Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

stankatimotej
14. okt 2008

milá annag,
jasné, máš pravdu. nechcem vyzerať ako krkavčia matka, bože chráň. však všetky maminy na svete chcú pre svoje bábätka to najlepšie. malý Timo len začal v poslednom čase veľmi veľmi vymýšľať. nechce vôbec spinkať. suseda mi odporučila knihu "Každé dieťa sa naučí spinkať" s tým, že počuje ako malý často plače. slzy mi vybehli od smútku, od žiaľu a trápenia. áno viem, bývame v paneláku, hlavne v noci sa to všetko ozýva. malého som k sebe privinula, pohlaadila, cumeľ to je u nás 0 bodov, stále ho vyplúva, proste chcel byť len na prsníku. niekedy ani nepil, nepapal, len tam bol proste nalepený. akonáhle som sa odtrhla, lebo som si chcela pohodlnejšie ľahnúť, bol hore a plakal. to ale nie je plač, skôr rev. suseda prišla znovu, že či kniha nefunguje. je ťažké to vysvetľovať ľuďom, čo sú všetko prestarnutí, akoby zabudli, že aj oni mali raz deti a ako donútiť malé bábo aby bolo ticho? keď nerozozná, že je noc a susedia chcú spať. ani postupné 3,5,7 minútové utíšujúce intervaly nepomohli. proste malý sa dožaduje svojho. nemám s tým zásadný problém. chcem ho kojiť čo najdlhšie, viem, že to má zmysel a je to preňho to najlepšie. pekne priberáme, inak sme veľký huncúti, veľmi sa rád blázni, pomaly sa zdvíha na sedenie. takže, áno, máš pravdu, toho pohybu je tam viac. začnem ho kojiť, ako bude chcieť. chcem to aj jemu uľahčiť. verím, že to dobre dopadne. už od minulého piatku fungujeme tak, že od 3ej rána nespíme. malý potom zaspí nad ránom. na nejakú hodinku, 40min a je všetko v poriadku. myslíš, že tie 3-4hod spánku cez deň mu naozaj stačia?? aj to málo, čo naspí v noci??

annag
14. okt 2008

stanka,

nič si z tých babiek nerob, ono sa to ešte obráti - ony raz totiž dôjdu do štádia, že budú mať horší sluch a začnú rádio púšťať na plný panelák a ešte k tomu stratia pojem o čase a budú ho mať pustené deň - noc. Ja mám starých ľudí veľmi rada a som s nimi v kontakte, čiastočne v rámci možností opatrujem celú blízku i vzdialenú rodinu, lebo niekedy na nich nemá nikto trpezlivosť, a preto viem, že s nimi sa dá len po dobrotky ale s veľkou dávkou nadhľadu a asertívnosti a presne tak, zabudli, že mali niekedy malé deti 😀

Neboj sa, málo spánku mu neublíži, bol by možno spokojnejší, ale na silu ho neprinútiš. Tým cuckaním si prsníka si môžeš pomôcť, to je osvedčený spôsob ako bábo ukľudniť, ono je totiž na prsníku - svojej istote najspokojnejšie. O čo menej potrebuje prsíčko cez deň, lebo má nové aktivity, o to viac si chce Tvoju blízkosť vychutnávať v noci. Ak sa s tým zmieriš, tak je to najjednoduchší spôsob ako si noc spríjemniť, lebo to hojdanie a nosenie je ešte náročnejšie. Môj malý si vtedy nechcel ani cuckať, hoci by som mu to s radosťou dovolila. No potvorky sú tie naše detičky 😉 🙂

stankatimotej
14. okt 2008

annag,
tak ideme na to. teraz zázračne spinká, už vyše pol hodinku, skúsim sa k nemu šupnúť a dohnať trošku tú prebdenú noc. priznám sa, že som nesmierne hrdá na to, že môže svojho syna kojiť, nakoľko rodičia o tom neboli presvedčení a vlastne sama mamina mi raz tvrdila, že asi strácam mliečko, keď tam veľa plačká a je nepokojný. doma mi ho chceli prikrmovať UM. ale včas som zasiahla.
ďakujem za milé slová. budeme bojovať a verím, že zvíťazime. hoci my sme vyhrali už tým, že malé malého krásneho a hlavne zdravého synčeka!
neskôr sa opäť ozvem, a držím aj tebe palce. aby si mala spokojné bábo a spolu aby ste si to čo najviac vychutnávali.
pekný deň. S.

saska.t
14. okt 2008

vojtisek - Ella ma 3 mes. a 3900g velmi malo ...

vojtisek2007
14. okt 2008

saska - tak to je opravdu moc málo, já vím, že každý mimi je jiný, ale naše elli měla ve třech měsících 5700g, porodní váhu jsme měli 3640 - fí ha to je teda drobeček ? narodila se předčasně ?

saska.t
14. okt 2008

nie narodila sa v 38tt vazila 2650g a 47 cm ale my ako rodicia tiez neovplyvame velkou vyskou ale ta vaha je fakt katastrofa, priberala velmi dobre prve 2 mes. no teraz je to katasrofa

annag
14. okt 2008

ahoj saska,

ako sa Ti darí odsávanie mliečka a čo malá, žiadne zlepšenie, ako ste od večera papali?

saska.t
14. okt 2008

Mila Anna, odsavam stale dokolecka ako blazon (uz mi je z toho zle,ale co by som pre ten nas zazrak neurobila 😀 ) v noci sa mala zobudila az o pol 4 (samozrejme som v noci odsavala) a celkom slusne papala cca. 15 min., potom bola hore o 7,00 celkom sa to papanie dalo. No uz o 9,00 to bola katastrofa tak som to odsala a dala jej to striekackou a bola velmi spokojna. Ostatne krmenia boli tak ako vzdy. Teraz som ju krmila najprv urobila cirkus tak som ju isla prebalit a ponukla znovu (este som sa modlila nech este trosku cucne, lebo sa mi upchal mliekovod a dost to bolelo) a cuduj sa svete ona to odsala, ale nechcem sa dopredu moc tesit, lebo urcite to bola len nahoda ....

annag
14. okt 2008

sasenka, ale to určite nie je náhoda 😉 , kedy si naposledy kojila 15 minút? Poobede si to vyriešila vynikajúco - nevzala si prvý krát, vzala si po ukľudnení druhý krát, takto sa to snaž stále robiť, trebárs ju aj zakaždým prebaľ, nech nepríde na to, ako veľmi Ti na prisatí záleží, potvorka malá

a prečo sa Ti upchal mliekovod - no lebo sa v ňom už tvorí mliečko, predpokladám, že problém máš niekde smerom k pazuche - takže používaj tú futbalovú polohu, hoci aj stále

z takýchto náhod sa stane pravidelnosť, uvidíš 😉 🙂 🙂 🙂

saska.t
14. okt 2008

mliekovod sa mi upchal zospodu prsa , snazim sa ako mozem a z vnutornej strany takze som ju nakojila v klasickej polohe, aby brada smerovala k tej vnutornej strane a vyslo to. Z futbalovej polohy ju krmim len v noci cez den ju odmieta v noci tolko nevnima ...
Dufam , ze mas pravdu a stane sa to pravidlom 🙂

annag
14. okt 2008

no saska, všetko vieš, to je super, ono to teraz bude ako po pôrode, tým, že toľko odsávaš, mliečka sa tvorí viac než malá vytiahne a môže dôjsť k preplneným prsníkom alebo ich častiam, je to dôkaz obnovenej tvorby mliečka, len treba dávať pozor na to, aby sa vyprázdňovali z každej časti - striedaním tých polôh, je to výborné 😵

saska.t
14. okt 2008

anna,neboj poslucham vsetky tvoje rady, keby nebolo teba uz je na UM 😀 , Akurat nie sme schopny sa krmit po leziacky, co by mi strasne v noci vyhovovalo ale mala sa hned pusti, tak pijeme z futbalovej. Inak upchatim mliekovodov som trpela od zaciatku, tak s tym uz mam bohate skusenosti 😠

haninka
14. okt 2008

Ahojte maminky,
naše mimi má právě 4 týdny, ještě před týdnem baštila až se zalykala (maminčino mlíčko) a teď se jak píšete i vy na první stránce, po cca 5ti min odtrhne a začne řvát. Když chci aby si odříhla, řve dál, když ji znovu nabídnu to samé prso, tak se nejdřív jako nemůže přisát, pak se přisaje, divně vytahuje bradavku..jako tahá ji k sobě a pak už stejně moc nepije. Nakonec ji dám druhý prso a to bumbá..Když pak chci aby si odříhla, tak znovu spustí řev..Nevim jestli je hladová nebo ji tlačí vzduch který nejde vykrknout..a nerozumím, proč se toho prsu pouští, když vždycky sála o 106.. 😒
A jiné polohy na říhání nám nefungují, v každý řve..Jsme normální případ, nebo vidíte někde chybu?? Už jsem docela zoufalá, protože takový usilovný řev se opakuje každý kojení.. ☹

Děkuju za rady 🙂

annag
14. okt 2008

haninka,

ešte napíš, či sa tak správa na obidvoch prsníkoch, aké máte intervaly kojení, aké polohy pri kojení používaš, či má malá reflux, či papá hltavo , či sa tak správa stále, ja cez deň aj v noci, či nemá malá problém v pusinke - nemá soor - biely povlak v pusinke,

saska.t
14. okt 2008

Mila anna, tak vecerne krmenie uz tak slavne neprebehlo zase sa mrvila odtlacala odo mna, ale v zasade trvalo tak o 5 min. dlhsie ako obvykle aj moj muz si to vsimol. Vsimla som si ze docela malo po kojeni odsajem co ma dost trapi, ale na druhu stranu mozno mala trosku viac vypila. Dala som jej este odsate mliecko ale vypila len 35 ml a mala dost, takze asi predsa len viac cucla z prska ...

haninka
14. okt 2008

Ahoj Annag,
takže:
nejdříve hltá tak, že pomalu zapomíná dýchat a polykat, pak se uklidní a bumbá normálně, jenže po těch cca 5ti min se pustí a začne jako znovu hledat. Dám ji bradavku blíž a jakoby se nemůže chytit, pak už jen bumbá lážo plážo, kouká jako by nic neteklo..když ji dám k druhýmu tak saje uplně stejným postupem. Vždy když si ji dám na říhání tak začne řvát.
Papeme co 2-4h přes den a co 4-6 hod v noci. Při kojení používám polohy fotbalisty a v náručí. V každý je to stejný..
Nevim co je reflux, papáme hltavě přes den i v noci. Ale v noci ji stačí jedno prso cca 9 min a je klid (ťuk ťuk), ale u říhání taky řve..Nevim co je soor, ale žádný bílý povlak v pusince nepozoruju..
Občas mi přijde, že se tak chová když je unavená..ale nevim..Dopoledne spinká asi hodinku a půl, odpoledne tak 3 a pak od cca 20h do 6h..myslim, že by přes den měla spinkat víc, ale nějak ji nejde zabrat..Každopádně je to takhle až asi posledních pár dní. Jinak byla vždycky v klídku.. 😒

annag
14. okt 2008

saska, no určite si odsala viac - 5 minút je dvojnásobok pôvodnej dĺžky, a 35 ml svedčí o tom, že už si sama vytiahla viac, super, len tak ďalej 🙂 🙂 🙂

saska.t
14. okt 2008

dakujem,moc sa snazim a stale dufam ... 🙂 🙂 🙂

annag
14. okt 2008

haninka,

Tvoje prsníky a mliečko, ktoré sa v nich tvorí, sa ešte stále prispôsobujú potrebám dcérky, malá sa dostáva k obdobiu cca 6 týždňov, prvého rastového špurtu, potrebuje papať viac, aby mohla rásť podľa svojich vnútorných potrieb a genetických predispozícií

podľa toho, čo píšeš, mi to vyzerá takto:

- spočiatku papá hltavo, lebo je veľmi hladná - čiže až dovtedy, kým sa jej mliečko dobre nespustí a nezasýti prvý hlad, preto by mala papať častejšie, aby nebola taká hladná - ponúkni jej prsníky častejšie, trebárs každú hodinu

- po 5 minútach začína zadné mliečko tiecť ťažšie, prekvapí ju, že mliečko ide ťažko, tak sa pustí. Potom sa znovu chytí a skôr len dudle bradavku ako účinne saje mliečko. Kľudne ju nechaj nech si len dudle, o pár minút sa jej spustí mliečko znovu a začne na istý čas znovu účinne sať. Neprehadzuj ju teda hneď na druhý prsník, ale nechaj ju na prvom dlho, aj 20-30 minút. Až potom ju prehoď na druhý prsník.

- ak by sa však na prsníku hnevala, tak zvoľ iný postup:
- koj ju striedavo z obidvoch prsníkov - napr. pravý prsník 5 minút klasická poloha, ľavý prsník 5 minút futbalová poloha, 5 minút pravý futbalová poloha, 5 minút ľavý klasická poloha - a takto ju prehadzuj z prsníka na prsník až kým sama neodmietne kojenie (5 minút je len príklad, bude to čas, pokiaľ je na prsníku spokojná)

- reflux znamená, že sa mliečko vracia späť do hrdielka, bábetko môže grckať mliečko
- soor je kvasinková infekcia, ktorá v pusinke vyzerá ako biely povlak mliečka
- asi ani jedno nemáte, tak sa s tým nemusíme ani zaoberať

Neviem, či mliečko aj odsávaš, bolo by fajn, keby si aspoň po kojení prsníky pár dní odsávala bez ohľadu na to, koľko to bude ml. A dobré by bolo odsávať keď má dlhšiu prestávku, napr. v noci. Je to len preto, aby sa rýchlejšie začalo tvoriť viac mliečka. Ale ona vyzerá na mocné bábetko a preto by malo častejšie a dlhšie kojenie stačiť.

lenocka25
14. okt 2008

milá anag, asi to bude naozaj tým refluxom, myslím že priberá, nevážil sa už niečo vyše dvoch týždňov ale vidno to na ňom a aj prospieva, smeje sa a zaujíma sa o okolitý svet a podobne ... ciká dosť a kaká niekoľko krát za deň, stolica ma takú zlatohnedú farbu takže to bude asi ok, dnes som ho kojila tak, že akonáhle sa začal hnevať tak som mu už prsník nedala a potom bol kľudný, medzi jednotlivými kojeniami bol čas zhruba hodinka - hodinka a pol ... ďakujem ti za podporu nevedela som si to vysvetliť lebo predtým papal lepšie ... uvidíme čo prinesie čas

haninka
14. okt 2008

Annag, děkuju ti za rady. Zkusim delší kojení a střídat polohy. Nejsem zastánce kojení co hodinu, protože i jak řikal náš pediatr, není dobře mít v bříšku nové a staré mlíčko..způsobuje to problémy s trávením je to spíš na škodu..

Dobrou noc 🙂

adka10
14. okt 2008

Annag,
Tak dnes mame po poradni, maly pribral za tyzden 160 g, doktorka bola vcelku spokojna. Ale aj tak ma trapi to nase kojenie. V noci som si ho prelozila k sebe na kojenie, tak sa pekne prisal, ale nepapal dlho, nejake 2-3 minutky, hned sa zacal hnevat, tak som ho dala na druhy, spravil zas to iste. A na ten prvy prsnik sa uz zas nechcel prisat. V posteli som ho mavala, ale teraz uz nie, lebo spava len na brusku, na chrbatiku nevie spat. Tak je to aj cez den. A odkedy vnima okolie, tak ho prsnik vobec nezaujima. Je na nom zaveseny len ked z neho tecie. Cez den som ho prikladala kazdu hodinu, ale vytiahol si vzdy menej a menej. Poobede to uz bolo len 15 ml z obidvoch prsnikov. To som ho uz dokrmila, co bol taky hladny. Za cely den si maly vytiahol iba 300 ml. Ale teraz som za hodinu dokazala odsat 130 ml. Cez den to nedokazem. V noci sa mliecka vytvori dost, zato cez den nie. Asi v tom zohrava ulohu aj stres a unava? Da sa povedat, ze som cele dni na obidve deti sama a to sa treba postarat aj o domacnost. Ked uz spia a som v klude, hned to ide lepsie. Dala by sa produkcia mlieka zvysit, kebyze odsavam kazdu pol hodinu aj keby ze odsajem minimum?

annag
14. okt 2008

adka, pribral teda naozaj krásne, až nad normu, to je super, čiže príjem mliečka, ktorý mu dávaš je postačujúci.

Laktáciu si rozbehla odsávaním, teraz je problém iba v tom, že ho dokrmuješ, na čo si on už veľmi zvyká a čaká, kedy mu mliečko pritečie aj samé. To dokrmovanie - dokrmuješ ho asi z fľaše? tu robí veľkú šarapatu a ak fľašu nezrušíš, tak celkom isto dôjde k úplnému odmietaniu prsníka (ale zle by tu v tejto chvíli narobila aj lyžička či striekačka). Keďže pribral tak veľa, môžeš si v pohode dovoliť aj vzhľadom na jeho vek byť "prísnejšia" a jednoducho ho jeden - dva dni nedokŕmiť vôbec. Hoci sa bude strašne hnevať. Je to jediný spôsob ako zachrániť dojčenie, on musí pochopiť, že žiadne dokŕmenie nepríde. Bude to ťažký deň, ale ver, že ho prežijete bez ujmy a ak aj bude napr. cez deň zlý, tak v noci alebo na druhý deň to pochopí a sám si začne ťahať mliečko a sám sa začne aj budiť. Najmä keď si mu dopomohla vytvoriť mliečko odsávaním.

Je zvyknutý na svoj príjem mliečka, ono mu bude chýbať a bude sa svojho dielu dožadovať. Nie ste v štádiu, keď si bábo zvykne na malý prísun mliečka a ono mu ani nechýba. A neváž ho po každom dojčení ale maximálne raz za týždeň, lebo sa z toho zblázniš. Opakujem, dojčené bábo pije nepravidelne, podľa svojich potrieb aj v priebehu dňa - napr. pár krát každú hodinu len od smädu 10 ml, potom s dlhšou prestávkou každé tri hodiny 100 ml, ideálne je nechať to na neho a potom k žiadnym problémom nedôjde. Dojčené bábo nepozná tabuľky a pravidelnosť, to platí hlavne pre deti na UM.

Skús to, obrň sa trpezlivosťou, využi pekné počasie, choď s deťmi vonku na prechádzku aspoň dva krát a nechaj ho, nech si dobre pospinká.

Cez deň neodsaješ toľko, lebo si v strese, okrem toho on aj naozaj pije, tak si mliečko vypije a na odsávanie už nezvýši, v noci sa tvorí mliečko veľmi dobre a hlavne prsníky nemá kto vysať, iba odsávačka. Preto som Ti odporúčala to nočné dojčenie, to by situácii teraz veľmi pomohlo. Ale tu skutočne nejde o zvyšovanie laktácie, tú si už zvýšila, ide len o tú jeho lenivosť, ktorú podporuješ dokrmovaním. Dokrmovanie je zásah do rovnováhy medzi bábetkom a prsníkmi a ono tú krehkú rovnováhu nebezpečne narúša. Pre Teba v tejto chvíli stačí odsávať kvôli udržaniu laktácie. Teda po každom dojčení, ale nemusíš nasilu a dlho, najmä ak papá každú hodinu, tak odsávať ani nemusíš vôbec, tam je stimulácia dostatočná, stačí len počas dlhých prestávok. Ale odsaté mliečko má putovať do mrazničky. Až ozaj vo veľkej kríze dokŕmiť.

Myslím, že zďaleka nie si v takej zlej situácii ako sa Ti javí. Je to len prechodný stav a veľmi si sa zľakla, on je už dosť veľký musí sa aj on o svoje jedlo zaslúžiť. Neboj sa, všetko prekonáte 🙂

zuzube
14. okt 2008

ahojte....
annag:
takze hnevanie pri kojeni, my ho mame az az... ivanka ma buduci tyzden 3 mesiace, je plne kojena. Teda kojena ako kojena, lebo si posledne 2 tyzdne musim odsavat a davat jej to z flase, lebo sa mi inak nenapapa...Vecer, ked sa okupkame, tak vacsinou je z celeho dna ivka taka unavena, ze sa uz aj prisaje a papka...niekedy je to iba trosicku a niekedy aj dlhsie..napr. dnes papkala iba trosku a zaspinkala hned, aj ked som ju budila, tak ziaden uspech...vacsinou mi v noci prespi aj takych 8 hodin, takze ked sa zobudime rano okolo 4, alebo 5, tak spapa trosku, potaha tak 5 min a potom zaspi...rano uz spi pri mne, takze ked sa zobudi na to, ze je hladna, dam jej prsnik, potaha chvilku a opat zaspi...doobeda je to fajn, ale ked uz je uplne cula a hladna, hned ako ma vidi, tak zacne plakat a odtahovat sa...trapime sa takto cely den, stale sa odtahuje a ked ani po 15 minutach ma proste nechce, tak si odsajem a z flase sa uz napapa...papame po leziacky a to bola asi chyba c. 1 co som urobila...v sede vobec jest nechce, uz som aj kupila vankus na kojenie, no marne...jednoducho jej tak najest nedam...ked sa mi podari, ze sa na par minut prisaje, tak papa velmi hltavo, normalne pocut, ako to v nej huci, musim ju stale davat odgrgnut, skoro stale sa aj vyvracia...potom jej dam z flase, lebo fakt nic z prsnika nespapa...zacala som ju davat po krmeni aj do sedacky a ked nechce prsnik, tak jej z flase dam papat ked uz v tej sedacke je...potom ju dam do kociarika, ktory je trosku sikmy, takze nespi na rovnom...sice sa ani velmi nenaspi...pospinka si tak polhodinky a zas je hore, lebo je hladna...a toto mi robi cely den, az kym nepride vecer a ona hladna a unavena zaspinka a spi a spi a spi..no inac je to kludne a spokojne babatko...problem by nebolo jej to davat z flase, ale ked mne sa vela neodsaje...rano je to aj tych 100ml, ale cez den to nie je niekedy ani 30ml a ked nepije z prsnika, tak to sa mi zda velmi malo.....juuuj, ale som sa rozpisala...tak dufam, ze je to vsetko....co vy na to annag?

animatua
14. okt 2008

ahoj holky, tak ja skoro nic jinyho nedelam nez ze kojim.. dcera ma tri tydny, a dneska jsem kojila treba od ctyr odpoledne do osmi vecer, pak jsme ji vykoupali, znovu asi hodinu kojeni, pak usnula asi na pul hodinky, dalsi hodinove kojeni.. dost me to vycerpava, ale kdyz ji nedam papat a snazim se to nejak omezit tak strasne rve a neni k utiseni.. takze kojim jak si rekne, nechci ji trapit, ale je to zahul

kojim jenom v sede, jina poloha nam nejde

behem kojeni se nekdy vzteka, hlavne ke konci dlouho trvajiciho kojeni, casto se pousti a rve, pak se ale zase prisaje, parkrat potahne, zase pusti a rve.. kdyz ji dam od prsu tak rve dokud ji zase neprilozim, odstavit se da jenom tak ze pri kojeni usne, ani to ale neni zaruka ze se za pet minut neprobudi a nebude chtit zase papat..

jak dlouho to muze jeste tahkle trvat? mely jste to nektera podobne?

na druhou stranu bych asi mela byt rada ze papa, ze....

annag
14. okt 2008

zuzube,

intervaly jednotlivých dojčení aj dĺžka dojčenia sa v období dojčenia často menia. Ak novorodeniatko pije stále a dlho, tak 3 mesačné bábo môže potrebovať piť krátko a často. Ak prespí celú noc, môže prísť obdobie, keď bude papať v noci každú hodinu. Je to úplne normálne a aj správne, dojčiatko sa riadi svojimi vnútornými potrebami, tabuľky nepozná a podvedome si laktáciu upravuje podľa svojich rastových potrieb.

V prvom rade, ak je niekde chyba, tak v tom, že si ju privykla na fľašu. 5 minútové dojčenie môže byť pre ňu absolútne dostatočné. Bábetko nesmieš znechutiť tým, že ho budeš naháňať a nasilu ho nútiť papať. Ak papá 5 minút, tak nech papá 5 minút. Keď sa zobudí o polhodinu a vezme si prsník na 5 minút, tak to stačí. Ak to necháš na ňu, tak si sama vytvorí rytmus a predĺži si intervaly a bude papať aj dlhšie. Ale opakujem, nemusí, ak má silný sací reflex, mne dcéra papla v istom období 3-4 minútky a aj to jej bolo niekedy veľa a dačo aj odgrcla, syn pil stále maximálne 7 minút. Takéto deti papajú spracvidla málo ale často. V konečnom dôsledku to nikoho nezaťažuje - bábetko sa môže aj hrať a zaujímať o okolie, nielen celé hodiny tráviť na prsíčku a mamičke tých 5 minút tiež rýchlo ubehne a môže sa venovať aj iným veciam alebo i bábetku, ale inak - zabávať, nosiť, kočíkovať.

Problém je, že si možno aj absolútne bezproblémovú situáciu,keď potrebovala len papať kratšie než sa Tebe zdalo, začala riešiť fľašou. Ak budeš ešte chvíľu takto pokračovať, tak sa Ti úplne odstaví. Ona je už veľká a mocná, iba je z Teba popletená a vynerváčená. Ak to jeden dva dni vydržíš bez akéhokoľvek dokrmu, tak sa ešte v poslednej chvíli všetko napraví.

Aj to hltavé papanie má veľký súvis s týmto nútením, akonáhle sa ukľudní a bude môcť piť podľa svojich potrieb, tak to vymizne. Je len veľmi vyčerpaná a vystresovaná. Ona potrebuje presne to, čo robí ráno - napapať sa trošku, oddýchnuť a napapať sa znovu. Ale na druhej strane, ak nechce, tak ju nenúť, vezme si o hodinu, dve, tri - nechaj to na ňu. To pri dojčiatkach takto býva, majú časť dňa, keď papajú stále a časť keď papajú pomenej.

Ak chce papať len po ležiačky, tak ju dojči len po ležiačky, na tom nie je nič zlé.

Odsávanie je super vec, ale odsávame preto, aby sme mliečko zamrazili a odložili na príkrmy po pol roku, nie na dokrmovanie, zvlášť keď Tvoja malá je ako valibuk, a ešte aj grcká . To je len z toho, že do nej natlačíš viac než vládze, spolu s hltavým pitím to zákonite vygrcká.

Takže na záver, skús na jeden dva dni vysadiť dokrm, ukľudni sa, choď s malou čo najviac von na prechádzky a dávaj jej prsíčko podľa jej potrieb. Možno bude spočiatku nepokojná, lebo jej vezmeš obľúbenú fľašu, ale ona rýchlo pochopí, že nič iné ako prsíčko nie je. A ozvi sa, ako pokračuješ, držím palce 🙂 🙂 🙂

annag
14. okt 2008

animatua, je to v podstate všetko v poriadku, príde čas, keď nebude chcieť toľko papať, lebo ju začne zaujímať aj svet okolo nej, nielen prsíčko. Potom začne papať kratšie a v úplne iných intervaloch, ako vidíš aj v tejto téme, je to v čase medzi druhým a tretím mesiacom.

K vylepšeniu terajšej situácie Ti odpíšem zajtra, idem spať 😉 🙂

zuzube
14. okt 2008

annag...

...dakujem krasne za odpoved...no skusim to bez tej flase...ale ked ona aj ked papa len take 2 minutky, no stale je hladna, tak co mam robit? vidno na nej, ze stale chce papat, len odmieta prsnik...mam ju nechat plakat???... este raz dakujem 😉

annag
15. okt 2008

zuzube, no to je tým, že si zvykla na tú fľašu, napíš, ako pôjde doobedie a potom to posúdime 😉 🙂

stankatimotej
15. okt 2008

milá Annag,
chcela som sa ti len zveriť s našim prvým úspechom. pamätáš, ako malý Timo vymýšľam v noci, resp. nad ránom o 3ej a už nechcel vôbec spinkať. nuž, kojím ho na požiadanie. cez deň je to skoro stále každé 3hod, to má v sebe nejak zakódované, len občas je mrzutejší a vyžiada si skoršie kojenie. ale dnes v noci sa stalo niečo neskutočné. večer po okúpaní sme si čítali, kojili sa, trošku sa maznali, zasa sa kojili a potom som ho uložila do postielky /20.00/. rozlúčila som sa s ním s tým, že som o chvíľku pri ňom. keď som prišla neskôr pozrieť, lebo bolo podozrivo ticho, malý spinkal!!! toto sa zatiaľ nikdy nestalo!!! bol spokojný a dokonca zaspinkal na chrbátiku. o hodinku sa pomrvil, ešte som si ho privinula a trošku si podudkal a potom spal do samej 1.30hod. neskôr sa dosť často budil, vždy som k nemu vstala a nakojila ho. a malý spinkal do rannej 6.30hod. neskôr mal hravú chvíľku s tatinkou, kým pôjde do práce a teraz od 8.00 zasa búva. verím, že som naozaj zle ocenila kojenie, proste som si povedala, že nemôže byť, aby sa tak často kojil a vidíš, mala si pravdu. potreboval maminu a prsíčko! som ti veľmi vďačná a verím, že to bude stále takto dobré. pekný deň. Stanka.