Ako je to s "chodákmi"?

elesa
10. aug 2006

Mamicky,
rada by som vedela, ci je vhodne pri prvych krockoch pomoct malemu drobcekovi s chodakom.

elesa
autor
28. aug 2006

nasa mala sa drzi jednou rukou a pochoduje okolo stolicky, stola, gauca.. ked ju chytim za rucicky, nech si pochodi, rozbehne sa a ja jej pomaly nestiham🙂 uvidime, mozno o mesiac, dva sa pusti a urobi krok..
na nocnicek budem ucit az buduci rok v lete, nech sa nenachladi, to bude mat okolo 20 mesiacov, snad by uz mala pochopit, co od nej chcem🙂 Svokra sa ma teraz pytala, preco ju neucim uz na nocnik..no uznajte..este by vobec nepochopila, co ma vlastne robit, chuda moje..hoci je velmi sikovna (otacat z bruska na chrbat a naopak zacala ako dvoj mesacna, plazit sa vie od piateho mesiaca ) ma cas. To, ze sa deticky skoro stavaju na nozky, je skor reflex a nie chodenie. Netreba to znasilnovat.
vsetko ma svoj cas

ervotoc
28. aug 2006

no jasne,hm,to je ako ked da niekto fotku bábetka opreteho o xy vankušov a napiše že ako krasne už sedi...s tymi krokmi je to asi tak nejak,alebo plaziace sa bábo a piše že lozi,pritom nie je ani na laktoch a uz vobec nie na kolienkach,,,ja som špunta nedavala nasilu ani sedieť,jasne že ked chcel tak sa priťahoval ručičkami,ked nechcel,nechcel,no a raz sa sam posadil v kočiku a bolo,,tak to bolo so vsetkym,s plazenim,lezenim-stvornozkovanim,sedenim,papaním,,,,,ja tiez na nočnik,az ked bude tomu aj rozumieť,načo vobec je,ked si bude uvedomovať svoje potreby,vedieť stiahnuť gate a dať si ich aj hore,určite ho nechcem siliť len preto že anička kvietkovaná od susedov už sedi na nočniku,,,,,a tak je to so všetkym,inak vacsinou to tie svokričky nahánaju,,alebo mamičky s detmi,ktore mali nejaky problem a ták,,,

dolinka
28. aug 2006

.. ja mam znamu co zacala sadat spunta na nocnik ked zacal stabilnejsie sediet .. cca v 7 mes. .. 😲
ked videla ze tlaci.. sup na nocnicek.. ked mal rok uz si sam tahal dole gaturky a plienku a siel k nocnicku..
sice som tiez citala v nej *odbor. lit.* ze dieta si to uvedomuje az okolo 18..az 24 mes . a vtedy je pripravne aj na ucenie na nocnik a uvedomele odvykanie od plienky..

.. snad je to fakt individ., alebo od toho comu chape dieta, alebo od trpezlivosti a chapania schopnosti dietata rodicom / dufam zrozumitelna skomolenina 😉 🙂 /

sunny6
28. aug 2006

jee to musi byt zlate,take babo na nocniku 😀
ja som tiez citala,ze ked vie babo sediet mozte ho tam na nocnik posadit,nech si zvyka a ked cika tak zatlieskat a potesit sa,ze aby vedelo ,ze to spravilo dobre a je to spravne cikat do nocnia-ja teda neviem,ale nocnik este nejdem kupovat minimalne do 1,5 roka 😉

dolinka
28. aug 2006

... my uz nocnik mame 🙂 .. ale ochotny je sediet na nom len obleceny... 😉.. a veselo sa hrajka... 😀 😝 .. akonahle ho vyzleciem neda sa tam posadit ani za svet!

sunny6
28. aug 2006

dolinka to je vzdy tak 🙂 deti to citia,a robia naschvali 😀

shiju23
21. aug 2007

moj maly ma chodidko, to modernejsie a bezpecnejsie s hudbou a hracimi pomockami, moze sa pouzivat od 6mesiacov, maly ma nohy pevne na zemi a snazi sa hybat,cize chodit, nie je pravda ,ze 8mesacne dieta nechodi este, moj manzel zacal chodit,ked mal 8mesiacov a tyzden, takze asi tak, ja takisto v tych 8mes. pokial dieta sedi nevidim problem ho dat do choditka,malemu sa to paci, vobec nezlenivie, lebo on sa pyta ked chce ist von a zacne liezt po styroch, ma 7 a pol mes.co sa tyka bezpecnosti padu zo schodov, tak to by mali zapezbecit rodicia, skor nez dieta daju do ich blizkosti, my mame vratka na schodoch,aby maly nespadol, nedavame ho aj tak hore s choditkom, je iba dole a stale ho sledujem, pomaha mi to ked robim nieco v kuchyni a pod. dolna cast choditka je sirsia z oboch stran,m tak ak chce nieco vziat napr zo stola neda sa, rovnako ked sa prehne, nespadne. ten clanok o choditkach som pocula este pred 5rokmi, dneska sa vyrabaju bezpecnejsie.

dannynka
21. aug 2007

shiju23-presne tak,aj moj brat zacal chodit ako 8-mesacny.... 😉 😉 😉
a tiez mi dost pomohlo ked som na chvilku mohla malu do chodaka dat bo inak by som si nic nespravila.dnes su uz bezpecnejsie choditka so vseliakýmiy vymozenostami a aj si myslim ze tie kvalitnejsie aj bezpecne....no keby neboli bezpecne tak by ich asi ani predavat nemohli.... 😅 😅 😅

fugynka
22. aug 2007

Tak ja sa pridam s nasou skusenostou: choditko by som uz v zivote nekupila. 😠 Zo zaciatku sa nam zdalo ze je to super vec. Sabinke sa tam pacilo aj nam / mali sme trosku pokoja / ale zrazu som si vsimla ze ked sa postavila tak len na spickach. Som sa zlakla ze bude " spickovat" tak som choditko zrusila kupila topanky s pevnou podrazkou / sice protestovala / a po mesiaci sa postavila na cele chodidlo. Je pravda ze deticky nevedia v tom chodit tak sa iba odrazaju spickami a skodi to.
Zaver: ZIADNE CHODITKO NIKDY.

shiju23
22. aug 2007

fugynka,vies su aj choditka s nastavitelnostou pozicii,aby maly mal nohy na zemi, moj vobec na spoickach nestoji,kedze mame podlahu, malemu davam topanocky,cize snazi sa nohy striedat.
mozno ste mali take choditko neviem, kazde dieta je ine a nie kazdemu to pomoze.

melory
22. aug 2007

mne sa choditko osvecilo, ked sa prisposobi poloha k vyske dietatka, je super.

hanka274
22. aug 2007

k nauceniu chodit bezprostredne patri aj prirodzene padanie na ritku, alebo aj inak....a ako v choditku??

mozno tak pri nezbednych dvojickach, trojickach....pri momentalnej neodkladnej praci ako je poumyvanie rozliatej vody, vysypanej hliny, preliatie cestovin, priprava jedla atd...napriklad...
inak je to nepodstatna vec. 🙂

fugynka
23. aug 2007

shiju mame nastavitelne choditko a mozno fakt bol v tom problem ze bolo vysoko ale uz krasne stojime na celej nozke. Ja som len chcela napisat ako to bolo u nas. 😉

lenadka
23. aug 2007

tato diskusia je tu uz dlho, vzdy sa najdu taky co su za a co su proti. Ja som proti pouzivaniu choditka predcasne-podla mna by sa dieta malo uz aj stavat na nozicky a vediet samo stat ked by sa malo zacat davat do choditka-na veku nezalezi, mam jednu znamu co ma viac deti a jeden z jej synov chodil !sam! 7 mesacny-nik nechapal ani ona ani vsetci naokolo, ja som tiez oci valala 😀
Ja som choditko mala pre malu, vyuzivane bolo cca 2 mesiace, mala v nom nebola viac ako pol hodinku denne, pocas pripravy ranajok, vecere, stav nudze-ked som nieco horuce musela preniest, zliat cestovinu... ako pise hanka, a ju tiez nic dlho nebavi, tak aj choditko bolo po 10 minutach pasé 😅
A ked ma mamina viac deti a musi ho niekam dat, a zabezpeci ho aby so mohla navarit a pod. tak preco nie. Mna vzdy pri praci loziace dieta chytilo za nohu a vliekla som ju za sebou ako taku gulu 🙄 😅 , alebo bola na chrbate v klokanke, len 8-9 kg dieta na chrbate hodinku a clovek ma dost a to musela mat vzdy nieco v ruke, napr. varechu a ked si zmyslela tak tlkla vsetko naokolo vratane mna 😅 😀 alebo vrestala ze uz ju to nebavi, daj ma doluuu 😕
Zbalili sme ho ked mala rok a dobre sama chodila, to sa do neho obcas sama snazila nasukat zo srandy a potom sa v nom vozila, zaprela nohy roztlacila ho a preletela kuchynu-zdalo sa mi to nebezpecne 🙄

k.a.t.k.a.
23. aug 2007

včera som bola u ortopeda na kontrole klbov a chodák mi odobril 😎

kamajka
23. aug 2007

Baby, ja som už v inej téme písala, že som za chodítko, ale tiež podobne ako Lenadka, akože to je samozrejmé, že dieťa do chodáka až keď sa stavia na nožičky, to akože je téma o tom, že porodím dieťa a keď mi dvihne tekvičku tak ho capím do chodáka???????? No ďakujem pekne, ale pokiaľ viem, tak žiadna mamina nepoužíva chodák, keď vidí, že sa v ňom dieťa necíti dobre ( dieťa ktoré nezapiera nožičky tak bude len kveckať a rúkať). Mám síce jednu známu, ktorá to robila, malý jej teraz má 9 mesiacov, nohy má vykrútené ako paragraf, no vyzerá chudáčik úboho, a ešte keď sme raz boli spolu vonku, tak až do plaču mi bolo, keď chytila 4mesačného chlapčeka a postavila ho na trávu že ako on vie krásne chodiť, držala ho za rúčky lakte mal úplne vytočené dozadu a nohy taaaké obrovské OOOO že vravím až som skoro plakala... Toto je už podľa mňa choré, pripadá mi to ako týranie..... 😖

hela69
23. aug 2007

NESUHLASIM s názormi niektorych mamičiek. moja mala chodila v chodáku od 4 mesiacov, a inak v nom lietala po byte. teraz ma 8 mesiacov a začina mi chodit. Ale chodak pouzivame aj nadalej lebo moja chrbtica znesie málo.

shiju23
24. aug 2007

hela69,mozno tvoja mala chodiloa v chodaka uz od 4mes. ale na to potrebuje najprv sediet,aby som mohla dieta dat tam, na chodakoch je napisane ,ze od 6 mes.,ked sedi o ma pevnejsiu chrbticu,navyse to musel mat nohy vo vzduchu asi,lebo moj ma teraz 74cm a je na najnizsej pozicii nastavenia,kde ma nohy na zemi. ma 7 a pol mes.

jejke
25. aug 2007

Ahojte, myslela som si ze tato tema uz je uzatvorena.Par ludi ma vysmialo na https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
Ja napriek tomu som a budem PROTI chodakom.

hanka274
26. aug 2007

hela69 😲 😲 😲 😕 😕 😅

shiju23
28. aug 2007

sorry jejke,ale nikto ta nevysmial a preco by mala byt tato tema uzatvorena,ked,su aj iny ludia ktory by radi vedeli ci poculi nazor inich, to,ze ty si proti, ti nik neberie.

jejke
30. aug 2007

Shiju23 Ja som nesmierne stastna ze su aj "INI" ludia,preto mam toto forum rada, ze nie som SAMA a ze ma za nazor "nikto nevysmial", aj ked ja som si tak pripadala.Musela som povedat co som mala na srdci,ale nOOOOOOOOOOOOOOOO
na svete su aj VACSIEE PROBLEMY AKO JE TENTO, nemyslite 😀

andulik
10. sep 2008

ahojte mam takyto problem potrebujem poradiť, som z toho zufala, maleho som davala do choditka od 5 mesiaca, a teraz ked chodi tak na jednej nohe stupa na spičku, a na druhej je to normalne, ked sa mu snazim druhu nohu upravit tak sa hrozne jeduje, mame 8 mesiacov, bojim sa, že som to uplne s tym choditkom pokazila, mala niektora podobnú skúsenost?

lienockaa
10. sep 2008

andulik- na toto pomoze uz len odbornikom predpisana rehabilitacia..moje krstniatka tiez mali chodaky a potom tzv.spickovali..chodili na rhb, neviem ako dlho,ale teraz je uz vsetko ok, maju 1,5 roka..chod s nim k lekarke, sama to nedokazes spravne nacvicit..drzim palce..

danu
10. sep 2008

deti davat do chodtitka ked nevedia este same ani sediet 😲 🙄

pietra
10. sep 2008

andulik a spickuje vzdy, alebo obcas aj pekne doslapuje na celu nozicku? Moja mala tiez obcas spickuje, ale aj krasne doslapuje a ortoped vravel, ze ak vie doslapnut na celu nozicku, ze to nic neznamena. Ak vsak len spickuje, je to nutne riesit

markiza
10. sep 2008

hela69, mne zas neda suhlasit s tvojim nazorom 😕

andulik
11. sep 2008

dakujem za rady, dnes som bola u pediatricky, objednala ma ortopedovi a neorologičke, tak to so už naozaj hrozne vystrasena, nikdy si neodpustim, že som maleho davala do choditka, ani by ma nenapadlo, ze to je skodlive, nikto ma nato neupozornil, a to si davam poriadny pozor na vsetko a toto som si neprestudovala a uz je tu problem 😒