Umývanie zúbkov u ročného dieťaťa

nuna2112
11. sep 2022

Ahojte zienky prosim poradte. Drobec ma 1r a 4m a cistime zubky od prveho zubka ako to len ide ale uz som si vsimla ze sa mu robia na prednych hornych zubkoch zlte skvrny totiz on mi neda poriadne vycuchat zubky len zeby sa nepovedalo berie mi kefku chce sam zatne zuby lame sa v polke ked ho mam na rukach skusame s muzom vselijak.. Niekedy si da pekne ze sa mi podari aj dlhsie nie len minutku ale to je fakt vynimocne.. Boli sme aj u dentalnej lebo starsi ma to tiez a ked som sa pytala nasho zubára nato tak mi len povedal ze to nic nie je.. Ja viem ze je to zle aj starsiemu docistujeme zubky no tiez si niekedy zatne hlavu a koniec.. Dentalna povedala len ze sa to neda zvratit u starsieho ale da sa zabranit rozsireniu ale co ako viac ku tomu nedodala len ze mame chodit castejsie a budeme to riesit lebo nas stary zubar na vsetko hovori ze to nic nie je.. Moja chyba mala som to skor asi riesit zmenu zubarky ale my s muzom ku nemu chodime aj zvysok rodiny a sme spokojni ale co sa tyka deti velmi nie.. Poradte ako tie zubky cistit

nykkushka
11. sep 2022

Záleží od toho, aj akú kefku používate. My máme elektrickú Bob a Bobek a tá je jemná, vibruje a svieti. S ňou je radosť čistiť. Ale používame aj klasickú detskú a pri tej mrnci, že ho to boli. Je taká tvrdá, drsná.
Ak máš instagram doporučujem sledovať dentis_for_small https://instagram.com/dentist_for_small?igshid=...
Detská zubárka a fakt fajin rady dáva 😊

janka_266
11. sep 2022

@nuna2112 my čistíme na gauči, že malý leží a pozera pesničky, hryzie si svoju kefku a ja mu zatiaľ čistím, tiež sa často zatne, ale keď leží sa lepšie dá dostať k zubom, aj keď protestuje

svetlonos
11. sep 2022

@nuna2112
ahoj, daj mu do ruky druhu kefku, pozerajte knizky o cisteni zubov. Skusa li ste uz robit grimasy 😁 ? Zalezi aj, kolko toho maly rozumie. Ked robil velke sceny, niekedy som mu povedala, ze mu ich vycistim nasilu ja, budem mu drzat sama otvorene usta a nebude sa mu to pacit. Hrda na to nie som ale zabralo to, vtedy uz presne rozumel o com hovorim. Alebo som mu povedala ze aj jeho oblebene hracky si cistia zuby a tie mu akoze vysvetlovali, ze ich treba poriadne umyt. Teraz ma dva a pol a umyva si celkom v pohode ale vzdy mu spievame k tomu pesnicku vymyslenu nejaku. Raz fici jedna, potom ina. Najaname bakterie a zubne kazy varujeme aby ani nepomysleli na jeho zuby. Je to naramna zabava 😁 A niekedy, ked mu rasti zuby, prerezavali dasna sme ho nechali umyt si zuby sameho. Bohudik len obcas, proste ho to bolelo a neslo ani po dobrom ani po zlom. Drzim vam palce 🙂

marzuz89
11. sep 2022

@nuna2112 teda necistite zubky poriadne, kedze sa to "neda". Mna by zaujimalo, preco je taky boj s detmi, preco nesmu umyvat zubky same 😉 ved dam kefku, dieta posucha, je cele spokojne a stastne a potom umyjem poriadne ako rodic ja. Alebo naopak, najskor ja poriadne a potom dieta same, nech ma zabavu. Preco nevyuzijes to, ze chce? U najmensich z toho treba robit sou, prehanat, hrajkat sa. U starsich motivovat, vysvetlovat. Skvrny na zubkoch nema chybou zubarky, ale nedostatocnou zubnou hygienou, tak mladsi, ako aj starsi. Umyvajte kludne zubky aj oblubenym autickam a tak, hrajte divadielko, spievaj mu pri tom o zubkoch, ale hlavne dovol, aby si "umyval" zubky sam. To je zaklad a nebude sa ti vzpierat a protestovat. Doplnim, ze som si precitala radu s pozeranim rozpravok. Nuz, to je nakrychlejsia a naucinnejsia rada.. Ja som to nikdy nepouzila, na nic. Pretoze chcem, aby si deti nechali cistit zubky vedome a nie aby bezducho pozerali na obrazovku a "mama, rob si so mnou co chces".

nuna2112
autor
11. sep 2022

@nykkushka pouzivame curaprox kefku

nuna2112
autor
11. sep 2022

@janka_266 praveze on nepolezi velmi on aj pri prebalovani place nechce lezat niekedy mame dvaja problem ho prebalit on ma vrtulu v zadku tazko s ním

nuna2112
autor
11. sep 2022

@svetlonos ano prave mu rastu styrky cize teraz to bude aj tym ale vseobecne to s nim ide tazko.. Este nerozumie az tak co su to bacily rozprava zakladne slova nieco chape nieco nie

nuna2112
autor
11. sep 2022

@marzuz89 ano pravda kedze si neda tak nie su docistene spravne.. Ja mam traumu so zubami od malicka velmi tenku sklovinu u zubara som jak na klaviri a po dvoch tehu o to viac a preto ma to velmi trapi... Snazim sa ako mozem v tomto a aj ho nechavam najprv sameho nech sa pohra ale on mi ani potom velmi nechce dat umyt zubky.. A viem ze to nie je chyba zubara nezvalujem to nanho ale teraz ked sme presli ku druhej tak mi aspon vysvetlila ze to nie je nic ale je to usadeny povlak a preto ma tie skvrny a nie ze nic ale ja fakt neviem starsi si uz umyva pekne no bohuzial s tym uz nic nenarobim podla slov dentalnej... Mam kamaratku napr vo veku nasho starsieho a hovorila mi ze jej mala tiez bojuje a ani si neumyva napr kazdy vecer zubky ako nasi chlapci a napriek tomu nema ani skvrny ani kazy 😪 Tak ma to mrzi ze robim co mozem snazim sa a neviem si s tym rady

marzuz89
11. sep 2022

@nuna2112 verim ti, ja som na zubky tiez velmi hakliva, skus naozaj zmenit pristup, dat mu "privilegia" a saskovat, zahrat divadielko, najst si cedtu, ktora vam bude vyhovovat. Mozno cistit vo vani, mozno po leziacky na zemi na tvojich nohach, len skusat, co sa mu bude viac pacit. Pre mna to za to saskovanie stalo. Potom ked bude rast uz netreba tolko usilia vynalozit. Ked sa to spravne podchyti teraz, potom to uz bude jednoduchsie. A hlavne mu tu kefku dovolit, nech si posucha, pochvalit ho, aky je sikovnyyyyyy a maminka len skontroluje. "len" a samozrejme poriadne 😉 aku pastu pouzivate? Kefku skus jednozvazkovu, je lepsia ako normalna.

Mozno ale skus celkovo zmenit pristup, pises, ze pri prebalovani nepolezi. Ja neviem, ale od skoro 1,5r dietata by som absolutne necakala, ze sa bude prebalovat po leziacky, preco, ved je to velke chodiace zvedave dieta, prejdite na prebalovanie po stojacky a gatkove plienky. A nie dvaja ho drzat pri prebalovani 🤗😉 nasi nepolezali uz v 11m, to celkom dlho vydrzal aj tak 😅 naozaj, skus to inak a aj on bide ragovat inak.

majlo1234
11. sep 2022

Ja mam rocneho syna a tiez je umyvanie boj, niektore dni ani tu minutu sa mi nepodari a ak chcem naozaj umyt, musim nasilu. Neprisla som zatial na to, ako to zvladnut, len dufam, ze sa to vekom utrasie a genetika podrzi😃 lebo u zubov hra rolu aj genetika, skladba a kvalita slin no a samozrejme jedlo.