Prekvapivé info od zubára o detských zúbkoch

zuka
22. aug 2008

Mile maminy, ked jahodka zalozila temu o zlomenych zubkoch ich synceka, rozhodla som sa navstivit zubara s nasim malym, lebo aj on si zo zubka odlupil a chcela som to radsej konzultovat. Dozvedela som sa od neho veci, ktore ma prekvapili. Mozno ich poznate, ale povedala som si, ze Vam o nich napisem (mozno su niektore veci extrem, ale kazda si z info mozeme vziat, co chceme):

Vase dieta nemusi mat nikdy kaz ak...
1. ...nan neprenesiete vase bakterie zubneho kazu (je infekcny) a paradontitdy oblizovanim lyzicky, cumlika, bozkavanim na pery (dieta sa rodi bez uvedenych bakterii, ziska ich iba od niekoho, kto ich ma v ustach)
2. ...co najskor navstivite zubneho lekara (idealna je prva navsteva do 1. roku zivota)
3. ...budete chodit na pravidelne kontroly, aby si dieta dokazalo zvyknut, vytvorit vztah a nezabudlo (v intervale, aky urci vas lekar, podla kazivosti a inych problemov)
4. ...mu bude az do 12 rokov docistovat zuby dospely
5. ...2x denne bude mat poriadne umyte zuby, najdolezitejsie je vecerne cistenie pred spanim a po nom uz neje a pije len vodu alebo nesladeny caj (v noci sa prudko znizuje tvorba slin a cokolvek zostane na zuboch ich vyrazne destruuje)
6. ...ak si nebude chciet cistit zuby, budete to robit aj napriek jeho odporu a nesuhlasu (kriticky je vek od 1 do asi 3 rokov)
7. ...sladkosti bude jest len po jedle, najhorsie su cukriky a lizatka
8. ... nebudete ho strasit vrtanim zubov a navstevou zubara (naopak rozpravajte sa s nim ako to prebieha, ak mu nikto nepovie, ze sa ma bat, nebude sa bat)

Este som sa dozvedela, ze na zubky je velmi, velmi zly banan, vraj totalne lepidlo. Dalej, ze nie je vhodne davat dietatu papat drobnosti medzi "hlavnymi" jedlami, nakolko ak sa to dodrziava, sliny maju cistiacu schopnost... No a ked uz sladkosti, tak cokolada, ta sa najlahsie rozpusti...

horallka
22. aug 2008

zuka, veľmi zaujímavé...
škoda len, že som ani nie polovicu z toho dodržiavala pri svojej dcére- možno mohla mať zdravšie zuby.Ale pri synovi sa už budem snažiť byť dôslednejšia.A nie je to trochu aj geneticky dané? Lebo ja mám napr. zdravé krásne zuby, len s dvoma plombami a už som po dvoch pôrodoch a moja dcéra má ešte len 12 rokov a už mám pomaly zaplombovanú celú pusinu- takže po mne to nie je.

k.a.t.k.a.
22. aug 2008

zuka neviem či nemame rovnakého zubára 😀 to isté mi povedal, a tiež som ostala nemilo prekvapená ked povedal že banán je pliaga na zuby 😖 a to ich moja malá papá ako besná 😒 ... povedal síce že stačí 2x za den umyť zuby, ale teda po banáne určite tiež

zuka
autor
22. aug 2008

Aj my sme ficali na bananoch, ako divy... A umyvanie zubkov je u nas boj 😠
Najhorsie je vsak umyvanie zubkov pred spanim. Nam uz maly takmer spi 😖

erikasadek
22. aug 2008

zabudol ti povedat , ze je dobra zuvacka, bez cukru po kazdom jedle, pre starsie deti. 😉

k.a.t.k.a.
22. aug 2008

my boj s umývanim nemame, len sa mi nedá dodržiavať pokyn že s čistými zúbkami do postele, lebo malá mi s mliekom v posteli zaspáva 😖

zrzulka
22. aug 2008

zuka velmi zaujimave, vdaka za info. mna zaujima kedy si bola s malym prvy krat u zubara? uz teraz? mame zhruba rovnako stare deti. my zatial zubky nemame. odkedy ste zacali s cistenim??? ostatne dodrziavame poctivo. banan mala nepozna, cukor len z hippky 😠 😠 😠
a bozkavanie na usta? olizovanie lyzicky ci cumlika??? to sa mi nepaci uz vobec, ked vidim niektore maminy co to robia tak mi je zle. viem ze sa tomu zabranit neda a olizne nieco po inom dietati ci pobozka niekoho na pery ale kym to ovplyvnit mozem tak sa to snazim dodrziavat.

horallka
22. aug 2008

Moja dcéra si od mala veľmi nerada umýva zuby a kedy môže, vtedy si ich neumyje. Nemala som nervy s ňou bojovať - neustriehla som to, a tak koľkokrát si aj neumyla. A dnes išla s babkou na dovolenku do Štúrova, strašne dôsledne sa balila, pýtam sa je, či má všetko, ona že hej, tak som nekontrolovala, ale dnes večer v kúpeľni som zistila, čo zabudla...a a hádajte čo doma nechala? No kefku a pastu....

lalupa
22. aug 2008

boze, my papame banany, fuj,nebudem ich mat rada 😀
my este zubky nemame, iba u jednej dva, ale to ste mi uz narobili stresy ☹ 😨 , bude to sranda, umyvat dvojmo, hlavne pred spanim, to ani niekedy nestihneme preglgnut mliecko, uz spime 😀

zuka
autor
22. aug 2008

Zrzulka, bola som s nim prvy krat teraz, ked ma 8 mesiacov, kvoli odlupnutiu zo zubka. Nas maly mal prvy zub v 3 mesiacoch, ale to sme este necistili 😅 , zacali sme okolo 6 mesiaca. Kupila som taku kefku, co sa nasunie na prst. Teraz, ked uz ma 8 zubov a hryzie ako stena, uz som kupila klasicku kefku (elmex, od prvych zubkov).
Ja sa priznam, ze som niekedy oblizla jeho lyzicku, aby som zistila, ci ma jedlo sprvnu teplotu 😒

jahodka11
22. aug 2008

zuka a ako mu ich umyvate? aj nam povedala zubarka, ze najhorsi je banan..ale ze este nemusime umyvat zubky, ze sa to este neda.....tak napis, ako to robite, mozno by sme aj my skusili....chcela by som mu ich umyvat....aspon raz za den....aj to je lepsie ako nic... 🙂

bambusko
22. aug 2008

nas zubar zasa tvrdi, ze pohroma pre mliecne zuby su kolove napoje, obsahuju kyselinu fosforecnu, ktora poskodzuje sklovinu. inak s tym strasenim zubarom a vytvaranim si od malicka pozitivneho vztahu je uplna pravda. nastastie mame perfektneho, prvykrat dievcata len povozil v kresle, poukazoval zrkadielka, dostali nalepky. ked sme boli opravovat kazy na stolickach, dostali anestezu a vydrzali uplne v pohode, ja som bola cely cas pri tom. mladsia sice najprv nechcela ani pusu otvorit, ale potom zistila, ze nic neboli a odchadzala vysmiata.

sisulik
22. aug 2008

aspon v tom mame vyhodu..MM je stomatolog, takze prednasku ohladne detskych a dospelackych zubov uz mam za sebou 😀 co sa tyka deti, tak to aj dodrziavam a MM je na mna hrdy...no ved mu nepokazim radost... 😅

k.a.t.k.a.
22. aug 2008

tak cola to je iná kapitola a ako ocko povedal, colu ochutná až v 18-tich 😀

lalupa
22. aug 2008

mna ako decko namotivoval zubar,ze ked budem dobra a vydrzim vrtanie, tak mi da odmenu.. bola to plomba 😀 (kto mal tusit,co ta plomba je?! 😀 reku nieco bomba-sticke 😀 😀 😀 )
lyzicku olizujem aj ja tak na spicku pier 😝

susika
22. aug 2008

o tom olizovaní lyžičky a cumlíka som počula aj ja.....ja to síce nerobím, ani neviem prečo. ale koli zubnému kazu nie...my ešte nemáme ani jeden jedinký zubok....

zuka
autor
22. aug 2008

Jahodka, robim to tak, ze zacnem veselo volat ZUBYYY, UMYVAME ZUBYYY a cerim sa nanho a akoze si ich umyvam ja. On potom otvori ustocka a necha si chvilku kefkou svidlat po zubkoch 😀 Potom pusu zavrie, odvrati sa, tak ja zase veselo volam 😀 a umyvam si akoze zuby a takto dokola. Myslim si vsak, ze s inymi detickami to moze ist lahsie. My sme zacali umyvat zubky na prebalovacom pulte, po kupani, takze teraz mam problem s tym umyvanim po veceri 😠
A uz sme skusili aj detsku pastu Elmex (od prvych zubkov) a to ten nas "hajzlicek" len spapa a potom zavrie pusu 😠
Zubar povedal, ze pasta nie je nutna. Moze byt ako motivacia, ale treba jej dat len malicko.

jahodka11
22. aug 2008

zuka, dakujem, skusim to aj ja, len niekedy zaspinka uz pri papani, no ved uvidim, skusim....ja som sa tiez pytala na zubnu pastu a ze radsej nie, lebo ju spapa a niektore deti moze potom boliet brusko, lebo obsahuje fluor....a mojho maleho bolieva brusko, tak pastu zatial vynecham.....mne este pred rokom povedala zubarka, ze vlastne pastu vobec netreba, ze ide o to, ako si zuby umyvame, ci si umyvame medzizubne priestory atd...ze pasty su skor take reklamne "triky" kto z koho---dolezitejsie je, ako si ich umyjeme, nieco na tom asi bude 🙂 ale pastu pouzivam 😀

sisulik
22. aug 2008

pasta naozaj este nie je nutna...
ja ked chcem malemu umyt zubky (rano a vecer) tak mu poviem: ideme si umyt zubky? a on sa usmeje, da si ukazovak do pusy a akoze si nim umyva zubky..ja zoberiem kefku a umyjem mu zubky a on sa pri tom vacsinou smeje...pri malej ani neviem ake to bolo na zaciatku...jej umyval zubky tatino 😀

jahodka11
22. aug 2008

myslela som, ze pastu pouzivam pri mojom umyvani zubov 🙂

sisulik
22. aug 2008

jahodka 😀

zuka
autor
22. aug 2008

Jahodka, ja som to pochopila 😉 Aj ja pouzivam, clovek ma aspon sviezo v ustach, no nie? 😀

mimi
22. aug 2008

zuka,sisulik a odkedy sa moze pouzivat pasta pre deti?

zuka
autor
22. aug 2008

Mimi, na paste pisu od prvych zubkov, ja som ju prvy krat dala, ked mal maly 7 mesiacov. Ale asi je fakt lepsie nedavat.

mimi
22. aug 2008

ved aj ja som uz skusala, maly ma 2 roky a odmieta zubnu pastu, vyslovene ho natahuje a to ma jahodkovu.... trochu som bola znepokojena, ze ju nechce, ale vy ste ma teraz ukludnili, ked pisete, ze ju zatial netreba 🙂

zuka
autor
22. aug 2008

Ono ju vraj netreba vobec, ani v dospelosti. No, ale sviezost, je sviezost 😀

mimi
22. aug 2008

zuka, netreba ani v dospelosti? 😕 fiha, to prvy krat pocujem...

A mne zubarka doporucila este tu najdrahsiu pastu 😅

zuka
autor
22. aug 2008

Vraj nie, neviem. Viem, ze sa doporucuju proti paradontoze a pod....

zrzulka
22. aug 2008

podla mna je to dobra blbost ze sa nemusi ani v dospelosti. mne posledne na prehliadke odporucil zubar aj vodicku(mam dost krive zuby) aby sa mi netvoril zubny kamen. pastu urcite treba davat si myslim. ved aj ako prevencia proti kazu, paradendoze a pod. ja dokonca pouzivam este aj taky speci gelik. som bola prekvapena ze po tehu som nemala ziadny kaz a pritom sa hovori ze kazde dieta stoji matku jeden zub. zrejme je to myslene tak ze ked si neumyva zuby spravnym sposobom. ja som chodila k dentalnej hygienicke, ta ma poucila a ozaj to funguje. pritom nepijem mlieko, jogurt si dam raz za tyzden🙂))

zuka
autor
23. aug 2008

Ja som uz o tom pocula, pisala to tu aj jahodka. Netvrdim, ze to tak je. Ale asi bude nieco na tom, ze si mozem kupit akokolvek kvalitnu pastu, pokial si nebudem zuby cistit spravne a poriadne (aj medzizubne priestory a pod.), vela mi nepomoze...
My sme dnes mali na desiatu slivky s bananom (este zmrazene zasoby) a tak som po jedle malemu cistila zuby 😉 Sice trosku nechapal, ale zvladli sme to.

anezena
23. aug 2008

pridavam do pokynov, ktore napisala zuka:

- cistit ustocka a jazycek babatku od narodenia - gazou al. na to urcenou vreckovkou, vzdy po papani - koejni al. vypiti UM
- a akonahle vyjde prvy zub, treba kupit specialnu zubku keficku - rodic si ju nastokne na prst a treba zubok umyvat, cistit