Rozvŕtaný zúbok

karotkaa
7. feb 2016

Dievcata, dcerka mala vacsi kaz, ktory ju nebolel, dali sme ho opravit, no co cert nechcel, zub odumrel, vytvoril sa jej hnisavy vacok, pani dr. ze vraj gangrena. Takze nakoniec sme dopadli s rozvrtanym zubom na ktorom mame hrcku tri dni, ktora zatial nemizne a hnis z nej nejako vytekat nechce. Ktore ste mali podobny problem s detskym zubkom, kolko vam trvalo zahojenie, resp. vydrzal vam zubok do trvaleho?

prevenar
7. feb 2016

no ..

1- asi by som zmenil zubarku
2- zub by som dal vytrhnut

zuzana2000
7. feb 2016

no obávam sa že zub pôjde von.....my sme mali toto minulý rok...drobcovi sa vytvoril vačok na stoličke, opuchla mu celá strana.....samzrejme na nešťastie víkend, takže smer pohotovosť a tam hneď že vytrhnúť....prakicky ten zub odumrel a plával v hnise ☹

ena70
7. feb 2016

@karotkaa zubok musi von...aj maly mal vacok a to sa mu uz tlacil novy zubok...takze zubar zubok vytrhol...ten hnis mu tam bude robit sarapatu furt... necakajte na nic a dajte ho von...

ena70
7. feb 2016

@karotkaa malého to nesmierne bolelo ten vacok... a ved ked mu vypadnu mliecne zubky, tak to tiez chvilku trva kym narastu trvale, takze niet nad cim rozmyslat 😉 😉 ... mudr mu dala injekciu ked mu zubok trhala ale i tak zabrala pomenej, lebo ked je vacok, je tam zapal a aj anesteza zabera slabsie. ale maly sa drzal, ani nemukol, len ako som ho sledovala, tak chudak zvieral to operadlo na stolicke poriadne...ale ani slza 🙂

ada1981
7. feb 2016

Niekedy pomoze zub len otvorit a urobit trepanaciu, precistit kanaliky, preplachnut, ostane to volne..netreba hned trhat.. Kazy sa robia, aj ked nebolia

mondolina
7. feb 2016

@prevenar
ty si stomatolog? podla mna urcite nie,
zubok drzi miesto, ked je tam vacok skusila by so, ho jemne stlacat aby hnis vytekal

nikulka1
8. feb 2016

ja som detska zubarka...to co sa stalo je u deti velmi bezne lebo deticky maju velku drenovu dutinu a malo zubneho tkaniva, velmi rychlo je to v nerve...

Postup? 99% zubarov na slovensku ho necha takto ako to je, tj otvori zub aby vytiekol hnis a ostane otvoreny. Nie je to vyslovene zly postup...hnis je uvolneny, fistula zmizne. Problemy vznikaju ked sa dierka ucpe sezamovym semienkom atd, lebo hnis sa opat hromadi, opat vznikne vacok atd...V neposlednej rade treba pamatat ze pod mliecakom caka trvaly zub na ktory moze prejst infekcia.

Nie je spravny a idealny ani postpu vytrhnut zub. Ak dieta este nema 5,5 roka a neprerezali sa trvale sestky hrozi posun zubkov a nasledne sa trvale nemaju kde prerezat. Ak uz sa zubar rozhodne to vytrhnut, treba tam dat medzernik ktory zhotovuje celustny ortoped... Je to komplikovana terapia.

Idealne je dat si tu namaju a vyplnit aj u dietatka korenove kanaliky. nakolko je zubok mrtvy, nijak ho tento ukon neboli, do kanalikov sa sa pasta a do zubku sa nasledne moze dat plomba. Takto osetreny moze vydrzat az do prirodzenej vymeny. Nie vela stomatologov na svk to ale robi.

sardinka335
8. feb 2016

@karotkaa ja by som skusila ineho zubara..my chodime do evident - zubná prax v BA...je to sice drahe na hovado ale ošetria zubky a daju si tu namahu plombovať a zachranovať aj ,,mliečaky,,. Stav zuba aký popisuješ neznie velmi dobre takze ja by som sa ešte poradila s inym zubarom. Lebo vytrhnut je najmenej tak prečo sa nepokusit ešte zachranit ak sa da.

karotkaa
autor
8. feb 2016

@nikulka1 dakujem, fistulky nam vcera uz povolila, dnes este navrela ale hnis z nej sme pri stlaceni vytlacili, vyplachujeme corsodyloma este mame gel mu disal, dcera hovori ze ju boli len to dasienko, od stvrtku to ma, kolko trva zahojenie?

nehrozi ze ak sa to znovu uzavrie, tak to zahnisa

Nezdielam nazor, ze je to chyba zubarky, nasej rodine opravuje uz dlhsie zubky a toto je prvy problematicku, mohlo sa to stat aj kludne inde ...a co si citam tak sa to stava velm velmi casto aj pri mensich kazoch

ada1981
8. feb 2016

@nikulka1 otazne je kolko rodicov je ochotnych a schopnych korenovu vypln na mliecnom zube zaplatit

nikulka1
8. feb 2016

@karotkaa ved ja si nemyslim ze je to chyba zubarky, ako pisem je to velmi velmi bezna komplikacia a deje sa kazdemu. kym sa zhoji ta fistulka zavisi od obranyschopnosti, od toho ako je tam velka dierka urobena...mundisal ani corsodyl na toto vplyv nemaju.

uzavriet sa to moze jedine tak ze sa vycistia kanaliky. Bez toho keby sa to uzavrelo, samozrejme to pat zhnisa a bude ako skrecok o tyzden. Cize uzavriet len vtedy ak sa do toho je ochotna pani dr pustit. Ak nie - tak to proste ostane otvorene - nebude prva ani posledna 🙂. Nie je to nic hrozne.

@ada1981 Ano to je samozrejme problem a kedze na to neprispieva poistovna, vzdy vysvetlim rodicom moznosti ale nijak ich do toho netlacim. Preto sa zameriavam hlavne a hlavne na prevenciu... velmi prosim rodicov aby detom osobne cistili zubky,a by sa zameriavali na vyzivu, aby mi ich casto vodili na prehliadky. Dolezitou castou je aj rontgen, lebo kazy na mliecnych zuboch su najprv vidiet na nom a aked uz rodic vidi v puise dierku, uz sa to plombovat neda lebo to ide k nervu a vznikaju uvedene problemy. Takze tak...prevencia prevencia prevencia 🙂. Nic ma viac netesi ako ked mi dojde dietatko bez kazu.

karotkaa
autor
8. feb 2016

Dakujem za info, cize poriadne vycistit kanaliky a potom uzavriet, mozem sa na to opytat. Mame ist na rtg, tak snad to zvladne, myslim ze uz by sme mohli aj vediet ako sa jej zacinaju prerezavat trvale zuby, kedze bude mat sest a este sa jej ani jeden nekyve.

Myslim ze u nas je to dozvena na dlhodobe pitie nutrilonu...zial ....

Moj nazor na zubarku som tu napisala, nie priamo tebe, ale viaceri to tu komentuju, tak som to spojila. Som ti vdacna ze si prispela, lebo napr. uz viem o medzerniku, ze aj take nieco existuje, dufam ze nam ho nebude treba. 🙂 😉

nikulka1
8. feb 2016

@karotkaa ked uz bude mat sest, je pravdepodobne ze cochvila dojdu trvale sestky... cize zalezi aj na tom v akom stave je zubok ci neni rozlamany, vykazeny do korena...dr sa urcite rozhodne spravne 🙂

karotkaa
autor
18. mar 2016

@nikulka1 ahoj, mozem sa spytat aky mas nazor na elektricke zubne kefke, su vhodne pre deti? Dakujem.

nikulka1
18. mar 2016

@karotkaa ako ktore. Nelovazujem za prinosne kefky ako oral b ktore maju rotacny pobyb, lebo ked si to zanalyzujeme pomaly je to vlastne horizontalny pohyb na krcku - akurat nici dasna a vytvara defekty. Jedine elkteicke ktore maju vyznam su sonicke tj tie ktore vibruju - tie narusia povlak a naozaj maju skvely efekt aj u deti.

karotkaa
autor
18. mar 2016

@nikulka1 dakujem, chcem to kupit nasej sestrocnej, aby sme jej zubky udrzali co najdlhsie, vies mi odporucit konkretne nejaku sonicku, resp. z akej znacky ?

Ked jej aj pozeram na zubky, vidim ze miestami ma take priesvitne fliacky, to je asi porusena sklovina, da sa to este nejako zlepsit alebo uz len udrzat v takom stave v akom to je.

nikulka1
18. mar 2016

@karotkaa philips. Je jedno ktora vsetky maju rovnaky princip cize kludne aj tu najlacnejsiu. Tie drahsie maju navyse funkcie ktore napr ja vobec nevyuzivam.

Ono uz ak sa nieco pokazilo nic moc sa neda. Mozes raz tyzdene natriet zubky elmex gelom. Ale ak budete dibre cistit sonickou nemalo by sa nic stat

karotkaa
autor
18. mar 2016

@nikulka1 Dakujem, budem vyberat. A kedze sa ti blizi termin, tak zelam vsetko dobre 🙂

nikulka1
18. mar 2016

@karotkaa uz sa mojkam s dcerkou...idem to zmenit v nastaveniach

karotkaa
autor
18. mar 2016

@nikulka1 Tak vam srdecne gratulujem 🙂

evina313
8. apr 2016

@nikulka1 Dobrý večer, možem sa Vas spýtat kde pracujete, resp. možno by ste mi niečo odporučili....Potrebovala by som dat synovi poopravovat zuby, a detských stomatologov vela nie je. Hladame zubara s dobrým prístupom a aj trpezlivostou asi, kedže nie som si ista s jeho spolupracou 😒
Zubky ma vo velmi zlom stave, takže to bude asi na dlhsie ... 😢
dakujem pekne za odpoved