17-mesačné dieťa dostalo SIDS? Vraj je to možné

loren
5. sep 2007

baby stretla som kamosku co ma 17 mesacne dietatko a predstavte si ono dostalo sids ale nastastie ho zachranili ale je v tazkom stave je ako novorodena nic nevie musi sa vsetko ucit ani papat riadne nevie,bola som v tom ze tu podusku nekupim ale hned zajtra ju idem kupovat .je mi jej strasne luto ,toto pisem preto aby sme aj ostatne vedeli ze sids sa da dostat aj do troch rokou.

soska
6. sep 2007

wow, to som aj ja v soku. 😨 Vsade hovoria, ze je to len do 6 mesiacov?
Urcite to bolo Sids?
To mam tu podlozku pouzivat tak dlho??? No radsej byt opatrni ako to potom olutovat, ze ano... ☹

wladka
6. sep 2007

loren, sids to asi nie je.. nechcem tu mudrovat, ale v neskorsom veku moze dojst k inym komplikaciam.. podla toho, co pises, podla mna doslo k mozgovej obrne.. ale hadam lekari vedia urcit presnu diagnozu.. na to nie som ja kompetentna..

bihan
6. sep 2007

Mám pocit, že dnes sú mamičky také vystrašené, že všetko "hádžu" na SIDS... je to zriedkavé ochorenie a predstavuje len jedno z mnohých rizík a príčin úmrtia bábätiek... Na to sú tu lekári...

nenka83
6. sep 2007

loren a lekari potvrdili ze je to sids? dostalo to v spanku? a ako ho zachranili?umele dychanie? to by ma velmi zaujimalo.

loren
autor
6. sep 2007

ona mi povedala tolko ze mala jej nikdy nebola chora bola hyperkaktivne cule dieta absolutne zdrava s kazdej stranky,rano sa to stalo o pol siestej ako vzdy dala malej cucnut s prsnika a mala sa pekne napila kratko otocila na brusko ako vzdy ona sa este daku stvrt hodinu na nu divala potom aj ona zdriemla a zobudila sa okolo siestej na to ze mala neplakala ale mrnkala tak ako by sa jej daco zle snivalo,tak ju otocila a ona uz bola uplne biela a modre pery mala a dychala strasne plytko az nebadane,zavolali zachranku ta tam bola nastastie hned a aj v nemocnici jej povedali ze to dobre nevyzera oni si mysleli ze to mala neprezije,hned ju dali do umeleho spanku po dvoch dnoch sa zacala preberat ale ostla nehybna ,bola 2 mesiace v nemocnici doktori nevedeli co to sposobilo ale priklanali sa ku sids vsetko mala v poriadku ine. teraz sa musi vsetko od znovu ucit ako novonarod.dietatko a dufaju ze sa to spravy. este jedna vec ze ked ju pozerali nasli jej v trubici mlieko ktore jej sposobilo zapal pluc tak schudla tri kilo v nemocnici,dufam ze ak sa to dozvie ze som to tu pisala mi to nebude mat za zle ja chcem len vystrihat aj pred niecim takymto. ☹

eva4444
6. sep 2007

ahojte
je to strasne co sa jej stalo, dufam, ze malicka sa pozbiera a bude ok 😔 budeme drzat prsteky.
loren ja neviem, myslim, ze v tomto pripade by ani monitor nepomohol, pretoze podla toho co pises mala este dychala 😢 a tie podusky podla mna stracaju zmysel, ked sa babetko uz hybe a 'cestuje v noci po postielke'. a 17 mesacne uz musi byt aj dost tazke... ja neviem... 😕

loren
autor
6. sep 2007

to mas pravdu nakoniec som si povedala ze to nekupim aj preto ze nasa mala cestuje po postielke jedna radost a mava kadejake polohy pri spani

wladka
6. sep 2007

loren, zvlastne.. 😒 ..ktovie co to sposobilo.. ☹

leva
6. sep 2007

Mne sa tiez nezda ze by to bolo SIDS,nemohlo to bit tym mlieckom v trubici?

loren
autor
6. sep 2007

mohlo ,mozno ? jej ale doktor povedal ze to bolo pravdepodobne sids aj ked nie isto. mozno sa len na to vyhovorili kedze nevedeli pricinu?

wladka
6. sep 2007

levi, ale zase.. 17 mesacne uz nepotrebuje odgrgnut.. ja neviem.. ja to pripisujem srdiecku, lenze mi nejde zas do hlavy ten regresivny stav.. to vyzera na nieco, ze mala akoby nejaky zachvat, co sposobil tu regresiu..

leva
6. sep 2007

No,lebo aj ja som pocula ze to hrozi tak do pol roka dietatka,no ale nedavno bol pripad,tusim 8 mes chlapcek zomrel na syndrom nahleho umrtia. ☹

leva
6. sep 2007

No tazko veru o tom,ani doktor sam pravdepodobne nevedel 😒

nenka83
6. sep 2007

zivot je tak zlozity a nevyspytatelny.nik nevie co sa mohlo stav.ani nik nevie presne priciny SIDS.dokedy dieta ohrozuje.leva ma pravdu ze v kociku zomrel 8 mesacny chlapcek na SIDS.ja monitor mam, ale pripada mi skor ze ho mam len pre svoj "dobry" pocit. "lespie" sa mi spi.lebo akoze "keby sa nieco dialo" upozorni ma.
rodicia dievcatka mali stastie v nestasti!hlavne ze malinka zije!!! a uz jej len priat aby sa rychlo uzdravila!!!

leva
6. sep 2007

nenka mas pravdu,nik nevie co sids sposobuje,zatial na to neprisli a preto ako pises,tak isto sa presne nevie do kedy moze sids dieta ohrozit,asi sa to povrava z dovodu,ze vetcita umrti babetiek bola do 6 mesiacov.

loren
autor
6. sep 2007

no srdiecko ma zdrave aj vsetko ostatne, a doktor jejpovedal ze sids je vetsinou do 3 mesiacou potom do 6 mesiacou do roka ale su aj vynimocne pripady do troch rokou

bambusko
29. jún 2008

dnes sme s bratom debatovali na temu sids, tak som si obnovovala vedmosti na nete a docitala som sa jednu zaujimavost, ktora asi nie je velmi znama:
Detský cumlík považuje väčšina súčasných odborných publikácií za dôležitý ochranný faktor dieťaťa, ktorý výrazne znižuje pravdepodbnosť rizika na SIDS aj keď vedci nevedia vysvetliť dôvod tohto javu. Pri ukladaní dieťaťa na spánok používajte detský cumlík. Ak tento dieťaťu počas spánku vypadne z úst, nevkladajte mu ho naspäť. U kojeného dieťaťa začnite používať cumlík až po dovŕšení prvého mesiaca života.
http://www.smetu.sk/SIDS.php

sasa80
29. sep 2008

ahojte maminky, citala som vas co ste popisali a mozem pridat aj ja nejaku spravicku pre vas. Ja som podlozku pouzivala aj pri malej podlozku presne do roka a pol, nakolko v roku nam tiez zacala bzucat podlozka, nastastie sa nic nestalo, pochodili sme vsetky mozne vysetrenia a konecny usudok bol, ze dychala nepravidelne, to znamena ze napriklad dieta ma mat 8 nadychov za minutu a ak nema tak zacne hucat podlozka. Toto sme mali pri malej. No a teraz som podlozku zbalila v roku u maleho pre jeho zivotaschopnost ako sa da co rozobrat 😀 No ale vcera som ju nainstalovala znova ☹ Zacnem asi tym, maly mal horucky uz od stredy, bolo mii povedane ze su to asi zuby a budeme cakat, nehvoriac o tom ze mu tiekli sople nonstop, kaslal k tomu a vyzeral desne a bo starsne jedovity aaz som si nevedela radu co s nim a ako ho zabavit, kedze ani sam nevedel cele dni co chce ci na rukach ci nie na rukach, proste zle. Tak som sla este v piatok na pohotovost tam mu zobrali krv vyter .... proste vsetko mozne, pockali na vysledok CRP, bolo nizke tak ze su to zatial zuby a uvidi sa co vo vytere, no a poslali nas domov, lenze do nedela sa horucky stupnovali aj na zabali, sracku a proste vsetko co k tomu patri, no a v nedelu sa nam stalo ze konecne ako tak zaspal kedze jeho ani horucka nedostane do postele 😅 No a spalmasi hodinu a ked sa zobudil mal cele modre pery a az spicku nosa, take nieco ako modrina, ruky blede aj nohy, nejake bodky, bol studeny ako zaba, triasol sa tak som ho hned zablila a utekala znova na pohotovost, nestihla som ani merat teplotu, takze tam ma sprdli ze ma vysoku teplotu ale mne neva, ja som v tom soku nemala cas rozmyslat nad teplotou ked bol ako zaba a modry. No a tam mi povedali, ze to deti mavaju ked su chore, ze to bol bud kolaps, alebo skryte krce a nasadili nam antibotika a samozrejme aj rektal cipky, aby mohol dychat, lebo ze moze byt ze je zle okysliceny nakolko je zahlieneny a ma uz aj zdurene uzliny. Asi tolko nam bolo povedane a ja som podlozku okamzite nainstalovala, nech viem ci aj pravidelne dycha, nech nemam sok, ale ze ked sa to zopakuje, tak si nas uz nechaju v nemocnici, na okyslicenie krvi ci co. 😅 Proste hlavu som mala ako melon ked som odchadzala.

womenne
29. sep 2008

no ked som ja porodila malych vobec som nebola upozornena na Sids,keby som to bola vedela určite by som kupila tie podložky až teraz si uvedomujem čo sa mohlo stat lebo maly mi spali vylučnena brušku.
Ked boli v inkubatore aj tam ich davali na brušku a tiež nemali žiadnu podložku dokonca ani v ZA a tam boli samy v miestnostiach ☹ no ak budem mat ešte babo určite si ju kupim.aj teraz kontrolujem v priebehu noci ako dychaju sila zvyku ked napr.neplaču hned vstavam lebo sa mi to nezda aby spali celu noc,ked som to povedala kamoške tak ma div nevymila že som bojko ale radšej v noci vstat aj zo 7x ako ani raz a...

addaa
29. sep 2008

Babulky ja na podložku nedám dopustiť, síce ani raz nepípala, ale je to na nezaplatenie...naša podložka monitoruje aj ked je malý mimo nej. napr. ráno je uplne v hornej časti postielky vytočený na šírku postielky, nespinká ale kuká a funguje to, podložka ho zachytáva. ked mám na nej položený len jemne prst tak to funguje. Budem používať čo najdlhšie...

angua27
29. sep 2008

ahojte, ja som podložku používala do 10 mesiacov malého. potom sa mi párkrát stalo, že sa v posteiľke postavil a podložka začala hučať. už to proste nemalo zmysel, lebo som bola furt v strese, že prečo zase hučí.
tiež som čítala to o tom cumlíku, u nás funguje cca. od 2 mesiacov. iba na spanie, ale pýta si ho a ja som kľudnejšia, keď v noci počujem cumlanie. ak nie, tak kontrolujem či dýcha, tak ako womenne.
inak, ja som si vždy myslela, že SIDS ohrozuje najviac deti, kým sa nevedia pretočiť, proste pohnúť keby im nebolo dobre. ale jasné, sú rôzne príčiny a nik nevie o všetkých.

sasa, úplne chápem Tvoje obavy a že si hneď utekala na pohotovosť. myslím, že to by spravila každá z nás. mňa napríklad upozornila naša dokina, že keby mal malý vysoké horúčky, tak popri antibiotikách mám dávať polku Diazepanu, aby sa predišlo vnútorným kŕčom, ktoré môžu napríklad aj zapríčiniť zlyhanie dýchania. nemá sa dávať často, tak cca. každých 6-8 hodín. ale povedala mi to, nech jej to pripomeniem, keď mi bude náhodou niekedy vypisovať ATB, aby mi vypísala aj toto. a spomínalo mi to ešte niekoľko ďalších mamičiek. tak možno to spôsobilo Tvojmu malému problémy, vnútorné kŕče s horúčky. držím palce, aby ste boli už len zdravý.

elize
29. sep 2008

tiez som pocula, ze na SIDS zahynulo 10 mesacne dietatko 😔 Maxinko je narodeny o 2 mesiace skor a monitory dychu pouzivali aj na JISKe. Dokonca nas tam ucili ako podat prvu pomoc dietatku ak nedycha. Pouzivame ho od narodenia a doteraz pipal len raz (pretoze sa dorbec hral s kablom a povytiahol ho). Dokonca dych zachyti aj ked je v tych najnemoznejsich polohach na okraji postielky 🙂 Vrele odporucam. Uz to pisala nenka, v mnohych pripadoch ide len o "dobry pocit" maminky, ze je dietatko v poriadku a v bezpeci.