Malá sa pri dojčení začala hnevať. Máte skúsenosti?

veronica1
24. aug 2008

Potrebovala by som poradit, neviem ci uz niektora z vas ma taku skusenost, este donedavna mi mala papala uplne kludne vzdy len z jedneho prsa a to aj 15-20min. No asi take 2tyzdne mi po 5 minutach(niekedy aj skorej)zacne prsnik vypluvat a plakat, ako keby jej netieklo. Je pravda ze niekedy je tam uz len to zadne mliecko a nato sa musi posnazit a lepsie potiahnut a asi sa jej nechce, no ale niekedy mi normalne mliecko tecie ked si stlacim prsnik a aj tak to robi. Zda sa mi, ze jej zacinaju ist zubky, tak neviem ci to s tym suvisi, ze ked musi viacej tahat tak nechce a jeduje sa. Zacinam byt zufala a bojim sa ze tymto sposobom pridem o mlieko. A to som chcela kojit az do 7mesiacov, ale takto to veru nepojde. 😢

hanelka
24. aug 2008

no...me to mala zacala delat nekdy ve trech mesicich - najednou drasticky snizila interval kojeni prave na nejakych 5 minut a mozna i min, proste chytla se jednoho prsu, za chvilicku se zacla rozcilovat, dostala druhe prso, zas chvilicku sosala, pak se odtrhla a to vsechno zvladla behem 5 minut 😕 🙂 .... takze od tech cca trech mesicu kojim pokazde z obou prsou a trva to fakt chvilku...pribirala vzdycky moc hezky, tak jsem to neresila 😎
je fakt, ze u toho casto zacala plakat, ale hned jak jsem prso schovala, plakat prestala a vubec nevypadalo, ze ma hlad...a byla uplne v pohode do dalsiho kojeni (ale je fakt, ze jsem kojila docela casto, tak co dve hodiny)

takze obecne si myslim, ze tech 5 minut kojeni je v poradku 😕 🙂 zalezi na tom, jak jestli pribira a jestli nevypada, ze ma hlad....

anke
24. aug 2008

ja se pridavam - my taky kojime cca 5 minut, Davidek roste jako z vody, je spokojeny a hotl si za 2 hodiny rekne o dalsi davku ... zalezi asi taky, jestli ti place i potom, jako ze ma jeste hlad ... mne teda Davidek place nekdy i pri kojeni, zacne se sponovat a odtahovat, tak ho prehodim na druhou stranu a tak treba i dvakrat - vetsinou ma ale za 5 minut opravdu dost

veronica1
autor
24. aug 2008

hanelka - presne to iste, papa 5minut, ked dam niekedy aj druhy prsnik, zasa sa to iste opakuje a ked jej ho zoberiem, nevyzera zeby bola hladna a tiez mi aj pekne priberala na poslednej poradni. Kojim kazde 2hodky, aj v noci kazde 2-3, kde su tie casy co vydrzala aj 7,5hod???
anke - takze ako vidim niesom sama. Len by ma zaujimalo preco to tie nase deturence robia. Dufala som ze to je len nejake prechodne, ale ako vidim, budem si musiet zvyknut. ☹

hanelka
24. aug 2008

ja cele sestinedeli prokojila...proste byla porad prisata, pak se to najednou vyrazne zlepsilo po tech sesti tydnech a pak jeste vic v tech trech mesicich, kdy se to ustalilo na 5 minut...no proste jsou to uz velike mimca, co se rychle najedi, no 🙂 😉

dididi30
24. aug 2008

veronika, moj malicky robi to iste a vsimla som si ,ze to robi v tedy ked menej hajuska alebo ked si casto pyta, proste ako keby sa zacne hnevat a ako keby sa mu nechcelo tahat,,,,,ono to moze byt vada niekde inde treba ju najs, mozno ho boli brusko...a mozes kojit, kedy si babo zapyta, to 2-3 hodiny je podla mna malo..a to ze ti pije len 5 minut, tak neznamena ,ze nespapa aj to zadne, cim starsie babo tym skor vypije miecko, nikde nieje dana hranica, ze v tedy a v tedy zacina zadne miecko....ani ked je zelene nevadi, ak pribera a je fit 😉

dididi30
24. aug 2008

a zabudla som, ak ti pribera, tak sa neboj jeho nervozity moze to byt aj bolavim bruskom 😉

emita
24. aug 2008

náš malý plačkal po kojení, lebo bolo ešte hladný. Tiež som ešte vytlačila nejaké kvapôčky, ale keď som išla odsávať tak tam fakt bola max. jedna lyžička. Takže 100% bol hladný. Začali sme kojiť z oboch, ale časom ani to nestačilo... ale čiastočne kojím doteraz 😉 No len som tým chcela povedať že keď sa zlostí len počas kojenia tak sa netráp a keď si myslíš že je hladná tak jej dopraj koľko chce 😉

adina22
24. aug 2008

moja mala bola v tom obdobi tiez taka,tiez som myslela ze ma malo,dokonca pocas kojenia vydavala protestujuce zvuky...ale ako uz dievcata hovorili,ak ti pribera na vahe,tak je to v poriadku 😉 Bolo to obdobie,ktore ju preslo a potom uz to slo...a kojime doteraz 😅

annag
24. aug 2008

bábetká často menia svoje intervaly na prsníku aj dĺžku dojčenia. V období okolo 2-3 mesiacov je veľmi časté, že bábo začne papať oveľa kratšie, skôr častejšie, súvisí to s vynikajúco rozbehnutou laktáciou - mamička zbiera ovocie trpezlivosti za predchádzajúce obdobie, keď dojčila svoje bábo na požiadanie, podľa potreby a tak laktácii nič nebránilo v tom, aby sa dobre rozbehla. Pokiaľ bábo priberá, ciká, kaká je to úplne v poriadku. V tomto období detičky začínajú spoznávať okolie, už ich nezaujíma len prsíčko a preto už ani nepotrebujú tráviť všetok svoj čas iba na ňom, keď naokolo je toľko zaujímavých vecí..., a keď k tomu mliečko rýchlo tečie, čo viac si môžu prijať 🙂 Mamičky si to často vysvetľujú nesprávnym záverom, že majú nedostatok mliečka, laktačnú krízu, že bábetku mliečko nechutí, že sa hnevá na prsníku (po 5 minútach, keď je už napapané), skrátka, hľadajú chybu tam, kde nie je a ono už má pritom iba dosť, lebo sa vie rýchlo zasýtiť.

dididi30
24. aug 2008

annag, a uz mozem pokojne spat 😉 🙂 ty si ako medik 😀 ...inak mliecka uz dost, beriem homeopatika, dam si 3 mandle denne a byvam bez podrdy doma a maly je svetovo spokojny 😉
dakujem pekne za rady a pomoc 😵

annag
24. aug 2008

dididi 😵

dididi30
24. aug 2008

annag 😉 😅

veronica1
autor
24. aug 2008

dakujem vsetkym za upokojenie, dnes sa mi bude lepsie spat. aj tebe annag, uz si mi raz pomohla-ohladom tej mykozy, vidis, mohlo ma hned napadnut napisat ti. 😅

denisocka
24. aug 2008

aj my sme to mali okolo 3 mesiacov,zrazu kojenie netrvalo 40 minut z oboch ale len chvílku aj to s nervami - ale,prešlo ho a ostzalo nám kjenie 5 minutve,naozaj -zožala som to,čo som trpezlivo siala 😉 a v pohodke sa kojíme stále 🙂

jankajs
24. aug 2008

Ahojte, tak presne toto robí aj ten náš. Pije tých 5 minút a potom sa pustí, vypne - hlavu a nohy dozadu - a keď ho chcem pritiahnuť, že nech sa ešte napije, tak spustí rev. Tak ho zdvihnem, dám odgrgnúť , je ok. Ale....... ak mu ešte ponúknem odstriekaného /mám mliečka viac ako vypije, tak musím odstriekavať, lebo som mala opakovaný zápal prsníka a brať antibiotiká dvakrát behom 6-tich týždňov neprospieva mne ani malému/, ešte si dá niekedy 30-50 ml. Potom je ochotný si aj pospať tak hodinku-dve. No keď mu nedám, len sa pohrá a spánok trvá od 15 do 30 min. a je z toho nervózny. Mám to odsledované. Takže som skúšala zmerať na fľaši - vypije priemerne 150 ml +-30 ml (ráno viac, poobede menej). Tak neviem, či ho nechať len na tom, čo si vyberie sám (a teda cez deň poriadne nespí), alebo ostať pri dokŕmení cez fľašu /lebo si na ňu zvyká/. Priberá ccca 1 kg mesačne.

annag
24. aug 2008

jankajs, určite ho nedokrmuj, priberá nadpriemerne, a môže sa stať, že doslova zo dňa na deň začne odmietať prsník. On si potrebu reguluje sám, samozrejme, keď ho doleješ mliekom z fľaše, tak dačo do neho vopcháš, ale to je skôr nasilu. To doliatie mliekom je neprirodzené, je to ako keď Ťa na návšteve ponúkajú, dáš si, hoci ani veľmi nechceš. Samozrejme, keď sa obje, dlhšie spí (aj dospelý keď sa preje, tak sa mu začne driemať a má chuť dať si šlofíka). Ak by si vzal z prsníka na druhý krát, bolo by to iné,svedčilo by to skutočne a potrebe papať, lebo to si bábo vie rozmyslieť, sanie je drina, nie je to fľaša, čo z nej tečie mliečko bez námahy.

Režim u 3 mesačných detí sa mení a malý si len hľadá svoj interval bdenia a spania. Z krátkych inetrvalov sa o nejaký čas stane súvislé dopoludňajšie a odpoludňajšie spanie, ale kedy, to si skôr určí bábetko. Dá sa tomu napomôcť, napr. pravidelnou prechádzkou vonku.

K zápalom a odsávaniu - už ste veľkí, takže odsávanie môžeš utlmiť. Samozrejme, nedá sa to naraz, to by bol zápal na svete, ale pomaly, odsať vždy o čosi menej a postupne vynechávať jednotlivé odsávania. V priebehu cca týždňa dva by si sa kľudne mohla dopracovať k stavu bez potreby odsávania.

Odmietnutie prsníka v tomto období je extrémne nevhodné, lebo 3-6 mesačné bábetká si ťažko zvykajú na nový druh mliečka a potom bábo nechce ani prsník ani UM. A tým, že sa dopracuješ k odmietaniu prsníka, budeš v strese a môže sa Ti ľahko stať, že mliečko zrazu jednoducho nebude, čiže spoliehať sa na vlastné odstriekané mliečko sa nemusí vyplatiť.

luciar79
25. aug 2008

tiež sme 5 minutový. bábo už je skrátka profík vie ako na to.Tiež mi dlho trvalo pochopiť že po kúpaní keď sa nervozne prisával a púšťal že už vlastne nechce jesť. Takže vždy keď ma pustí viem že je koniec. A väčšinou keď si to ešte rozmyslí a pije znova, tak to aj vygrcne. Skrátka sa preje. Ak je bábo hladné tak nepustí.teda aspoň u nás to tak je.

geegee
25. aug 2008

baby, a co s tyzdnovym zurivcom, ktory place pri prsniku a odmieta sa prisat? ☹ Odmieta aj klobuciky, jedine co pomoze je ked mu dam mlieko do flase...ale mam strach, aby si na flasu nezvykol. Prve dieta som kojila rok, tak dufam, ze ani druhe o MM neukratim. Len neviem co mam s nim robit...castejsie ho budit? On dokaze spat 3 hodiny, ale potom je mozno velmi hladny a ked MM hned netecie, tak mozno to ho hneva...neviem ☹

annag
25. aug 2008

geegee, asi si to veľmi dobre si to odhadla, treba ho radšej budiť, skús ho priložiť aj takého rozospatého trebárs v polovici intervalu - po hodinke, je zaspatý, ešte doznieva žltačka, taký novorodenecký spánok. Určite nedávaj klobúčiky ani fľašu, lebo sa odstaví v priebehu pár hodín, treba ho ukľudniť a prikladať len ak neplače, inak sa dobre neprisaje a nedať mu nič iné, on sa prisaje, keď nič iné nebude mať k dispozícii, odstriekavaj čo najviac aspoň pár dní (týždeň - dva) mliečko, nech sa ho tvorí viac, lebo jeho potreba bude rásť, tým, že budeš intenzívne odstriekavať, tak sa aj rýchlejšie spustí, skús tzv. bočnú - futbalovú polohu, bude piť mliečko z veľmi produktívnych segmentov prsníka, a striedaj aj iné polohy, nech si nájde tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať, ak si dokázala dojčiť prvé, poznáš správnu techniku sania, určite sa to naučí aj malý, len treba trpezlivosť. Sanie je reflex, ale prisať sa musí naučiť. Veľmi dobrá poloha pre deti, ktoré sa nevedia prisať je aj poloha, keď ti sedí na stehne, jednou rokou pridŕžaš malého a druhou pridŕžaš prsník. Klobúčikmi a fľašou ho iba mýliš, každé je založené na inej technike pitia, ak tak len striekačkou, lyžičkou ...

jankajs
25. aug 2008

annag, ďakujem. Skúsime to tak, ako radíš.

hellosona
26. aug 2008

mne sa v poslednej dobe stava (asi posledny tyzden), ze maly sa zacne jedovat az plackat, ked mu hned nejde zadne mliecko 😕 mam pocit, ze aj naozaj musi dlhsie cuckat "naprazdno", aby sa mu spustilo. a ked nejde hned, tak place a nexce papat... uplne som sa zlakla, ze nemam mlieko 😔 stretli ste sa s tym?

annag
26. aug 2008

hellosona, ste asi v období príkrmov, takže to vyzerá skôr na prechodný stav, keď sa mliečka začalo tvoriť o čosi menej, postupne budete prechádzať na príkrmy čoraz viac a mliečka bude prirodzene ubúdať. Prsníky možno začali zrazu produkovať menej mliečka než malý chce, a treba ich viac stimulovať. Jediná rada, skús hneď ako sa začne hnevať, ponúknuť druhý prsník, ak bude chcieť - tak ide o prechodný nedostatok a takto ho vyriešite, ak nebude chcieť. No a samozrejme, dojčiť častejšie - doslova mu prsník ponúkať, aj v noci aby papal aspoň dva -tri krát. V priebehu pár dní bude všetko OK. Treba skontrolovať aj pusinku, či v nej nemá nejakú infekciu, zadné mliečko sa ťahá ťažšie a pusinka sa viac namáha, čo môže bolieť.

annag
26. aug 2008

Chcela som povedať, že ak nebude chcieť, tak príčina bude niekde inde - ako napr. v tej pusinke ...

hellosona
27. aug 2008

dakujem 😵
no, ale nestava sa to pravidelne... ja maleho kojim stale, minimalne kazdu hodinu. a je pravda, s prikrmom sme zacali, ale ziadna slava, zje par lyziciek, aj tak ho nakoniec dokojim. vzdy ked sa zacne hnevat, tak mu skusam dat aj z druheho... mam mozno pocit, ci to nesuvisi s unavou, lebo je pravda, ze to robi vacsinou pred spanim... ale doteraz sa na to kojenie pred spanim "tesil", lebo to uz si tak pocuckaval.
a v noci maleho nekojim, zobudi sa 1.x o 4.tej rano a potom kazdu hodinu...
moze to suvisiet aj s tym, ze som minuly tyzden mala akurat menzes? 😕 pocula som, vraj vtedy sa tvori menej mlieka 😕 dakujem 🙂

denisocka
27. aug 2008

moj si omaha tak,že o nich bucha,štie,stlača ž kým z nich neteče jak z riny 😀 a potom nevládze a nestíha polikať 😀

dididi30
27. aug 2008

denis....u nas to iste 😀

sandrika
27. aug 2008

veron ajmy už kojíme len tak 5-8 min a stačí mu LUky začne na prsníku plakať keď už má dosť a chce si odgrgnúť tak to môže byť aj váš prípad určite nie od hladu..neboj budeš kojiť do 7 mesiaca ja chcem až do roka uvidíme či sa nám to podarí 🙂

denisocka
27. aug 2008

LUDIA,zle mi ide ísmeno P - tak si ho tam domýslajte 😀

annag
27. aug 2008

hellosona, to nebude menej mliečka, len to, že malý chce niečo úplne iné, najskôr je naozaj veľmi unavený a nevládze už ťahať, s tým sa netráp, nechce, nedaj, on má na to právo, povedať si že nechce. Postupuj presne ako doteraz, ponúkni mu aj druhý, ak si nevezme, tak to nerieš.

Možno sa naopak srdí, že by chcel prsník len ako cumeľ a nie aby mu mliečko ešte tieklo. s menzesom by to mohlo mať súvislosť s tým, že mliečko mu môže chutiť inak, ale hovorím, vykašli sa hľadať príčinu, keď to nie je stále. Keby vedel rozprávať, tak Ti to povie, nevie, tak má smolu, musí sa čertiť 🙂

Polročné bábetká sú veľmi aktívne, únava spôsobí, že môžu byť podráždené a nepokojné aj na prsíčku.