Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

saska.t
17. dec 2008

ano suzi ked si ty nervozna mala to z teba citi ...

natasa8
17. dec 2008

ahoj annag, chcem sa ti podakovat za radu este z pred dvoch tyzdnov. To hnevanie pri kojeni uz pomaly ustava... Poradila si mi predlzovat cas medzi kojeniami a ono to naozaj pomahalo. Aj ked kojenie pred vecernym spankom byva este stale s placom, verim ze to najhorsie mame za sebou 🙂
Minuly utorok sme boli na poradni a mala pribrala za mesiac 540g.... nie je to extra vela, ale kedze sme mali s papanim cely mesiac velke problemy, som stasna.
Dnes mala papala cely den casto, vela a bez placu 🙂 Pre mna je to po dlhej dobe krasny pocit, ked mala vytiahne pred spanim obidva prsniky mliecka. 😵

A tvoja najmladsia je naaaaaadherna.... ma krasne huste cierne vlasky 😵 😵 😵

annag
17. dec 2008

nataska, to som veľmi rada 🙂 🙂 🙂 , super, malá pribrala dobre, podľa tabuľky pre dojčené bábetká jej v 3. mesiaci stačilo pribrať 280g. No aj tak je hlavné, že neplače a je spokojná, veľmi Vám držím palce nech už žiadne problémy nemáte 🙂

ďakujem pekne, no vrkoče budeme pomaly viazať 😀

annag
17. dec 2008

suziad, presne ako vraví saska aj manžel, Tvoja pohoda či nepohoda sa na malú prenáša a veľmi ovplyvňuje aj dojčenie, z toho potom býva hnevanie sa na prsníku či bojkot kojenia. Preto sa nerozčuľuj, podstatné je Tvoje dieťa, pri dojčení treba nadhľad nad všetkým , čo sa okolo nás deje. Detičky sú barometre nálady svojich mamičiek 😉 🙂

mirri
19. dec 2008

ahoj holky,mam 6 tydenni mimco,ktere se hrozne zlobi u kojeni... ☹ U nas je to tim,ze mam malo mlika,takze kdyz uz netece i kdyz taha jak divy,tak se vztekne....Po porodu jsem musela pouzivat rucniky,tolik jsem mela mlika,pak mi prisla zprava,ze mi umrela blizka osoba a bylo po mliku.Tak jsem musela zacit pred 2 tydny s prikrmem.Snazim se ho casto prikladat,ale zatim nic.Mlika je malo....Kojim co 2,5 hodiny.Zkousim i homeopatika.Poradte,jak dosahnout,abych mela dost MM.Hrozne me to bere,pekne si kvuli toho pobecim... 😢
Prikrmovat musim vetsinou az odpoledne a vecer.V noci a rano mam MM dost.

moni83
19. dec 2008

mirri ja som mala taky problem ze mi mliecko doslo neskor. tak som davala tiez prikrm. ale mala pekne priberala tak som prestala. niekedy mi papala aj po hodine a z oboch prsnikov. myslela som si ze mam malo mlieka ale nebolo to tak. tym ze som sa znervoznovala to bolo horsie lebo ona to vycitila. potom som stym sekla zacala som jej davat najprv zjedneho po hodine z druheho potom predlzila na dve hodiny. viac nevydrzi dve hodiny medzi kojenim su maximum. viac vydrzi len ked sme na prechadzke a dlhsie zaspi alebo v noci. annag mi poradila aby som jej dala vecer viac krat ze potom sa ti mliecka aj cez den bude viac tvorit. vyskusaj aj ty . vynechaj tie prikrmi (ak sa da) prikladaj castejsie a ak mas cas precitaj prispevky od annag aj v inych temach pomozu ti.

fifinna
19. dec 2008

mirii, casto ho prikladaj, aspon kazdu hod, hod a pol, pi caj na podporu tvorby mlieka a hlavne bud v klude. A ako radi moni vynechaj UM, on to este roztaha. A davaj na jedno kojenie obidva prsniky.

mirri
19. dec 2008

diky holky,
ja kojim stale z obou prsou.dnes jsem vynechala UM,a u prsu je snad v kuse od rana asi co hodinu.jsem ho zkousela prevazovat,po hodine mam max 40 ml mleka v obou.zitra vahu vratim,nebo se zblaznim.snazim se byt klidna,ale kdyz vidim maleho jak se trapi... ☹

fifinna
19. dec 2008

mirri, inak na tvorbu mlieka je dobry spanok a hlavne odreagovanie sa. Mne strasne pomohlo, ked ma zavolali do roboty, aby som im v niecom pomohla. Ked som sa po dvoch hodinach vratila, tak mi valilo mlieko z obidvoch prsnikov. Nechaj maleho niekomu postrazit a sparv nieco pri com sa odreagujes. 😉

moni83
19. dec 2008

mirry davaj ho na kazde prso max 15 minut dovtedy papa naozaj to mu musi stacit . potom sa stym prsom len ukludnuje. tych 40 ma po kazdom vazeni? naozaj oddychni si zostante napr cely den v posteli (ak sa samozrejme da) a uvidis ze to pojde. skus maleho vazit az po tyzdni a potom uvazit kolko pribral. hlavne vela kludu a vsetko bude v pohode. babo vyciti ak si vystresovana a mozno v tom je problem nie v mliecku. chodte na prechadzku alebo rob nieco co ma rado a pojde to. drzim palceky. hlavne klud 🙂

annag
20. dec 2008

mirri,
neboj sa nič, všetko je OK, hlavne ak píšeš, že mliečka máš cez deň dosť, tak to poobedie a večer je čisto psychologická záležitosť - to, že si si vsugerovala, že je mliečka málo, lebo stále plače. Bábetká sú večer unavené a potrebujú sa predovšetkým upokojiť. Kojenie nie je len o papaní, ale aj o upkojení. Malý veľmi cíti Tvoj stres a nepokoj, všetko sa na ňom odráža. Okrem toho, ak si v strese, oxytocín - hormón, ktorý je zodpovedný za spúšťanie mliečka, sa zle uvoľňuje a tým pádom sa aj mliečko pomaly uvoľňuje, prakticky len nepodmieneným reflexom, ktorý vyvoláva bábetko svojim saním. Lebo oxytocín sa dá spúšťať aj reflexom podmieneným - nacvičeným - mamička si pomyslí, že bábetko má hlad a mliečko sa spúšťa - prsníky sa nalievajú. Ak si budeš dôverovať, mliečko von pôjde.

Ak si váhu vrátila, tak to je výborné. Neboj sa, s laktáciou sa dá krásne pracovať a dá sa ľahko zvýšiť aj znížiť, stačí bábetku dávať mlieko podľa jeho požiadaviek, aj každú hodinu. To, čo si včera zaviedla - kojenie skoro stále je veľmi správne. Už to len trošku dolaď. Hlavne sa pri kojení musíš cítiť dobre a pohodlne aj Ty. Takže sa dobre usaď alebo si ľahni, malého si daj k sebe, uvar si teplý čaj a malému daj prsíčko kedy si povie. Prsníky počas dlhého kojenia striedaj - napr. 15 minút ľavý klasická poloha, 15 minút pravý futbalová poloha, 15 minút ľavý futbalová poloha, 15 minút pravý klasická poloha. 15 minút je čas orientačný, môže to byť aj dlhšie či kratšie, podstatné je, aby za ten čas malý účinne sal, nielen na prsníku spinkal a dudlal. Takto môžeš prsníky vystriedať aj viackrát. Nedojči dlhšie než cca 45-50 minút, radšej ho potom ponos, ukľudni tak, aby si prsníky trochu oddýchli a mliečko sa nahromadilo a malého na dlhšie zasýtilo. Vyskúšaj pokojne večernú prechádzku - v kočíku sa malý upokojí, trošku si od únavy pospinká. Aj Tebe aj jemu prechádzka navyše len pomôže, hoci bude aj 20.00 hodín. Alebo na prechádzku nech ide manžel a Ty si za ten čas daj teplú sprchu, pozri TV, niečomu inému sa venuj.
Večer potrebujú bábetká upokojujúcu atmosféru - stlmené svetlo, tichú hudbu - čo najmenej vzruchov, niektoré bábetká napr. večerné kúpanie vyslovene preberie a nevedia od prílišnej únavy ani zaspinkať. Bábetká večer bývajú extrémne podráždené, lebo ešte majú nezrelú nervovú sústavu, sú citlivé na všetky pozitívne i negatívne podnety.

S Tvojou laktáciou nie je nič zlé, len si sa príliš zamerala na jeho nepokoj a vysvetlila si ho nedostatkom mliečka, tým pádom sa ozaj zle spúšťa a malý si menej vypije. Mliečko sa tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho kojenia, podmienkou je, aby bol prsník vyprázdnený veľa krát počas dňa. To znamená, že malý prísun mliečka má a ak potrebuje viac, tak si ho svojim saním vytvorí vlastne sám. Ak máš pocit, že malý už všetko vypil, tak to je dobre, lebo v prsníku sa môže vytvárať nové mliečko - mliečko sa tvorí len vo vyprázdnenom prsníku . To si sama už pocítila - keď sa Ti prsníky nalievali, boli preplnené, mliečko nešlo všetko z nich von, v prsníku sa nahromadil inhibítor tvorby mliečka a došlo k jeho zníženej tvorbe.

Okrem sania bábetka Ti môže pomôcť odsávanie vtedy, keď máš pocit plných prsníkov a malý má dlhšiu
prestávku - napr. v noci či nadránom. Aj 50 ml denne odsatých naviac je výborné množstvo.

Niekedy je veľmi ťažké posúdiť, či je bábo ozaj hladné alebo len unavené. Ani to, že si cmúľa prsník, mliaska pusinkou ešte na 100% neznamená, že je bábo hladné. Presnejšie, môže byť hladné, ale oveľa viac unavené a od únavy nevládze sať. Ak sa ho podarí mamičke hoci aj s plačom uspať, tak si aj za krátky čas trošku oddýchne a keď sa zobudí o polhodinku - hodinku, tak už sa v pokoji napapá - preto Ti radím, daj ho do kočíka, do šatky, manželovi do náručia a pokús sa ho v prvom rade uspať. Ak si všimneš iné príspevky - bábetká do polnoci zvyknú takto vystrájať, potom od únavy zaspia a keď sa opäť preberú, hoci aj po hodine, tak sa napapajú a zvyšok noci ide bez problémov.

baaaaara
20. dec 2008

ahoj mam dotaz. je nam 17 dnu, plne kojime obcas po 4, obcas po 1 h. obcas se stane, ze mi Adelka dela scny u kojeni hazi hlavickou za strany na stranu a dela jako ze hleda brAdavku, ale kdyz ji najde nenasaje. Vetsinou musime potom zmenit polohu a prso - i kdyz v tom puvodnim evidentne mliko je . Taky nevim, jak se pozna prujem. Obcas ma takovy lehky hlen ve stolici, a kaka treba 6 denne tekute to je, ale nedokazu odhadnout, je-li to prujem, nebo normalni z mleka kolikrat se poto i 2x az 3 behem hodiny)jednoho kojeni) barva je zluta a hovinka voni 🙂 vubec nevim co s tim kakanim ... mam strach,a le zase nechci vypadat jako hysterka a volat v noci nasi Dr.:( moc diky za odpoved.b.

mirri
26. dec 2008

annag,
diky za rady a podporu.Na Vanoce za mnou dojela mamka,tak mam vic casu,zacala jsem odsavat v noci pri delsi prestavce.Podle ni jsem zrala na psychiatrii s tim,jak si delam problemy kvuli mleka.. 😀 Maleho prikladam kdy chce,uz si nedelam problemy,ze ma porad hlad.Mlicko se spousti snadneji,maly uz nemusi tahat minutu,nez zacne tect. 🙂 K veceru se hlasi o jidlo casteji,ale vztekani se je asi i kvuli boleni briska,ktere mame skoro porad..
Jsem uz mnohem klidnejsi a verim,ze uz bude jen lip...
Preji vsem skvely Novy rok 2009 😉

annag
26. dec 2008

mirri, tak to je výborné, určite už bude len lepšie, držím palce, veľa šťastia a zdravia po celý rok 🙂

viktoriakarin
28. dec 2008

Moja malá tiež začala papať menej. Niekedy je to 3 až 5 minút niekedy 8.Stáva sa aj že začne plakať hneď ako ju idem priložiť.Môže to byť tým že má reflux a bolí ju bruško?Potom ju pohojdam na rukách a keď sa ukludní tak sa napapá.Cez deď papá každé dve hodky a niekedy každú hod.A niekedy by aj papala ale nechce sa jej vytiahnuť mliečko...Čo by pomohlo?

annag
28. dec 2008

viktoriakarin, podľa toho, čo píšeš, robíš všetko správne 🙂 - nechaj ju vždy papať len tak dlho, ako si sama určí. Ak začne plakať ešte pred priložením - len občas, tak to môže byť buď preto, že ešte nie je hladná, alebo je vystresovaná, alebo je až príliš hladná a samozrejme, ak má problém s bruškom. No a tam iné správne riešenie ako robíš nie je. Treba ju upokojiť a priložiť neskôr.

Je výborné, ak rešpektuješ jej intervaly a dojčíš ju na požiadanie. Pri refluxe však treba dávať pozor, aby nepapala častejšie než cca hodinu - musíš sama odskúšať - keď chce bábo papať hneď po prvom napapaní, tak to nie je od hladu, ale len kvôli kyseline, ktorú chce zapiť. Zapitím si však opäť reflux vyvolá a cíti sa ešte horšie. Ak sa Ti zdá, že niekedy by papala, ale mliečko sa jej len nechce vytiahnuť, tak je to preto, že sa potrebuje iba upokojiť a chce si len cuckať. V zásade by bábo s refluxom malo papať častejšie menšie dávky - teda kratšie. Ty to rešpektuješ, nenútiš ju byť na prsníku aj keď zjavne nechce a to je správne. 🙂

bzucinka
29. dec 2008

viktoriakarin ahoj,... to ako keby som o nasej malickej citala... tiez ma okolo 3 mesiacov...a sprava sa podobne... najprv mi tak "saskovala" vecer,teraz uz aj cez den... prisaje sa,3x potiahne...odtiahne sa povresti a tak sa to par krat opakuje..tak jej medzi tym dam cumel upokojim ju a cakam kym bude vladat a chciet papat... aby som sa jej nevnucovala 🙂 mam pocit, ze to robieva vtedy ked chce spinkat a nemoze ... hoci pri niekdajsich intervaloch papania by som si myslela, ze je hladna ... teraz mi papa uplne rozhadzane...dlzku papania ma medzi 3 - 20 minutami a interval medzi 1/2 hod. - 3 hodinami ... stale inac 😀

suziad
8. jan 2009

Holky aj moja mala toto zacala robit, ked ju idem prilozit tak sa rozplace a nechce sa prisat, tak ju ukludnim dudlikom a skusim znovu. Je to hruza. A potom sa mi mliecko nechce spustit, tak sa mrvi, taha mi bradavku. Kym sa mi mliecko spusti tak to trva. ☹

suziad
8. jan 2009

Annag co mam urobit aby sa mi mliecko spustalo hned. Mala je stoho nervozna,mava rucickami natahuje bradavku place. Je to kvoli tomu?

smardik
8. jan 2009

suziad malý mi dělá to samé, ale dneska mi pláče i u odstříkaného mlíčka z lahve tak nevím co mu je ☹

annag
8. jan 2009

smardik - najprv vylúč ochorenie - pusinku, ušká, bruško , virózu .... dokrmuješ ju z fľaše stále?

suziad - mliečko sa Ti nespustí, lebo sa vystresuješ tým, že malá prsník odmieta, dojčenie chce kľud pre mamičku i bábetko

- napíš celý režim dojčenia - ako často sa dojčíte, ako dlho trvá dojčenie, či dojčíš z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, či sa hnevá tak satále, alebo len niekedy , či dávaš aj fľašu a UM, čajík

smardik
9. jan 2009

annag na bříško dáváme kapky, cvičíme s nožkama a masíruju pupíkem a jinak nevypadá že by mu něco bylo,dneska už to bylo v pohodě - zatím jsme kojili jednou tak uvidíme snad to bylo jen momentální a už bude chtít papat

suziad
9. jan 2009

Annag
Mala papa kaze 3h niekedy 2.5h a v noci niededy 4h. Davam z jedneho prsa ale ked citim ze je mliecka nejak malo tak aj z druheho.
Mala papa nejakych 5-7 min. Pribera velmi pekne. pri narodeni mala 3080 a ked mala 2m tak 5.25 kg. Na druhy tyzden idem na poradnu tak uvidim kolko pribrala za mesiac.
UM nedavam. ani si neodstekujem, myslim ze netreba a priznam ze by sa mi ani nechcelo za kazdym odstriekavat do prazdna.
Skusala som cajik od smedu a na prdiky (na odporucanie dr.) flaskou ale beznadejne. Takze caj nepije.
Hneva sa teraz posledny tyzden, vnoci je to lepsie, cez den pri prilozeni place tak chvilku bojujeme. 😒 Mozno kazde 3 kojenie neplace.
nezda sa mi ze by som bola nejaka nervozna, prave ze mi je celkom faj. No mozno mym trochu strach s poradne pretoze mala nechce past koniky, rucky nechce mat pod sebou a dufam ze nas neposlu na neurologiu. Strasne nerada by som kvoli tomu cvicila vojtovku. Ale to su len myslienky.

lyongirl
9. jan 2009

suziad kľud, ani mne sa nespúšťalo mlieko hneď, malý to musel rozťahať a keď sa budeš stresovať, tak tomu nijako nepomôžeš. Ak chceš, aby jej tieklo hneď, tak si pred kojením trošku odsaj, ale nie moc, lebo to prvé mlieko je od smadu.
A kašli na koníky a na doktorku, neboj, len, tak vás nepošle cvičiť, možno keby moc zaostávala, ale keď robí všetko tak jak má, tak len kvôli tomu, že nechce pásť vás nepošle. Ak by sa aj o niečom takom zmienila, tak jej povedz, nech ešte počká, poprípade jej vysvetli, že všetko robí, ako má, ale jednoducho na bruchu ju to nebaví. Nie, že by to nevedela, ale nechce tak byť....

annag
9. jan 2009

suziad - ak bábo občas odmieta prsník už pred papaním, tak zásadané dôvody môžu byť dva - buď bábo nie je ešte hladné, alebo je až príliš hladné - ono sa aj samé môže vyhladovať dlhým spánkom, netreba nič meniť ani to v podstate netreba riešiť, len ak sa začne hnevať, tak ju upokoj a prilož o nejaký čas znova - najlepšie až vtedy, keď si sama prsník sama vypýta. Podľa toho čo uvádzaš, malá má výborný sací reflex, zrejme stiahne veľa mliečka za krátky čas, lebo má pomerne dlhé intervaly. To je veľmi dobrý znak, lebo ona si už vie saním pripraviť dostatok mliečka. Malá chce možno po prebudení trošku čas, nie hneď priložiť. Ak ju nebudeš nútiť do papania, tak sa hnev stratí, možno si upraví intervaly dojčení, možno dĺžku - nechaj to na ňu. Rozhodne sa nemusíš strachovať. Chvalabohu, že jej nič iné nedávaš, stačí vypiť čajík Tebe ak ju bolí bruško.
Mliečko sa aj preto nespúšťa hneď - spúšťanie mliečka ovplyvňuje bábetko rozpumpovaním prsníka a mamička svojou vierou, že mliečko má a chce v podvedomí aby tieklo. Ak bábo nechce prsník rozpumpovať, tak ho nerozpumpuje, mliečko sa spúšťa ťažko. Ak je bábo príliš unavené a chce spinkať, môže sa správať podobne ako pri hlade, no v skutočnosti potrebuje iba zaspať a prsník buď nechce alebo len ako cumeľ. Každopádne, ak ju nútiš na prsník, tak ju iba zbytočne rozčuľuješ.

S koníkmi sa ozaj netráp, dávaj ju na zem na deku, prihováraj sa jej s hračkami, z pár chvíľ sa za pár dní stane dlhší čas a bude sa pekne držať. Nechce mať rúčky po sebou? To je dobré - bábetko by sa pred koníkmi malo naučiť rúčky spod seba vytiahnuť samé - daj ju na bruško, rúčky jej daj smerom k prsíčkam - ona si ich bude snažiť vytiahnuť a práve tým si trénuje chrbticu a svaly. Postupne zmocnie tak, že si ich vytiahne sama, sama sa oprie na ručičky atď... Je to výborný cvik, len bábo pri tom môže plakať, lebo sa hnevá, hnev ho však motivuje, aby nestagnovalo vo vývoji. 🙂

suziad
9. jan 2009

Annag DAKUJEM asi ju nebudem nutit mozno sa hneva pre to 😅 Lyon no to som proste ja vzdy myslim na najhorsie 😠 Budem snou trenovat dufam ze v utorok nebude u dr hanba. 😅 .

oliverkaa
16. jan 2009

Ahoj annag
Poprosim Vas o radu. Mam 3tyzdnveho chlapceka a velmi vystraja pri kojeni,ked mu ponuknem prsnik toci hlavickou, mava rucickami a pocas kojenia natahuje bradavku.Pred troma dnami som zacala menit polohy, pravy prsnik-futbalova poloha,lavy prsnik -normalna poloha,v noci aj na lezato. Kojim ho raz z jedneho prsnika a pri dalsom kojeni z druheho prsnika, papa cca 15-20 min, prvych 10 min papka v kuse,zvysni cas sem tam potiahne. Zo zaciatku papkal kazdu hodinku niekedy aj po pol hodinke si zase pytal,teraz cca 2-3 hodinky v noci, cez den je to castejsie. Ma velmi nepokojny spanok.V postielke nechce vobec spinkat,hned po 10 min je hore,tak spinka pri mne na posteli.Myslim ze mam problem s bradavkami,mam ich cervene a dost reaguju na chlad, pravu bradavku mam uplne bolavu,mam ju do ziveho.Mam mu aj nadalej ponukat pravy prsnik ked mam zapalenu bradavku?.Po papkani si stale odgrgne ale pocas spanku dost grcka,aj cez nostek mu vychadza.Dakujem za radu.

annag
16. jan 2009

oliverkaa - bradavky sme riešili v druhej téme, už len dodám, treba z nej dojčiť naďalej a bez klobúčikov

- malý má malý reflux, vyvýš mu matrac v postieľke na uhol 30 stupňov, preto sa mu zle spinká, lebo sa mu mliečko vracia späť, aj svoj matrac vyvýš tak, aby ste obaja mali vyvýšenú polohu. Po 10 minútach je zjavne napapaný, potom ho už na prsníku nenechávaj, lebo si prepĺňa žalúdok a grcká

crki
17. jan 2009

Annag,
som tiez jedna z radu zaciatocnic a potrebovala by som poradit,prosim...dufam, ze sa da este vsetko napravit. Maly Oliverko sa narodil pred 17 dnami, po sekci. Maleho som mala hned pri sebe, ani na chvilku nebol odo mna (Irsko). Zo zaciatku som ho prikladala tak casto, ako si pytal-bol na prse i 45 min, potom druhe...nakoniec sme skoncili i 4 hod maratonom, dosledky-bradavky rozzuvane na framforce. Sestricky v nemocnici ma presvedcili, ze maly je hladny, ze nemam dostatok mliecka-tak som ho prikrmovala umelou vyzivou (za cely den len 2 plienky).Po prichode domov sme to obmedzili na vecerne krmenie, i to sme neskor zmenili na prikrmenie odstreknutym mlieckom...(ked bolo).Teraz sa snazime obmedzovat i to. Prvy tyzden, prisal sa pekne na prvykrat a cuckal, kym nezaspal. Teraz, posledne dva dni priam bojujeme-skriabe, place, mrvi sa na prse tak, ze sa posunie len na bradavku (vtedy ho davam dole)...znovu plac...stale dokola. Inokedy, parkrat cucne a hned spinka.Potom pouziva prso len ako cumlik.Ked ho dam dole, plac. Zo zaciatku som si myslela, ze nemam dost mliecka (zacalo sa tvorit dost neskoro), nedokazala som odsat viac ako 20-30 ml z jednej strany. Teraz sme to zvysili na 60 ml.Vzdy vecer je velmi nervozny, nechce sa poriadne prisat-a stale place.V noci, ked sa prebudi a je nakrmeni, nemozem ho uspat. Stale akoby pytal jedlo. Parkrat sme to vecer nezvladli a krikrmili sme odstreknutym mlieckom ci formulou (ked spal dlhsie, ja som si dala budik na odstriekavanie). Maly pouziva i cumlik. Nie je tato jeho nervozita sposobena tym, ze som ho krmila flaskou? Teraz je netrpezlivy a mliecko netecie tak rychlo, ako by ocakaval.Mokrych plienok je tych 6, stolica je velmi riedka-zlto-zeleno-hneda. Skoro pri kazdom prebalovani je i spinava (stolica) plienka.Zistila som z fora, ze musim menit i pozicie (to este musime natrenovat). Niekedy po nakrmeni stikuta.Ako zistim, ze je maly napapany? Mam ho mat prilozeneho i hodinu (s prestavkami na plac)? Mala by som ho budit kazde 2 hodiny, ci nechat to na maleho? Ked je vonku, je schopny prespat dlhsie.

Dakujem za radu.

kajaa
18. jan 2009

aaaaaahojte, koukam, ze tenhle problem namem sama, to jsem rada 😝 , malem jsem se z toho zhroutila...muj 5 tydenni chlapecek dela obcas to same, evidentne ma hlad, ale parkrat si cucne a pak zacne hysericky vriskat...pak si zase cucne chvili dobry a pak zase plac, nebo porad otvira pusinku a prsa se poradne nechytne, nedela to porad, jen nekdy, ale uz jsme byli i tam, ze jsem nevydrzela s nervama a dala mu umely mliko...malem spolknul i lahev...to bylo vecer...a rano uz zase hamal normalne, detska sestra mi riklala, ze uz i v tomhle rannem veku se mu muzou v dasnickach chystat zoubky a to ho boli a nechce se mu cucat, pry to trva den-dva...pak zas treba tyden klid a pak se to opakuje...ale nevim jestli je to urcite ono. Resim totak, ze kdyz proste uz moc rici a opakovane, tak ho dam krknout, utisim a uchovam a proste se jedno krmeni vynecha...on to pry dozene.