Natrium fluoratum na detské zuby. Ako sa má užívať?

stvura
13. mar 2009

Zdravim maminy, chcem sa spytat a poradit, predpisali vam detsky lekari na zubky Natrium? Ako sa vlastne uziva, ked uz dietatko ma zubky, alebo preventivne po pol roku? Ake davkovanie? Dakujem za rady, pytam sa preto, lebo niektori ho predpisuju, ini nie, ze ake mate skusenosti. Dakujem

nunus11
13. mar 2009

Ja som si ho od lekára pýtala predpísať. Bol prekvapený, že si ho niekto pýta a povedal, že takých pacientov si treba vážiť, lebo veľa ľudí to odmieta. Malému sa pokazili zuby po antibiotikách, tak som mu ho začala potom kupovať, ale to už bolo neskoro, lebo už ich mal "načaté". Neviem, podľa môjho názoru, asi ich treba dávať až keď majú zubky, lebo je písané, že sa majú rozhrýzť. My dávame ráno 2 a večer 2, keď si umyje zúbky. Má už 8 rokov.

rohacka
13. mar 2009

Ja som dala predpisat dcere od roka, vtedy sa berie 1 tbl. na den, neskor viac, brala dost pravidelne, ale pravdupovediac, ked som citala podobnu alebo rovnaku temu tu na MK pred istym casom, tak niektore mamicky pisali, ze to ma aj negativne ucinky, tak momentalne neberieme, chcem sa o tom informovat, chystame sa so starsou k zubarke, co ona na to. Jedna zubarka tvrdi, ze to bol jediny vymysel komunistov, ze to deti museli brat povinnem, ze sa to teraz podcenuje. Ja som to ako dieta brala a mam 1 kaz v 30.rokoch, inac zuby O.K. Ale mam to aj dedicne, takze neviem, ci to mohli sposobit tie fluorove tablety alebo skor genetika. Synovi som ich zatial nedavala, aj ked uz ma 16 zubov.

najjanka
13. mar 2009

Uz tu o tom bolo niekolko prispevkov, ale vo vseobecnosti plati, ze fluor vo forme v akej ho obsahuju tabletky Natrium fluoratum nie je pre zuby prinosom, skor naopak. Totiz fluor vytlaca zo zubov, kosti vapnik, pretoze sa lepsie viaze.
Sice sklovinu naozaj spevni, ale fluor ma ine vlastnosti ako vapnik - zuby su potom sice tvrde, ale krehke. To iste aj o kostiach. Fluor z tabletiek sa zial viaze aj v kostiach, vytlaca z nich vapnik - za nasledok mame teraz generaciu osteoporozy.
Ziadny mlady lekar ani zubar, ktory pozna tieto vyskumy, ti Natrium Fluoratum neodporuci. Nasa zubarka ma doslova varovala. A nasa pediatricka, mimochodom dost stara, ale znala, mi tiez vravela, ze to je absolutne nepotrebne.
Na zdravie zubov je potrebna hygiena, pravidelne a kazdodenne DOKLADNE cistenie kazdej plosky detskeho zubka.

Od celoplosneho podavania Fluoru v tabletkach sa uz davno upustilo, neprinieslo to nijake vysledky na dentalnom zdravi ludi. To mi vravela zubarka, vysledkami podavania tabletiek sa zaoberali pocas studia mediciny.
Ja sice k zubarovi az tak casto nechodim, ale ked tam idem, su tam ludia mojej "natrium fluratovej" generacie a ze by mali zuby v takom poriadku sa tvrdit neda.

najjanka
13. mar 2009

Teraz este pridam informaciu, nech si to niekto nevysvetli, ze fluor je nebezpecny. Je potrebny, avsak mnozstvo fluoru, potrebneho pre ludsky organizmus, obsahuje pitna voda.
Nedostatok fluoru v pitnej vode je jedinou indikaciou na podavanie fluoridovych tabletiek.