Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

radka.m.
6. nov 2008

ahoj,mm můžes v mrazničce uschovávat ve skleničkách od přesnídávky,ale také se prodávají speciální sáčky,nebo kelímky.já sama mám zkušenost s kelímkama od aventu a nemůžu si je vynachválit.jinak mm můžeš uskladnovat vždy vychlazenou vrstvu dát zamrazit a pak můžeš postupně na tu zamraženou dolévat vždy další,s tím,že hlavně mléko musí být vždy vychlazené,než ho dáš do mrazničky.všude jinde ve světě mají normu na zmražené mléko kolem 6 měsíců,u nás je to 3 měsíce.pokud budeš zamražovat vrstvy na sebe,tak se ta doba používáod první dávky.jinak v lednici můžeš mm uchovávat max.do 48 hodin.jo,a až ho budeš rozmražovat,tak jedině samovolně,nebo v horké vodní lázni a nelekni se,někomu to rozmražené mm může smrdět-např.mně,já jsem polovinu zásob vyházela a pak jsem zjistila,že to tak má být,že to není zkažené.

stalida
6. nov 2008

dakujem za odpoved 🙂

vojtisek2007
7. nov 2008

ahoj radka - tak dneska v poradně nám navážili 6300g, takže ještě víc, než jsem navážila předevčírem doma...tak je to dobrý, jinak kojení se urovnalo, kojíme teď i ve dne častěji a zase míň v noci a bez řevu, někdy "na stojáka", někdy v leže, ale to musím bezpodmínečně něčím cinakt a zabavit jí, jinak mi nepapá...mě to kojení přijde tak trochu jako umění....je to dřina, ale stojí to za to.

radka.m.
7. nov 2008

vojtíšek-tak to jsem moc ráda za vás za obě,tak držím pěsti a kdyby něco,tak zase písni,ted už čekám,kdy se konečně ozve annag,jsem moc zvědavá.

vojtisek2007
7. nov 2008

no ozvu se určitě, děti mám sice tři, ale pokaždý si připadám, jako když je to první - všechno se mi vykouří z hlavy a jsem hned ze všeho hromádka neštěstí....navíc prvního jsem vůbec neměla šanci kojit a druhý se mi odstavil sám - právě podobným způsobem co ted vyváděla Eliška, bylo mu šest měsíců, tak už jsem to nehrotila, ale jak vidím, kojení jsem si mohla udržet...ale mudr. při každým problému hned má "přikrmovat,přikrmovat,přikrmovat....nějakým zaručeným a super umělým mlékem - mě přijde zrovna tím, od kterého má zrovna tričko na sobě....."
už se taky těším až dá annag vědět co a jak, na vyvolání měla nastoupit tuším někdy v úterý, tak už by měla být fešanda na světě.....

katzi
7. nov 2008

nečetla jsem celou diskuzi - omlouvám se. Ale máte někdo zkušenost s tímto: v noci mi malá pije na jedničku s hvězdičkou, přes den se to postupně zhoršuje, začíná se trochu vztekat a vrcholí to zhruba mezi 17 - 21h. V této době je kojení s velkým pláčem, jen jí prso ukážu je zle. Přitom hlad má - cucá si hladově ručičky, hledá pusinkou. Ale prsa se prostě nechytne. Končí to většinou tak, že to nevydržím a v ten večer ji dokrmím UM. Potom usne a v noci zase vše bez problémů. Takto je to naprosto každý den od jejího narození. Co si o tom myslíte? Nevíte čím by to v ten večer mohlo být, případně co s tím?

saska.t
7. nov 2008

katzi precitaj si diskusiu najdes tam riesenie na tvoj problem a vela dobrych rad .... 🙂

radka.m.
7. nov 2008

katzi,je to naprosto normální,večer už jsou takhle malé děti hoooodně unavené,takže jsou líné tahat.pokud dáváš večer um,tak jsi na nejlepší cestě s kojením přestat úplně.vzhledem k tomu,že vám je teprve 6 týdnů,tak tím,že vynecháš to večerní kojení,tak ti hrozí pokles laKTACE,KTERÝ POSTUPNĚ POVEDE AŽ K ÚPLNÉMU ZASTAVENÍ LAKTACE.do třetího měsíce je velmi důležité pravidelně dítě přikládat a to i třeba po 1.5,pokud to prcek vyžaduje.platí,čím častější přikládáš,tím více mlíčka se ti dělá.takže večer,když se ti malá začne vztekat,tak ji uspi a ze spaní ji pak přilož a ona se určitě chytí-vyvinutý sací reflex,pokud ti dobře přibývá na váze,tak vůbec neřeš to,že ti v noci hůř pije,ona si to časem sama porovná.ted budeš muset holt vydržet to časté noční krmení,některé děti to mají obrácené klidně i v5měsících.ještě si přes den zkoušej po kojení vždy každé prso odstříkat,začne se ti tvořit více mlíčka a bude se lépe spouštět.při každém kojení se snaž vystřídat obě prsa a nekojit jenom z jednoho.držím pěsti

katzi
10. nov 2008

Radka.m. - děkuji za tipy! S tím uspáním večer už to zkouším - někdy se to podaří, někdy mi ale usnout nechce a pláče. Je to boj, ale ráda bych to vybojovala na plné kojení.

zuzube
25. nov 2008

ahojte mamicky,
moja mala mi zase zacala odmietat prsnik. Boli sme v piatok na ockovani, vsetko bolo ok a v sobotu proste zacala odmietat prsnik. To iste bolo aj po prvom ockovani, nejako sme to prezili a teraz zase. Vsetko si pcha do pusky, vsetko bude papat, palcek, rucku, hracky, oblecenie, dokonca aj svoju spodnu peru, proste vsetko, ale akonahle sa priblizim ja, tak sa zacne otacat, krutit, zacne mrcat. Pritom vidim, ze je hladna,knuci tu od hladu, ale nechce. Skoro vobec nepapa. Kojim na poziadanie, stale mame nejake problemy, ale teraz to uz prechadza do extremov. Musi trosku zaspat a v polospanku sa trosku napapa. Ked sa mi to podari, takk si aj tak cucne iba trosku. Ja uz neviem co mam robit. V noci sa mi zacala budit na hlad asi kazde 2 hodiny, tak je to dost tazke. Prosim, poradte

blau
25. nov 2008

zuzube, to su asi tie zubky, neda sa mi pozriet kolko ma tvoja mala mesiacov?
ani moj moc nechce tiez sa kruti, ale niekedy sa da presvedcit.
nerob si starosti ona ked bude uplne hladna, tak si vypyta.
ja som to tiez strasne prezivala zacal ma odmietat a za tyzden na to mu vyliezli zuby, potom ok teraz zas. ak chces poslem ip comi pisala annag, ked som to s nou riesila. 😉

radka.m.
25. nov 2008

zuzube-můžou to být i zoubky,ale mně to tedy přijde jako typický bojkot.a v tom případě ti nezbývá nic jiného,než trpělivě dál prsa nabízet a čekat,až se malá zase umoudří.je dobré,že ti kojení neodmítá alespon ve spánku.i když je to v noci dost náročné,neomezuj ji v nočním kojení,protože ve spánku děti nejlépe sají a alespon ti to podporuje laktaci.jinak pokud přes den opravdu malinko pije,tak by bylo dobré prsa začít odsávat,aby ti neklesla laktace.taky si před kojením zkoušej prsa nahřát,aby se ti lépe spouštělo mlíčko.a když se ti malá přisaje,at už ve dne,nebo v noci,tak pokud to aspon trochu půjde,tak se snaž vystřídat obě prsa každé kojení a měnit polohy při kojení.velice dobrá je poloha fotbalová,při níž se dobře vyprázdní prsa.

annag
25. nov 2008

zuzube, nemám ani čo dodať, holky majú fakt pravdu a radka ti dala komplexný návod. 😉 🙂

len by som určite zaradila odsávanie, ak ozaj pije tak málo, je dôležité mliečko z prsníkov odsať, lebo sa Ti môže veľmi rýchlo jeho tvorba znížiť . Ak neodsávaš, buď trpezlivá, určite sa Ti to podarí, aj keď napr. 5 minút budeš pumpovať naprázdno, potom sa isto spustí. Keď malá začne znovu pekne papať, odsávať už nebudeš musieť. Zatiaľ odsávaj po každom úspešnom či neúspešnom dojčení.

to očkovanie môže mať vplyv, bábo môže všelijako zareagovať, aj nechutenstvom.

držím palce

blau
25. nov 2008

Ahoj anka, ako sa mate? Dufam , ze malicka Vam robi radost a jej surodenci tiez . Maly ma hore totalne naliate dasienka a zas dostal nadchu, tak ho presviedcam na kojenie. Ale uz si z toho nerobim tazku hlavu. Prsia su uz neni take naliate ako predtym a ani z toho druheho netecie ked pije z jedneho. Myslis, ze to je ok?
Neodsavam si ale on si potiahne a je spokojny viem, ze mliecka mam dost, lebo inak je spokojny.
Jogurt nechce ani tie ovocne hipp s jogurtom. Dokonca uz mu nesmakuje ani mliecna kasa na vecer a to sa isiel za nou zblaznit a vzdy sa aj dokojil po tej kasi a ani to uz nechce. Ani tomu pitiu vody neda moc zabrat.. Tak len cakam, kedy vylezu tie zubky a zas bude spokojnejsi 😅

annag
25. nov 2008

ahoj blau, no veľkú radosť máme, malá je zlatučká tak nám je veselo. Prsia už vôbec nemusia byť naliate a ak je malý spokojný, tak je to ok. Uvidíš, čo bude po zúbkoch, možno mu začne viac chutiť papať, to býva stále, raz bábo papá krásne, potom môže mať obdobie nechutenstva, no ak to nie je extrémne, tak to netreba vôbec riešiť. Však od hladu neumrie. 🙂

blau
25. nov 2008

Dakujem za ukludnenie no evidentne netrpi hladom ma vyse 11kg je zlaty, tak to naozaj neriesim , tak ako prvy x. Som rada, ze mate radost..Prajem krasne chvile a uzivaj si ten vonavucky uzlicek 😉

horalka777
26. nov 2008

ahojte, nemam kedy vsetko citat, preto neviem, ci sa to tu uz rozoberalo - mam takyto problem - mala bude mat pomaly 8 tyzdnov, zial musim kojit len cez klobucik. Doteraz pekne sala, a nebol vaznejsi problem, lenze ja som napriek plnemu kojeniu dostala presne 7 t po porode menstruaciu. Je mozne, zeby sa mi preto tvorilo menej mlieka?? Pocula som, ze ma vtedy mlieko inu chut, vraj do horka, ale to sa mi na mojom nezda, mala ho neodmieta a saje, ale akoby jej horsie travilo ☹ ked ho olizem, je rovnako sladke, ako predtym, ale mala z neho ovela viac grga 😒 aj spi ovela menej pokojne. Moju stravu som nijak nezmenila... Budem tento bojkot prezivat pri kazdej menstruacii?? 😒 Da sa s tym nieco robit a nejako to ovplyvnit?

martina46
26. nov 2008

horalka, mozno ma blanka iba koliku....? nasa tanka v jej veku spala snad polhodinku cez den 😀 , do troch mesiacov to asi tak bolo.
ale snad by annag vedela poradit 😉

radka.m.
26. nov 2008

horalka-pokud ti malá mléko neodmítá,tak nejde o bojkot.mléko se opravdu může menstruací trochu změnit-může být jiná chut,může taky poklesnout laktace.neřekla bych,že tím,že malá po mlíčku říhá,tak že je to způsobené menstruací,spíše bych řekla,že se vám blíží sedmý týden,což může být růstový spurt,takže malá prostě potřebuje větší množství mlíčka.asi budeš mít dost mlíčka a malá si prostě vezme,dokud ji to teče.můžeš mít i tučnější mlíčko a tím,jak více pije,tak samozřejmě více říhá.pokud by jste procházeli růstovým spurtem,tak je typické,že děti hůře spí a častěji vyžadují obzvláště noční kojení.je možné,že máš opravdu jen tučnější mlíčko.myslím,že vůbec nemusíš mít žádné obavy. 🙂

annag
26. nov 2008

horalka, v tomto období prirodzene klesá hladina hormónov a doteraz jednoduché dojčenie sa môže ľahko stať problémovým. Dôvodom sú predovšetkým klobúčiky, pretože cez ne dcérka zle stimuluje dvorec a bradavky, čo vedie k postupnému úbytku mliečka. Keďže je mliečka málo, malá musí mliečko prácne z hĺbky prsníka "dolovať" a to vedie k nepokojnému, hltavému saniu. Tým pádom ju bolí bruško a veľa grgá, je nepokojná, zle spáva.

Takže musíš zrušiť klobúčiky ako príčinu problémov a nanovo rozbehnúť tvorbu mliečka a to tým, že budeš dojčiť veľmi, veľmi často - aj každú hodinu a pri každom dojčení z obidvoch prsníkov, treba dojčiť aj v noci. O pár dní bude všetko OK.

Neviem, prečo dojčíš cez klobúčiky, ale po mesačnom dojčení už na ne skutočne nemôže byť dôvod, ani keby boli ploché. Menses môže mať trošku vplyv, ale len veľmi malý.

Ak tak neurobíš, tak si určite v&robiš ešte viac problémov a o krátky čas sa Ti malá odsatví a prídeš o mliečko a ešete k tomu jej zbytočne zhoršuješ trávenie(, koliku, reflux. )

horalka777
27. nov 2008

dakujem vsetkym

dojcim casto, aj v noci, to nie je problem 😵
zlom nastal presne s prichodom menzesu, preto som rozmyslala tym smerom..

annag - uz 2. mesiac nerobim nic ine, len rusim klobuciky... zial, moje bradavky mam prirodzene vpacene, uz v tehu som sa snazila ich nejak pripravit, nosila som aj formovace, ale efekt minimalny. V porodnici som si dokonca vypocula vetu - "vy sa s takymi bradavkami mozete s dojcenim rovno rozlucit!" ... esteze som tvrdohlava povaha a nevzdala som to 😠

moja sestra mala podobny problem, tiez sa jej dvaja synovia prisali bez klobucika az po 6. tyzdni... a to svoje MM este aj odovzdavala inym, tolko ho mala 😵

co som sa kvoli tomu uz natrapila...
preco to vsetko pisem: Dnes rano som sa nastvala a po skoro dvojhodinovom boji sa mala konecne prisala... s kombinaciou vselijakych fint, ale predsa. Bola som uz s nervami na konci, spotena, ale stastnaaaaa 😀 Teraz mi spokojne spinka na ruke 😵

drzte palce, nech sa prisaje aj nabuduce 😔

simona55
27. nov 2008

ahoj horalka no to mas stastie ze sa mala prisala tesim sa spolu stebou je to dobre ked deti su kojene ja som rodila v juni tohto roku a predstav si ze este takto som nebola mali sa mi narodil ze vraj predcastne o tri tyzdne ale ja tomu neverim mal 3200 dkg a49 dlzku no a on je nam 4 dieta no aby som neodbocila od temi avnemocnici mi nechcel zobrat bradavku darmo som ho silila anechcel uz som ho sanovala lebo sestricka mu tak silno hitila hlavku uz mi ho bolo luto len rasd som jednej uvidela ze scim koji apitam sa jej ze co to ma a ona ze silikonovu bradavku tak som si dala kupit astim to uz bolo lepsie apotom ked mal 1mesiac vdedi uz nepotreboval

martina46
27. nov 2008

horalka, prisala sa ti bez klobukov???

zuzube
27. nov 2008

ahojte...nebola som tu trosku dlhsie, tak pisem az teraz

blau....mala ma 4 mesiace...mamka mi vravela, ze nam vsetkym trom vysli zubky ked sme mali 4 mesiace, tak mozno ze aj hej...ak chces, tak mi to mozes poslat🙂

radka...no ja mam s malou taky problem, ze ona sa napapa iba po leziacky, takze musime iba takto...budem si odsavat, nechcem stratit mliecko....skusim vydrzat, je to tazke, ale co pre nu neurobim, vsak?...ona sa stale smejka, takze asi sa jej to len vymenilo a v noci papa a cez den nie

annag...no idem na to odsavanie.....to mam odsavat kym nebudu prsia uplne prazdne, alebo ako dlho?...inac, blahozelam ku dcerke 😉

DAKUJEM KRASNE ZA RADY 😀

radka.m.
27. nov 2008

zuzube-zkus pokaždé před odsáváním malou přiložit k prsu,jestli se nenapapá,a potom můžeš vždycky odsát.odsávej vždy z obou prs,nejlepší je je hodně při odsávání prostřídat,jak jen to jde.chvíli odsávej z jednoho,když už to hůře poteče,tak zase z druhého a takhle to střídej tak dlouho,dokud mlíčko poteče.je to pořádná fuška,ale když budeš odsávat pravidelně,tak si zvykneš a už ti to ani nepřijde.pokud by ti malá pak odmítala z prsu úplně pít,tak takto odsáváním jde laktace udržet i dost dlouho.já jsem odsávala do roku.pak jsem musela ze zdravotních důvodů přestat,ale kdybych nemusela přestat,tak bych odsávala určitě ještě mnohem déle,protože mléka jsem měla dost,dokonce nadbytek,že jsem ho pak i dávala našemu psovi,protože malý ho ani tolik nestačil vypít. 😀

cvrcekdado
27. nov 2008

ahojte dievčata!
Dnes som akurat pisala na tutp temu (odtrhanie sa od porsnika) mamine ... ale rubike kolika. Pozrite si moj posledny prispevok z dneska - celkom dobry postreh mojej lekarky.
O.i.: ja som z toho odtrhania a nepokoja uz zufala, bo uz ma všééécko boli. Ale... aj potreba odgrgnut je jeden z dovodov a este aj (u starsich deti) ze im staci ovela menej casu ako malakom - partyzdnovym. Tak sa potom odtrhaju, kedze my maminy sme nevyfasovali kristalovu (alebo krystalovu 😎 ) gulu a nevieme ze im staci a ich to rozculuje, ze nie sme supermamy a nevieme to.

annag
27. nov 2008

zuzube, ďakujem z gratuláciu 🙂 a radka Ti o odsávaní napísala perfektne 😉

terezam22
29. nov 2008

kroucení u prsa a řev taky znám,prvně jsem myslela,že jsem snad přišla o mlíko,ale při stisknutí bradavky mi mlíko vylítlo až na brýle 😀 tak v tom problém nebyl...zkrátka ho nechám vyřvat(tatík ho ukonejší)a v klidné chvíly znovu prso nabídnu.krmím 10min říhnutí a znovu 10min.Někdy si dá jen 1krát a usne,pak se vzbudí holt dřív,ale s tím řevem u prsa jsou fakt nervy.... ☹

martina46
1. dec 2008

ahojte.
tak ja sa tu zas hlasim po dlhej dobe.
mala sa stale hneva, papa coraz menej a problemom je uz aj kojenie v noci, zda sa mi, ze uz sa odstauje, v bdelom stave uz nema takmer ziadny zaujem o prsnik.
je mi smutno, ale co uz.
kolko by malo vypit babo v nasom veku mlieka alebo mliecnych vyrobkov?
annag, niekde si napisala, ze 150g jogurtu je asi 250ml mlieka. teoreticky by teda stacilo malej 1 jogurt a 150ml kase?
uz som bola posledne dni tak zufala, ze som si chcela ist dat pichnut injekciu na zastavenie laktacie, ale nezvladla som to tam ist ☹
musim to nechat asi na prirodzenu cestu.....

radka.m.
1. dec 2008

martino-hodně dětí se samovolně odstaví právě kolem roku,což bude zřejmě váš případ,když píšeš,že malá nemá zájem už ani o noční kojení.už bych to zbytečně nehrotila,protože třeba nějaké odsávání kvůli zvýšení laktace,je už prakticky bezpředmětné a jak píšeš,tak by o to malá ani nestála.mlíčko ti odejde samovolně,nemusíš mít strach,ty prášky na zastavení laktace jsou vhodné zejména v šestinedělí,pak už je jejich podávání nevhodné.jinak ta mléčná denní dávka je asi 500ml mléčných výrobků,při čemž jogurt 150ml je opravdu asi jako 250um.pokud jíte na chleba třeba tvaroh,sýry,máslo a přes den sníte jogurt a kaši,tak nemusíš mít vůbec strach.malé je vlastně rok,tak počítám,že už jíte prakticky všechno,vlastně můžete i omáčky,ty se dokonce doporučují,hodně zeleninové a zahustit jogurtem,tak fakt nemáte problém.horší je to s dětmi,které odmítají jakkékoliv mléčné výrobky,ale to je zase spíš chyba ve stravovacích návycích,přeji ti,aby jste to všechno v pohodě zvládli. 🙂