Prekvapivé info od zubára o detských zúbkoch

zuka
22. aug 2008

Mile maminy, ked jahodka zalozila temu o zlomenych zubkoch ich synceka, rozhodla som sa navstivit zubara s nasim malym, lebo aj on si zo zubka odlupil a chcela som to radsej konzultovat. Dozvedela som sa od neho veci, ktore ma prekvapili. Mozno ich poznate, ale povedala som si, ze Vam o nich napisem (mozno su niektore veci extrem, ale kazda si z info mozeme vziat, co chceme):

Vase dieta nemusi mat nikdy kaz ak...
1. ...nan neprenesiete vase bakterie zubneho kazu (je infekcny) a paradontitdy oblizovanim lyzicky, cumlika, bozkavanim na pery (dieta sa rodi bez uvedenych bakterii, ziska ich iba od niekoho, kto ich ma v ustach)
2. ...co najskor navstivite zubneho lekara (idealna je prva navsteva do 1. roku zivota)
3. ...budete chodit na pravidelne kontroly, aby si dieta dokazalo zvyknut, vytvorit vztah a nezabudlo (v intervale, aky urci vas lekar, podla kazivosti a inych problemov)
4. ...mu bude az do 12 rokov docistovat zuby dospely
5. ...2x denne bude mat poriadne umyte zuby, najdolezitejsie je vecerne cistenie pred spanim a po nom uz neje a pije len vodu alebo nesladeny caj (v noci sa prudko znizuje tvorba slin a cokolvek zostane na zuboch ich vyrazne destruuje)
6. ...ak si nebude chciet cistit zuby, budete to robit aj napriek jeho odporu a nesuhlasu (kriticky je vek od 1 do asi 3 rokov)
7. ...sladkosti bude jest len po jedle, najhorsie su cukriky a lizatka
8. ... nebudete ho strasit vrtanim zubov a navstevou zubara (naopak rozpravajte sa s nim ako to prebieha, ak mu nikto nepovie, ze sa ma bat, nebude sa bat)

Este som sa dozvedela, ze na zubky je velmi, velmi zly banan, vraj totalne lepidlo. Dalej, ze nie je vhodne davat dietatu papat drobnosti medzi "hlavnymi" jedlami, nakolko ak sa to dodrziava, sliny maju cistiacu schopnost... No a ked uz sladkosti, tak cokolada, ta sa najlahsie rozpusti...

asitka
23. aug 2008

nooo...som prečítala všetky pokyny...a držať sa ich...tak si moje dieťa asi myslí, že ho ani rada nemám... 😀 a tie banány...v afrike aj zo stromov domorodci jedia banány a aké majú zuby.. 😀

aj keď čosi na tom asi bude....ale držať sa toho...no asi nie..

marorlinko
23. aug 2008

u nas nepomaha ani to,ze si cistim svoje zuby pred nim , vypyta si sice kefku,ale aj pastu, pastu zje a potom hodi kefku na zem a ide si po svojom, neviem,jak ho mam naucit, banany maly zboznuje,ale asi ich obmedzim,kedze nie su dobre na zubky, lyzicku dakedy obliznem,ale iba skusam,ci je dobra teplota jedla, co to nie je horuce, cumliky ja neoblizujem a a ni asi nebudem po tejto teme. maly ma uz konplet chrup,tak neviem jak ho donutit, zo zaciatku si cistil pekne sam, pytal si kefku aj 5x denne a napodobnoval ma,teraz ho ani nehne, s mojou pomocou, sak je jak maly diablik, kuse ma,hadze sa a krici,place,ja neviem co mam robit, co uz vymysliet,asi zacneme cela rodina si cistit zuby v rovnakom case aby videl,snad to zaberie. to bude sranda

zuka
autor
23. aug 2008

Marorlinko, drzim palce! Je to dobry napad, umyvat si cela rodina 😀 Asi na to nahovorim muza, mozno to pojde lepsie 😀
Asitka, ja by som asi neporovnavala zubky deti v Afrike a inde, lebo prepodkladam, ze zlozenie stravy je dost rozlicne, neviem... Verim vsak zubarovi a je pravda, ze bananany sladke su...

asitka
23. aug 2008

zuka...bol tam smajlík....a bolo to len skonštatovanie na pobavenie....a myslím, že banány sú všade rovnaké...ale ok....!

caruzo19
23. aug 2008

moja zubarka mi povedala ze pastu detom do 3 rokov vobec,resp do veku kedy budu vediet same vyplut tu pastu,lebo ze potom maju prebytok fluoru a to tiez tym zubkom skodi.my umyvame od 1.zubka,zo zaciatku to bol troska boj,stacilo nam len par sekund,nech si zvyka,ale teraz si umyva zubky rada.najprv jej umyjem ja a potom este ona docistuje 😀

zuka
autor
23. aug 2008

Asitka, jasne, asi som to napisala preto, ze aj moj muz hned hovoril o zuboch deticiek v Afrike 😀

jaduska
24. aug 2008

Pre mna osobne tieto info nie sú vôbec prekvapivé, píše sa o tom bežne v časopisoch pre maminy. Ja som na zuby zaťažená, lebo ja ich mám veľmi zlé (voľakedy sme o zubnej nity a medzizubných kefkách ani nechyrovali) , tak robím všetko pre to, aby moje baby nemuseli trpieť tak ako ja.... 😒 So staršou chodíme pravidlene k zubárovi asi od roka a pol a s mladšou sme išli prvý krát ako so 6-mesačnou...

elika
24. aug 2008

ahojte, poznate niektora dobreho detskeho zubara? dik

jaduska
24. aug 2008

neviem, či existuje zubný lekár špeciálne pre deti, moje deti chodia tam, kde my s manželom, aspoň zubár vie, čo ho čaká, keďže aj zuby sú z časti dedičná záležitosť

zuka
autor
24. aug 2008

Ja ked som hladala zubara pre maleho, tak niektori vobec neberu deticky, niektori od 3 rokov. Ked som sa prechadzala s malym, tak som nasla sukromnu zubnu ambulanciu, tak som sa sla pozriet, ale potom som na hlavnom vchode zbadala nalepku Zakaz vstupu s kocikom 😠
My sme nakoniec boli v www.evident.org, ale musim upozornit na brutus ceny 😖 Pristup vsak perfektny!

stresmenka
24. aug 2008

Ja som zo synom chodila ,,original" k zuberke, ktora mala len deti ale pristup k detom ziadny proste nervak 😠 kartu som od nej vzala a presla k tej ku ktorej chodime s manzelom a ta bola zo synovych zubov hotova 🙂 ma 16 rokov a ani jeden jediny kaz. Cukriky, keksy banany proste sladkosti na dennom poriadku a o liekoch ani nevravim, pretoze sme trpely zapalom hrtanu takze bol casto chory ☹ je pravda ze zuby si umyva od jedneho roku ( dostal kefku na narodky ) a k zubarke chodi od 2 rokov 1x rocne 😉 ale asi to bude fak dedicne, lebo mi s manzelom mame zuby tiez ako tak super hoci plomby uz su 😀 . Nam zas zubarka povedala, ze na zuby su najhorsie gumene cukriky a to som pocula od viacerych zubarov. takze co zubar to iny nazor 😒 .