Pokazené zúbky 6 ročného dieťatka

katka2505
2. júl 2015

Ahojte dievčatá, potrebovala by som poradiť. Naša malá bude mať 6 rokov. Predné horné zúbky pokazené v podstate už tam má len také škrupinky. Spodné predné zúbky jej už začali vypadávať, už sa jej tlačia aj nové. Chcem sa opýtať, tie vrchné pokazené jej samy vytlačia nové zúbky alebo mám ísť s ňou k zubárke, aby jej to vybrala?

miskaska
29. júl 2015

@taso3 ked sa to podchyti vcas a chopi sa toho schopny zubar, zachranit sa da...moj syn mal klasicke medove zubky..taky akokeby oranzovy povlak pri krckoch na hornych prednych zubkoch. Povlak to nebol, ale kaz...v 20. mesiacoch sa to zacalo riesit ado cca. 2 rokoch ich male zaplombovane. Dnes ma 3 roky a zubky stale drzia, nie su najkrajsie, ale su...uz to mal raz aj prerabane. Neviem, ci vydrzia do vymeny za trvale, ale pre mna je aj ten rok super....ale zas, syn je extremne spolupracujucu pacient.

raduska458
29. okt 2015

Ahojte, náš malý má skoro 3,5 roka a má 5 kazov na stoličkách. Žiadna zubárka u nás nám ho nechce zobrať, všetky nás odbili, že majú plno. Teraz sme boli až v BA ale je to samozrejme súkromné centrum a nič neprepláca poisťovňa. Malý samozrejme nespolupracuje, nechce ani otvoriť ústa ani aby sa mu tam len pozrela tak povedala, že by mu urobili naraz všekých 5 zúbkov ale v narkóze :/ Vraj to bude trvať cca 3 hodiny a cena je do 1000€. Teraz nevieme čo máme robiť lebo s tou narkózou si nie sme istí a tá cena je tiež pecka. Malý sa ale už začal sťažovať na bolesť jedného zúbka tak to musíme riešiť čím skôr. Neviete mi niekto nejak poradiť? ďakujem

raduska458
29. okt 2015

Pardon v celkovej anestéze a nie narkóze.

ada510
29. okt 2015

@raduska458 s bolestou mozte ist aj na pohotovost tam mu to musia osetrit len za maly priplatok ja s mojim chodim od jedneho roku a otvori musi no ale nie kazdy zubar si vie poradit podla mna toto je prehnane urcite by som nedala dieta do narkozy kvoli kazom na mliecnych zuboch a za 1000€ este aj su aj ine ambulanie vela co robi aj s postovnami ja robim v malej ambulacii takze nemame miesto ale skuste zavolat do 3s dent kliniky najdete na google je to tiez Ba ...zubna sestra

karotkaa
6. dec 2015

@ada510 Ahoj, ak sa mozem opytat, dcerke opravovali kaz medzi 4 a 5, pravdepodobne bol uz hlbsi , dovtedy ju zubok nebolel.
Po oprave, cely den hovorila ze ju to pobolieva, resp. ze to citi, teraz dva dni nic, a dnes vecer ju to znovu ze trosku pobolieva. Opuch nema ani nic. Moze to byt este citlive ? Dakujem. K.

boraborscova
6. dec 2015

@karotkaa jasne, mne opravovaki kaz na 8, velmi hlboky, takmer ku dreni a bolelo ma to 9 dni a teraz 2 mes pi zakroku to z casu na cas citim

kacena4
6. dec 2015

@raduska458 ahoj v bratislave je ambulancia pre nespolupracujuce deti na hayukovej, kde ti maleho vysetria najpr v dormikumom (neviem ako sa to spravne pise) a ak to nezaberie, je to tabletka oblbovak, tak potom sa robi v anesteze. treba sa tam objednat cez svoju zubarku s odporucacim papierikom ze co treba robit popr. uplne zmenit zubara a chodit len k nim (podpisat u nich zmluvu) je to cez poistovnu. neviem ci beru aj skolkarov. ja som bola so skolakom, ale pracuju aj s postihnutymi detmi, a nespolupracujucimi, tak snad ...
inak v ba je jedna super ambulancia kde mi autisku spravili bez total problemov uzasny pristup vobec sa nebal otvoril usta, drzal.... naucili ho na zubar a teraz sa uz neboji a da si spravit zuby aj inde. vsetko dietatu vysvetlia, maju trpezlivost a pustia na monitore rozpravku aby odputali jeho pozronost ak sa boji da sa prist aj na 3x a tiez robia s tou tabletkou - ale su sukromny

ada510
7. dec 2015

@karotkaa ahoj moze ale bolest by sa nemala spupnovat skuste jej dat niaky paralen na upokojenie ale ak sa to bude stupnovat pojde uz o zapal nervu...

karotkaa
7. dec 2015

@ada510 zatial to spomina na vecer az, akoby sa jej to ozyvalo, to by sa muselo znova rozvrtat ci sa to robi cez rtg?

ada510
8. dec 2015

@karotkaa no vyvrtat a dat vlozku na preliecenie...

majal
8. dec 2015

@raduska458 my máme to sité, syn má 4,5 roka, tiez neviem co sním, ma kazy na stolickach . Neviem co mu s tým zubarka UROBí, KED NAPOSLEDY LEDVA OTVORIL USTA, SICE TERAZ UZ TVRDI, ZE si to necha vrtat, my sa hrame s elektrickou kefkou, ze mu to akoze vrtam,a el dlho nevydrzi otv orené usta, tak tiez neveim, a uz ho bolia, sa stazuje ze ho bolí.

karotkaa
8. dec 2015

@ada510 Ďakujem

karotkaa
5. feb 2016

Ahoj, vcera dcerke rozvrtali mliecny spominany zubok, ktory jej odumrel a ma pri nom hnisavy vacok, nechali ho otvoreny, rano mala vacok taky belavy, teraz vecer sa mi zdal tmavsi, mozem je to niecim vyplachnut? Moc si to nevie cuckat, prip jej to postlacat, za kolko by to mohlo zmiznut. Dakujem.

ada510
7. feb 2016

@karotkaa ano corsodilom alebo paradontax ustna voda ta nedrazdi tak.. zubna sestra

bweissova
10. feb 2016

Nám veľmi pomohli oralne, úsne probiotiká.....vyhubli škodlivé baktérie, ktoré ani zubná kefka nedokáže vyčistiť.
Odporúčam

karotkaa
10. feb 2016

@bweissova mas konkretny tip?

akamila
25. feb 2016

@katka2505 Ako ste nakoniec dopadli? Boli ste zubky dat trhat ci cakate ze pridu nove a vytlacia ich? Mozno uz aj nove zubky vysli? Moja dcera ma tiez len take kyptiky z dvojek a jednu jednotku ma tiez zlomenu. Ja tiez rozmyslam ci treba trhat ci nechat nove vytlacit ich, nazory su rozne. Moja ma zatial len 3.5 takze nove zubky este aspon 2 roky. Je nazor ze netreba trhat lebo potom nove pridu na krivo, ale zas ini tvrdia ze treba trhat lebo nakazia nove zubky ako rastu. Neviem kde je pravda, ale zatial co som pocula od mamin, vsetky vraveli ze nove zubky su zdrave i ked netrhali. Takze neviem ci ti co vravia ze sa nove zubky mozu nakazit maju nejake skusenosti s tym, ci je to len nazor, lebo ako vravim, vsetky mamy vravia ze nove zubky su zdrave i ked mliecne ostali len male pokazene kyptiky.

Tie co tu posudzuju ze si zanedbala, ze si asi nieco zle spravila ze sa tak pokazili, naozaj nevedia nic o tejto teme. Stava sa to dost casto aj maminam co si velmi potrpia na zdravu stravu, ziadne sladkosti detom, a o zubky sa staraju. To bol aj nas pripad, niekedy mliecne zubky takto odidu nech robis co chces a je to pre rodicov velmi stresujuce, takze netreba zbytocne posudozvat o com nic nevies.

@wenka Velmi rada pocujem od maminiek co mali ten isty problem a preckali to a nove zubky boli v poriadku. Dost sa koli jej zubkom trapim a stale neviem ci robim dobre ze ich nechavam tak. Mala nespolupracuje takze moc mi ani neostava akurat drasticky pristup alebo celkova anestezia. Ale obcas si robim starosti ze ci je to v poriadku to tak nechat a len cakat. Mozem sa ta opytat o tych 2 zubnych zakladoch? Mojej sa tiez pokazili rychlo, ked mala len nieco cez rok to zacalo a dost rychlo to postupovalo. Skusala som vselico ale nic sa nepodarilo na ich zachranu.

jajka257
25. feb 2016

@akamila ahoj. My mame to iste. Mliecne zubky sa nasej uplne rozpadli. Vcera jej dva trhali a jeden vrtali. Bola to uplna nocna mora a do toho vrieskajuca zubarka....musim najst inu, tato sa velmi zmenila, kebyze nepotrebujeme tie zuby dostat von, tak beriem malu a zubarke poviem par hnusnych slov. Ale trvale rastu pekne.

akamila
25. feb 2016

@jajka257 No ja by som urcite odisla. To dieta ma stres aj tak, nie ked ese aj zubar je hnusny hulvat. Mozem sa opytat, kolko ma dcera rokov , zda sa ze je starsia kedze uz idu aj nove, preco ste teda teraz trhali? Mali ste ich take pokazene doteraz a teraz sa rozhodli trhat koli novym zubkom aby sa nenakazali, alebo trebalo trhat z ineho dovodu? A tie co rastu pekne, su to zubky kde boli pred tym pokazene?

jajka257
25. feb 2016

@akamila no Baska zacala mat ine problemy, bakterialny zapal sa zacal sirit zo zubu a skoncila s antibiotikami a horuckami, tak ked zapal ustupil, museli ist tie dva pokazene von. Dovtedy to bolo, ze ved nove ich vytlacia....a co sa tyka zubarky, odchadzame cela rodina, je to sukromnicka a nema zmluvu s poistovnou, takze sme vzdy vsetko platili. A neboli to male sumy. No ked sa nevie spravat k dietatu, co ma panicky strach z ihiel, tak nech si trhne nohou....a Baska ma 7 rokov, zubky su zle od cca 2 eokoch.

jajka257
25. feb 2016

@akamila a ano, aj tie co rastu su na mieste poskodenych a dospelacke stolicky ma uplne nadherne. Mne doktorka detska tvrdila, ze to kvoli mojmu zlemu porodu, lebo vraj vtedy nieco sa deje so zubkami, uz si nepamatam co, a vraj to ovplynilo ich kvaliti. Baska sa dokonca narodila s niecim, co vyzeralo ako zubky, dva dole...ale vraj aj ja som sa narodila so zubami, dvoma....🙂 🙂 🙂

akamila
26. feb 2016

@jajka257 Aha, takze prvy krat ste mali az teraz zapal? Tak to ste dobre vydrzali 5 rokov! Ja som si myslela ze i ked je zapal tak vela zubarov len prelieci a necha tak, pokial sa zapal stale neopakuje tak nechaju tak, alebo len precistia a otvoria. My sme tiez mali raz zapal na jednom, tiez mala z toho horucku, preliecil sa antibiotikami a nechali sme ho tak a odvtedy nastastie zatial pokoj, to bolo pred rokom.

Ktore ste teda trhali, mate problemy aj so stolickami ci len predne? Kolko zubkov mate pokazenych? A spominas ze na mieste poskodenych co narastli stolicky ze su nadherne, nechapem ale, lebo ved nove stolicky nerastu az do tych 9-10 rokov? Akurat narastu 6ky (okolo 6 rokov ked rastu aj nove predne) ale tie su vzadu na mieste kde nebolo nic, nie na miesto mliecnych. Myslela si tie? Zaujima ma ale tie zubky co mali pod tym pokazene zubky (nie prazdne miesto), ci aj tie vychadzaju zdrave.

Dobre ze ste odisli od tej zubarky, takyto pristup ma na lekaroch a zubaroch vie velmi nastvat, niektori sa fakt spravaju ako hulvati. A este k malemu decku, to by som nezniesla. Nastastie su aj dobri a mili, ale treba ich najst.

wenka
27. feb 2016

@akamila s tými zubnými základmi Ti ,žiaľ, asi veľmi nepomôžem.. ja som to pochopila tak, že zuby sa vyvíjajú z dvoch rôznych zubných základov.. no a dcéra vraj mala poškodený jeden, druhý bol OK - zubárka nám presne povedala, ktoré zuby sa jej ešte takto pokazia, a ktoré nie - a tak aj bolo. Len si už teraz presne nepamätám, ktoré boli ktoré.. ale zhruba asi tak, že predné pokazené, stoličky OK. Skúšala som teraz o tom niečo nájsť aj na nete, ale nepodarilo sa mi..
snáď len toto - celkom zaujímavé čítanie: http://www.mamatata.sk/node/211995
a toto: https://www.fmed.uniba.sk/uploads/media/Vybrane...

damati
13. mar 2016

@ada510 Ahoj chcem sa opýtať,kedže si zdrav.sestra.Moja 8 roč.dcéra má pokazené mliečné zubky ale pri ďasne.Mliečné mala bielučke ako sneh ale trvácne má žlté a to si ich pravidelné umýva a používame aj ústnu vodu.Neviem prečo. Čo myslíš sú tie žuvacie tablety dobré?Ešte jedná otázka - jednú stoličku má rozpadnutú-ostali len kraje zúbka no mám pocit,že už sa tlačí trvaly a sťažuje sa že ju sem tam bolí.Zubárka mi povedala,že nemôže ťahať lebo môže narušiť korene trvalého. Má pravdu.

nikulka1
13. mar 2016

Nemozem to tu citat, nakolko ma ide z niektorých komentov doslova porazit a ja som este tak strasne zazrata do svojej prace ze by som sa tu pohadala 🙂. Ale som detska zubarka, napiste mi spravu a mozte sa so mnou poradit 🙂

ada510
13. mar 2016

@damati ahoj nechapem ako vy mohla narusit korene trvaleho je to nelogicke a nic to s tym nema normalne to moze vytrhnut asi sa jej len nechce s tym zapodievat mali by ste zmenit zubarku...zuby zafarbuju caje malinovky atd takisto aj lieky antibiotika a podobne ak niake uzivala mohli narusit pigment a preto su žlté ...:-\

lenka2007
19. apr 2016

@domak2 môžem sa opýtať na akú kliniku vas odporúčili. ďakujem

domak2
19. apr 2016

@lenka2007 prepac, nenapisala som, ze nie na Slovensku.

lenka2007
19. apr 2016

@kacena4 a ako sa volá ta zubná klinika. ďakujem