Mliečny chrup bez zubného kazu

drzubok
25. okt 2014

Maly apel na rodicov. Mat deti bez zubneho kazu je tak jednoduche. Stacia kroky. 1. Identifikovat risk pacientov. 2. Redukovat karyogenne bakterie u takychto-iste aj inych pacientov. 3.Eliminovat vsetky faktory ktore sposobuju zubny kaz. A JE TO! 😉 😀

senta_sofia
25. okt 2014

@gaby21 dovolím si oponovať ti, moje deti jedia sladkosti, palacinky, koláče aj iné sladké jedla, pijú sirupovu vodu, dokonca občas aj džús z krabicky, zubky čistíme raz za den a majú ich krásne, bez kazov, starší uz prvý trvalý na ceste, takze podla mna sa tvoja teória nedá uplne zovseobecnit.

mamainprogress
25. okt 2014

@drzubok
Mala by som niekolko otazok.
1. Chcem sa opytat, aku ustnu vodu s obsahom chlorhexidinu moze zacat pouzivat 2 rocne dieta. Vypluvat, kloktat vie. Curasept ma velmi hroznu chut, tu odmieta.
2. Kde sa da objednat test na pritomnost SM, v lekarni? Nasledne ho mozem administrovat doma alebo musim k zubarovi?
3. V poslednej dobe ked sa syn v noci zobudi tak ma taky zvlastny akoby nasladly alebo nahnily zapach z pusy, nie je silny ale predsa je tam. Co to moze znamenat? Zaspava s umytymi zubkami, popripade osetrene calcium fosfatom.

Este dodam svoju skusenost. Syn ma 2r4m a problemy s tym, ze sklovina zlieza zo zubkov. Ma ju velmi makku, chodime kazdy mesiac na kontrolu k zubarovi a konzultujem s nim vsetko. Kazdy druhy den aplikujem calcium fosfat, raz za tyzden elmex gelee, napriek tomu sklovina na prednych 4 hornych zubkoch schadza.
Nikdy nepil nic sladene, cistime 2x denne, po jedle usta vyplachujeme, nasledne medzi jedlami ma 3-4 hodinove pauzy, nocne dojcenie sme stopli v 19m, dojci sa uz len rano niekedy cez den, zaspava s cistou pusinkou. Tejto sklovine naozaj nerozumiem. Sme rodicia ktori si naozaj davaju zalezat ale problem je tak ci tak. Moj mladsi brat mal cierne mliecne zubky, bolestive a hnisave, teraz ma 15 rokov a ziaden kaz.

gaby21
25. okt 2014

@senta_sofia No zovšeobecniť sa nedá, ale logicky, by to malo fungovať, ale tak neviem, ale som myslela, že máš nejaký problem so zubkami svojich detí, lebo tak tvoj prvý príspevok k tomu napovedal. No ale zase návod na dokonalý chrup by som to nedávala, to musíš uznať 😀

senta_sofia
25. okt 2014

@gaby21 toz otázka do diskusie a hlavne vec osobného názoru a navykov, ako si spomínala, ja sa riadim heslom vsetko s mierou, osobne nevidím význam v extrémnych obmedzeniach 🙂

drzubok
autor
25. okt 2014

@mamainprogress 1. Vodou sa vytiera u deti. Tyzden raz za mesiac vecer
.2. Test predavaju zubarom den.firmy.
Calcium fosfat predpokladam je o firmy gc. Nic viac nic menej zazrak to nieje. Neovplyvnuje pritomnost str. Muttans. Cela veda je i tom aby prevladala schopnost remineralizacie skloviny nad jej rozpustanim posobenim plaku-co su zhluky bakterii

gaby21
25. okt 2014

@senta_sofia Ale tak jasné, ale napríklad ani u nás to nie su nejaké extrémy, v školke prichádzaju do styku so sladkostami, takisto aj na návštevách, aj im hocikto donesie, ale výhoda je v tom, že kedže nie su naučení na sladkosti, tak to nezjedia uplne všetko naraz, pár krát zahryznu a maju dosť, vobec im nič nezakazujem, pre mojho staršieho syna je napriklad nechutné ked pije niekto niečo iné ako čistu vodu, až tak dokladne som to zase neplánovala 😀 Mladší zase vypije aj dzusik, čo dostane, ale nevyhladáva ho, doma pýta čistu vodu. Ja neviem mne to nepríde ako extrém, ja by som za čistu vodu vraždila, nie je to obmedzenie, ja to má tak rada 😝

drzubok
autor
25. okt 2014

@mamainprogress dúfam že som to nenapísal arogantne

berilka
25. okt 2014

Syn má 8 rokov. Zuby umýva večer, (žiaľ ráno len občas stihne). Zvyknem mu ich umývať aj ja, lebo mám pocit, že si ich nie vždy umýva dobre. Aj som mu to viac krát vysvetľovala ako treba, tiež zubár, dentálny hygienik ku ktorému chodíme, nám to ukázal. Zuby má pečatené - asi 2-3 roky dozadu.
Trápi nás (lebo aj manžela to trápi), že synovi veľmi rýchle sčerňejú zuby. Takmer polročne som s ním išla ku dentál.hygienikovi na prečistenie (lebo som sa hanbila, pretože to naozaj vyzeralo akoby sme ich ani neumývali vôbec). Naposledy pred pol rokom (čiže v júni tohto roku) a už teraz vidíme, že opäť tá čiernota sa mu začína vytvárať na zuboch. Poraďte prosím, čo s tým. Ja, aj manžel máme pekné zuby, hlavne manželova mama ešte aj dobre po 60-ke má všetky svoje a pekné, zdravé, rovné. Trápi nás to všetkých - tie synove zuby.

drzubok
autor
25. okt 2014

@berilka pigmenty su len. Esteticky problem. Mam cca 10 deti ktorim sa robia, pricom. Problemy s kazom 🙂 nemaju.

mamainprogress
25. okt 2014

@drzubok kazdy si k pisanym slovam pridava ton aky mu pasuje a ja som si rada beriem zo sprav vecnu podstatu a nefabulujem co kto ako myslel, napisal, ci mienil🙂 nemam chut na hadky na MK🙂
Vdaka za radu.
Este ale ma zaujima ktora ustna voda okrem Curaseptu obsahuje ten chlorhexidin ktory pomaha nicit SM. A ak Curasept tak pre male deti asi ten s najnizsou koncentraciou, ze?
Ohladom toho testu, hned zajtra volam ci mi ho vedia objednat.

miskaska
25. okt 2014

@mamainprogress Corsodyl...my sme vytierali tym. A nam este poradili najskor umyt zubky bez pasty a az potom s pastou. Najskor sa zmyje plak a potom sa fluor dostane az k sklovine 😉

drzubok
autor
25. okt 2014

@mamainprogress parodontax 0,2 bez alkoholu. Test je sada 10ks, je dost draha 150 eur. Je viac motivacna pre pacienta ako vypovedna pre skuseneho klinika.

mamainprogress
25. okt 2014

@miskaska diky, pozriem to. Ako citam, mame rovnako stare deticky. Vy mate problem so stolickami alebo aj s prednymi? My hlavne s prednymi. Stvorky su opravene a tam to zatial nepostupuje dalej odkedy robim menej chyb a fakt kazdu hodinu dna dohliadam na to aby bol v dni v prevahe v puse cas a spravne prostredie na remineralizaciu. Ale tie predne....katastrofa. Dvojky uz ma uplne hnede a malicke a z jednotiek je dole asi 1/3 skloviny a postupuje to dalej bez ohladu na to, co robim.

mamainprogress
25. okt 2014

@drzubok vdaka, zavolam im aj tak, je to velka dentalna klinika tak mozno tie testy maju, ak nie tak, 10ks nepotrebujem a 150 je dost🙂

bulaby
25. okt 2014

Tak moha dcerka bude mat za tyzden 6 rokov, mame uz 3 dospacke zubky. Teraz si uz dopraje aj nejaku tu sladkost, doma pije cistu vodu, ale v skolke im davaju pit sladene caje a sirupove vody 😠. Nastastie sa drzime a mame ukazkov zubky. My ale mame jeden figel. Vzdy vecer si po umyvani davame este za lyzicu kokosoveho oleja. Ten ma antibakterialne a protiplesnove ucinky, a hlavne je dobry proti kvasinkam. Najnovsie ho chcu pridavat do zubnych past namiesto fluoru.

berilka
25. okt 2014

@drzubok a čo radíte s nimi robiť? s tými pigmentami? vyzerajú zúbky s nimi hrozne. Od čoho to je?

miskaska
25. okt 2014

@mamainprogress Edko ma opravene 4 predne zubky a jednu stolicku...Zatial drzia, nelamu sa. Dufam, ze nove kazy nepribudli. V decembri ideme na kontrolu. Ja sa tiez snazim, aby po umyti zubkov aspon hodku dve nic nejedol a vecer ako sa umyju zuby, tak sa pije uz len voda. No uvidime, ci vydrzia tie predne. Zubarka vravela, ze mu to, ked bude starsi urobi lepsie a krajsie. Ale mne je jedno, ako tie zuby vyzeraju, len nech vydrzia.

meluela
26. okt 2014

@drzubok a ako sa riesia bakterie v ustach prarodicov a prstek dietata strceny v ich ustach v nestrazenej chvili? ako slusne posle nevesta svokru ci prababicku na testy a komplet sanaciu chrupu? 😀 alebo ako slusne zabranit situaciam prenosu bakterii mezi takymito ustami niekoho z rodiny a babatkom? nedat na ruky, nevybrat z kocika?

btw. materske mlieko sa lisi od umeleho tym ze sice obsahuje cukor, ale aj antibakterialne latky

katrinka8
26. okt 2014

@gaby21 - ale tá genetika sa môže prejaviť až oveľa neskôr. Aj v dospelosti, napr. Ja ako dieťa som mala zúbky ako perličky, do konca ZŠ ani jeden kaz (a to sa chodilo pravidelne na kontroly). Zrazu sa mi po prázdninách po nástupe na gympeľ objavilo postupne 6 kazov a odvtedy sa to so mnou, tak povediac vlečie. Sirupové vody som nepila, nepijem doteraz, len čistú vodu a čaj nesladený. Sladkosti sme tiež ako deti nemali veľa, asi tak raz za týždeň približne. Vôbec nie každý deň. Moja stará mama má paradentózu, v 50-ke prišla o zuby. Otec (jej syn) má zuby celkom OK, má 63 rokov. Taký priemer, by som povedala. Pár plômb, ale nie moc. Mamina moja zase citlivé krčky. Bracho tiež nič moc. A to čistíme, čistíme, poctivo. Mne aj moja dr. povedala, že s gentikou nespravíš nič.
Kamoška, naopak, moc tomu čisteniu nedá, žiadne zubné nite, ústne vody - proste umyje pastou, pošúcha. A zuby jak z Hollywoodu, od detstva.
Dcérka má zatiaľ OK, ale vravím, genetika, ktovie, čo z toho ešte bude. Umývame poctivo ráno aj večer od prvého zúbka. Vypije len čistú vodu alebo čaj bez cukru. Keď je chorá a dám jej do čaju med, tak ho vypľuje, že fuj, medový. Synček má zatiaľ 6 zúbkov, ale s umývaním je to také smiešne (má ich necelé 2 mesiace, vyšli mu koncom 9. mesiaca), on mi do tej kefky hryzie, čiže šúchať mu ich nehrozí, je to len také skúšanie 2x do dňa, ale zatiaľ sa nechytil.... Ale časom to príde 🙂

filipal
26. okt 2014

@drzubok nechcem ta urazit, asi si dobry zubar, ale na robenie osvety v diskusnom fore sa nehodis. Vyjadrujes sa prilis odborne, odhadujem, ze cca 80 % citateliek modreho konika ti vôbec nerozumie. Zaroven si prilis strucny. Neviem, preco poverili prave teba touto ulohou. Naozaj posobis trochu arogantne a prave naopak, svojim vystupovanim, mozes odradit mnoho mamiciek od toho, aby si uvedomili, ze hygiena je pri zdravi chrupu ich deti najdolezitejsia. Fakt, neber to v zlom, praca s ludmi vyzaduje urcite schopnosti, chce to vela taktu a empatie a zaroven vlastnosti, ktoru nema kazdy...nejakeho siesteho zmyslu vcitit sa do toho, s kym hovoris. Nedokaze to kazdy, a hlavne casto nie ludia s vysokym IQ. Ti sa uz vobec nevedia vcitit do uvazovania beznej populacie. Tito, sa potom musia pracne ucit diskutovat.
Inac som matka 22 rocneho syna, ktory nema zatial ziaden kaz, takze nemam ziadnu averziu voci zubarom, naopak, poznam skvele stomatologicky...aj ludsky.

berilka
30. okt 2014

@drzubok čakala som naozaj so záujmom, že mi napíšeš a stále nič, či??

mahalo
1. mar 2017

suhlasim, len co robit ak rodicia zanedbali starostlivosto chrub dietata a male dieta ma uz niekolko kazov? Je vo veku, ze sa este neodporuca ziadny zasah.