Zubný kameň na mliečnych zuboch

nikpa
20. aug 2020

Stretli ste sa so zubnym kameňom u malých detí? Syn ma 2,5 roka. Zuby umývame ráno aj večer od prvého zubka. Dnes som si všimla ze má na predných spodných hryzakoch z vnútornej strany akoby zubný kameň. U zubarky sme boli ked mal 1.5roka, vtedy to tam nemal. Inak ma pekne biele zuby bez kazu.

margaretka_
20. aug 2020

Ano, aj nas ma od mala na spodných. Zubar sa vyjadril, ze by to zatial neriesil, ze by nestresoval odstranivanim. Predsa je to neprijemne. Vrtanie uz ale zvladol

nikpa
autor
20. aug 2020

@margaretka_ síce lepšie ako kaz ale tie mliečne zuby to mohlo obísť. Odstraňovanie nepripada do úvahy, ledva otvoril ústa aby mu tam zubarka na chvíľočku nakukla, on by ani vrtanie dobrovoľne nedal.

cory
20. aug 2020

@nikpa myslis taky cierny povlak ?

nikpa
autor
20. aug 2020

@cory nie čierny, bielo-žltý a na dotyk je drsny a tvrdý

cory
20. aug 2020

@nikpa tak to nemame skusenosti, iba s tym ciernym

luna116
18. feb 2021

@nikpa syn mal na predných rezákoch zozadu, zubárka nám doporučila poriadne čistiť s jednozväzkovou kefkou, všimli sme si to po tom, ako sme kúpili zrkadielko (plastová rúčka, "zubárske“) a poriadne prezreli zúbky z každej strany. Chce to viac dní. Nášmu sa to potom dalo takto odstrániť. Ak by to dlhodobo nešlo, tak jedine ultrazvukom. Ak je tam ryha, tak sa zrejme začína vytvárať kaz (pod kameňom demineralizovaná sklovina).
A ešte že to môže mať aj s neustáleho pitia z fľaše (on pil iba veľmi zriedka), ale za to bol závislák od cumlíka, ani v noci sa ho nechcel vzdať. Odstrihli sme mu z cumlíka štipku, vysvetlili,že z neho ubudlo, lebo je veľký chlapec (2 roky) a odvtedy ho nechce .

nikpa
autor
18. feb 2021

@luna116 tak skúsim tou jednozväzkovou kefkou pretože to tam stále má, s klasickou kefkou s tým nepohnem. Či tam má ryhu neviem, nedovoli mi tolko pozerať do úst. Na dudel nikdy nebol, mal ho kratko a velmi málo, z fľaše z naustku pije doteraz a to ma 3r2m ale pije len vodu, nič iné. Ostatné zuby má pekné tak snáď vydržia čo najdlhšie