná a že tam nic není. večer taky po intenzivním sání a vztekání (to přes den a v noci nedělá) vypije max 30-40 na jedno kojení z obou. a pak asi řve hlady, protože vypije třeba 60 nutrilonu a před spaním i 90.

s tímhle bych byla celkem spokojená, kdyby to vydrželo. ale zajímá mě, zda lze zvýšit tvorbu mléka tak, aby bylo ještě večer? po půlnoci už je ho zase hodně, ale tak od sedmé do půlnoci je to bída.

kojíme tak každé 2-3 hodiny, večer jednou za 2 hodiny (ale připadá mi, že to nemá smysl, že tam fakt nic není). zkoušela jsem i odstříkávat, ale to dalo max 20-30 po jednom kojení. měla jsem i ricinus a piju tak 3 litry minimálně. je tedy nějaké vysvětlení nebo rada jak mít večer dost? já vím, že v noci se uvolňuje prolaktin, tak asi ho mám málo, už jsem si i říkala, že jsem na první dítě stará, tak to prostě nejde tak dobře...

nikoleta164
20. jan 2009

tinka 19: moj maly mi zaspal tiez o 20.00, napapal sa a tahal az do 2.hod. lenze teraz ho musim budit kazde 3 -4 hod. lebo pribera menej. podla mojej pediatricky je to velmi dlha doba. takze kojim 12x za 24 hod. Maly ma 5 mesiace. dokrmovaniu sa vsak asi nevyhnem.Maly rastie, takze nie je oble babatko ake chce doktorka, takze ma vecne namietky. Skuska mlieka dopadla dobre, mal by vypit 50ml a vypil 60ml. Pije najviac 10 min. potom sa uz len hraje.

tinka19
20. jan 2009

nikoleta: my zatial priberame dobre...uvidíme ked pojdeme najblizsie na poradnu.Ja som aj skusala jej davat castejsie cez den lebo sa mi zdalo ze papa kratko a malo,ale ona nechce.Proste sa len kruti toci ale neprisaje sa.Tak myslím ze ak by bola hladna tak si mliecko da nie? Vidim ze tvoj papa dost casto,my cez den kazde 3-4hod.....tak uvidime

annag
20. jan 2009

tinka - ešte dodám, ak nevieš, či má dosť keď sa pustí jedného prsníka po 5-10 minútach, tak ponúkni aj druhý, ak bude hladná, tak si ho vezme, nočné dojčenie je vynikajúce, lebo sa v noci tvorí veľa mliečka a mliečko obsahuje veľa tuku, takže ak bábetko zle priberá, stačí dojčiť častejšie a viac aj v noci a hneď začne viac priberať, no ak bábo dobre priberá, prospieva, budiť sa nemusí, pokiaľ nie je prestávka príliš dlhá - nie viac než cca 8 hodín, a často a dosť papá cez deň.

nikoletka, lekárka Ti poradila správne, treba papať častejšie, ale dôležité je, ak sa nechceš vyhnúť ďalšiemu malému prírastku, dojčiť pri jednom dojčení z obidvoch prsníkov a otočiť ich aj viac krát počas dojčenia - napr. 10 minút pravý, 10 ľavý, 10 pravý, 10 ľavý - 10 minút je príklad, mal by to byť čas, kým ozaj aktívne pije, nielen cucká, ak sa začne hrať skôr, tak ho prehoď skôr a pritom aj striedaj polohy - futbalová, klasická, z futbalovej výborne tečie mliečko a aj sa ho viac tvorí . A dojčiť trebárs aj každú hodinu, vždy, keď si malý vypýta

annag
20. jan 2009

romi, nie si stará a pôjde to, len treba mať odvahu. Prečo večer nemáš mliečko? Lebo dokrmuješ. Kým budeš dokrmovať, nikdy sa Ti večer mliečko nevytvorí, naopak, môže ho byť čoraz menej, lebo tým, že namiesto prsníka vypije UM sa mliečko z prsníka nevyprázdňuje a tvorí sa v ňom inhibítor, ktroý spomaľuje tvorbu mliečka a takisto ti klesaá hladina prolaktínu, hormónu, ktorý má tvorbu mliečka na svedomí.

Takže, treba malú dojčiť často, tak často ako chce, aj každú hodinu. Vôbec sa nemusíš báť, že sa za hodinu mliečko nevytvorí. Naopak, v období prechodného nedostatku mliečka je interval 3 hodiny veľmi, veľmi dlhý. Mliečko sa totiž tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia. Čím častejšie sa prsník vyprázdni, tým viac mliečka sa v ňom začne tvoriť, lebo mliečko sa tvorí len v skoro prázdnom prsníku. Napomôcť mu môžeš aj odsávaním, odsaješ fantastické množstvo po dojčení - 30 ml je krásne, pretože bábo dokáže vytiahnuť aj o 50-70% mliečka viac, takže v prsníkoch je ešte veľa mliečka. Ak tam zostáva takéto množstvo, tak ho treba dať von, aby sa vytvorilo namiesto neho nové.

Malá večer nedokáže vypiť viac mliečka, lebo je nervózna a unavená. Sanie je pre bábetko úžasná drina, ak je unavené, nevládze papať a vypije len ľahko tečúce mliečko. Treba, aby si oddýchlo a po prebudení sa dopapá. Je jedno, či vypije 40ml každú hodinu, alebo 120 ml každé 3 hodiny. Aby si jej uľahčila večer pitie, tak ju dojči dlhšia a prsníky vystriedaj aj niekoľko krát počas dojčenia. Kľudne ju môžeš dojčiť aj polhodinu, trištvrte hodinu. Malá sa upokojí, oddýchne si, prsník nie je len o jedení. Každé unavené bábetko dokáže vypiť aj fľašu UM, ktoré mu ľahko do pusinky tečie. Je to ľahké a jednoduché. No veľmi, veľmi nebezpečné pre dojčenie. Bábo si kazí techniku sania, môže začať odmietať prsník a odstaviť sa z hodiny na hodinu, lebo bude chcieť len rýchlo tečúce mliečko. Prsníky sa za ten čas nevyprázdňujú a hladina prolaktínu prudko klesá. AK si neustále hovoríš, že mliečko nemáš, nedôveruješ si, tak sa Ti mliečko zle spúšťa, bábetko sa na prsníku môže hnevať.

Čiže večer je veľmi dôležité, aby si iba dojčila a začala si odsávať mliečko po každom dojčení a vždy, keď budeš mať pocit plných pŕs, skrátka treba dojčiť a odsávať o dušu.. O týždeň nebudeš vedieť, že fľaša existovala a mliečka bude až až. 🙂

tinka - romi je presne v tej situácii, pre ktorú Ti odporúčam odsávanie mliečka večer 😉

tinka19
21. jan 2009

Annag: dala som na tvoju radu zacala som na tvoju radu večer odsávať mliečko. Robím to ručne odsávačka sa mi nejak nepáči. Na začiatok som začala odsávať večer po kojení 50ml mliečka z obidvoch prsníkov. Chcem to pomaly zvýšiť na tých 100ml čo si mi poradila keď sa v tom zdokonalím. 🙂 A kedze malá v noci nejak nezaplace ked je hladna len si cmula palcek...tak som je posledne dve noci dala papat o pol druhej a potom rano o pol siestej ked som videla ze uz cmula palcek. Takže dúfam že všetko bude ok a mliečka bude až až. 😉

bubadlo27
21. jan 2009

ahoj annag,
vzdy som tuto diskusia citala, aby som sa poucila , ale nenapadlo by ma ze aj ja sa budem potrebovat poradit ☹

maly bude mat 4 mesiace, ma cca 7 kg / porodna vaha bola 3200g/ , a doteraz sa nam vsetko darilo,zosuladit aj kojenie aj papanie, nakolko mam este 16 mesacnu dceru 😉
problem nastal asi pred dvomi tyzdnami , neviem ci je to ockovanim alebo uz dalsim vyvojom, zacal sa viacej pohybovat, vrtiet, otacat a velmi sa hneva pri kojeni, vsetko ho zaujima a tu mame problem ,lebo ked zacne aj pekne papat, tak vzdy ho mala vyrusi, ci uz s hrackou, alebo zapisti, on sa ako keby zlakne a zacne papat a uz je po jedeni 😉 doma som cez den sama, tak malu nemam kam dat, a je este mala nato aby pochopila, ze teraz musi byt ticho, lebo idem bracekovi dat papat 😉

mliecka mam dost, maly papa v noci len raz, a ja vsetko zvysne mliecko odsavam, rano je to niekedy aj 250 ml, priznam sa ze, maly papa v noci z flasky, moje odstriekane mliecko, lebo uz som nezvladala v noci vstavat k nemu a potom cely den fungovat bez problemov a starat sa o dve male deti 😖 , doteraz nebol s papanim ani s flasou problem, myslim ze mu to bolo jedno, lebo kvoli vpadnutym bradavkam kojim s klobucikmi, tak papal pekne aj z flase aj z prsa 😉
tak som bola rada , ze patrim medzi tie stastnejsie mamicky, ktorych babetka nemaju problem ani s flasou ani s prsom a teraz toto 😒
uz som aj rozmyslala, ze ci to nie je tym, ze chodim s malou plavat, ci mu dajako inak nevoniam, alebo vnutromaternicovym teloieskom, ktore som si nechala v decembri zaviest ,neviem ☹
malu som kojila asi mesiac aj s dokrmovanim a teraz som sa tak tesila ze sa nam dari bez problemov, maly pekne pribera, je to spokojne a zdrave babetko 🙂
dnes to uz doslo to takeho extremu , ze vobec nechce papat z prsa ☹ akonahle ho polozim na vankus, alebo na postel spusti nenormlany rev, polohy pri kojeni som striedala a nechce ani z jednej, tak len odsavam a odsavam, podla tvojej rady, ze kolko by asi vypilo babo 🙂 🙂 🙂 🙂
aj som ho nechala vyhladovat, ale nepomohlo nic
velmi mi na tom zalezalo aby som ho kojila no teraz neviem ako dalej 😢

lubec
21. jan 2009

aj moja to vedela robit niekedy-to hnevanie,ale drzim ju dovtedy,kym nepride na to,ze to myslim vazne a potom zacne tahat,ked je hladna-nic ine jej neostava.Mlieko mavam.Kamaratka takymto sposobom-si myslela,ze mlieka net naucila na flasu.Odsavala a davala cez flasku,potom presla na UM

annag
21. jan 2009

bubadlo, bohužiaľ, je to výsledok fľaše i klobúčikov. Malý má už veľa záujmov a je rozumný, jednoducho prišiel na to, že sa dá k mliečku dostať bez námahy z fľaše. V tomto je fľaša zákerná, niekdy len pomaly, ale isto robí svoju prácu a dopadne to takto. Klobúčikmi malý navyše zle stimuluje dvorce a to vedie k tomu, že si prsník poriadne nerozpumuje a mliečko mu tečie pomaly. Zatiaľ máš mliečko, lebo odsávaš. Sú len dve riešenia - okamžite zrušiť fľašu a ideálne i klobúčiky, a len dojčiť, keď by iné nemal, tak by sa chytil, určite v noci by sa to podarilo. Alebo sa na to vykašľať a už len odsávať a pokúsiť sa vydržať s odsávaním aspoň do polroka.

Vyhladovaním momentálne nič nedosaihneš, lebo malý čaká na fľašu a aj ju dostane. Jedine radikálne a dôsledné vysadenie fľaše by Ti pomohlo situáciu zvrátiť. Je možné, že je tam aj iná príčina - ochorenie - pusinka, ušká ..., ale vzhľadom na to, čo píšeš, tak som presvedčná , že je to len fľaša. Keby bol čisto dojčený, tak by si mliečko vypil aj keď mu malá chodí okolo hlávky, pil by krátko a častejšie, no prsník by určite neodmietal úplne.

Ak sa rozhodneš odsávať, tak sa ozvi, každopádne si mu 100% schopná MM zabezpečiť do 6 mesiacov.

romi73
22. jan 2009

annag, děkuju za takovou podrobnou odpověď, asi jsem tušila, že to takhle bude. trochu jsem naštvaná na doktorku, protože mi radila v podstatě úplně obráceně. sháním si tu el. odsávačku. ono tam to mlíko fakt je a malá je asi už opravdu unavená a vzteká se, že si to nedokáže vytáhnout.

jinak dnes jsem se bavila s tchýní o kojení - a prý za jejich časů měly ženské mlíka málo (včetně ní - odstavila ve 2. měsíci) a sunarem dokrmoval kdekdo. teď už se nedivím, jestli jim radili to samé co naše mudr mě. a ještě musím poslouchat, že když budu kojit hodně často, tak se nevyspí ani dítě ani já a že takhle není možné nastolit žádný režim (ona v sedm vykoupala a v osm kluk spal, bodejť by ne, když byl na flašce). porád mě nutí, ať to dělám stejně, a já jí porád vysvětluju, že Daniela v osm večer vstává a dřív než v 11 neusne 🙂 a že generace před námi žádný sunar a flašky neměly a taky děti vyrostly i bez dokrmování, takže asi to není o režimu, ale o tom, že kojení buď jde samo, nebo se mu musí pomoct a to je prostě případ můj a spousty dalších matek.

bubadlo27
22. jan 2009

ahoj annag,
presne som myslela ze mi to napises, v kutiku som dufala, ze to moze byt aj niecim inym ☹
no vcera vecer po kupani papal pekne z prsa aj zaspinkal , naposledy jedol o pol deviatej a spinkal do stvrtej , potom papal z prsa a potiahol do siedmej 😉
cez den sa nam celkom darilo az doteraz pil a tahal len z prsa, ale teraz uz zas nechcel asi je unaveny ☹
ja som este rozmyslala, ci to nie je tym, ze malo cez den spi, napr. dnes za cely den doteraz pospal asi hodinu a pol 😒
zda sa mi ze ked potiahol aj doobeda nieco vyse hodiny a potom vonku pospal aj tri hodiny, toto nerobil a pekne papal 😖

jednoznacne mu vzdy ponukam a budem ponukat prso / uvidime dokedy ho to bude bavit/ , mne sa inak neda len z klobucikmi, takto fungujeme uplne od zaciatku, skusala som mu ho aj vytiahnut, ale ako keby to zbadal a pochvili prestal pit a jedoval sa 😒
mliecko budem odsavat aj nadalej hlavne pred spanim, lebo potom sa zobudzam v hrcami a mokrymi flakmi ☹

pravdu povediac, som si myslela, /kedze malu sa mi nepodarilo kojit/, ze pri malom to s kojenim bude tazsie, aj starat sa o malu a vela inych povinnosti, ale zatial sa nam dari ako tak, mliecka je nastastie dost a ked sa inak nebude dat tak budem len odsavat, este sa chcem spytat ci bude stacit odsavat cca kazde 4 hodiny, ja citim kedy mam naliate prsia a to odsajem okolo 200 ml, resp. kolko asi treba odsat, aby sa mliecko aj dalej bez problemov tvorilo 🙂
este raz velmi dakujem za tvoje rady, velmi si to vazim , priznam sa, ze uz som z toho bola na nervy, ale viem, ze to tiez nie je idealne pre krpca sa takto stresovat, ale musim sa s tym vyrovnat, ked uz mam take sikovne deti 😀

annag
22. jan 2009

romi, presne tak, nám bohužiaľ mamky,babky pomôcť nemôžu, lebo nikdy nedojčili. Ale ani pediatričky, veľa z nich je starších, tiež nedojčili, ťažko im je radiť a podporovať mamičku pri dojčení, musíme si pomôcť samé 😒 , držím palce, nech Ti dojčenie dlho vydrží 🙂

annag
22. jan 2009

bubadlo, jednoznačne je večer podráždený a unavený a nevládze ťahať, to často píšem, unavené bábetko sa nedokáže najesť, potrebuje si najskôr oddýchnuť a potom sa v kľude napapá. Neplatí, že čím menej bábo spí cez deň, o to lepšie spí v noci. Je to ako píšeš - čím lepšie si strieda spánok - oddych s aktivitou, tým je lepší večer i v noci. Ak zle spinká, treba s ním chodiť čo najviac von, na balkón.

Ak mu nedáš fľašu a budeš aj odsávať keď máš pocit plných pŕs, (aj 200 ml za celý deň by stačilo), tak budeš spokojne dojčiť ešte veľmi dlho. AK nebude mať za čo vymeniť prsník, tak ho ani nebude odmietať. Jedine vtedy, keď nebude hladný.

Jednoznačne je lepšia a neskutočne jednoduchšia voľba dojčiť než odsávať. Odsávať bez dojčenia je drina, odsávať popri dojčení je hračka. Ak bábo bradavku nestimuluje, tak sa mliečko tvorí ťažšie, stratí sa pocit plných pŕs a mleičko si musí mamička vyslovene vydolovať. Odsávať treba presne toľko krát, koľko bábo papá a také isté množstvo. Ak teda papá 10 x denne 100 ml, tak aj odsávať treba 10 x denne aspoň 100ml. Je to veľmi únavné a obdivujem každú mamičku, čo to zvláda aj niekoľko mesiacov.

bubadlo27
22. jan 2009

anni dakujem,
v noci ho vyskusam oklamat a dat mu papat bez klobucika som zvedava 😉
inak prave odsavam a citam 😉
este som sa chcela spytat, doteraz som si mliecko odsavala rucnou odsavackou a teraz som si kupila elektricku aventku a sa mi zda, ze tou elektrickou odsajem menej, myslis ze tie bradavky su zvyknute na urcity tlak, ktory mozem regulovat viacej rucnou odsavackou 😉

annag
22. jan 2009

bubadlo, veľa mamičiek to hovorí, že lepšie odsajú ručne, je fakt, že odsávanie ručne a elektricky je rozdielne

ja teraz mám tiež Aventku a odsávam elektricky úplne v pohode a rovnaké množstvo - jednou rukou píšem, druhou odsávam - pri tej elektrickej je najlepšie zaradiť spočiatku veľmi rýchly chod a až keď sa spustí trošku spomaliť - tým rýchlym chodom sa vyvolá spúšťací reflex , je to veľmi pohodlné, dakedy aj zabudnem, že odsávam

- no najlepšie som dokázala odsať ručnou Medelou, tá dokáže vyvinúť neskutočný tlak, to mamičky často považujú za nepríjemné a preferujú Avent, ale ak si bradavky zvyknú, tak to ide v pohode. Mne Aventky pripadajú ako také hladkanie

- som zvedavá, čo čertík povie, dobrý šok pre neho - fľaša nikde, klobúčik nikde 😀

bubadlo27
23. jan 2009

anni , ja mam rucnu chicco, pasuje tam aj aventova flasa, a sa mi zda ze je celkom dobra 😉
elektricku mam Avent a mas pravdu,ked som skusala tie nastavce aj na rucnu tak fakt to bolo ako hladkanie 😀

k tej noci, maly sa zobudil o pol tretrej, oklamat sa nedal, lebo nemal co chytit, som vytahovala bradavku prstami, trocha na chvilu sa prisal, ale potom pustil a rev, tak som mu dala cez klobucik a papal, spinkal do siedmej 🙂
potom cert zas strajkoval, ja som myslela ze uz to uplne vzdam, som bola na pokraji sil, a podla co si napisala ze unavene babo papat nebude, som ho dala spinkat, zaspal a naobed ako sa zobudil pekne papkal asi 6 min az dovtedy pokym mu mala neprisadla ruku, lebo sme sa kojili poleziacky,chudatko spustil taky rev ze skoro som aj ja s nim plakala, ale malu nemozem zavriet, ona je strasne na neho zvedava, aj sa ju pokusam zabavit, ale moc to nepomaha 😠 dopil asi 30 ml z flase a isli sme von 😉

jednoznacne mozem uz teraz povedat, ze mu zrejme chyba ten spanok , lebo ked sme sa vratili z prechadzky spinkal este pekne doma, celkovo potiahol 3 hodiny a potom aj pekne papal len z prsa 😉
no budem ho musiet davat asi aj doobeda spat na balkon, dufam ze sa nam to podari 😉

vojtisek2007
23. jan 2009

ahoj annag
- už jsi mi několkrát "pomohla s kojením" tak bych tě znovu chtěla požádat o radu - malá má 7 měsíců - i díky tobě pořád plně kojíme - zatím bez příkrmů - ale v noci poslední týden začala pít po dvou hodinách - do té doby jsme v noci kojily jen jednou nebo taky vůbec (vydržela od té sedmé večer do pěti do rána) a jak píšu, poslední týden kojíme v 19.00, pak jde spát, pak ve 22.00 a pak už po dvou hodinách do těch 5ti do rána...nevím, je v tomhle věku nějaký růstový spurt, nebo je to známka toho, že bych měla začít přikrmovat - mudr. mi minulý týden na kontrole říkala, že přibírá krásně, že s příkrmama můžeme klidně ještě měsíc počkat...tak nevím...jestli mi poradíš, budu ráda. ahoj

lucillienka
23. jan 2009

ja už úplne blbnem.....je šanca keď malý odmieta sa vôbec prisať - že ešte budem kojiť ?? alebo je to zabité už..lebo je rozdiel keď sa aspon na chviločku prisaje a stimuluje prsia, ale ten môj špunt ani za svet sa neprisaje a tým pádom ani nestimuluje prsia, a samozrejme nemám mliečko....ani ručne už neviem vysať viac ako párkvapiek.....

annag
23. jan 2009

lucillienka, bola by šanca - pozri môj album Dojčenie, tam sú fotky s dokrmovaním pomocou hadičky, najmä na tej celkom dolu je to pekne vidieť - bábo papá mlieko z fľaše a zároveň stimuluje prsník - to by prsník neodmietal, lebo by mu mliečko tieklo - dostať to kúpiť aj ako komplet - je to suplementor

annag
23. jan 2009

bubadlo, 30 ml je nič, nula, to sa na jeho prírastku nijako neodrazí, to vypije ani sám nevie prečo, zabudni na fľašu 😉

bubadlo27
23. jan 2009

anni, diky, od obeda sme flasu nemali 😉