Medzera medzi zubami a strojček pre 10,5 ročné dieťa

eeffka
5. okt 2015

Zdravim
chcem sa poradit, dnes sme boli u celustnej ortopedicky ( dcera ma 10,5r) s tym aby zhodnotila strojcek, v skratke: spodna sanka tip/top
horna nie je oblukov ale skor do V ale nic zavazne, zhryz horna na dolnu vsetko ok.
Problem zdravotny ziaden, max esteticky a to medzera medzi prednymi zubami. Ma tie zuby este tak navolno nie ze nahusto a len medzi 1kami diera
ale je to tam a dost ma to irituje a aj dceru, aj ked este to nie je take okate ako u dospelych , no a navrhy zubarky:
1,ze tym ze ma presny zhryz aby stlacila horne zuby k sebe bude musiet zatlacit aj spodne bezchybne... co mne pride ze netreba rusat do toho co je OK
2, stlacit horne k sebe a vzadu spolu zafixovat, ale ze sa jej mozu vytvorit medzery medzi 1a 2,
3, stlacit 1k sebe zlepit ich spolu ale ze pokial je v rodine tato vada geneticky, ma skusenost ze to vydrzalo po odlepeni tak 3-4roky a zuby sa dali naspat
4, sa s tym zmierit a neskor fazety resp kompozit
5, moja nadej, ze jej este nejak sa tie zuby samopoposuvaju 🙂 do 15ky

no a samozrejme vsetko plne platene nakolko to nie je ziaden zdravotny problem

ake mate skusenosti? Dakujem

eila88
5. okt 2015

ja som tiež som mala medzeru medzi hornými zubami, ktorá sa mi strojčekom spojila a to tak že predné 4 zuby boli spolu a za nimi vznikla medzera. Keď mi dal dole strojček tak sa to zas začalo pomaličky rozchádzať ,ale nebolo to nič hrozné. Postupne ale ako rástli zadné stoličky tak sa to zas začalo spájať a teraz už medzeru nemám žiadnu. Tá medzera vtedy vadila viac mojej mame ako mne 🙂. Teraz s odstupom času si myslím či to nebolo aj zbytočné ten strojček... Inak prvá zubárka u ktorej som bola asi 10-ročná ma len miernučko plesla po líci a povedala že pre dáku medzeru sa predsa vydám 🙂 ja som bola vtedy spokojná ale mama mi našla nového čelustného ortopéda 🙂

magimary
5. okt 2015

@eeffka ja mám presne túto istú skúsenosť u seba, a teraz už aj u rovnako starého syna (ako je tvoja dcéra)-mala som medzeru, ako píšeš (všetko ostatné TIP-TOP), a ke´d mi dorástli všetky trvalé zuby, po medzere neostala ani stopa, dokonca ich mám teraz tak nahusto, že si tam ani zubnú niť nepichnem 😉
skrátka zadné zuby dotlačili tie predné...

u môjho syna-rovnaký problém, ale iná doba a tak aj tlaky na nejakú korekciu (nie moje, nie synove-jemu je to šumafuk, predsa chalanisko-posledné čo rieši sú zuby, najmä ke´dže ich má inak tip-top, nielen tvarovo, ale aj zdravotne), takže už sme podstúpili asi 3-4 rôzne vyšetrenia u rôznych ortodontov a iných zubných odborníkov a každý hovoril inak-jeden, že treba riešiť (že to robí horná uzdička), druhý že absolútne netreba, tretí, že možno treba atd, atd, atd...
napokon sme skončili na zubnej chirurgii, kde operatívne pretínajú tú hornú uzdičku, aby sa zuby spojili (a neboli ňou odtláčané) a tam som to teda považovala za ozaj odborný pohľad na vec, keďže práve oni sa tom venujú... a tam nám zubárka povedala, že ZATIAĽ niet čo riešiť, kým má ešte mliečne zuby a nemá narastené zadné, nemáme čo riešiť, aby sme prišli o 3 roky 😅
dala nám aj kartičku, nech sa ohlásime potom (už bez výmenného lístka), že len mu to mrknú a zhodnotia, či to OZAJ bude treba preťať, alebo to zadné zuby "pretlačia"...

strojček nám nikto nikdy neodporúčal
ani dvaka ortodonti 😉
toť naša skúsenosť 🙂

prikladám medzeru môjho syna:

eeffka
autor
5. okt 2015

@eila88
dakujem, nehodila by si sem nejaku fotku z detstva a teraz? , stacia mi zuby 😀

Ja som tiez mala pocit ze ma skor odhovara, akoby som to ja isla nejak prudko riesit, skor som taka viac odhovorena a co som videla modely niektorych vystavenych zubov tam mame zuby ako z katalogu
tak som bola milo prekvapena, bala som sa ze bude tlacit silou/mocou na pilu

eila88
5. okt 2015

@magimary tú uzdičku som absolvovala aj ja, bolo to hrozné. Mne ju ale vypalovali. Najprv 4 dáke elektrické injekcie ktoré mi to okamžite umŕtvili a potom to pálenie. Hrozný smrad keď vypalujú živé mäso a tá bolesť pri injekciách...dodnes si viem spomenúť ako mi tiekli slzy od bolesti ale ani som nemukla a to som mala možno dvanásť

eeffka
autor
5. okt 2015

@magimary
dakujem
zaujalo ma toto:
napokon sme skončili na zubnej chirurgii, kde operatívne pretínajú tú hornú uzdičku...

to rozrezali dasno medzi zubami a zosili nauzsie? Sorry za laicky vyklad ale tak nejak si to predstavujem 🙂

eeffka
autor
5. okt 2015

@eila88 "uzdicka" je dasno medzi zubami alebo taka ta vec co drzi hornu peru na dasne?

eeffka
autor
5. okt 2015

Tu je "pacientka" 🙂

eila88
5. okt 2015

@eeffka nad strednými hornými zubami je akoby taká blanka rastúca z vnútornej strany hornej pery a doktor tvrdil že tá môže spôsobovať to, že sa tie zuby nespoja. Ja som tam mala po zákroku takú vypálenú čiernu bodku

eeffka
autor
5. okt 2015

@eila88 aha tak toto jej pozerala ze jej to netaha, ze to by neriesilo nic

eila88
5. okt 2015

@eeffka ja som mala medzeru oveľa väčšiu, nemám foto, ale bratranec sa mi smial že som bola štrbavá a to bola medzera 🙂. Však dcéra má len takú medzierku..

magimary
5. okt 2015

@eeffka ani nám to na pohľad nič neťahá, mám skôr pocit, že to lekári len vyvodzujú z tých rozostúpených zubov

tjaden
5. okt 2015

@eeffka ahoj, no ja som od zubárov počula, že do 18nemá veľký význam dávať strojček, vraj sa budú i tak posúvať...ale nejdem mudrovať. Ja som mala strojček od 17tich 2 a pol roka, kvôli horným museli posunúť aj dolne, keď mi ho vybrali dali mi strojček na noc, zuby sa stále posúvali, ak som si ho jednu noc nedala, na druhú som ho ledva nasadila. Doktorka mi s úsmevom povedala, že ho budem musieť nosiť celý život...to som zostala, že ???? 😠 Každý mesiac som musela ísť na kontrolu, tá prebiehala tak, že som si ho dala do úst ona tam hodila jeden pohľad, povedala, že ok a 10eur, za každú takúto nezmyselnú kontrolu, tak som sa na to po roku vykašľala aj som si ho na noc prestala dávať, zuby sa kúsok posunuli, už nie sú také rovné, ale stále lepšie ako pred tým.

natalym
5. okt 2015

Moja dcéra mala tiež medzeru medzi zubami a chceli jej dávať strojček, samozrejme všetko cvakaj, lenže mne sa medzera veľmi páči a dnes má 17 rokov a medzeru nemá. Podľa mňa je to zbytočné, ak nemá zdravotný problém, príp. je to vyslovene neestetické, výrazný predkus, extrémne krivé zuby, tak je to zbytočné. Fredie Mercury isto nemal jakživ strojček. 😀

eeffka
autor
5. okt 2015

@natalym ale Fredy Mercury vyzeral ako vevericka 😀

natalym
5. okt 2015

@eeffka Veď práve a nevadilo mu to ani ľudom čo ho milovali.

eeffka
autor
5. okt 2015

@natalym vsetci vieme aky bol, ako zil a verim tomu ze keby to bolo dieta americkych smile rodicov take zuby by mu nikdy nedovolili nechat 😀
Mojej dcere to vadi tak to riesim, ale zasa nie za kazdu cenu.

martuska75
5. okt 2015

Dcére tiež robili tú uzdičku minulý rok a myslím že sa jej zúbky pekne upravili. Tiež mala medzirku. Vôbec ju to nebolelo, skoro nezbadala kedy jej to na počkanie urobili.

natalym
5. okt 2015

@eeffka Veď ok, ale mne sa medzera páči aj dcére, tak doktorka bola šokovaná, že nechceme strojček nechceme. Ale aj tak už medzere niet. ☹