Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

dididi30
16. okt 2008

saska mozno ma koliky
alebo nejedla si nieco s cibulou ci cesnakom aj to moze vadit, nasmu to vadi, ale ja si dam aj ak 😅
alebo jej nechuti mliecko, presne ako mojej malej ☹

kulllisek
17. okt 2008

Ahojky holky, tak jsem přečetla celou diskuzi a přidávám taky svoje trápení! Je to tak 14 dní, malé jsou 4,5 měsíce, při krmení si nejdřív oblíbila jedno prso a druhé odmítala, když jsem jí ho dala, tak se odvracela a plakala. Takže jsem prso pořádně rozkojila (ostříkáváním, častým nočním přikládáním), no jenže teď má malá stavy, kdy párkrát sosne z jednoho a pláč a párkrát z druhého a pláč! Takže fakt vůbec nevím, co s tím, docela mě to mrzí, když každé kojení je boj a pláč! Ona se přisosne, párkrát zatáhne a odvrátí se a pláče, ale když se trochu zklidní, tak se zase zpátky ke mě natočí a hledá prso, přisaje se a znovu se odtrhne a PLÁČ!!! Ach jo, doufám, že je to jenom blbý období... 😒

annag
17. okt 2008

kullisek - takže aké môžu byť príčiny:

- malá môže mať boľavú pusinku, hrdielko, napr. soor, nádchu, boľavé ušká, iné ochorenie (narp. reflux) - takže najprv treba posúdiť túto príčinu, ak si nevieš rada, daj si ju prezrieť pediatrom

- mliečko jej môže tiecť veľmi pomaly a oneskorene

- mliečko jej tečie veľmi prudko a rýchlo, nestíha pregĺgať a to ju hnevá - keďže si sa rozkojila, tak mi to pripadá ako najpravdepodobnejšia príčina.

Keďže odsávaš, tak posúď, ako mliečko tečie - či je to ozaj veľmi veľa a prudko v krátkom čase, možno napr. 50 ml odsaješ za minútku - dve. V takomto prípade treba zmeniť polohy kojení na také, pri ktorých musí mliečko tiecť proti gravitácii - buď si ju dáš na svoje stehno bruškom a tváričkou k svojmu telu, jednou rukou zo zadu držíš malú, druhou rukou si pridŕžaš prsník. Alebo môžeš skúsiť polohu po ležiačky - ľahneš si na chrbát, hlavu si podložíš vankúšom a malú si položíš bruškom na seba a priložíš ju k prsníku - mliečko tečie vlastne dohora, proti zemskej príťažlivosti a teda aj o čosi pomalšie.

Ak mliečko prudko tečie, tak treba pred kojením pár ml aj odsať, aby začalo tiecť pomalšie a bábetko ho stíhalo pregĺgať.

Každopádne, treba jej opakovane ponúkať jeden prsník, nie ju hneď preložiť na druhý.

Skús posúdiť, či nebude problém niekde tu, možno Ti napadne ešte niečo, čo by nám pomohlo nájsť príčinu. 🙂

vojtisek2007
17. okt 2008

ahoj annag
jenom se chci "pochlubit a pochválit" papáme pořád krásně, nezlobíme, neplakáme, nekroutíme se ,jenom v noci si interval mezi kojením upravila na 4 hodiny...takže kojíme přes den po dvou hodinách a pak večer 20.00, 24.00, 04.00, pak od 6.00 zase po dvou...takže ještě jednou annag moc děkujeme a všem ostatní maminkám jestli můžu poradit, řiďte se tím, co vám annag poradí, opravdu tomu rozumí a vy zbytečně nepřijdete o to nejdůležitější, co je pro vašem miminko....DÍKY.

saska.t
17. okt 2008

Ahoj anna, a samozrejme aj ostatne moje radkyne, vratila som sa od Dr-zaroven aj laktacna poradkyna. Ked som si u nej bola po med. odsavacku robili mi aj hladinu oxytocinu (bola nizka) a dnes mi ju robili opät a ake bolo moje prekvapenie bola rovnaka aj po tyzdni neustaleho odsavania, co prekvapilo aj ju samotnu ... Jemne mi oznamila ze tvorba mliecka kedze sa za tyzden nic moc nestalo sa zrejme uz neda velmi ovplyvnit a ze mam vazne zacat uvazovat o dokrmovani, ze mliecko malej nestaci ... Povedala mi ze pricin moze byt vela,ze mala bola pri narodeni malicka a ze malo sala co jej doteraz stacilo a preto sa tvorba utlmila na jej uroven (nikdy som po porode nezazila naliatie prs) stale som ich mala rovnake ani som nevedela kedy mliecko doslo), ze to moze byt dedicne a rozne ine veci (to by som tu musela pisat do rana) atd. Kazala mi nerobit si vycitky, ze som urobila vsetko pre to aby som kojila atd.... ze momentalne je dolezite aby mala priberala a dalej rastla ako to kolko este budem kojit bez dokrmovania.
Co si mam teraz mysliet?

bambusko
17. okt 2008

saska, ak mala nepribera, asi by som zacala dokrmovat. skusala si uz suplementor? niekedy aj velke chcenie moze brzdit laktaciu, drzim palce 🙂

annag
17. okt 2008

saska, dávam jej za pravdu. Ty si už priveľmi zviazaná neprospievaním, unavená a stále niekde v podvedomí očakávaš horšiu alternatívu. Ozaj, na pílu sa donekonečna tlačiť nedá. Ale úplne to vzdať nemusíš, budeš v situácii, keď už o nič nejde, stačí ponúkať prsník naďalej a kým si aspoň občas potiahne, tak je to fajn. Môžeš byť spokojná, že si urobila maximum. A nemusíš rozmýšľať nad tým, že pri druhom bábetku sa to nepodarí. Poznám maminy, ktoré prvé nedojčili, neodsali ani kvapku - z rôznych príčin - neskúsenosť, ťažký pôrod, poranenie bábetka pri pôrode a pri druhom bábetko od šťastia, že sa narodilo zdravé a bez problémov, odsávali ako matky pluku a dojčili aj rok. Každé bábetko je iné, aj každé dojčenie je iné.

Oxytocín je hormón, tvorí sa v hypofýze - v Tvojom mozgu. Uvoľňuje sa dvomi spôsobmi - ako reflex nepodmienený, to je vtedy, keď bábetko cucká, stimuluje bradavku a potom, po istom čase od pôrodu si mamička vypestuje reflex podmienený - stačí, že si spomenie na bábetko, uvedomí, že bábo má už čas papať, dá sa normálne aj vytrénovať - ja som blízkemu okoliu robila aj divadielko - sedela som na gauči a na povel som robila mliečne sprchy 😀 - mliečko som si dokázala vsugerovaním vystreknúť von z bradaviek aj na pol metra, stačilo mi, že som si uvedomila prsníky a bradavky, len som si pomyslela, ako sa mi vtláča do dvorcov a bradaviek a už aj striekalo. Skrátka, dojčenie je v tomto smere záležitosť hlavy. Ale na druhej strane, oxytocín sa neuvoľňuje, pokiaľ je mamička v strese, má bolesť, neverí si, je unavená ... Je to často taký psychický blok, že sa môžeš aj rozkrájať a nepôjde to. Potom sa napr. pri dokrmoch mamička ukľudní a len tak zo zvedavosti bábetko priloží a ono sa zázračne chytí a mliečko tečie, lebo sa vnútorne odblokuje.

Takže ozaj, žiadne výčitky, netráp seba ani malú, teš sa z materstva, si perfektná mamička a takou ostaneš aj naďalej. Aj tri mesiace sú perfektné a to bude určite ešte istý čas trvať, kým sa odstaví malá úplne. Takto tandemovo sa dá pokračovať naozaj dlho. Obdobie plnej mliečnej výživy je do 4 mesiacov. Potom je to už obdobie prechodu na tuhú stravu. O 4 týždne nastane čas, keď sa v pohode dá začať s príkrmami, samozrejme, nemusíš sa nikam ponáhľať, môžeš jej čisto mliečne obdobie ešte predĺžiť a zaviesť príkrmy pomaličky vtedy, keď bude na to malá pripravená. Hlavne vtedy sa nestresuj a pekne s nadhľadom po niekoľkých lyžičkách, tak, aby si nevypestovala odpor k jedlu. Ona bude zrejme chrústik a aj tie príkrmy jej pôjdu pomalšie.

Drž sa, prajem Vám veľa zdravia a vzájomnej radosti 🙂 🙂 🙂

annag
17. okt 2008

vojtisek, veľmi ma to teší, krásne ukážkové kojenie, nádhera 😵 😵 😵

saska.t
17. okt 2008

Mila anna dakujem za povzbudzujuce slova aj ked nemozem povedat, ze vycitky nemam... ale asi to nema velky vyznam zaoberat sa tym dalej ,aj tak asi jadro problemu uz nevyriesim, ze "cim to je" a kde sa stala chyba. Doteraz som si vzdy myslela ze som racionalna zena, ale ked ide o moje mimco som uplne hrozna ... 😠

Samozrejme budem prikladat aj nadalej (este stale dufam, ze sa trosku na tom dokrme rozpapa a zacne opät pekne cucat odomna)
Chcem dalej odsavat, aby sa mi udrzalo aspon to mliecko co mam, urcite je dolezity kazdy cuc MM, ktore dostane.

Este raz velke vdaka, si neuveritelna zena, a dufam ze u teba vsetko dobre dopadne a budeme este riesit tie prijemnejsie babätkovske problemiky 🙂

Prikrmiky asi necham az po 6 mes. nech sa mala so vsetkym stihne vysporiadat, asi naozaj nebude velky papkac
Este raz dakujem za ochotu pomoct 🙂

radka.m.
17. okt 2008

ahoj saska,ne každá matka má ten dar kojit,jsou matky,které nemůžou kojit vůbec,myslím,že do této doby jsi dala své dcerušce to,co jsi mohla.co jsem četla tvé poslední příspěvky,tak jsem ale toho názoru,že u vás začalo mít kojení naprosto opačný účinek-za chvíli by z tebe byla tak akorát hromádky nervů a žádné pozitiva to kojení mít nejspíš nebude.a myslu taky na to,že malá potřebuje především zdravou a psychicky vyrovnanou mámu a ne hromádku nervů,mýsto,aby jsi si užívala mimča,tak se trápíš.v dnešní době jsou um na velmi vysoké úrovni.ted už to vypadá,že trápíš nejen sebe,ale i malou.holt jsou děti,které jsou už od malinka paličatí a tvrdohlaví a tvá dcerka mezi ně nejspíš taky patří,je to holt osobnost s velkým O!já osobně bych se taky přikláněla k tomu dokrmu um.přeji ti,aby malá byla zdravá a krásná princeznička. 🙂 🙂 🙂

saska.t
17. okt 2008

dakujem radka ono tie prispevky asi vyzerali beznadejne ale az tak zle som na tom nebola, jedine co ma trapilo bolo ze dovtedy mala krasne papala a mala som z kojenia radost a zo dna na den sa to zvrtlo a bolo to uplne opacne ale urcite na kojenie nezanevriem ... ano mas pravdu mala je tvrdohlava a velmi - bohuzial a na skodu samozrejme po maminke 😀
Budem sa sustredit na to, ze mala je zdravucka a plna energie a ten jej usmej a to skerenie mi vynahradi vsetko na svete!
Uz som dokonca zabudla aj na ten 14 hod. otrasny porod, nikdy by som nepovedala, ze zabudnem tak rychlo ... 🙄

martina46
17. okt 2008

Saska, tak sa držte 🙂
bude to celé fajn 😉

dididi30
17. okt 2008

annag
moj maly ma zase krizu, zase ma dni kedy nechce papat, taha len to predne mliecko a teraz najnovsie ako keby sa hneval,ze sa mu to nespusta skor, potom sa rozplace a nechce papat ☹
aj po 4 hodinach mu staci len cucunut, v noci je taky nervozny ale cicu si nevezme, len dudlik 😒
neviem kolko vazime, ale v pondelok budem vediet a som zvedava ci pribral,lebo to jedenie je fakt biedne
rozmyslam o kupe odsavacky medela, vraj je dobra s skusit mu dat odsate mliecko do flase, lebo ja uz fakt neviem,
ja mam take nenormalne naliate prsia a on ako keby nestihal to vypit, som z toho zufala, nevie sa naucit viac papat, ako keby sa mu uz ten zaludocek neroztahoval
mam pocit,ze moj cicik potrebuje len na vykakanie, on papa a zaroven kaka a potom uz vobec nechce papat, ked sa vykaka
no napisala som to ako tatar, ale hadam to pochopis 😉
dik za radu 🙂

saska.t
17. okt 2008

Martinka dakujem to sa urcite spravi, aspon pevne verim .... 🙂

annag
17. okt 2008

dididi, čo si, máš naliate prsníky a vymýšľaš s fľašou. 😉

skús ho prinútiť papať čo najdlhšie z jedného prsníka, nestriedaj ich hneď, nech sa lenivec trošku posnaží. Aj keď sa začne hnevať, tak mu opäť daj ten istý prsník.

Ešte dobre posúď, či sa mliečko spúšťa ozaj oneskorene a pomaly tečie alebo či nie je problém v tom, že keď sa spustí, tak prudko tečie a to ho dráždi.

A vyskúšaj, čo urobí, ak mu cumeľ zrušíš - jednoducho mu ho dnes v noci nedaj, buď nech reve alebo nech si vezme prsník. Ale skús mu dávať ten istý prsník opakovane, nestriedaj ich hneď.

A ešte mi napíš, v akých polohách dojčíš. Skús ho v noci po ležiačky dojčiť tak, že keď budeš ležať na pravom boku, dáš mu prsník ľavý a naopak, keď budeš ležať na ľavom boku, dáš mu prsník pravý.

A ako je na tom so stolicou, mliečne stále neješ?

annag
17. okt 2008

saska, ak chceš ešte zabojovať , tak samozrejme odsávaj čo najviac, ale nedávaj mliečko z fľaše, ale lyžičkou, striekačkou. A hlavne nech si cucká čo najviac a čo najdlhšie z jedného prsníka, nech každý dobre vyťahá. Skús dokrmovať vtedy, keď bude najhoršia - väčšinou to býva večer. Lebo ak by to bolo po každom dojčení, tak by si ľahko zvykla a čakala by na dokrm, to sanie pred ním by bolo čoraz kratšie a začala by rýchlo prsník odmietať úplne.

dididi30
17. okt 2008

anka, no kojim po leziacky v noci a cez den po sediacky, ale taku fintu som nasla,ze ked idem do spalne a nakojim ho po leziacky jeto lepsie, ale ked ma take dni,ze nechce tak nepomoze ani to, ja neviem ci tie zubky ci co 😕
joj a stolica je stale zelenkava, no vyvarujem sa , ale je to to iste, ale zas si davam casto spenat a take zelene zeleninky tak mozno z toho.....a mozno ani nie z toho ale z toho ,ze on casto len to predne miecko papa, on sa napije a hotovo, nechce az do konca, ale najlepsie sa napapa ked mam take poloprazdne to potom az do konca taha, ale vies, nieje cas si to odsavat 😒
a idem kupit odsavacku, novu, medelu,chvalia ju tak skusim 😉
lebo na prikrmy sa miecko zide a je mi to fakt luto ☹

annag
17. okt 2008

dididi, tak to bude tými preplnenými prsníkmi, ak sa dobre napapá keď sú prázdnejšie, treba si pár ml pred dojčením určite odsať. Áno, Medela je tiež dobrá, dve som už zodrala.

Ak mliečko veľmi strieka, tak skús polohu pol ležiačky, ale tak, že si ľahneš na chrbát, hlavu si podložíš pohodlne vankúšom, malého si položíš bruškom na seba a priložíš ho k prsníku. Skús, či sa Ti to tak bude dať, sú maminy, čo na ňu nedajú dopustiť, hlavne pri takýchto hltavých a hnevajúcich sa deťoch a veľa mliečku - mliečko musí tiecť proti gravitácii a preto netečie tak prudko, ale pekne pomaly.

dididi30
18. okt 2008

annag no asi to to bude tym, ale aj ked ich mam pripravene na kojenie a potrebujem odventilovat on sa nechce prisat, je mozne,ze by mu stacilo jest raz za 4 hodiny? 😲 zeby ho tak mliecko zasytilo? ale sa cudujem, bo on vacsinou len to predne papa, tak neviem, ale zas mi vravela lekarka,ze keby len to predne papal tak by nepriberal vobec, no on pribera nieco ale bieda, maximalne 100 na tyzden a som zvedava na pondelok bo pred 3 tyzdnami sme mali ani nie 6 kilov som zvedava ci aspon dosiaheme tych sest 😖

a kojim ako pises, to je fajn, v noci je to parada, len zas rychlo zahaja a ked ho dam odgrgnut neodgrne a hneva sa bo ho tym otravujem 😅

ale vies ono to mame vselijake mava aj dni co papa aj cez den aj cez noc niekedy je to za bieda, ale viac je tej biedy, moze to byt aj tym,ze aj dcera nebola a nieje taky papkac? zeby to boli geny? moze sa babatku mliecko zhnusit? 😕 ja uz rozmyslam, nad somarinam co? 😅

martina46
18. okt 2008

Annag,
mohla by si prosím podrobnejšie opísať spôsob, ako sa dá vytrénovať ten spúšťací reflex?
Ja som si to včera skúšala tak predstaviť a nič. Viem, určite treba trénovať a veriť si, to ja zatiaľ nie, ale potrebujem niečo zmeniť, lebo síce stále kojím, ale už som naozaj psychicky vyčerpaná ☹
Veľmi zle sa mi stále spúšťa mliečko, malá sa stále odtŕha a tak je to stále dookola. Nikdy nevypije prsník do dna, preto stále ponúkam v spánku, kedy jej nevadí, že sa mlieko pustí za 20-30 minút.
Hlavne noc ma vyčerpáva, lebo sedím s malou hodinu na posteli a čakám, či sa na záver aspoň trochu pustí mlieko, no a aj to je väčšinou taká rýchlovka, 15 sekúnd napr. a dosť...
Snáď by ešte pomohlo, keby som vedela, ako trénovať ten reflex.

kulllisek
18. okt 2008

Annag, děkuji moc za rady! Mám pocit, že malá prostě už nevyžaduje papat jednou za tři hodiny, jak jsme si zvykli na začátku po příchodu z porodnice, ale myslím, že si začíná vytvářet svůj režim! Když má opravdový hlad (v noci i přes den, pláče hlady), tak saje a saje, z obou prsů bez jakéhokoliv odtrhávání se! Ale když hlad nemá, křičí a odtrhává se, prostě myslím, že si diktuje prodlužování intervalů na kojení. Mlíčka je opravdu dost, takže jí stačí chvilka a nasytí se. 😉

annag
18. okt 2008

kullisek, super ak je to tak, áno, materinský inštinkt je v tomto prípade veľmi dôležitý, kojíš podľa jej potrieb a to je to najsprávnejšie, výborne 😉 🙂

annag
18. okt 2008

dididi, Ty teda rozmýšľaš 😀 , mliečko sa nezhnusí, skôr spôsob, akým ho dostáva, ak na bábo veľmi tlačíme, tak samozrejme začne papanie nenávidieť, a to je tak stále, ak nôtime dieťa pri príkrmoch, tak mu môžeme vypracovať taký blok, že bude jedlo nenávidieť minimálne celé detstvo.

Neviem, čo sa Ti zdá, že biedne váži, veď mal len čosi cez tri mesiace a vážil 6 kg, no to by saska brala všetkými desiatimi, je to krásna váha. Intervaly môžu byť rôzne aj v priebehu dňa, pár dojčení napr. každú hodinu, potom každé 4, nechaj to na neho.

Odgrgávať ho nemusíš dávať, ak mu to nevadí, len ak by ho bolelo bruško alebo bol nepokojný.

Napíš, ako pribral a posúdime, či zaradiť ťažšie kalibre aby papal viac. 😉 🙂

annag
18. okt 2008

martinka, Ty už v 10 mesiacoch nenatrénuješ nič 😀 .

Tak ako je dôležité pri dojčení nechať bábo papať podľa jeho potrieb, nerozmýšľať nad intervalmi a dĺžkou jednotlivých dojčení, tak aj odstavenie od prsníkov je ideálne nechať na bábetko. Druhý polrok je obdobie prechodu na tuhú stravu a teda aj výmeny MM za iné potraviny. Na konci prvého roka už je väčšina bábetiek na pravidelných príkrmoch v plných dávkach. MM tu zohráva ochrannú funkciu, bábetko lepšie znáša nové jedlá, lepšie sa vyrovnáva s potenciálnymi alergénmi - ako je napr. lepok .... Bábo bez alergických prejavov už papá aj mliečne výrobky z KM, teda je v podstate pripravené na odstavenie od MM. Vy ste toto obdobie s malou vzhľadom na jej nechutenstvo zvládli bravúrne, a nie je dôvod už laktáciu nejakým spôsobom zvyšovať.

Každé bábo k odstaveniu príde v inom čase, jedno v 9 mesiacoch, iné v 18. Tak ako bábo nepozná tabuľky koľko má piť a priberať, tak nepozná termín odstavenia, aký by si lekár, okolie či mamička prijali. Takže laktáciu v tomto období už netreba zvyšovať, bábetko bude piť toľko, koľko chce a toľko mliečka sa bude tvoriť. Tvoja malá už je v štádiu, kedy sa môže kedykoľvek odstaviť a preto je pre Teba zbytočné a aj pre ňu únavné nútiť ju do dojčenia.

k tomu spúšťaniu - neviem to dobre vysvetliť, ale asi takto:

nevenovala som sa nikdy nejakje psychoterapii alebo relaxačným metódam ..., ale pripadá mi, že je to niečo podobné. Treba sa uvoľniť, dobre sústrediť a predstavovať si, ako sa mliečko z vnútra mliekovodmi posúva až k bradavke. Aj tie relaxačné metódy či hypnóza sú myslím na tomto princípe (jedna ruka Vám oťažieva, cítite, ako sa Vám zohrieva ... ) , asi je to o dobrej koncentrácii a ak to zo začiatku trvá dlho, tak neskôr je to záležitosť pár sekúnd 🙂

martina46
18. okt 2008

Annag, ďakujem. Mne už nejde o viac mliečka, ale aby to, čo tam je, sa spúšťalo rýchlo, lebo malú to odradí, mne ostanú na pocit plné prsia a ona sa na to vykašľe a radšej ostane hladná. Vodu mi stale nechce, skúšali sme možno málo vytrvalo. Preto sa cítim trochu pod tlakom. Ale je zlatá a váži už 10kg. To bude asi z toho nočného papania 😀

dididi30
18. okt 2008

ani dik, no tak na vahu som aj ja zvedava, ale dufam,ze isla hore
inak my sme este pred 3 tyzdnami nedosiahli 6 kil, mali sme 5770g no asi tak 😒
no a s tym nutenim je pravda pravduca do malej som strkala na silu a veru ma odpor k jedlu, v jej jedalnicku ej tak 5 druhov jedal co jedava, ina nic ☹
inak sa celkom fajn rozpapal, len do kedy 😲
a ake kalibre mas na mysli? dotiahnem zivu kravu? 😀

annag
18. okt 2008

dididi, a 5770 je Ti málo 😕 , no minimálne kravu 😀 , ale sa rozpapal, tak čo sa trápiš, kuš, oxytocín sa Ti nebude spúšťať

annag
18. okt 2008

martinka, ona už na vodu čoskoro príde, je v správnom veku , len ponúkaj často

saska.t
18. okt 2008

Anna mas veliku pravdu, co by som ja dala za to aby Elli mala aspon taku vahu aj tu kravu by som zohnala!!! 😀 😀 😀

dididi30
18. okt 2008

ani, no tak co ja viem, nietore deti v jeho veku maju aj vyse 8 kil 😲 ale zas kazde dieta je ine a vravim si ,ze on to dobehne 😵
ja si asi nahodim ricinus, lebo sa mi dost pomaly spusta a on ma z toho nervy a ked sa spusti tak sa leje a dalsie nervy 😨 no tak tak to skusim a basta 😉 😀 bruuuu nocku 😉