Rýchly rast zubov a zlá komunikácia u dieťaťa

ellka0106
30. sep 2021

Ahojte, chcela by som sa poradiť v nasledujúcej veci. So synom (2,5 roka) od približne júna tohto roku absolvujeme rôzne vyšetrenia. Všetko to začalo, keď doktorka v júni vyslovila podozrenie na autizmus. Prečo? Syn mal slabý očný kontakt, nereagoval na meno, nerozumel, nerozprával, neukazoval. Dnes, po cca troch mesiacoch má syn krásny očný kontakt, ukazuje prstom, reaguje na meno a odplienkovali sme ho za 5 dní a chodí už aj do škôlky. Vyšetrenie u detskehého psychológa (Mgr. Bíšova), špeciálneho pedagóda a logopéda vylúčili autizmus, vraj môže ísť o niečo "vývojové", logopedička sa vyjadrila, že by mohlo íst o dysfáziu, ale na to je ešte skoro a do 3 rokov to nemáme riešiť len aplikovať určité komunikačné stratégie na rozbehnutie reči. Okrem.toho od toho júna dávame denne rybí olej a ja mám za to, že aj vďaka nemu začal napredovať. Čo nás ale stále trápi je horšie porozumenie a reč. Jeho reč vyzerá asi takto: "KK" znamená "toto", KĎ, KĎ, znamená "poď, poď" (popri tom to ukazuje gestami). AO znamená ahoj, povie napr ne, ne ne ak niečo nechce, ale áno zatiaľ nevie ani ukázať ani povedať. Čo je ale našim špecifickom je to to, že malému extrémne rýchlo rástli zuby od narodenia, všetkých 20 mliečnych zubov mal ešte pred dosiahnutím dvoch rokov. Na 2r a 3 mesiace sa mu začali tlačiť štyri trvalé zuby, stoličky 6tky, aj hore aj dole. Tie ešte stále nie sú vonku, ale moja otázka znie. Nemali ste niekto podobnú skúsenosť aby niekomu takto rýchlo rástli zuby a zároveň dieťa zle rozumelo a rozprávalo?
Ide totiž o to, že mám pocit, že tie zuby nejako komplikujú to ako syn počuje, aj keď na foniatrii vyšlo všetko ok, niekedy si tlačí ušká alebo si tlačí líca, preto ma napadlo či
nemôžu tieto naše nerozprávacie problémy súvisieť práve s tými zubami, ktoré zjavne rastú mimo vývojových " tabuliek". Dnes som dokonca pozerala do úst a zdalo sa mi, že sa možno režú už aj horné trvalé rezáky, ale to ešte nemám potvrdené u pediatra, tie stolicky pediatricka potvrdila, že skutoxne rastú.

anjelicek26
30. sep 2021

No ono logicky by som zasla na usne... ak sa mu tlacia zuby tam, kde na to este sanka neni pripravena, tak mu to moze sposobovat zvyseny tlak v tej oblasti a to ako ti rozprava to len potvrdzuje... zalahnute usi, pocuje ako keby bol pod vodou, podla toho aj vyslovuje. U nas sa rozbehla okolo 3,5 roka rec, lebo on aj to, co zle pocul, chapal (proste to nepoznal inak) plus zacal krasne odcitat s pier... operovali ho az v 4,5 roku a dodnes si nadavam, ze vsetky tie autisticke a boh vie ake vysetrenia sme si mohli odpustit, auti spektrum lizeme len okrajovo, ma len par problemov s tejto oblasti dodnes a aj nieco, co s auti nesuvisi.

nwnw
30. sep 2021

@ellka0106 moje dieta 2r 3m malo kompletny mliecny chrup a rozpravalo cisto. Najmladsiemu rastu rovnako rychlo zubky a nerozprava nic a venujem sa rovnako 🤷🏼‍♀️.
Skor mozno ine. Skuste logopeda dobreho.

elizabet173
30. sep 2021

@ellka0106 ja si myslím, že to nemá súvis, moje dieťa malo prvé dva zuby v troch mesiacoch, v desiatich desať a tesne po druhých narodeninách kompletný chrup. Vtedy už rozprávalo vo vetách. Ale na to ušné by som išla, len preto, aby si vylúčila nejakú vadu sluchu, ktorá na reč vplav mať môže.

kacena4
30. sep 2021

ahojko keby si si nieco hlbsie precitala o vyvojovej dysfazii zistis ze presne takto sa prejavuju deticky a nie je to nic neobvykle. inak moja mala vsetky mliecky zuby v 1r a 1m 🙂

ellka0106
autor
1. okt 2021

@kacena4 ano cosi som si uz citala, aj logopedicka vravela, ze by to mohlo byt to, ale ze este pockame do.3r ako sa to za ten cas posunie, napriek tomu mi tie zuby stale nedali pokoj....mozem sa zaroven opytat, musia deti s vyvojovou dysfaziou nevyhnutne navstevovat specialny skolku? Maleho sme totiz dali do beznej statnej a stale sa stazuju, ze nechce spolupracovat len sa nahanat a salit...no to je logicke kedze im nerozumie, oni sa ho pytaju po vikende ze co robil, kde bol ale tak on nerozprava, povie par slov tak asi tazko moze odpovedat na taketo otazky🤷‍♀️

kacena4
1. okt 2021

@ellka0106 nie nemusia ani moja nebola, ale z vlastnej skusenosti - prelozili sme ju do specky pre deti s nks prave kvoli rozvoju reci ktory tam neskutocne zacne napredovat, v triede je 10 deti, venusu sa im specialne pedagogicky miesto klasickych uciteliek a maju kazdy tyzden specialne treningy ci cvicenia (napr. logo) na rozvoj reci i celkoveho psychomotorickeho rozvoja za mna vrelo odporucam. my sme potom isli do pripravky (dalsia vec ktoru odporucam) a nasledne uz do beznej skolky ako "rozpravajuce" dieta aj ked s problemami je integrovana a uci sa na 1tky ale teda cela cesta do skoly bola vydreta dennymi pracami s dietatom. drzim palceky

kythos21
25. júl 2023

@ellka0106 ako ste dopadli?