Ako by mal novorodenec priberať?

zuzube
14. okt 2008

Ahojte mamulky,

21.7.2008 sa nam narodila nasa Ivanka 🙂 Rada by som sa vas opytala, ci je normalne, ze ked mala porodnu hmotnost 3kg, teraz po takmer 3 mesiacoch vazi 6300g. Ono by mi to nebolo divne, keby mi pekne papkala. Ale stale mame problemy s papanim. Je plne kojena, no odmieta moj prsnik a v poslednom case az privelmi. Dost sa potrapime, kym sa napapa. Uz si aj odsavam a davam jej z flase, aby aspon nieco zjedla. Ale aj tak nikdy nespapa viac ako 100ml. Pravdepodobne ma reflux. Tak je mi divne, ze tak pribera. Nemoze to byt nadvaha?? Prosim, piste ak vas nieco napadne. Cokolvek.

zuzube
autor
14. okt 2008

nikto mi neporadi? tak neva

dnada
14. okt 2008

ahojky zuzube - musím říct,že ti malá přibívá mooc hezky 🙂 my jsme měli při porodu 2700g a 47cm a dnes sme byli ny 3měsíční prohlídce a máme 5500g a 60cm 😉 Kdyby to byla nadváha,tak tvoje Dr. by to řešila.ne? A jak dlouho ti odmítá jíst? Jak často jí? KOlik toho zbaští celkem za den? Můj malej je plně kojený a poslední dobou si cucne každou hodinu,jen večer se pořádně nacpe,to mě vycucne obě prsa i zadní mlíčko 😀 Říkala si to u Dr.že máte problémy s baštěním?

silvia.s
14. okt 2008

ahoj zuzube. dieta malo by pribrat za kazdy mesiac priemerne1kg cize vaha tvojej malej je v poriadku. co sa tyka refluxu mala ti grcka? moja mala ma reflux uz ma sice 2 roky a 5 mesiacov ale mame ho od narodenia.mne deti tiez jedavali tak malo dokonca chalani mi jedli 90ml az do 5 alebo 6 mesiaca . to nevadi ze ti je malo ale daj jej castejsie . kolko ti vydrzí ak 3 hodiny tak jej to stací. dieta si vzdy vypita ked je hladne.a to je super ked je plne kojena.treba trpezlivost a hlavne pokoj . neboj ona papa kolko jej stací. keby si chcela nieco este vediet napis mi na IP rada ti odpísem aj poradim.

pazhitka
14. okt 2008

zuzu- je to moc pekna hmotnost, vubec si nedelej starosti, do nadvahy to ma hooodne daleko! TO nas maly mel na trimesicni prohlidce skoro osm kilo!
Navic u plne kojenych deti se vubec o nadvaze neda hovorit, bud v klidu🙂
muzes se mrknout na percentilove grafy ve zdravotni prukazce, myslim, ze kolem sesti kilo je ve 3 mesicich pekny prumer🙂

zuzube
autor
14. okt 2008

juuuuuj, dakujem za odpovede🙂

dnada...no problem je v tom, ze som v irsku a tu na ziadne poradne nechodim, takze som na to vlastne sama...a ked pridem ku doktorovi, tak stale omiela dookola to iste, ze vsetko je normalne...no prsnik odmieta uz aspon 2 tyzdne, niekedy papa kazde 2 hodiny, niekedy je to aj menej...ja to vlastne robim tak, ze co vypije z prsnika, tak vypije, niekedy vobec nic, lebo jednoducho ked ma vidi, ze sa priblizujem, tak sa rozplace a nic nepomoze, iba cumlik...tak si odsajem a z flase uz papa pekne...no je mi to luto, ze odmieta mna ☹

ahoj silvi, no ano, grcka mi a dost casto...normalne pocujem, ako v nej huci... ale zaujimave je, ze vecer a v noci sa mi prisaje a papka pekne a vydrzi spinkat aj takych 8 az 9 hodin

annag
14. okt 2008

zuzube, priberá krásne, dojčené bábetká majú veľmi rozdielny rozsah oproti tabuľkovým deťom. Tabuľky, ktoré používajú pediatri pochádzajú z našej generácie 70. - 80. rokov, vtedy bola väčšina detí na UM a papali pravidelne a rovnaké dáky, takže sa od seba ani príliš neodlišovali. To u dojčených detí neplatí, jedno má v 3 mesiacoch 4 kg, iné 8 a je to v poriadku. Známky prospievania bábetka sú aj iné - bábo je spokojné, má peknú stolicu, dostatočne ciká ...

Skôr je problém, čo považuješ za hnevanie a odmietanie prsníka. Ak chceš, tak napíš presný režim dňa aký máte - ako často dojčíš, aké polohy máte, ako dlho saje, kým sa hnevá, ako papá v noci, cez deň. Prečo sa Ti zdá málo 100 ml, prečo si myslíš, že má reflux - napíš, skúsime to posúdiť. Ale napíš to do témy Ako kojíte alebo Hnevanie sa pri kojení 🙂

zuzube
autor
14. okt 2008

annag...dakujem krasne, az mi odlahlo🙂.....utekam tam a idem pisat

dnada
14. okt 2008

zuzu - mě napadaj zoubky, teda dásně... mýho malýho bolý už asi měsíc,pořád si baští ručičky o 106... dnes začal brečet,žemá hlad,sotvavidělprso začal se kroutit a hysterčit jako blázen,tak semho holt položila vedle sebe a zklidnil se,sotva sem ho zas položila na kojení zas spustil,tak sem mu vrazila malík do pusy a jak se zahryzl a ohryzával ho nějaký 2minuty a pak si vzal prso. Někde sem četla,že pokud je bolej dásně chtěj radši flašku než prso.
Ještě mi napadá,nezkoušela si ji kojit někde v místnosti,kde se dá udělat přes den šero? Třeba by to pomohlo,nevím 😅

zuzube
autor
14. okt 2008

no nad zubkami som rozmyslala aj ja, lebo pred par dnami zacala tak divne jazycek vkuse si triet o dasna...som rozmyslala, ci nema tu infekciu, co moze dostat od mliecka..kolko ma tvoj syncek mesiacov?

emjee
15. okt 2008

dojcene deti nemozu mat nadvahu - nemaju ju mat z coho 😉
a celkovo dojcenie predchadza aj problemom s nadvahou v buducnosti

zuzube
autor
15. okt 2008

no to je super, dakujem🙂......viem, ze to bola dost hlupa otazka, ale aspon mam srdiecko na pokoji 😅

dnada
15. okt 2008

zuzu - já mám 3měsíčního uličníka - a tou infekcí myslíš moučnivku viď 🙂Bílý povláček na tvářičkách🙂 Na tu nám pomohla genciánová violeť

annon
15. okt 2008

ahojte, môj malý má skoro 9 mesiacov, je kojený a snažíme sa papať príkrmy, problém je vtom, že mi v poslednej dobe odmieta piť, pije len keď zaspáva a v noci. Cez deň je to bieda, aj keď už by mal byť hladný a chcem ho kojiť tak mi uteká. Skúšala som dávať už aj UM z fľaše ale nechce ☹ som z toho zúfala. Najprv priberal pekne prvý mesiac dokonca 1,5 kila, potom tak kilo na mesiac, ale keď sme začali dokrmovať, tak sa to zastavilo, dokonca za jeden mesiac mi nepribral nič. A teraz to vyjde tak na 80 gramov na týždeň, je to dosť? Mne sa to zdá málo

dnada
15. okt 2008

ahojky annon - zkoušela jsi odsát mlíčko a dát mu ho na lžičce nebo v hrnečku???

annag
15. okt 2008

annon, je to úplne v poriadku, stačilo by mu priberať aj polovicu. Každé dieťatko má svoje tempo. Niektoré na váhe stagnujú aj niekoľko mesiacov.

Aj to, že už nepotrebuje toľko mliečka je vo Vašom veku úplne normálne, mliečko ide na úkor tuhej bezmliečnej stravy. On už potrebuje vypiť do 500 ml mliečka a v tom sú zahrnuté aj mliečne výrobky.

Jemu by už malo teraz v pohode stačiť dojčenie napr. ráno, večer, v noci - resp. pred spaním a po prebudení. K tomu mliečna dávka - jogurt, kaša, jeden zeleninový, jeden ovocný príkrm. A takto sa môže dojčiť ešte hoci rok aj dlhšie.

Nemá zmysel mu zvyšovať mliečne dávky, teda ho dojčiť viac, než sám chce a potrebuje. Tak ako sa má bábetko dojčiť na požiadanie a samé si určovať dĺžku dojčenia a intervaly, tak si má aj samé určiť čas, kedy sa odstaví, Bola by chyba a aj by to bolo úplne zbytočné, aby si ho nútila dojčiť viac než sám chce.

Najhoršie je, ak sa bábetko núti do papania. Násilným papaním dochádza k nechutenstvu a odmietaniu jedla či tekutín. Takéto bábo už má svoj rozum a bojovať s jedlom sa rozhodne neopláca. 🙂

bambusko
15. okt 2008

annon, my sme vekovo skoro narovnako, nas marek zase prikrmy velmi nechce,takze ho dost kojim /7-8x za 24 hod./, ale priberanie este menej ako u vas, mozno aj stojime na vahe. som zvedava, co povie dr. to som uz rozmyslala, ci mu mm staci, ale zrejme ma len taku stagnacnu fazu pred prudkym spurtom.

annon
16. okt 2008

bambusko ani môj veľmi príkrmy nechce, doobedu spapá trochu ovocia na obed trochu zeleninky a večer kašu, prípadne jogurt, a pred spaním ešte kojíme, v noci sa mi ešte dosť budí kojím minimálne 3-4 krát za noc, to je už asi jeho zvyk. Na poslednej poradni mi nepribral ani gram, stál na váhe, tak sme ho boli po dvoch týždňoch prevážiť, pribral 180g ale dr. nebola tým veľmi nadšená, povedala síce, že by mohla byť s tým prírastkom spokojná, ale mne sa zdala jej reakcia akože je to málo.

annag takže si myslíš, že mu už stačí kojenie ráno a večer? Mám možnosť o mesiac nastúpiť do práce, a chcela som ho nastaviť na UM, lenže nechce piť z fľaše, nič ani vodu. Ak by som ho nakojila ráno pred odchodom a potom okolo 5 po práci nemusí mať počas dňa mlieko? A nebol by potom problém s tým, že by ma už odmietal? Keď by celý deň nepil?

kacka.va
16. okt 2008

zuzube, my měli ve třech měsících taky přes šest kilo.

annon
16. okt 2008

my tiež, pôrodna váha 3 kg bol ako užovka a na tri mesiace 6200g. Len potom po 6 mesiaci sa to akosi zastavilo

bambusko
16. okt 2008

my 3320g pri narodeni, v 4 mesiacoch 7kg a teraz 7,7? mozno 😒 rozmyslam, ze asi popytam dr. nech mu vysetri krv, ci nemoze mat menej zeleza. annon, tvoja dr. len nie je spokojna alebo aj robila nejake vysetrenia?

bambusko
16. okt 2008

no vazeni, nedalo mi to, tak sme dnes zbehli do poradne a uz vo dverach som po pozdrave povedala dr., ze maly nechce priberat 😀 ona na to, ze vyzera ok, ale ked pozrela na cisla po odvazeni 😖 za 2,5 mesiaca sme pribrali uctyhodnych 100g 😕 takze mame skusat prikrmy a nejako ho osalit, ako napr. banan s mesom 😲 a anemicky vraj nevyzera byt 🙂 a kedze si trosku nadbehol, tak ma rezervy 🙂

annon
16. okt 2008

bambusko,nám brala krv, malý bol chorý, mal angínu, brali sme antibiotiká a hnačkoval, takže po vyliečení nám brala krv a bolo to ok. Ale ja si to nemyslím, už druhý deň mi večer zvrackal, papať nechce, ani veľmi kojenie, kľudne kojíme len v noci ☹ . Ináč mi uteká, a keď vydí lyžicu tak už ho napína. My ideme k dr. zajtra, tak ho tiež dám prevážiť a uvidíme.
Ináč 100g za 2.5 mesiaca sa mi zdá málo, alebo si sa pomýlila a malo tam byť 1000g? To by bolo pekné 🙂
Kamarátka mi spomínala, že keď jej mala nechcela papať, tak išli k lekárke a vraj jej dala niečo na podporu chuti do jedla, tak zajtra hodím reč s dr. či je niečo také vhodné 😕 😨

dididi30
16. okt 2008

annon za 2 tyzdne kilo 😕 to by bolo nie babo ale sumo 😀

dididi30
16. okt 2008

zuzube, sak ti pekne pribera a to ze ti odmieta prsnik to asi preto,ze ju prikladas casto a pravdepodobne ju tvoje miecko dobre zasyti, nepotrebuje tak casto papat 😉
vlastne ani probllem podla mna nemas 😉

no to ,ze babo ma prieberat kilo kazdy mesiac je hlupost, to bolo volakedy a takto mozu priberat skor nekojene deti, ale samozrejma aj kojene 😉
kazde dieta je ine a ma ine geny
niektore papa viac , niektore menej, tak ako dospeli 🙂

bambusko
16. okt 2008

dobre som napisala, za 2,5 mesiaca sto gramov. no co s nim, ked mu tie prikrmy nechutia? on sa tesi, ked vidi lyzicky a misticku, ale po prvom suste spusti vresk a dviha ruky, len jablko zje. takze musim mlademu panovi utrafit, co mu chuti

annon
17. okt 2008

dididi30 pisala som za 2.5 mesiaca, nie 2 týždene - to by bol fakt po čase sumo 🙂 Ináč môj malý po prepustení z pôrodnice za dva týždne pribral 800g 🙂 za prvý mesiac 1600g. Ale keď sme začali s príkrmamy tak sa to zastavilo tiež ich veľmi nemusí ☹

bambusko ja do svojho dostanem aspoň pár lyžičiek ale to je o život, to musíme stále niečo nové vymyslieť, čím ho zabaviť, niečo mu dám čo ešte nevidel a chvíľku sa s tým zabaví, aspoň trochu toho popapá. Ale tiež je to ako u vás, keď vidí lyžičku hneď otvorí ústa a potom rev a viac ich otvoriť nechce 🙄